Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Dom pre jeleňa - Dominika Moravčíková, Miriama Kardošová (ilustrátor), Koloman Kertész Bagala, 2022

10,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Dom pre jeleňa

Príbehy Dominiky Moravčíkovej spája skúmanie hraníc medzi človekom a zvieraťom, medzi prírodou a ľudským obydlím. Rodiny žijúce v rôznych typoch osídlenia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala, 2022
180 strán
3-4 hodiny čítania

Príbehy Dominiky Moravčíkovej spája skúmanie hraníc medzi človekom a zvieraťom, medzi prírodou a ľudským obydlím. Rodiny žijúce v rôznych typoch osídlenia... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

10,00 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 10 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Čakáme na Vianoce - Elena Slobodová, Fortuna Libri, 2023
Dom pre jeleňa - Dominika Moravčíková, Miriama Kardošová (ilustrátor), Koloman Kertész Bagala, 2022
10,00 €
Finalista literárnej ceny Anasoft litera 2023

Viac o knihe

Príbehy Dominiky Moravčíkovej spája skúmanie hraníc medzi človekom a zvieraťom, medzi prírodou a ľudským obydlím. Rodiny žijúce v rôznych typoch osídlenia (od horskej osady cez salaš až po samotný Dom pre jeleňa) sa ocitajú v osídlach prekliatia, tajomstva, či sporu o vlastníctvo na pozadí vojnového alebo náboženského konfliktu.
Čítať viac
Počet strán
180
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
209 g
ISBN
9788089973682
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1612377
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

8 hodnotení

5
3
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Monika
Neoverený nákup
18.4.2023
Mýty slovenskej dediny sú ako skutočné a fungujú v súčasnosti. Napísané pútavo a sebavedomo. Autorke sa podarilo zachytiť silnú atmosféru. Postavy a dialógy pôsobia uveriteľne. Veľmi vydarené dielo, tlieskam. Čítať viac
28

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
20.3.2023
Veľmi dobré čítanie
Zbierky poviedok nie stále zanechajú v čitateľovi stopu, ale z 8 poviedok z tejto knihy sa vám určite zapáčia viaceré. Vlastne, skôr náročnejšiemu čitateľovi, ale tú jednu svoju si v nej môže nájsť každý. A viete prečo? Pretože majú hlavu aj pätu a autorkino písanie je veľmi pútavé, príjemne čítavé a doplnené zaujímavými ilustráciami.
Vydajte sa s autorkou mimo miest na ,,koniec sveta", kde žijú jednoduchí ľudia so sedliackym rozumom. Sú spätí s prírodou a s moderným svetom sa ťažko zžívajú. Charakterizuje ich viera, poverčivosť, dokážu odovzdávať obety a v kontraste s tým všetkým stojí pohanstvo. Čítanie príbehov a osudov núti premýšľať, ale nebudete cítiť ťažobu, ani pri emočnejších príbehoch, ale budú skôr balzamom na dušu. Poetickosť písania vás bude unášať do rozprávkového sveta, ale na konci precitnete a zistíte, že šlo o skutočnosť.
,,Zhruba v každej generácii Lysiek sa narodí dieťa, ktoré sa vie rozprávať s kameňmi. ... Traduje sa, že kedysi sa v Lyskách rodili aj deti, ktoré kamene jedli. Matka tvrdila, že takéto deti kamene aj celé vykadili, ale záhadne sa z nich dokázali najesť, vysať akési vnútorné živiny, ktoré kamene zrejme mohli mať."
Tak čo hovoríte? Zaujímavé, však?
Čítať viac
29
Overený zákazník
15.11.2022
Do tejto poviedkovej knihy som sa zahľadel hneď pri jej uvádzaní počas Bagalovho literárneho cirkusu na tohtoročnej Pohode. Po prečítaní úryvku a Dominikiných slovách počas diskusie, mi bolo jasné, že Dom pre jeleňa patrí aj do nášho domu, do našej knižnice.
.
Naturálna estetika mi imponuje a v spojení s človečou pohanskou abstrakciou je to pre mňa veľmi podmanivá kombinácia. Pri čítaní sa mi vynáral silný pocit pravosti, akoby som šiel po stopách niečoho pôvodného a do špiku kostí ľudského. Tvárnosť príbehov mestsko-dedinského človeka so šmrncom magického realizmus mi náramne posúvala predstavivosť, ako pri Jakubiskových filmoch, kde sa vedia obrazy, chute a vône pekne zahmíriť.
.
Pri čítaní som si prial, aby kniha mala aspoň raz toľko strán a pevne dúfam v skorý zrod nejakej ďalšej, nech môžem opäť uviaznuť v tvorivých myšlienkach a štruktúrach autorkiných viet. Či už tak odhaliť ďalšie človečie vrstvy, napríklad za popraskanými omietkami na sídlisku alebo zahliadnuť nejaké ďalšie tajomstvá spoza stodoly dedinskej chalupy kdesi v lese, alebo sa jej očami len tak zapozerať pod nadvihnuté hnijúce drevo, kde sa ukrýva iné tajomstvo života, kým všetky poletujúce pavučiny babieho leta nájdu svoje miesto a zahoja sa ranky na rukách od šípových tŕňov.
.
.
Výborné čítanie, a ak bude treba, dvere domu pre jeleňa otvorím znova.
.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Poviedky zbierky Dom pre jeleňa cítiť zemou. Sú prevoňané vzduchom lesov, presvitá z nich podvečerné svetlo, ozývajú sa cengotom kravských zvoncov, majú v sebe drsnú hebkosť srsti a občas zaštípu ako pálenka. Všednosť ich dní podčiarkujú výročné udalosti a pragmatickosť ľudí je pretkaná poverčivosťou. Je to magický svet, v ktorom sa ľahko stratiť. Ako dobre.“ (Eva Lavríková)

Dominika Moravčíková

Čítať viac

„Policajné štatistiky sú ako bikiny. Odhalia pre niekoho málo, pre niekoho veľa, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser