Katja - Prebudená mágia

V srdci Trésie leží domov lesných víl, kam nikdy nevstúpila ľudská noha. Ochraňuje ho kráľovná víl Aria, ale aj pevná ruka trésijského vládcu Regula. A práve vďaka tejto záštite... Čítať viac

4,5 88 hodnotení
1. diel série
Katja
Vydavateľstvo
Enribook, 2022
321 strán
4-5 hodín čítania

V srdci Trésie leží domov lesných víl, kam nikdy nevstúpila ľudská noha. Ochraňuje ho kráľovná víl Aria, ale aj pevná ruka trésijského vládcu Regula. A práve vďaka tejto záštite sú trésijské polia a sady každoročne plné... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

K. Ploig: Irgur. K. Ploig. 2023

Viac o e-knihe

V srdci Trésie leží domov lesných víl, kam nikdy nevstúpila ľudská noha. Ochraňuje ho kráľovná víl Aria, ale aj pevná ruka trésijského vládcu Regula. A práve vďaka tejto záštite sú trésijské polia a sady každoročne plné nepoškodenej úrody.
Čo ak by ale chcel niekto tento vzťah narušiť, vraziť klin medzi dve prosperujúce krajiny a rozpútať vojnu? Na severe existuje kráľovstvo, ktoré sa dlhé desaťročia zmieta v chudobe, no vo výrobe zbraní z najkvalitnejšej bermegskej ocele nemá konkurencie široko-ďaleko. A tak sa spustí lavína intríg, ktorých cieľom bude iba jedno – získanie moci a bohatstva.
Kdesi uprostred toho sa ocitne aj Katja, trésijská princezná. Za celý život nevystrčila päty z rodného Elldorenu a to ju neustále burcuje priečiť sa svojmu otcovi. V jeden večer sa ale stáva svedkom únosu víly a tak sa spolu s priateľom Rodanom a verným gryfónom Briamom púšťajú na cestu plnú dobrodružstva. Stretajú tajomnú družinu zo znepriateleného severu a napriek počiatočným vzájomným nesympatiám majú jeden spoločný cieľ – priviesť vílu späť do jej domova.
Katja odišla z Trésie plná odhodlania dokázať otcovi, čoho je naozaj schopná. Vtedy však netušila, do čoho sa zapletie. Takmer zabudnuté proroctvo, vyrieknuté dávno pred jej narodením, ožíva a na prah jej kráľovstva klope vojnový konflikt.
Čítať viac
Počet strán
321
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1453565
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
1. diel série
Katja
Vydavateľstvo
Enribook
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

88 hodnotení

60
20
5
0
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

2.9.2023
Super slovenské fantasy
Z môjho uhla pohľadu je správny fantasy príbeh takou zmesou bájnych tvorov,opisov nádherných svetov, bojovníkov, ťažkých osudov a komplexne vystavaných postáv do ktorých sa zamilujete.

Autorke. natali.fox.official sa toto podarilo na výbornú a to nepreháňam. Keď som na konci knihy zistila, že sa dokonca jedná o jej debut skoro mi oči vypadli.

A teraz k samotnej Katji -príbeh je napísaný veľmi pútavo, dej sa nikde nezasekáva a sprevádzajú nás ním viaceré dejové línie no napriek tomu v nich nie je chaos s čím majú občas problémy aj skúsení autori.

V knihe sú krásne opisy súznenia s prírodou očami lesných bytostí ale aj samotnej Katje. Taktiež sa mi veľmi páčil vzťah, ktorý mala Katja so svojím gryfónom, ten mi v dobrom pripomenul vzťah Zafiry a Eragona z mojej najobľúbenejšej série vôbec.

Dočkali sme sa aj ľúbostnej linky, ktorá bola jemná a mám tušenie, že sa rozvinie v druhej časti. Miestami hlavným hrdinom síce niektoré veci nedochádzali ale, ja osobne mám napríklad rada, keď sú hlavní hrdinovia tak trochu trdlá.

V príbehu zostalo aj niekoľko otvorených dejových liniek, na ktoré som veľmi zvedavá. Všetky postavy boli za mňa premyslené a vierohodné a dokázala som si s nimi vybudovať vzťah akože ja som úprimne očarená a neviem sa dočkať druhej časti!

Avšak hoci som nešetrila chválou mám ku knihe jednu výčitku súvisiacu s korektúrou. Zvyčajne sa v knihách nezameriavam na gramatické či štylistické chyby, pretože sama mám v tejto oblasti nedostatky. Každopádne hotový rukopis knihy by mal mať po korektúre takú formu, v ktorej buď chyby nie sú alebo čitateľa aspoň nevyrušujú. To sa mi žiaľ pri tejto knihe stalo, všetky slová ako počnúc, klopiac, obzerajúc a mnoho ďalších ma vyrušovali a ku koncu knihy mi už naozaj liezli na nervy.

Pevne verím, že v druhej časti knihy sa tieto chyby podarilo odstrániť a skvelý čitateľský zážitok mi už nič nepokazí, lebo keď si odmyslím toto tak bol príbeh naozaj skvelý a odporúčam ho všetkými desiatimi.
Sleduj IG @na_ruzovej_policke
Čítať viac
15
Overený zákazník
17.7.2023
3,5*
Katja - Prebudená mágia je prvou častou série žánru Young adult fantasy. Odohráva sa v čase a priestore, kde vládnu králi a kráľovné, kde existujú víly a magické tvory. Jednoducho, je to miesto, v ktorom sa každý z nás občas potrebuje ocitnúť.

Katja ako hlavná hrdinka príbehu je veľká bojovníčka, ktorej nechýba odvaha, vedúca častokrát k rebélii. Myslím si, že je to postava, ktorá si vie získať srdce čitateľov a čitateliek mladšej či staršej vekovej kategórie. Cítim, že v dalších častiach bude viac a viac dozrievať.

Autorka má vycibrený štýl písania. Kniha je totiž napísaná tak, akoby mala autorka predtým vydaných už niekoľko dielov. A tu musím vyzdvihnúť aj jej nápad pridať do knihy ilustrácie, ktoré sú príjemným osviežením, sprestrením a zároveň sprievodcom celej knihy.

Názov je síce predpokladom, že mágia sa ešte len prebúdza, avšak očakávala som jej hneď viac. A na to pravdepodobne nadväzuje aj problém, ktorý som mala s dynamikou deja, pretože sa mi zdalo, že dej vo viacerých miestach stagnoval, alebo naopak, menšia zápletka bola príliš rýchlo vyriešená. Preto som nemala problém sa od knihy odtrhnúť.
Prvá časť je tak väčšmi zameraná na spoznanie sveta a dôležitých postáv v ňom.

Nakoniec podotknem, že ma kniha aj tak príjemne prekvapila jej vyššie zmienenými pozitívnymi prvkami. Autorka je naozaj talentovaná, a verím, že v ďalších častiach je aj dej viac napínavý.
Čítať viac
15.7.2023
Nová srdcovka
Tak toto bola nádherná kniha.
Bolo úžasné ocitnúť sa vo svete víl, princov, princezien a mágie.
Príbeh je písaný nádherným, oku lahodiacim štýlom a ja som si užívala stránku za stránkou.

Hlavná postava Katja si ma získala hneď od začiatku. Páčila sa mi jej bojovnosť, odvaha a popri tom všetkom ženskosť, ktorú si zachovávala.
Miestami mi vadil ufňukaný Rodan a jeho večné 'Kaťuška', ale dojem z knihy neskazil.

Čo sa mne ale páčilo najviac bolo vykreslenie a opis ich 'sveta'. Vedela som si ho krásne živo predstaviť, čo sa nie všetkým autorom podarí.
Vôbec nebolo cítiť, že je to autorkina prvotina a myslím si, že sa jej podaril velmi kvalitný fantasy príbeh, už sa neviem dočkať, až sa ponorím do ďalších častí.
Čítať viac
Nika
Neoverený nákup
30.5.2023
Fantastická království, svět plný magických tvorů, putování za nalezením vlastní cesty? Perte to do mě, to je přesně ten typ příběhů, které zbožňuji, na kterých jsem vyrostla a vypěstovala si lásku ke čtení. Přesně tohle přináší i série Katja z pera slovenské autorky. A věřte mi, když řeknu, že Katju si plnými doušky užijí i starší čtenáři.
Prebudená mágia, první díl série Katja, přináší náhled do magií prodchnutého světa, v němž žijí lidé, magičtí tvorové - a ve svém lese oddělené od okolí víly. Na světě je vidět, že ho má autorka velmi dobře promyšlený, včetně systémů, jak co funguje: porozumění světu ovšem při čtení přichází plynule a přirozeně, takže se určitě nebojte, že by svět a fungování magie bylo nějak komplikované, vše je skvěle vykreslené.
Co se postav týče, příběhem provází hned několikačlenná skupina hrdinů složená napříč královstvími, na čemž autorka krásně rozpracovala rozdíly mentalit postav žijících v různých královstvích. Určitě se nebojte toho, že by Katja, hlavní hrdinka příběhu, působila jako klišé: ano, je princeznou se skvělými bojovými schopnostmi, která utekla a vydala se za svým dobrodružstvím, tento prvek je ovšem pojat originálně a způsobem, který vám bude snadno připadat neopakovatelný. Argos a jeho družina válečníků jsou všichni sympatičtí, osobití, sví, a je nejen přímo vidět, ale i z textu cítit, že je pojí pevné přátelství a pro druhého jsou ochotni udělat cokoli.
Příběh sám se zpočátku může zdát mít jednodušší zápletku, která se však postupem rozrůstá do mnohem širších a závažnějších okolností, které kolem vás pomalu spřádají nejen síť napětí, ale hlavně obliby tohoto světa a postav a nebudete se od příběhu chtít odtrhnout.
Knihu Katja můžu doporučit všem, kdo máte rádi takovou tu poctivou klasickou dobrodružnou fantasy, v níž hrdinové nejsou neomylní a nesou si následky svých chyb, vše má svá pravidla a řád, která se ale působením okolností mohou změnit a tím vše pořádně zkomplikovat. Je to opravdu skvělý příběh se sympatickými postavami, tajemstvími sahajícími mnohem dál, než se může zdát, a skvěle promyšleným světem.
Čítať viac
1.5.2023
O knihe Katja - Prebudená mágia som minulý rok počula a videla celkom dosť, preto som na ňu bola veľmi zvedavá. Aj keď nie som práve fanúšik fantasy, už len na základe obálky som si hovorila, že knihu raz chcem mať vo svojej knižnici.

Katja je trésijská princezná, ktorá celý život nevystrčila päty zo svojho rodného Elldorenu. A keď ju jej otec plánuje vydať za ženícha, ktorého nemiluje, rozhodne sa vziať nohy na plecia a zažiť prvé väčšie dobrodružstvo vo svojom živote. Presne v tom čase sa ale stáva svedkom únosu víly a rozhodne sa ju priviesť naspäť do čarovného lesa.

Musím sa priznať, že mi trvalo dlhšie do knihy sa začítať, asi po polovici to už bolo lepšie a tešila som sa na zápletku, ktorú si pre nás autorka pripravila. Katjine puto s gryfónom Briamom ma dostávalo do kolien, veľmi som si užívala túto ich naviazanosť na seba.

V knihe prevláda veľa postáv a hlavne zo začiatku som v tom mala obrovský chaos. Postavy a mená pribúdali, musela som čítať veľmi pozorne, aby som si ich nepomýlila. Najväčším kameňom úrazu pre mňa bolo hlavne to, že mi chýbala akosi väčšia akcia v deji, respektíve mi to viazlo po dynamickej stránke. Všetky prekážky boli vyriešené prirýchlo, nestihla som si ani uvedomiť a už bolo po boji. Pri týchto pasážach som sa pozastovavala a musela si ich prečítať aj druhýkrát, lebo som si nebola istá, či som niečo nevynechala.

Vo všeobecnosti si myslím, že by dielo potrebovalo takzvane "učesať", poriediť slová, dodať tomu svižnejšie tempo, možno zrozumiteľnejšie slová.

Musím však pochváliť grafickú stránku knihy - jednotlivé ilustrácie boli vystihujúce a nádherné. Pripadalo mi to, ako keby som čítala nejakú zahraničnú knihu.

Katja mi príliš nesadla, čo mi je ľúto, ale určite chcem dať šancu aj druhej časti, keďže záver sa skončil dosť otvorene.
Čítať viac
4

Obľubujem YA fantasy knihy. Mágia, intrigy ale aj rozprávkové konce. Ba dokonca aj prerozprávané rozprávky.

Kamilka Pečenková
Overený zákazník
15.4.2023
Chytľavé
Kniha bola úchvatná. Aj napriek pár rušivým prvkom to bolo perfektné.
Dej je plynulý. Jemná romantická linka krásna. Svet jedinečný. Odhaľuje tmavé zákutia inak dokonalej kráľovnej. A ten obrat? Vyrazilo mi to dych. Rozhodne odporúčam všetkými 10 fanúšikom fantasy ale aj iných žánrov.
Čítať viac
6

Som obyčajne neobyčajné dievča, ktoré miluje čítanie kníh. Rada sa v nich strácam pred realitou a nachádzam čarovné príbehy, fantastické svety či krásne myšlienky. A okrem toho veľmi rada píšem recenzie na mnou prečítané knihy, a delím sa o svoje názory s ostatnými :-) Môj Instagram @ja_a_kniha1 (recenzie kníh).

Nina Rusňáková
Overený zákazník
9.4.2023
Očarujúci slovenský fantasy príbeh
Spočiatku som nevedela úplne, čo od knihy Katja môžem očakávať. Vedela som o nej, že existuje, ale netušila som o čom presne príbeh je. A postupom času som sa hnevala sama na seba, že som ju nevnímala skôr.
Príbeh je od slovenskej autorky a je zasadený do fantasy sveta. Fantasy svety ja veľmi obľubujem - a poviem vám, že aj tento bol úžasný. Je rozdelený na niekoľko krajín a kráľovstiev. Každé jedno sa vyznačuje niečím zaujímavým. K tomu tu nájdete množstvo magických bytostí ako víl, chimér či gryfónov, a ktovie, čo všetko nás ešte len čaká... A poviem vám, že ponoriť sa do tohto sveta stojí za to!
Dej knihy ma nesmierne bavil, najmä od polovice knihy, keď sa začínal ešte viac zamotávať. Neprišiel mi preplnený zvratmi alebo nevysvetliteľnými vecami. Všetko do seba pekne zapadalo a vyvíjalo sa.
Knihu taktiež skrášľujú aj mapy a niekoľko pekných kresieb. Počas čítania vám pomôžu predstaviť si dej o trošku lepšie. A čítanie sa tak stáva aj pastvou pre oči...
Je v tejto knihe cítiť na štýle písania, že je to autorkina prvá knižka. Avšak nebol to žiadny problém. Sama si viem predstaviť, aké ťažké môže byť preniesť toľko myšlienok na papier. Na to, že je to autorkina prvá knižka si myslím, že jej to šlo naozaj dobre a vymyslela ju skvelo.
Tento príbeh mi znova raz ukázal, že aj tie slovenské knihy sa oplatí čítať. Nechápem celkom predsudky voči slovenským autorom – prídu mi nepodstatné. Ja sama veľakrát jednoducho nevnímam či je tá kniha od SK alebo zahraničného autora. Často je tu veľa takých našich kníh, ktoré skutočne stoja za pozornosť a sú dôkazom toho, že to platí s nimi skúsiť – a tak to bolo aj pri tejto knihe :-)
Čítať viac
8.4.2023
“Veci nie sú také, ako sa zdajú!”
Čítate (slovenské) fantasy? - Ja fantasy môžem a je mi jedno akého druhu, či je to historické, urban, high alebo dark fantasy a tiež neriešim, či je autorom zahraničný spisovateľ alebo ten náš slovenský. Keď ale dobrý príbeh napíše náš domáci autor, v tomto prípade autorka, tak je to len veľké plus. A že som sa tento rok so slovenskou tvorbou rozbehla! Katja je od januára v poradí piatou knihou od slovenského autora!
Tak sa jej poďme pozrieť na zúbok! (Nie, zubár nie som ani náhodou!)
Táto historická fantasy sa odohráva vo svete, kde panujú králi, žijú princovia i princezné, nájdeme tu dobré i zlé víly, čarodejnice a iné magické tvory ale i obyčajných ľudí, ktorí síce nemajú žiadne čarovné schopnosti, ale zato majú čisté srdce a podajú pomocnú ruku keď treba.
Postáv je tu teda neúrekom.
KATJA je hlavnou postavou románu a zdá sa byť fajn baba - zo začiatku je to síce také trochu rozmaznané dievčatko, ktoré uteká pred svojimi “povinnosťami” a nalinkovaným životom svojim kráľovským tatkom, ktorý zase naopak od Katje netrpel panskými, teda kráľovskými maniermi - predstavte si, že sám si zastrihol a začesal fúzy a bradu! Vždy som žila v presvedčení, že toto všetko robia sluhovia! No, bol to pokrokový kráľ!
Ale vráťme sa k našej hrdinke - Katja je odvážna, častokrát tvrdohlavá, niekedy pochabá, ale i verná, obetavá a hlavne nefalšovaná 17-ročná teenagerka, ktorá dokáže meniť nálady ako chameleón farbu.
V priebehu deja má čitateľ možnosť sledovať ako sa Katja mení a to nielen po charakterovej stránke!
RODAN - Katjin kamarát, poradca, jej svedomie. Je to chalan, o ktorom nikdy nikto nezloží hrdinský epos, ale zato si Katja môže byť istá jeho vernosťou a oddanosťou.
ARGOS - chalan dvoch tvárí, o ktorom som niekedy nevedela čo si myslieť. Keď bol sám sebou, tak bol fajn spoločník, priateľský a dokonca i milý, ale keď mu na nos sadla “mucha”, tak bol protivný a nebola s ním reč. Autorka mu v príbehu celkom dosť naložila a v závere knihy dokonca ešte pritvrdila…
Z postáv stoja za zmienku ešte gryfón BRIAM, ktorého som prekrstila na Brian (hlava si šla proste svoje), úžasný to tvor! Chcela by som takého mať! Vynechať nemôžem ani ARIU. Fú, tak tá bola vskutku prekvapko! Nebudem prezrádzať podrobnosti, aby som vám nepokazila zážitok z čítania, ale, no, bola to… Eh, radšej mlčím.
Dej bol bez hluchých miest a mal spád. Na prvý pohľad bolo vidno, že autorka mala príbeh premyslený do detailov a nezbúchala ho z večera do rána, ale určite ju to stálo nemálo času a premýšľania. Trochu ma škrel len klišéovitý vývoj medzi Katjou a ehm nemenovaným týpkom (aby sme sa vyhli spojlerom). Ale na druhej strane je to kniha určená predovšetkým teenagerom, resp. YA a tu akosi treba rátať aj s trochou romantiky.
Záver knihy bol úžasný, skvelý, ohromujúci, no proste veľkolepý! Posledných ca. 50 strán boli čistý adrenalín a knihu som dočítala skoro na jeden nádych, maximálne dva! Natali Fox dokázala vytvoriť zaujímavý fantasy príbeh, ktorý v sebe skrýva viac ako sa na prvý pohľad zdá. V priebehu deja sa vynoria mnohé otázky, na niektoré dostanete aj odpoveď, ale pripravte sa, že v závere budete mať otázok milión a nebyť toho, že pokračovanie knihy: KATJA - Zrodení z mágie je už na pultoch kníhkupectiev, tak by som asi musela autorku preklínať! Nie som trpezlivý človek. Nuž, o knihe by som vedela rozprávať ešte siahodlho, verte je o čom, ale lepšie si raz prečítať knihu ako milión kecov okolo.
Želám vám pekné sviatky!
Čítať viac
Milan
Neoverený nákup
8.4.2023
Zaujímavé fantasy z pera našej Slovenky .
Krásny príbeh dedičov dvoch odlišných kráľovstiev Katje a Argosa .Osud ich spojil a rozdelil aby našli to na čo sú predurčený a aby zistili kto vlastne sú .Okolo nich je kopec zaujímavých postáv kladných aj zaporných .
Po prvej časti zoznamovania sa s hrdinami a smerom príbehu autorka druhú časť skvele rozbalila a môžme sa tešiť na tretiu časť kde budeme opäť múdrejší.
Čítať viac
13

Milujem knihy a vediem k tomu aj moju dcérku. Radi si čítame a milujeme príbehy. Za mňa je to predovšetkým fantasy, ale objavila som už aj čaro hororu a trileru :)

Terezia Juchová
Overený zákazník
3.4.2023
Katja - Prebudená mágia je za mňa veľmi dobré fantasy z pera slovenskej autorky.
Začiatok bol trošku pomalší na "začítanie sa" , ale ako náhle sa partička spojila v spoločnom putovaní, už som sa nevedela odtrhnúť od knihy.
Dej pekne plynul, za mňa v ňom bolo všetkého tak akurát. Aj to napätie, troška lásky a nehy, nejaká ta zvada a zrada. Z každého rožka troška.
Boli momenty, ktoré som vedela predvídať, boli aj také, ktoré nie, no najviac prekvapil koniec.
Musím ešte vyzdvihnúť ilustrácie priamo v knihe (to ja mám veľmi rada) a obálka je tiež prekrásna. Ja mám síce zatiaľ len e-knihu, ale určite, ak bude možnosť kúpim aj knihu, momentálne je totiž vypredaná.
Už teraz sa teším na druhú časť.
Čítať viac

Vydavateľstvo Enribook

Čítať viac

„Nikdy nezapomeň, kdo jsi, protože svět na to nezapomene určitě. Udělej to svou předností a nedopusť, aby to bylo tvou slabostí. Obrň se proti tomu a nikdy to nebude použito k tomu, aby ti to ublížilo.“

Hra o trůny - 1 - George R.R. Martin, 2011
Hra o trůny - 1
George R.R. Martin