Helgoland

Ako kvantová fyzika mení náš svet

Čo je kvantová fyzika, ako ju objavili a čo vypovedá o nás? Odpoveď na tieto otázky formuluje Carlo Rovelli s preňho typickou filozofickou a kultúrnou hĺbkou, pričom jeho texty... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2022
192 strán
3-4 hodiny čítania

Čo je kvantová fyzika, ako ju objavili a čo vypovedá o nás? Odpoveď na tieto otázky formuluje Carlo Rovelli s preňho typickou filozofickou a kultúrnou hĺbkou, pričom jeho texty zostávajú jasné, výstižné a často priam lyrické... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,95 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Chimamanda Ngozi Adichie: To, čo máš okolo krku. Absynt, 2023

Viac o e-knihe

Čo je kvantová fyzika, ako ju objavili a čo vypovedá o nás? Odpoveď na tieto otázky formuluje Carlo Rovelli s preňho typickou filozofickou a kultúrnou hĺbkou, pričom jeho texty zostávajú jasné, výstižné a často priam lyrické.

Začína opisom zrodu kvantovej fyziky na fascinujúcom ostrove bez stromov Helgoland v Severnom mori, kde sa mladý Werner Heisenberg liečil zo sennej nádchy. Práve tam prvý raz zazrel za klasickou mechanikou neobyčajné a prekrásne vnútro reality. V Rovelliho rozprávaní ožívajú géniovia svojej doby, približuje nám ich zvláštne pokusy, cez ktoré sa snažili pochopiť kvantovú teóriu, a objasňuje, prečo uznáva interpretáciu reality založenú na vzájomných interakciách a vzťahoch. Pokúša sa vysvetliť význam a vplyv tejto novej vízie sveta na filozofiu aj na chápanie seba samého. Sám hovorí:
„Pochopenie, že neexistujeme ako autonómne subjekty, nám pomáha oslobodiť sa od pripútania a utrpenia. Práve pre svoju nestálosť, pre absenciu každého Absolútna má život zmysel a je drahocenný... sme len obrazmi obrazov. Realita vrátane nás samých je iba slabým a krehkým závojom, za ktorým... niet ničoho.“
Čítať viac
Originálny názov
Helgoland
Počet strán
192
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1683355
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre náročných
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

4 hodnotenia

3
0
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

2.11.2022
Ja som nikdy nebola nadšencom do fyziky, hnusila sa mi už od základnej školy, no paradoxne publikácie od známych priekopníkov vo fyzike vyhľadávam neustále a nemôžem si nechať ujsť žiaden dobrý preklad (na originál sa veľmi nehrniem, takú úroveň angličtiny asi nikdy mať nebudem). Helgoland je napísaný ešte pútavejšie ako na prvý pohľad vyzerá.

To mám práve na týchto knihách najradšej, nielenže vás niečo naučia úplne nenásilnou, nevtieravou formou plnou zábavných príkladov, užitočných odbočiek, nepriestrelných argumentov, ešte sa od nich aj nedokážete odtrhnúť. Carlo Rovelli si dal skutočne záležať na tom, aby jeho výklad pochopili aj tí, čo majú ozaj len štipku vedeckých základov, čoho skvelým dôkazom je napríklad to, že dokázal vysvetliť kvantovú teóriu aj mne (pričom mne doteraz robia problémy zlomky, nie ešte vyššia matematika). Podarilo sa mu to pomocou jednoduchých nákresov perfektne doplňujúcich už aj tak konzistentný text.

Bolo naozaj citeľné, že autorovi úprimne záleží na tom, aby mu jeho čitatelia porozumeli, veľmi šikovne sa do každého jedného vcítil, akoby presne vedel, čo na koho funguje, a vysvetlil kvantovú teóriu do najmenších detailov, no zároveň vynechal to, čo pokladal za nepodstatné.

Preto ak máte chuť doplniť svoje vedomosti alebo si ich nebodaj vybudovať od základov, Helgoland vám tak akurát sadne.
Čítať viac

Carlo Rovelli

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Niekedy ľudia rozprávajú veľa iba preto, aby sa ich nikto nič nepýtal...“

Tri dni do raja - Silvia Bystričanová, 2017
Tri dni do raja
Silvia Bystričanová