Helgoland
E-kniha

O vzniku a smyslu kvantové teorie

Známý soudobý teoretický fyzik a nadšený popularizátor vědy Carlo Rovelli se ve své knize zaměřuje na zrod a interpretaci snad nejpozoruhodnější fyzikální teorie všech dob -... Čítať viac

Vydavateľstvo
Dokořán
192 strán
3-4 hodiny čítania

Známý soudobý teoretický fyzik a nadšený popularizátor vědy Carlo Rovelli se ve své knize zaměřuje na zrod a interpretaci snad nejpozoruhodnější fyzikální teorie všech dob - kvantové mechaniky. Její základy položil Werner Heisenberg n Čítať viac

  • PDF
  • Čeština

8,49 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Helgoland - Carlo Rovelli, Tatran, 2022
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2022
Ihneď na stiahnutie

11,95 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Známý soudobý teoretický fyzik a nadšený popularizátor vědy Carlo Rovelli se ve své knize zaměřuje na zrod a interpretaci snad nejpozoruhodnější fyzikální teorie všech dob - kvantové mechaniky. Její základy položil Werner Heisenberg na odloučeném ostrově Helgoland v polovině 20. let minulého století a poznatky teorie se dodnes vymykají našim zažitým představám o fungování fyzikálního světa. Vědci se snažili vypořádat s podivuhodností kvantové mechaniky různými způsoby, například zaváděním nekonečného množství paralelních vesmírů, skrytých proměnných nebo předpovídáním dosud nepozorovaných fyzikálních mechanismů. Ani s jedním z těchto řešení se však Rovelli neztotožňuje a tvrdí, že k pochopení teorie je nutné opustit myšlenkové mantinely klasické fyziky a zásadně proměnit způsob, jakým nahlížíme na realitu a naše místo v ní. Rovelli znovu dokazuje, že dokáže poutavě, napínavě a srozumitelně líčit složitá témata pohybující se na pomezí fyziky a filozofie.
Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.
Čítať viac
Originálny názov
Helgoland
Počet strán
192
Naše katalógové číslo
2333847
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Dokořán
Pre koho
pre náročných
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

5 hodnotení

4
0
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

2.11.2022
Ja som nikdy nebola nadšencom do fyziky, hnusila sa mi už od základnej školy, no paradoxne publikácie od známych priekopníkov vo fyzike vyhľadávam neustále a nemôžem si nechať ujsť žiaden dobrý preklad (na originál sa veľmi nehrniem, takú úroveň angličtiny asi nikdy mať nebudem). Helgoland je napísaný ešte pútavejšie ako na prvý pohľad vyzerá.

To mám práve na týchto knihách najradšej, nielenže vás niečo naučia úplne nenásilnou, nevtieravou formou plnou zábavných príkladov, užitočných odbočiek, nepriestrelných argumentov, ešte sa od nich aj nedokážete odtrhnúť. Carlo Rovelli si dal skutočne záležať na tom, aby jeho výklad pochopili aj tí, čo majú ozaj len štipku vedeckých základov, čoho skvelým dôkazom je napríklad to, že dokázal vysvetliť kvantovú teóriu aj mne (pričom mne doteraz robia problémy zlomky, nie ešte vyššia matematika). Podarilo sa mu to pomocou jednoduchých nákresov perfektne doplňujúcich už aj tak konzistentný text.

Bolo naozaj citeľné, že autorovi úprimne záleží na tom, aby mu jeho čitatelia porozumeli, veľmi šikovne sa do každého jedného vcítil, akoby presne vedel, čo na koho funguje, a vysvetlil kvantovú teóriu do najmenších detailov, no zároveň vynechal to, čo pokladal za nepodstatné.

Preto ak máte chuť doplniť svoje vedomosti alebo si ich nebodaj vybudovať od základov, Helgoland vám tak akurát sadne.
Čítať viac

Carlo Rovelli

Čítať viac

Vydavateľstvo Dokořán

Čítať viac

„V deň môjho odchodu zo Severného Kaukazu zbadám v diaľke helikoptéru. Zatiaľ je to len maličký bod na oblohe. O niekoľko sekúnd neskôr si uvedomím, že je to vták. A zhrozím sa svojho nového spôsobu videnia. “

Vlčice zo Sernovodska - Irena Brežná, 2016
Vlčice zo Sernovodska
Irena Brežná