Imunita

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou... Čítať viac

5,0 27 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2022
Počet strán
368

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou kožou prebieha intenzívna vojna. Milióny buniek ... Čítať viac

  • PDF
  • Slovenčina

21,39 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Andrea M. Guastella: Neslušné dary. Andrea M. Guastella, 2023

Viac o e-knihe

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou kožou prebieha intenzívna vojna. Milióny buniek umierajú, aby ste vy mohli žiť.

Zamysleli ste sa niekedy, čo je to vlastne imunitný systém?
Hneď po ľudskom mozgu je druhým najzložitejším systémom v ľudskom tele a zároveň jedným z najstarších a najdôležitejších aspektov života na zemi. Bez imunity by sme do niekoľkých dní zomreli. Philipp Dettmer, tvorca najpopulárnejšieho vedeckého kanála na YouTube, nás vo svojej knihe Imunita pozýva na fascinujúce putovanie odolnosťou ľudského tela a jeho nespočetnými spôsobmi obrany. V našom tele neprestajne prebieha zúrivý boj, desiatky miliárd imunitných buniek sú pripravené popasovať sa s nepriateľom, čeliť invázii choroboplodných mikroorganizmov a vytvárať zložité obranné stratégie. Aj v tejto chvíli, kým čítate, váš imunitný systém pravdepodobne odhalil a zničil rakovinovú bunku, ktorá vám začala rásť v tele.

Každá kapitola sa zaoberá iným aspektom imunitného systému. Dočítate sa tu o obrane, ktorú telu poskytujú protilátky, ale aj zápaly, o hrozbách baktérií, alergií a rakoviny. Dettmer vysvetľuje, ako dokážu parazity prekĺznuť cez obranu, ako fungujú vírusy a čo sa deje v rane, keď sa porežete.
Kniha Imunita je dôvtipný a nezvyčajne zábavný rýchlokurz o práci pravdepodobne najdôležitejšieho systému v ľudskom tele. Oživujú ju farebné grafiky a príťažlivé opisy. Dettmer tak premieňa jeden z najtajomnejších vedných odborov – imunológiu – na strhujúce dobrodružstvo v úžasnej cudzej krajine.
Čítať viac
Originálny názov
Immune: A journey into the mysterious system that keeps you alive
Počet strán
368
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1564105
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

27 hodnotení

27
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Pritiahla si vás táto kniha krásne ilustrovanou obálkou? Sľubujem, že obsah vás tiež nesklame. Philipp Dettmer je kráľom výstižných prirovnaní a vtipných metafor. Majstrom v popularizácii vedy. Preto si skromne dovolím povedať, že jeho kniha je kráľovnou medzi populárno-náučnou literatúrou. Priateľským spôsobom vás prevedie ohromne náročným, no o to viac zaujímavým vedným odborom (ktorý sa ja osobne snažím pochopiť práve odborne). Naozaj vrele odporúčam každému, kto chce zistiť, čo sa dialo v jeho tele, kým on počas chrípkového obdobia ležal doma s teplotou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

23.5.2023
Imunita je jedna z tých úžasných kníh, ktoré vás zaujmú a poučia. A síce ide o odbornú literatúru je písaná hravou formou plnou prirovnaní a zameraní sa na tie najdôležitejšie procesy v našom imunitnom systéme.

Ako bývala študentka zdravotníckej SŠ som nejaké základné poznatky mala a bolo príjemné spoznávať známe názvy a funkcie a tak som sa necítila úplne stratená.

Počas knihy prechádzame náročnejšími aj ľahšími časťami. A síce mi čítanie trošku sťažoval ČJ, vďaka autorovmu príjemnému štýlu písania som si to užívala.

Autor sa venuje naozaj rozmanitým témam naše IS a predsa na seba bezproblémovo nadväzujú. Presúvame sa od základného fungovania, cez rôzne ochorenia až po starostlivosť. Okrajovo nám vysvetľuje princíp fungovania koronavírusu, ktorý bol v tej dobe ešte v začiatkoch.

Musím priznať, že mi v mnohom otvorila oči a viac pomohla pochopiť svoje telo a čo musí dennodenne zvládať a s čím musí bojovať. Je fascinujúce, že v každej minúte mnoho buniek odumrie, narodí sa, zničí nákazu.

Táto kniha by mala byť povinná v našich domácich knižniciach, keďže ju vďaka jednoduchému jazyku, mnohým príkladom a zľahčovaniam dokáže s porozumením prečítať naozaj každý. Ocenila by som takúto knihu o každej sústave nášho tela, ktoré je neskutočne záhadné a úžasné.
Čítať viac
18.5.2023
Philipp Dettmer nás v knihe Imunita zavedie na fascinujúcu okružnú jazdu naprieč vlastným telom, pri ktorej sa dozvieme poznatky, o ktorých sme pravdepodobne v živote nevedeli, a ani sme sa nad nimi nejako výrazne nezamýšľali.

Imunitný systém je v našom tele nesmierne dôležitý a jeho fungovanie ako také je veľmi komplikované. Ak odhalíme jednu vrstvu jeho fungovania, zistíme, že na ne naväzujú ďalšie a ďalšie mechanizmy, ktoré majú na starosť ďalšie a zložitejšie činnosti. Autor je pojmom "imunitný systém" fascinovaný už niekoľko rokov a to čo sa najskôr zdalo ako bežné štúdium sa zrazu premenilo v túto pozoruhodnú a veľmi poučnú knihu.

Ak by sme však čakali zložité a odborné poučky, pri ktorých sa nám bude zívať už len pri ich úvodných vetách, mýlime sa. Autor tému imunitného systému a jeho fungovania predkladá čitateľovi v čo najzrozumiteľnejšej podobe, pričom jednotlivé fakty vysvetľuje pútavo, prirovnáva ich k bežným veciam, aby si čitateľ dokázal vizualizovať jednotlivé hodnoty, merné dĺžky a objemy.

Autor sa v prvom rade zameriava na uvedenia čitateľa do problematiky a teda začína vysvetlením, čo to vlastne imunitný systém je. Zameriame sa na jeho nepriateľov - baktérie, vírusy, parazity, autoimunitné ochorenia či dokonca vplyv stresu na imunitný systém. V neposlednom rade nám autor predstaví možnosti na jeho posilnenie.

Každá kapitola je obohatená nielen o slovné, ale i vizuálne vysvetlenie. Kniha je plná ilustrácií, na ktorých nám autor opäť jednoduchou a zrozumiteľnou formou ukazuje napríklad prienik vírusu do imunitného systému alebo sa dozvieme čo všetko sa nachádza v našej črevnej sliznici.

Kniha je veľmi podrobne prepracovaná, a aj keď sám autor v závere uviedol, že aj tak nikdy neprenikneme všetkým, čo imunitný systém zahŕňa, podľa mňa do knihy vložil všetko, čo pre bežného čitateľa zaujímajúceho sa o svoje telo a imunitu, možno pokladať za dostačujúce. Imunita je knihou, ktorá by mala byť nepochybne súčasťou každej knižnice.
Čítať viac
24

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
7.2.2023
Jednoduché podanie odbornej témy
A ak aj vy chcete porozumieť svojmu imunitnému systému, prečítajte si túto knihu. Nepotrebujete byť vedcami ani odborníkmi v oblasti prírodných vied, aby ste chápali súvislostiam, ktorými sa riadi imunitný systém. Autor jednoduchou a zrozumiteľnou formou, s troškou humoru, príkladmi a zaujímavými perličkami podáva zdanlivo ťažkú tému aj laikom. I keď ide o zjednodušenie obšírnej témy, myslím si, že v knihe je obsiahnuté všetko podstatné, od oboznámenia sa so samotným imunitným systémom a jeho hlavnými súčasťami, cez ochranu pred baktériami a vírusmi, samotné vzplanutie a boj, ale nechýbajú ani kapitolky o autoimunite, alergiách, či rakovine.
Ak ste doteraz váhali nad prečítaním tejto knihy, tak nemajte obavy. Pomôže vám pochopiť veľa o vašom organizme a dozviete sa, že pre posilnenie imunity je veľmi dôležitý pohyb. Tak si najprv zacvičte a počas relaxu si môžete čítať túto skvelú knihu :) Dávam ju do pozornosti aj stredoškolákom, pre ktorých môže byť veľmi dobrým študijným materiálom. Skvelé základy pre pochopenie môže dať aj študentom VŠ. Tak ,,Hor sa do čítania!" :)
Čítať viac
Matej Kostroš
Neoverený nákup
28.1.2023
Imunitný systém pre ľudí
Kniha Imunita vyzerá na prvý pohľad detsky, avšak kapitoly sú plné faktov vyššej úrovne. Napríklad, vedeli ste, že niečo ako biela krvinka v skutočnosti neexistuje.? Že náš imunitný systém je sústava, ktorej zložitosť prekonáva už len centrálna nervová sústava? Alebo, že mať silnú imunitu nemusí byť vôbec výhodou, ba až na príťaž?

Pozitívom je to, že celá koncepcia knihy je postavená na tom, že predpokladá čitateľa bez predošlých znalostí imunitného systému a zložité koncepty je schopná vysvetliť na ľahko zrozumiteľných príkladoch a s nádhernými ilustráciami, ktoré sú navyše biologicky veľmi presné. Tým pádom je kniha vhodná aj pre úplného laika.
Po jej prečítaní, som si uvedomil, že zložitosť našej imunity, jej efektivita, ale aj nedokonalosti sú vlastne fascinujúce a krásne.
Vrele odporúčam každému, koho zaujíma naše vnútro..
Čítať viac
19
1794 - Niklas Natt och Dag, 2020
Práve čítam
1794

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
22.11.2022
Nádherná a dychberúca...
Ľudský jedinec vyzerá na prvý pohľad ako jednoduchá bytosť. Určite si mnohí z nás neuvedomujú, koľko procesov, chemických reakcií a šťastných náhod potreboval náš druh, aby sa dopracoval k tomuto výsledku. Hlava, trup, nohy a ruky - kto by povedal, že pod obyčajnou kožou sa ukrýva svet tak bohatý, že niektoré jeho procesy stále nechápeme, hoci sme už dokázali pristáť na Mesiaci? A kto by povedal, že ho nazveme tak jednoducho - imunita?

Na túto audioknihu som sa skutočne tešila. Stále to nedokážem pochopiť, ale jej obálka je ako malé pozitívne posolstvo, a keby neniesla názov knihy, určite by som ju pripísala motivačnej literatúre zameranej na zdravú myseľ. A možno by som ani nebola tak ďaleko od pravdy, keďže sa autor sústreďuje na ľudské vnútro - aj keď trochu inak...

Každá kapitola obsahuje časť imunitného systému, ktorú nám Philipp Dettmer podrobne predstavuje, pričom stále dbá na to, že nemusíte byť lekári, aby ste mu rozumeli. S trpezlivosťou sa vracia a odhaľuje svet plný tajomných buniek, baktérií a procesov prebiehajúcich v našom vnútri. Keď s tomu pridáte hlas Michala Kaprálika, dostanete audioknihu, ktorú nebudete chcieť prestať počúvať.

Cesta ľudskou imunitou je zaujímavým výletom, na ktorý by ste sa mali určite vydať. Predstavuje spôsob, ako lepšie pochopíte, prečo vaše telo reaguje tak, ako reaguje. Dozviete sa z nej mnoho užitočných informácií (napríklad o tom, ako vás môže imunita zabiť). A, samozrejme, nezabúdajme na ten príťažlivý vizuál, ktorý si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Za mňa jedno veľké áno...
Čítať viac
18

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
24.8.2022
Ak sa ma niekedy niekto spýta, ktorú knihu by som si chcela vziať za svojho zákonitého životného partnera bola by to táto. Pretože som sa vždy tešila, kedy ju uvidím. Pretože ma vie rozosmiať. Pretože sa vďaka nej rozvíjam. Pretože mi s ňou život pripadal ako rozprávka, aj keď je to v skutočnosti realita, ktorú vidíme ledva pod mikroskopom.

Celý rebríček kníh, z ktorých som na konci roka chcela vybrať tú najlepšiu môžem zahodiť, pretože táto to už vyhrala.

Keby som si mala vybrať jednu knihu, ktorú budem čítať do konca života, pokojne by to mohla byť táto. Ešte mnohé čítania mi bude mať čo ponúknuť.

Jediná vec, ktorá mi je ľúto, je to, že má len 340 strán. Imunológia má toho ešte veľa v rukáve a v podaní Philippa Dettmera by som si prečítala aj zoznam do obchodu.

Neviem, aké superlatíva by som k nej ešte napísala. Skrátka, prečítajte si ju. Pochopíte. Imunita je hotová ríša divov…
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
31.7.2022
Skvelá
Ak vás zaujíma tématika zdravia, no neobľubujete hutné, odborné texty, zbystrite pozornosť. Philipp Dettmer totiž napísal knihu o imunite, v ktorej vám veľmi pútavo, miestami aj zábavne, no hlavne jednoducho a zrozumiteľne vyrozpráva fascinujúci príbeh nášho imunitného systému.
.
"Prirodzené zabíjače sú takí nenápadní chlapíci, ktorí však ako jedny z mála buniek disponujú oficiálnym povolením zabíjať vaše vlastné telesné bunky. Svojím spôsobom sú niečo ako inkvizítori rozľahlej ríše imunitného systému. Neustále hľadajú skazenosť a konajú ako sudca, porota aj kat. Prirodzené zabíjače lovia dva typy nepriateľov: bunky nainfikované vírusmi a rakovinové bunky."
.
Tak vidíte. Aj cez rôzne príznačné prirovnania vám, možno môžem povedať, že až "lopatisticky" vysvetlí, ako funguje náš organizmus, a čo sa deje, keď niečo zaútočí na naše zdravie. Telo prirovnáva k zložitej trubici, ktorú možno na dvoch stranách uzavrieť, pľúca zase k špongii a napríklad taký T-lymfocyt je vražedný chlapík s kladivom, ktorý efektívne, rýchlo a bez milosti, s maniakálnym úsmevom rozbíja hlavy.
.
V knihe sa spomínajú aj rôzne štatistiké údaje, pri ktorých som si viac krát povedala: vaaau alebo no do ... Niektoré informácie sú veľmi desivé ...
.
A čo také vírusy? Vedeli ste, že sú pravdepodobne tou najúspešnejšou vecou na tejto planéte? Odhaduje sa, že ich je desaťtisíc miliárd miliárd miliárd jednotlivých vírusov.
.
Táto publikácia je doplnená o nádherné, pestrofarebné ilustrácie. Sú jednoduché, ľahko pochopiteľné a nikdy im nechýba krátky popis toho, čo znázorňujú.
.
Poviem to takto - kniha Imunita pristane každej knižnici a určite zafunguje ako krásny a hodnotný darček tomu, koho baví tento žáner.
Čítať viac
27
Svetlo v nás - Michelle Obama, 2023
Práve čítam
Svetlo v nás

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
Overený zákazník
19.7.2022
Kniha, ktorá by ti v knižnici nemala chýbať
Keď si knihu kúpiš, dostaneš 360 strán plných informácií. Nemusíš mať strach, že by si pojmom nerozumel/a. V knihe je všetko napísané a vysvetlené úplne jednoducho a takpovediac "po lopate". Toto asi nie je kniha, ktorú si zoberieš na dovolenku, ale je to kniha, z ktorej sa toho mnoho dozvieš. Vďaka nej zistíš, ako vlastne tvoja imunita funguje.
Nečakaj, že v knihe nájdeš len suché dáta a výskumy, nájdeš v nej mnoho zaujímavých príkladov, farebné ilustrácie, originálne a vtipné opisy faktov. Napríklad také vírusy sú najúspešnejšou vecou na našej planéte alebo že v podstate nikto z nás nechce posilniť svoj imunitný systém, pretože je to v skutočnosti poškodenie úžasného systému, ktorý nás chráni pred chorobami a aj smrťou, samozrejme.
Túto knihu radím do mojich top prečítaných kníh roku 2022.
Čítať viac

Philipp Dettmer

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou. “

Roviny života - Julian Barnes, 2014
Roviny života
Julian Barnes