Letná stávka

Dvaja spisovatelia, leto pri jazere a romantická komédia na spadnutie

Autorka ľúbostných románov a nevyliečiteľná romantička, ktorá náhle prestala veriť v lásku. Intelektuálny spisovateľ s tajomným osudom, ktorý sa ocitol v slepej uličke... Čítať viac

4,3 57 hodnotení
Vydavateľstvo
Aktuell, 2022
Počet strán
320

Autorka ľúbostných románov a nevyliečiteľná romantička, ktorá náhle prestala veriť v lásku. Intelektuálny spisovateľ s tajomným osudom, ktorý sa ocitol v slepej uličke... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Autorka ľúbostných románov a nevyliečiteľná romantička, ktorá náhle prestala veriť v lásku.
Intelektuálny spisovateľ s tajomným osudom, ktorý sa ocitol v slepej uličke.
A jedna bláznivá letná stávka, ktorá možno zmení všetky ich doterajšie predstavy o šťastných koncoch.

Augustus Everett je uznávaný autor náročnejšej prózy, January Andrewsová píše ľúbostné bestsellery. Zatiaľ čo jej knihy sa končia happy endom, jeho postavy stíhajú tragické osudy.
Augustus a January sú skrátka dokonalé protiklady.
V podstate ich spája len to, že nasledujúce tri mesiace strávia v susedných plážových domoch pri Michiganskom jazere a že obaja uviazli v spisovateľskom bloku.

Až kým jedného pochmúrneho večera, a tak trochu nečakane, títo dvaja spolu neuzavrú stávku, ktorá ich má vyslobodiť z tvorivej krízy: Augustus strávi leto písaním romantického príbehu so šťastným koncom a January sa pokúsi napísať seriózny román. Ona ho v rámci hľadania inšpirácie vezme na romantické výlety ako z filmu, kým on jej naplánuje rozhovory s preživšími členmi samovražedného kultu (ako inak).
Ich plán je geniálne jednoduchý: obaja dopíšu knihu a nikto sa do nikoho nezamiluje. Len či...
Čítať viac
Originálny názov
Beach Read
Počet strán
320
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1625377
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Aktuell
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

57 hodnotení

20
8
7
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto kniha je o láske…nie len o tej romantickej.
Je o vzťahoch…nie len o tých partnerských.
Je tento príbeh o šťastných koncoch?
Pre každého je šťastný koniec niečo iné…
No zároveň je to kniha, pri ktorej si oddýchnete a budete mať pri jej čítanými miestami úsmev na perách.
Napísaná s humorom, čítaná s ľahkosťou :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5
16.9.2022
Oddychovka, ktorú ale netreba škatuľkovať
January a Augustus sú spisovstelia. January píše romantické príbehy, zatiaľ čo Gus je autorom ťažších príbehov, ktoré sa ani zďaleka nenesú v pozitívnom duchu. Obaja sa ocitnú nie len na životných križovatkách, ale aj na jednom mieste, v susediacich domoch pri jazere. Keďže práca oboch viazne na mŕtvom bode, uzavrú spolu stávku, ktorá preverí nie len ich schopnosti, ale aj sebaovládanie.

Zdanie môže občas klamať a tento naoko jednoduchý príbeh v sebe nesie hĺbku, ktorú by ste asi na prvý pohľad nečakali. Obaja hrdinovia tu riešia problémy, ktoré sú zakorenené ďaleko v minulosti a snažia sa nájsť cestu, kadiaľ ďalej.

Autorka tu pekne postupne odhaľuje pozadie postáv, ich minulosť a rodinné zázemie, čím si čitateľ dokáže odôvodniť nie len ich správanie, ale tiež celkový pohľad na svet a druh ich spisovateľskej tvorby. Páčili sa mi scény, kde sa January a Gus pozerali chvíľu na život očami toho druhého a ako na seba vplývali. Ich interakcie boli vydarené a vyvážene sa striedali vtipné momenty s tými vážnymi. Oceňujem aj mená hlavných hrdinov, ktoré odzrkadľujú ich protichodné videnie sveta.

Aj napriek trošku melancholickejšej atmosfére, je to kniha, pri ktorej si oddýchnete. Vyčarí Vám úsmev na tvári a donúti Vás uvedomiť si, že život naozaj stojí na momentoch a preto si treba užívať každý takýto pekný moment, ktorý sa nám stane. Práve atmosféra knihy si ma zídkala a páčila sa mi, o čom hovorí aj fakt, že som ju zhltla takmer na posedenie. Dokonca som sa dozvedela, že existuje niečo ako labradorit a že je možné napísať romantický príbeh z prostredia romantického kultu…ale nie, nebojte sa, to nie je TENTO príbeh.
Čítať viac
4
9.9.2022
Zo začiatku sa príbeh pomaly rozvíjal a mala som pocit že snáď nikdy sa to nerozbehne. Ale potom ma to nejak chytilo a nevedela som pustiť knižku z ruky. :D
Hlavné postavy ma zaujali svojim rozmýšľaním a veľmi sa mi páčilo že obaja mali mená ako mesiace v roku. Síce som nepredpokladala ako sa ich príbeh skončí, ale dúfala som v šťastný koniec. A ten veru nesklamal. Nebola to taká romantika, na akú som zvyknutá, ale ako pohodové čítanie bolo fajn.
Čítať viac
13

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
8.9.2022
Myslím, že Emily Henry je moja nová obľúbená spisovateľka. Toto bolo zaručene najlepšie ľahké romantické čítanie, aké som kedy držala v rukách. <3 Čítať viac
14

20 yo | romantic and history soul | tea and coffee lover | bookstagram: @jankina.kniznicka ♡ | books: 2020: 58 | 2021: 80

jankina. kniznicka
5.9.2022
Mierne sklamala
Keby ste sa ma pýtali, od ktorej knihy som čakala viac, pretože recenzie ostatných predurčovali knihe úspech, povedala by som Letná stávka. V tomto prípade to bola len obyčajná stávka, keďze letné vibes by ste v knihe hľadali len márne. Nevadí, sklamanie predýchané a poďme na recenziu.

Pozitívum hneď na začiatok: obe hlavné postavy, Augustus a January, sú spisovatelia a ja toto povolanie v knihách naozaj môžem. Príbeh tak obvzláštnili pasáže o ich rozjímaní nad príbehmi, ktoré mali napísať. Áno, to bola tá stávka - (ne)dobrovoľné písanie ich malo vytiahnuť zo spisovateľského bloku. Super nápad nad ktorým by som ani sekundu nepremýšľala a pustila sa doňho. Vzájomný vzťah medzi hrdinami mi však prišiel taký umelý. Čím viac času spolu pri Michiganskom jazere trávili, tým sa viac zbližovali ale ich vzťah bol vyzeral predstierane. Určite preto nečakajte vrúcne city a stránky plné zamilovanisti. Rozbeh príbehu bol naozaj nečakaný - hneď na začiatku sa dozvedáme o minulosti January a spolu s ňou odhaľujeme mnohé tajomstvá a to bolo pre mňa celkom dobrodružstvo. :)

Knihu som plánovala čítať v anglickom jazyku. Dokážem si predstaviť, aké by to bolo trápenie. Trápenie nie len s jazykom ale aj s nudnými pasážami a hluchými miestami, ktorými táto kniha disponuje. Čo mi je na jednej strane aj ľúto, pretože anotácia pôsobí naozaj sľubne, letne a oddychovo, ale mne tu toho veľa chýbalo. Silené rozhovory postáv, veľa monológov a myšlienkové mapy Augustusa a January, ktoré nemali konca.

Autorkin štýl písania mi veľmi sadol a keď odliahnem od vecí, čo mi vadili, naozaj sa to čítalo príjemne. Ale príbeh ma nedokázal preniesť na miesto deja a často sa stalo, že som sa nudila. Aj preto mi čítanie trvalo týždeň. Chcem pochváliť aj koniec, ktorý bol krásny a nečakaný. Tie slová to zachránili.

Ja by som už knihe druhú šancu nedala ale odhliadnuc od môjho sťažovania by ste jej mohli dať šancu. Aj keď s ňou nevycestujete na more a pláž, ako sľubuje obálka, stanete sa aspoň súčasťou príbehu o dvoch spisovateľoch.
Čítať viac
Katarína Priesterová
31.8.2022
Plazove citanie na jednotku
Knihu som si zamerne kupovala na dovolenku ako lahke, plazove citanie a nesklamala, pribeh mily, cital sa velmi dobre. Pacilo sa mi aj ako bol opisany rozlicny sposob pisania knih z pohladu dvoch autorov, ktori sa stavili, ze napisu nieco uplne ine, ako pisali doteraz. Za mna skvele, lahke citanie Čítať viac
Nika D
26.8.2022
trochu depresívne
Kniha pôsobila na mňa trochu depresívne tým ťažkým osudom hlavného hrdinu. Trochu sa mi to na letnú romantiku nehodilo. Ale inak to bol docela zaujímavý romantický príbeh. Čítať viac
7
16.8.2022
Svieža, vtipná, iskrivá, proste skvelá letná oddychovka, ktorá v sebe nesie aj krásne a silné posolstvo, ponaučenie pre čitateľa, že prítomnosť je najdôležitejšia, a aj keď sa nám stane niečo škaredé, nemôžeme dovoliť, aby nám to zničilo celú krásu života.

Originálny a neokukaný príbeh o stávke dvoch autorov, ktorí sú ako deň a noc, snažia sa dokončiť svoje knihy a popri tom sa poučujú, doberajú, predstavujú jeden druhému život ich očami a iskrí to medzi nimi, a to poriadne!

Ak máte radi romantiku, pri ktorej si na výbuch ohňostroja musíte chvíľu počkať, tak táto kniha by sa vám mohla páčiť. Ja jej ani nemám čo vytknúť, možno iba také trošku prehnané naťahovanie ku koncu knihy, ale inak som naozaj milo prekvapená, koľko krásnych myšlienok, vtipných momentov, iskrivých chvíľ a silných motívov dokázala autorka do príbehu vložiť.

Jej štýl písania je presne tak ľahký a príjemný, ako si to letná oddychovka žiada. Verím, že sa pri nej zabavíte rovnako ako ja. A už teraz sa veľmi teším na rok 2023, pretože vydavateľstvo Aktuell pre nás chystá ďalšie knihy tejto autorky, Book lovers a People we meet on vacation. Kto sa teší tiež?
Čítať viac
15
15.8.2022
Príjemná letná oddychovka
(obsahuje spoilery, bez ktorých nemôžem frflat a ja rada frflem. :) Nie sú to však spoilery, ktoré vám nenapadnú. Je viac než isté, že sa stane to, čo sa stane..)

Dvaja spisovatelia prežívajúci pisateľskú krízu a žijúci v domoch na pláži? Pokiaľ slnko páli, chcem vedieť, ako to dopadne. :D Horiace termíny odovzdania rukopisov im v mŕtvom bode tvorenia nepomáhali. Vypisovanie agentky, ktorá tiež nemala na výber detto. Každý sám a zúfalý, vždy s fľašou po ruke, lebo v takých chvíľach je to najlepšia kamoška, sledujúci toho druhého cez okno alebo z verandy. Čo z toho asi bude?

Ona píšuca sladkú romantiku a on vyžívajúci sa v drámach a nešťastných koncoch, lebo život nie sú iba krásne zážitky, spokojnosť, či radostné detstvo. Niekto sa nenarodí ako „dieťa šťasteny“. Šípila som, že okrem hlavnej dejovej línie tu budú aj vedľajšie príbehy, pretože January a Gus, známi to autori kníh urgentne potrebujú napísať ďalšie. Len ten nápad stále nechodí. S Ary (meno January mi vôbec nejde do úst, a tak som hrdinku premenovala na Ary a basta! :D) mam toho veľa spoločného. Nie len, že zbožňujem gin&tonic, aj keď v mojom veku som po 3 drinkov pokrčená ešte 2 dni, ale aj jej rodinná dráma je takmer totožná s tou mojou. Pripomínala mi hnev z rovnakých dôvodov, ako aj trúchliacu samotu a všetku tú bolesť s ňou spojenú. Občas ma obarilo, ako autorka dokázala čo i len jednou vetou zaryť do srdca. Bolo v nej toľko pravdy, až to bolelo. Zrejme je to znásobené tým, že smrť jedného rodiča mám už za sebou. Myslím, že sa dotkne každého čitateľa, ktorý „to má“ už za sebou.
~
„Nebolo by to prvý raz, čo som pozerala na svet cez ružové okuliare a pripisovala hlbší význam niečomu, čo ho nemá.“
~
Sympatie voči knihe boli od prvej strany a modlila som sa (ja neznaboh mám na to vlastné metódy :D), nech je to také príjemné až do konca. Čo čert ale nechcel, objavilo sa pár vecí, z ktorých sa mi pretočili panenky, ale dalo sa to stráviť (ešte sa k ním vrátim, nech mám pokoj na duši). :D
Ako celok je kniha veľmi príjemné, nenáročné, miestami vtipné aj smutné letné čítanie. Užijete si ju na kúpalisku aj na chate, akejkoľvek dovolenke, či doma večer pred spaním. Mne sa dokonca párkrát zarosili oči, ale to bude asi tým, že som s Ary súcitila a až príliš jej rozumela.

Čo ma trošku rušilo, boli na môj vkus zbytočné a detailné opisy prvého, druhého a neviem koľkého milovania (sexu, súlože, koitusu.. nazvime si to ako chceme). Nemám na mysli šteklivé opisy, ktoré by rozvlnili celé moje telo, akože BODAJ BY :D, ale opisy v štýle „tam mal ruku, tu ma chytil, tu ma pohladil, potom tu ma stlačil atď.“. Často sa opakovali a pôsobilo to skôr ako pasová výroba, než dobrá spontánna šukačka, z ktorej by som na ňu mala chuť aj ja. :D
Tiež som si všimla, že autorka má rada predstavu vejúcich vlasov vo vetre, s vetrom, popri vetre, za aj pred vetrom.. a rozhodne miluje škoricu, lebo JEHO dych a telo ňou neustále voňali (tiež by sa mi to pozdávalo), ale pripomína to viac, než je potrebné a ja na jeho škoricu nikdy nezabudnem. :D Žiaľ, je tu ešte ďalšie skôr škodiace slovo – boky! Áno, sú super, sú sexy, držia celé telo pohromade, ale dokolečka dokola „chytil ma za boky, zdrapil ma za boky, pritiahol ma za boky, oprel sa mi o boky..“ – viete ako to myslím? V tomto prípade je menej viac, keďže autorku nenapadlo inak opísať daný moment, a neviem či je potrebný presný opis sexuálnej polohy, ktorý budí dojem Ikea návodu na zmontovanie komody. Zabilo to vo mne chuť vedieť, ako a kde to nakoniec robili, či boli spokojní alebo to skončilo trapasom.

Anotácia prezrádza, že sa susedia spisovatelia dohodnú na výmene svojich doterajších knižných tém. Gus napíše prvýkrát v živote ľúbostnú romancu a Ary serióznu drámu. Nápad bol skvelý aj cestovateľská sonda za inšpiráciou, počas ktorej sa lepšie spoznávali a emočne zamotávali. Občas mi Arine zmýšľanie liezlo na nervy. Trpezlivosť jej nič nehovorila a radím ju k typu žien, ktoré si pri prvom zaváhaní vytvárajú rôzne myšlienkové pochody negatívneho charakteru a paranoja sa stáva ich dvojičkou. Obálka knihy ma totálne zmiatla. Domy, v ktorých Ary a Gus bývajú sú síce na pláži, ale to je ohľadom pláže asi všetko. :D Tá kočica na obálke som akurát tak ja rotujúca na deke na kúpalisku, len s viacerými kilečkami navyše. :D Srší z nej ale vytúžená dovolenková sezóna, počas ktorej Letnú stávku budete chcieť čítať. :)
~
„Šťastná. Nekrútila sa mi hlava, bola to tá nízka, vyrovnaná hladina šťastia, ktorá v najlepších obdobiach života pulzuje pod všetkým ostatným, nárazník medzi vami a svetom, po ktorom kráčate. Bola som šťastná, že som tu, že nerobím nič a som s Gusom.“
~
Vyznieva to asi tak, že sa mi kniha nepáčila, ale okrem spomínaných nedostatkov jej nemám čo vytknúť. Rada vyzdvihnem autorkin talent v pekných slovných spojeniach a prirovnaniach. Natrafíme na množstvo neotrepaných fráz, ktoré som si nevedomky opakovala a usmievala sa pritom. Tiež dialógy boli vtipné a viacero situácii som si vedela reálne predstaviť. Vďaka ním je táto letná novinka lepšou voľbou oddychového čítania. Ak práve teraz niečo také hľadáte, hor sa do nej. :)

Ešte jedna maličkosť - vďaka autorke som spoznala dve slová, ktoré som v živote nepočula. Nie žeby som ich mala v pláne požívať, asi si ani nezapamätám ich význam, ale vždy sa takémuto objavu poteším.
- Identikit (pokus o zostavenie portrétu hľadanej osoby na základe výpovedí svedkov, používaný v kriminalistickej praxi) – správne, nečítam detektívky! :D
- Sochor (pevná žrď na odsúvanie väčších predmetov)
Čítať viac
Ivica Ďuricová
14.8.2022
Táto kniha klame telom (a to je dobre!)
Obálka naznačuje ľahkú letnú romantiku a to isté robí aj anotácia. Je to však ako obal cibule. Keď totiž túto vrstvu ošúpete, dostanete niečo úplne iné. Hlboké, krásne, viacvrstvové dielo plné myšlienok, ktoré som si fotila do mobilu, lebo na ne nechcem nikdy zabudnúť. Emily Henry je PANI SPISOVATEĽKA! Dokazuje, že aj romantika sa dá písať tak, že ide o vážny / vážený žáner. Veď on to aj je vážený žáner, dočerta! :-D Sama ho píšem a dehonestovanie romantiky ma rozčuľuje. Keď je totiž napísaná tak, ako ju píše Emily, tak vám kniha dokáže odovzdať prekrásne myšlienky, načať vážne témy a komplikované vzťahy, ale pritom vás neuvrhnúť do depresie, ale naopak, pomôcť vám opäť uveriť v dobro na svete, aj keď to tak práve necítite. Ďakujem, Emily!
Musím ešte vyzdvihnúť mužskú postavu v tejto knihe. Hoci Gus nebol ani náhodou dokonalý, je pre mňa veľkým osviežením, že nešlo o žiadneho toxického badboya, ktorý sa k hlavnej hrdinke správa ako chudák a ju to rajcuje. Mám pocit, že hrdinov, akých píše Emily, teda nedokonalých, ale snažiacich sa byť lepšou verziou seba a majúcich rešpekt k ženám je stále viac a ja sa z toho úprimne teším.
Po tejto knižke siahnite, ak si chcete oddýchnuť, ale zároveň si z romantického príbehu so šťastným koncom aj niečo zobrať. A ja zatiaľ siahnem po ďalších knihách od Emily, lebo mám asi novú obľúbenú spisovateľku :) Veľmi odporúčam.
Čítať viac

„Nevěřím v obchod. Všechny stroje pokládám za haraburdí, sčítací stroje, automobily, lokomotivy, letadla, ano i kola. Nevěřím v dopravu, v přenášení těla z místa na místo, a rád bych vědel, kam kdo kdy šel. Odešel někdy někdo ze sebe samého? Je kterákoli z cest tak obrovská a zajímavá, jako cesta duše životem? Je konec kterékoli z cest tak krásny jako smrt.“