Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Kancelárka - Kati Marton, Ikar, 2022

15,12 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kancelárka

Pozoruhodná odysea Angely Merkelovej

Angela Merkelová bola odjakživa outsiderka. Ako dcéra kňaza vyrastala v Sovietmi okupovanom východnom Nemecku, v mladosti pracovala ako chemická výskumníčka a do politiky... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2022
344 strán
5-6 hodín čítania

Angela Merkelová bola odjakživa outsiderka. Ako dcéra kňaza vyrastala v Sovietmi okupovanom východnom Nemecku, v mladosti pracovala ako chemická výskumníčka a do politiky vstúpila až po páde Berlínskeho múru... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Výborný stav
  • Slovenčina
18,90 €

15,12 €

-20 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 19 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Tŕňové puto (Posledná hodina 3) - Cassandra Clare, Slovart, 2023

Viac o knihe

Angela Merkelová bola odjakživa outsiderka. Ako dcéra kňaza vyrastala v Sovietmi okupovanom východnom Nemecku, v mladosti pracovala ako chemická výskumníčka a do politiky vstúpila až po páde Berlínskeho múru. A predsa sa o pätnásť rokov stala nemeckou kancelárkou a čoskoro aj neoficiálnou vodkyňou západného sveta.

Uznávaná spisovateľka Kati Marton sa podujala objasniť záhadu tohto nevídaného vzostupu. Vďaka výnimočnému prístupu ku kancelárkiným najbližším spolupracovníkom a čerstvo zverejneným dokumentom opisuje jedinečnú politickú genialitu, ktorá je tajomstvom úspechu Merkelovej. Niet iných moderných lídrov, ktorí by tak zručne čelili autoritárskej agresivite, presadili odvážne spoločenské opatrenia a v období čoraz polarizovanejších krajín by pokojne zjednotili celý kontinent. Šikovne dostávala politikov pevnej ruky ako Putina či Trumpa tam, kde ich potrebovala, a mala čo robiť s prekvapivo komplikovanými vzťahmi so spojencami, ako bol Obama a Macron.

Táto žena, ktorá si až úzkostlivo strážila svoje súkromie, je vzorom pre každého, kto má ambíciu získať a udržať si moc a zároveň zostať verný svojim morálnym hodnotám. Kancelárka vrhá svetlo na jednu z najvýnimočnejších žien našich čias a je zároveň strhujúcim politickým životopisom, intímnym ľudským portrétom a veľavravným pohľadom na politické líderstvo v akcii.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
The Chancellor
Počet strán
344
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×227 mm
Hmotnosť
589 g
ISBN
9788055184074
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1503831
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

16 hodnotení

14
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

11.1.2023
O Angele Merkelovej je známe, že si svoje súkromie úzkostlivo stráži, preto klobúk dole pred Kati Marton, ktorá odviedla kus dobrej, profesionálnej roboty a priniesla nám ucelený príbeh ženy, ktorá sa stala v tridsiatichšiestich rokoch najmladšou členkou vlády v nemeckých dejinách a neskôr aj prvou nemeckou kancelárkou. Kto by to bol na ňu ešte pár rokov dozadu povedal? Žena, vyštudovaná vedkyňa a ešte navyše Nemka z Východného bloku ...
.
Angela bola dcérou pastora, bývalí spolužiaci si na ňu spomínajú napríklad aj ako na zručnú barmanku, ktorej špecialitou bol drink z lacnej whiskey a šťavy zo zaváraných čerešní a viacerí spolupracovníci svorne konštatujú, že aj keď sa to navonok nezdá a spolupráca s ňou nebola vždy prechádzka ružovou záhradou, Merkelová má skvelý zmysel pre humor.
Za svoj politický vzostup vďačila najmä sebakontrole, strategickému mysleniu a ak bolo potrebné, dokázala zatlačiť aj pasívnou agresivitou.
.
Kati Marton vás prevedie jej detstvom, dospievaním, študentskými rokmi, trošičku zabŕdne aj do jej partnerských vzťahov a samozrejme, reflektory sú namierené najmä na jej politickú kariéru.
Marton prešla množstvo dostupných dokumentov, článkov a hovorila s Merkelovej najbližšími spolupracovníkmi. Často práve komentáre či poznámky, ktoré utrúsila "mimo záznam" a ktoré sa tým druhý vryli do pamäte, podčiarkujú alebo objasňujú jej názory na iných svetových lídrov, či dôležité alebo rozhodujúce momenty jej kariéry. Bush, Putin, Trump, Obama, Macron - ako na ňu pôsobili a ako spolu vychádzali?
.
Za mňa veľmi pútavé čítanie a aj kvalitné spracovanie. Angela Merkelová je žena, ktorá si určite zaslúži pozornosť a aj obdiv za všetko, čo dokázala. Ozaj sa oplatí prečítať.
Čítať viac
martina
Neoverený nákup
5.9.2022
Dobrá kniha o dobrej političke
Veľmi dobrá kniha, Angela Merkelová je mi veľmi sympatická po prečítaní jej životnej cesty. Je to moja najobľúbenejšia politička. Dobre napísaná, dobre objasňujúca fakty o danom období, o EÚ, o vyjednávaniach s inými politikmi. Čítať viac
20

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
24.8.2022
V prvom rade chcem poznamenať, že po prečítaní tejto biografie, sa miera môjho rešpektu a obdivu voči osobe Angely Merkelovej razantne zvýšila. Kým predtým to bola pre mňa, nadnesene, len nemecká politička, ktorej meno mi niečo hovorí - teraz sa stala mojou ženskou hrdinkou a politickou modlou.

Autorka Kati Marton odviedla kus dobrej, pedantnej, mravenčej práce a je vidieť, že sa vyzná. Napísať tristo-stranovú biografiu o žene, ktorá si tak úzkostlivo stráži súkromie je obdivuhodné. Napísať ju ešte k tomu aj čitateľsky záživnú je veľký úspech. :)

V knihe prejdeme od Angelinho detstva cez štúdium a politickú kariéru až po odchod z postu kancelárky - čiže po súčasnosť (respektíve nedávnu minulosť). Nájdeme tam, ako sa vysporiadala s veľkými krízami aktuálnymi pre dané obdobie aj opis komplikovaných vzťahov s politickými predstaviteľmi svetových veľmocí.

Celá biografia je napísaná veľmi dobre - Kati objasňuje ako Angela v jednotlivých situáciách konala, prečo, čo ju ovplyvnilo, prípadne kedy sa zachovala dobre a kedy sa to dalo spraviť lepšie. Neponúka svoje názory, ale trpezlivo vysvetľuje.

Jediná vec, ktorá mi tam chýbala je opis nemeckého politického systému. Samotnej biografii jeho absencia samozrejme neublížila, ale ja, ako politický laik, by som takú doplňujúcu kapitolku veľmi uvítala :)

Napriek tomu je kniha Kancelárka nesmierne inšpiratívna, zaujímavá a fascinujúca literatúra, ktorá mi toho veľa dala. Pokojná politika Angely Merkelovej, ktorá sa opierala o fakty, zameriavala sa na činy a zostala bez škandálov mi ukázala, že sa to dá aj inak. A v mnohom mi pripomínala našu úžasnú prezidentku, o ktorej si raz podobnú knihu snáď tiež prečítam.

Na záver už len dodám - čítajte biografie, sú obohacujúce. :)

“Merkelová, ktorá odjakživa chcela odísť predtým, než sa z nej stane “politická mŕtvola”, môže byť právom hrdá, že na rozdiel od všetkých svojich predchodcov sa nedala vyhnať z úradu a odišla, keď dosiahla mocenský vrchol. Dôstojnosťou svojho odchodu dala naposledy príklad tým politikom, ktorí si zamieňajú úrad s vlastnou osobou a odmietajú sa ho vzdať. Merkelová im ukázala, ako má fungovať demokracia.”
Čítať viac
Pavel Baláž
Overený nákup
16.8.2022
Výborná kniha
Nečakal som, že bude až taká objektívna. Je to kniha, ktorá sa veľmi dobre číta, pripomenul som si niektoré udalosti vo svete, pohľad Merkelovej na ne mi pomohol čo to pochopiť. Čítať viac
Soňa
Neoverený nákup
7.7.2022
Darček ešte ukrytý
áno, knižku som kúpila ako darček pre moju mamu k meninám, ale keďže aj mňa tento druh literatúry zaujíma a pobaví, nazrela som do knižky a odvtedy do nej "nazerám" a jasné že čítam aj ja. Zdá sa moc zaujímavá a veľa prezrádzajúca. Dozvedám sa v nej o každom detaile Angelinho života. Jednoducho povedané, zobralo ma to a už to nepustím, kým to nedočítam. Potom môže čítať obdarovaná mama a má sa na čo tešiť. Čítať viac
Barbora Susova
Overený nákup
7.7.2022
Angela Merkel
Zaujímavý životopis. Dobre napísaná kniha. Ľahko sa číta. Zachytáva aj nedávnu súčasnosť a súčasných svetových politikov. Čítať viac
Sisi
Neoverený nákup
21.6.2022
Parádny životopis!
Premena sivej myšky na najmocnejšiu dámu sveta... Aktívnu politickú kariéru už uzavrela, o to komplexnejšie kniha pôsobí. Výborne napísané. Plusom je, že ide o príbeh ženy v takmer výsostne mužskom prostredí. Toto bol dôvod, pre ktorý som po knihe siahla ja... a rozhodne ma nesklamala. Čítať viac
18
Overený zákazník
17.5.2022
Vynikajúco napísaná biografia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Vnímal som Angelu Merkelovú, jej pôsobenie ako kancelárky, no nikdy som sa o jej život a samotný výkon politiky nezaujímal bližšie.
Napriek tomu som si túto knihu vychutnával - výborne napísaná, o jej detstve, formovaní, vstupe do politiky a najmä 16 rokov, ktoré prežila ako kancelárka. Svojho času najmocnejšia žena na svete.

Kniha, ktorá pomáha lepšie pochopiť súčasnú éru, politické rozkoly uplynulých desaťročí, ako fungovali rokovania a vyjednávania. Akí vlastne boli svetoví lídri.

---- "Záleží na tom, čo dosiahneme o dva roky, nie na tom, čo bude zajtra v novinách,“ tvrdí Merkelová. Nepoužíva ani politiku náznakov či diskreditácie – ani sa do nej nedá vtiahnuť inými. „Nehrá ich hry. Veľmi dobre vie, kedy jej Putin či Trump klamú,“ vypozoroval bývalý nemecký prezident Joachim Gauck. Merkelová ich výmysly zväčša ignoruje a presadzuje vlastné témy. Na to, aby však Angela Merkelová dosiahla to, čo dosiahla, a aby sa tak dlho udržala na najvyššej mocenskej priečke, musela byť zároveň agresívna a odhodlaná – a nedávať to najavo.

Angela bola dcérou pastora, obyčajným dieťaťom, ktoré vyrastalo navyše vo východnom Nemecku kontrolovanom Sovietmi...ešte aj žena, no napriek tomu všetkému sa dokázala prepracovať na absolútny vrchol. V podstate bola niekoľko rokov šéfkou Západu, určovala smer, mala najsilnejšie slovo.

Kati Marton si ma svojím štýlom písania získala - evidentne sa dostala k mnohým informáciám a zákulisným príhodám, ktoré jej pomohli vykresliť portrét bývalej nemeckej kancelárky.

Skvelé sú poznámky a príhody v súvislosti s Putinom, Macronom, Obamom, či Trumpom.

---- Merkelová je známa aj smiešnymi imitáciami rozrušeného Vladimira Putina, ktorý čosi škriabe na kus papiera. „Tu! Tu!“ napodobňuje Merkelová Putinovo pišťanie a bodá prstom do papiera, ako on – zábavne to kontrastuje s tajomným výrazom, ktorý ruský prezident prezentuje svetu.

---- Merkelová nikdy Trumpovi neskočila na návnadu – a to ho nesmierne rozčuľovalo. Frustrovalo ho, keď čelil žene, na ktorú nezaberali jeho zvyčajné metódy urážania a zastrašovania. Merkelová bola vyzbrojená schopnosťou uhýbať nepríjemnostiam, predstierala nepochopenie, manévrovala a na otázky odpovedala vlastnými otázkami. Trump nebol na takého úskočného nepriateľa zvyknutý...

Zákulisie politiky. Merkelovej odpor k sociálnym sieťam...

---- Angela Merkelová chcela mať absolútnu kontrolu nad tým, aké informácie a správy budú prúdiť z jej úradu, a tak sa úzkostlivo vyhýbala sociálnym sieťam schopným šíriť dezinformácie a prekrútiť proti nej aj nevinné interakcie. Pochopenie pre moc internetu prejavila napríklad v júli 2016 na parížskom samite EÚ – Balkán, ktorý sa konal vo veľkolepom Elyzejskom paláci. Na oslavu zavŕšenia rozhovorov si podpredseda čiernohorskej vlády Ivica Dačić zanôtil svoju obľúbenú pieseň ’O Sole Mio. Zatiaľ čo si čiernohorský politik pospevoval, lídri krajín EÚ siahli po mobiloch. No kým oni vnímali potenciálne zábavný obsah pre svoje sociálne siete, Merkelová videla len potenciálne nebezpečenstvo. Vstala a prítomných požiadala: „Prosím, odložte mobily! Tie zábery sa stanú virálnymi a vrhnú na náš samit veľmi zlé svetlo.“ Európski politici si poslušne vypli mobily a podpredseda čiernohorskej vlády zmĺkol. Takú autoritu mala Angela Merkelová v miestnosti plnej štátnikov.

Je pravdou, že Martonová sa díva na Merkelovú pohľadom ženy, preto možno viac zdôrazňuje, že je to žena, jej feminizmus, ako neraz zatočila s napohľad silnejšími mužmi. Neprekážalo mi to. Spoznal som Merkelovú oveľa viac, miestami to bol až intímny ľudský portrét, hoci Angela si úzkostlivo strážila svoje súkromie.
Napokon, počas šestnásťročného pôsobenia Merkelovej v úrade neunikli nijaké informácie, súčasní ani bývalí zamestnanci ani dôverníci nezverejnili otvorené pamäti. Jej výnimočne lojálni ľudia sú neochvejní ochrancovia...

---- Angela Merkelová je feministka. Napriek tomu však v nasledujúcich rokoch čelila kritike od ľudí, ktorí mali pocit, že nie je dosť oddaná presadzovaniu ženských práv – že túto tému neobhajovala dosť razantne. Hoci sa jej bridí sexistický humor, rozprávačov takýchto vtipov verejne nezosmiešňovala. „Škaredo sa naňho pozriem, a keď budeme osamote, poviem mu, že to nebolo v poriadku,“ vysvetľovala raz svoju stratégiu. Trvala na tom, že jej najsilnejšou zbraňou proti sexizmu je dosahovanie životných úspechov, o ktoré sa budú môcť oprieť ďalšie ženy. V tejto ani v iných oblastiach sa jej líderstvo neopieralo o plamenné reči spoza rečníckeho pultu.

Túto knihu by som si ešte radšej prečítal počas pôsobenia Merkelovej vo funkcii kancelárky. Možno by som pozornejšie sledoval jej kroky, spájal si súvislosti a videl aj za oponu.
Čítať viac
Milo
Neoverený nákup
27.12.2021
Je to kniha pre blízkeho človeka, ktorý je politicky činný a zaujíma sa o konkrétne politicko historické obdobia, zvlášť keď hovoria o osobnosti, ktorá riadila krajinu a najsilnejšou ekonomikou Európy. Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Rozdiel medzi školou a životom je, že v škole sa najprv naučíte lekciu a potom dostanete test. No život vám najprv dá test a z neho si odnesiete lekciu.“