Fable

Dievča mora

Vitajte vo svete, ktorému vládnu nebezpečné more a ešte nebezpečnejší námorníci, bažiaci po bohatstve. Vo svete, kde si mladé dievča hľadá svoje miesto i rodinu, zatiaľ čo sa... Čítať viac

4,4 47 hodnotení
Vydavateľstvo
Motýľ, 2021
328 strán
5-6 hodín čítania

Vitajte vo svete, ktorému vládnu nebezpečné more a ešte nebezpečnejší námorníci, bažiaci po bohatstve. Vo svete, kde si mladé dievča hľadá svoje miesto i rodinu, zatiaľ čo sa snaží prežiť medzi drsnými chlapmi... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Fable - Mezi zloději - Adrienne Young
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

12,45 €


Fable - Adrienne Young
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2021
Ihneď na stiahnutie

8,11 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Vitajte vo svete, ktorému vládnu nebezpečné more a ešte nebezpečnejší námorníci, bažiaci po bohatstve. Vo svete, kde si mladé dievča hľadá svoje miesto i rodinu, zatiaľ čo sa snaží prežiť medzi drsnými chlapmi.

Ako dcéra najmocnejšieho kupca v Úžinách pozná sedemnásťročná Fable jediný domov - more. Už sú to však štyri roky, odkedy počas nemilosrdnej búrky prišla o matku. Na druhý deň ju otec opustil na neslávne známom ostrove, kde bolo priveľa zlodejov a primálo jedla. Aby prežila, musela sa vzchopiť, naučiť sa dôverovať svojim nezvyčajným schopnostiam. To jediné, čo ju drží pri živote, je túžba dostať sa z ostrova, aby našla svojho otca a dostala to, čo jej právom patrí. Pri úteku spoznáva mladého kupca menom West. Ak chce zostať nažive, musí čeliť oveľa väčším výzvam, než sú búrky, ktoré vládnu Úžinám.
Čítať viac
Originálny názov
Fable
Počet strán
328
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1318931
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

47 hodnotení

30
10
6
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Skvelá kniha plná akcie, tajomstiev, lásky a pirátov. Od začiatku sa čítala rýchlo, ľahko, dej bol svižný a naozaj som sa v žiadnom momente nenudila. Autorka má skvelý štýl písania a rovnako musím pochváliť aj preklad, ktorý je veľmi podarený. Hlavnú postavu som si hneď obľúbila, bola šikovná, statočná a jednoducho sa mi veľmi páčila. Táto kniha je ako vyšitá pre milovníkov Pirátov z Karibiku.

Čítať viac

Rovnako ako mnohí z vás aj ja som si Fable pri zmienke o vydaní pridala do svojho wishlistu, vďaka téme mora, námorníkov a dobrodružstva! No po dočítaní nemám úplne ten správny pocit, či toto bolo to presne to, čo som očakávala.

Myslím si, že celý príbeh by som si užila omnoho viac, ak by som bola mladšia, kvôli atmosfére a charakterom. Fable som si predstavovala kúsok inak, aj keď netvrdím, že sa mi niektoré pasáže nepáčili a nedocenila som ich. Avšak autorke musím vytknúť pomenej priamej reči a opisy, v ktorých čírou náhodou akurát pripomenula nejakú vlastnosť respektíve schopnosť hlavnej hrdinky, ktoré mohli byť pokojne spomenuté na začiatku. Taktiež na tento zoznam musím pridať aj vzťah medzi Fable a Westom, ktorý bol zvláštne unáhlený a nenadchol ma.

Pasáže medzi Fable a posádkou hlavného hrdinu boli fajn, no po celej knihe mám dojem, že to nebolo úplne detailne prepracované a z príbehu si odnášam jedine spomienku na predstavy o mori a potápaní spoločne s koncom. Samotný záver bol výborný a primäl ma pustiť sa do nasledujúcej časti, ktorá sa mi číta o dosť pomalšie ako prvá kniha. No o nej zas nabudúce.

Ak by som túto knihu mala odporučiť na základe pár slov, dohodila by som ju skôr mladším čitateľom, pričom netvrdím, že sa nebude páčiť aj tým starším, ktorí majú radi mladších hrdinov, more, posádky, lode a nie úplne prepracovaný svet.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

4

Som obyčajne neobyčajné dievča, ktoré miluje čítanie kníh. Rada sa v nich strácam pred realitou a nachádzam čarovné príbehy, fantastické svety či krásne myšlienky. A okrem toho veľmi rada píšem recenzie na mnou prečítané knihy, a delím sa o svoje názory s ostatnými :-) Môj Instagram @ja_a_kniha1 (recenzie kníh).

Nina Rusňáková
24.8.2022
Fantasy spojené s námorníctvom
Oddychový fantasy príbeh s hlavnou hrdinkou knihy Fable, ktorá nás prenesie do prostredia obchodovania a hľadania drahokamov v tajomných Úžinách. Zozačiatku ma táto kniha akosi nebavila. Prvé strany sa mi zdali nudné. Pustupne sa mi však začala páčiť viac a vo viacerých veciach ma aj prekvapila... A napokon to bol zaujímavý fantasy príbeh, ktorý by som odporučila najmä milovníkom pirátskeho prostredia :-) Čítať viac
18
18.7.2022
Koncom vlaňajška obletela kniha Fable slovenský bookstagram. Krásna obálka a pozitívne ohlasy zlákali na knihu aj mňa.
Originálny svet, silná tínedžerská hlavná hrdinka, tajomný mladý hrdina, ostrov, odkiaľ sa chce Fable čím skôr dostať preč. Zaujímavé,nie? Každý deň sa Fable potápa a hľadá drahokamy na morskom dne. Musí ich však ukrývať, pretože zlodeji sa neštítia pre pár "šutrov" aj zabiť,preto sa stáva, že Fable bdie aj niekoľko nocí po sebe…
Je to krásny príbeh,aj keď som sa zo začiatku nevedela začítať. No potom,ako som zistila o čo v príbehu ide,sa mi čítalo jedna radosť. Môže sa zdať (aj mne), že úvod je zdĺhavý a o ničom, avšak postupne sa dozvedáme všetko podstatné, veď začiatky sú všelijaké ;) treba vytrvať a ono to príde. Podľa mňa Fable nie je akčným príbehom. Skôr dobrodružným YA, s pár zvratmi,ale po rozpačitom úvode,kedy sa dej rozbehne,sa vám stránky budú pretáčať samé. Síce som romantickú linku nečakala, keďže sa dosť dlho žiadna nečrtala,ale prekvapila ma príjemne. Páčili sa mi aj vedľajšie postavy a najmä ako Fable bojovala o prežitie nielen na ostrove,ale aj na lodi a o svoje miesto na nej. Som zvedavá, aký bude mať príbeh pokračovanie…
Čítať viac
4
16.5.2022
Fable
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Fable je príbeh o pustenej hlavnej hrdinke, ktorú otec zanechal na ostrove samotnú.
Ja milujem takéto príbehy, kde sa hlavný hrdina potáca životom, schytáva od všetkých kopance, je odkázaný výlučne sám na seba, ale po pádoch aj tak vstáva a ide ďalej, pretože musí. Fable je jednou z nich. Mladá, sedemnásťročná, ale osud ju donútil dospieť predčasne. Jej pohnútky, myšlienkové pochody, motívy... tomu všetkému som rozumela a naozaj som sa s ňou zžila.
Kniha uvádza, že ide o dobrodružnú fantasy, takže tu mám prvú výhradu. To „fantasy“ na celej knihe sú iba dve veci. Vymyslený svet a jej schopnosť načúvať drahokamom. Pre mňa je to akosi málo, ale napriek tomu sa mi samotný príbeh páčil. Bol pútavý, stále tam bolo prítomné napätie, nútilo ma to čítať ďalej. Dobrodružstva tú bolo už pomenej. Teda, viem ich aj vyrátať spoiler* - Fable, ako uteká z ostrova, búrka na mori a záver knihy, kde im zničia loď *koniec spoileru.
Ja by som knihu popísala ako púť/útek mladého dievčaťa, ktoré sa nevzdáva a ide si za svojim aj za cenu straty života, keďže ten jej na ostrove za nič nestál. Má nádej, víziu, drží sa jej. A presne preto si ma príbeh získal.
Je tu zakomponovaná aj romantická linka, ktorá sa rozvíja až takmer v samotnom závere. Takého toho „ne/pozrel sa na mňa... ne/chce sa na mňa pozrieť...“ je to ako maku :D občas sa opakujú hrdinkine myšlienkové pochody (spomína na matku, staré časy, na otca a viackrát je to tá istá spomienka dookola), čo trochu naťahuje text.
Jedna jediná vec, ktorá mi ale dojem príbehu pokazila je, že od strany 240 nastáva zvrat v myslení hlavných hrdinov, avšak je nelogický. Dovtedy sa držali určitých pravidiel, no odrazu (spoiler* keď Fable hlasovaním príjmu medzi seba ako oficiálneho člena posádky, čo by ale nemalo mať vplyv na ich zákony *koniec spoileru) je všetko inak a popierajú zákony, ktoré ich vlastne držia pri živote. Zverujú sa jeden druhému s tajomstvami a pritom sa tvária, že je to ok. Alebo som to zle pochopila?
Ale... Opisy mora, cestovanie, prímorské mestá a ich atmosféra... Nosom som nasávala slanosť mora, ktorá z knihy sála každou stranou?? aj z tohto dôvodu sa na pokračovanie teším.
Čítať viac
6
4.5.2022
Skvelé morské prostredie
Už veľmi dlho som si chcela prečítať fantasy odohrávajúce sa v prostredí mora a pirátov. Preto, keď prvýkrát vyšla Fable po slovensky, som hneď vedela, že je to pre mňa must-read kniha.
Nesklamala som sa.
V knihe bolo dosť málo fantasy prvkov, ale úprimne, na kvalite to vôbec neubralo. Bolo to akčné a plné surovej stránky mora. Aké je to žiť na lodi, neustále byť prevracaná vlnami, stále pracovať aj s odreninami a fungovať na hrane zákona? To všetko táto séria skvelo opisuje.
Fable bola úžasná hlavná hrdinka, skutočné dievča mora. Keď je snom dievčaťa len to, aby mohlo pracovať na lodi a potápať sa, tak si ten sen vybojuje. Nezáleží na tom, koľkí ju chcú zabiť, prečo ju otec odmietol, ani aké tajomstvá má jej rodina, alebo čo cíti ku kapitánovi lode. Ak chce Fable loď a posádku, tak ju získa – za každú cenu.
Stále si však myslím, že najfascinujúcejšou časťou knihy bol Svätec a jeho príbeh. On a Isolde... vždy, keď na nich prišla reč, tak som mala pocit, že čítam nejakú starú morskú legendu o láske, poklade a neférovom osude. Svätec bol pre mňa rozhodne najlepšou časťou príbehu a mohla by som naňho skladať árie celé hodiny :D
Čítať viac
@magical_nights_with_book
28.4.2022
@magical_nights_with_book
Fable budem hodnotiť spolu s Menovkyňou, pretože sú to knihy, ktoré tvoria nerozlučný pár :) Musím hneď na úvod zhodnotiť krásnu obálku tejto duológie, ktorú si hneď všimnete. No sú to knihy nielen s krásnym obalom, ale aj s krásnym obsahom. Patrím k čitateľom, ktorí sa nemohli dočkať druhej časti, aby som sa dozvedela, ako sa skončí príbeh Fable, Westa a Svätca. Dovtedy som ani nechcela toto dielo hodnotiť, pretože sa mi to zdalo z istého hľadiska neobjektívne :) Páčili sa mi krásne štylizácie autorky a vydarený preklad. Vďaka krásnym opisom oceánu počas hľadania drahých kameňov celý svet skutočne ožíva, akoby ste sa ponárali do hlbín mora spolu s ňou. Kniha je zaraďovaná aj do fantasy žánru, ale nemyslím si, že je v tomto príbehu veľmi dominantný. Fable dokáže načúvať drahým kameňom, ale zas nemusí to byť schopnosť, ktorú bežný človek vyrastajúci pri mori a odkázaný sám na seba nedokáže rozvíjať do takej miery ako Fable :) Knižka sa číta veľmi ľahko, lebo príbeh plynie dynamicky. Spoznávame silné knižné postavy, ktorými nie sú len Fable, ale aj West, Koy, Holanďanka a Svätec. Nie všetky postavy úplne do hĺbky spoznávame. Môže to súvisieť aj s tým, že príbeh nie je úplne komplikovaný. To však nemusí znamenať negatívum, ak sa autorka rozhodne vydať ďalšie knižky, kde ich príbeh rozvinie. Adrienne Young je talentovaná spisovateľka a teším sa na ďalšie jej knižky :) Práve vyšiel v angličtine príbeh Svätca. Teším sa na slovenský preklad :) Čítať viac
6
17.4.2022
Fable - krásny príbeh
Fable je mladé sedemnásť ročné dievča, ktoré má za otca najmocnejšieho kupca v Úžinách a matku zaklínačku drahých kameňov, ktorá jej zomrela pri strašnej búrke na mori, pri ktorej sa všetci záchrinili, len ona nie. Jej vlastný otec, ju nechal na ostrove samú, na pospas samej seba, celé štyri roky si to myslela, že sa ňu vykašľal. Ale keď sa konečne odtiaľ dostane, prichádza na to, ako to všetko naozaj bolo. Všetky skryté pravdy a nepravdy vychádzajú na povrch, a čo by som na začiatku možno ani nepovedala pri konci sa začína črtať veľmi pekný vzťah medzi kormidelníkom lode, ktorý ju zachránil. Kniha skončila, tak že sa už teraz teším na jej pokračovanie. Pekne spracovaná z úplne iného sveta ako sa zvyknú romány odohrávať. Čítať viac
10
29.3.2022
Morské prekvapenie
Niektoré lode čaká morské dno. Ale diery v ľuďoch sú hlbšie ako tie na lodiach.

Dievčatko so zdedeným darom po svojej matke, so soľou vo vlasoch a bolesťou, na ostrove, ktorý vôbec nepozná, je odkázané samo na seba. Fable, ktoré prišla o matku a onedlho na to aj o lásku svojho otca, sa stala presne tou hrdinkou, ktorú je nemožné si neobľúbiť. Počúva spev kryštálov, zatiaľ čo je obalená morskou vodou, aby za ne dostala peniaze. Aby prežila. Aby si prišla pre sľub.

Zdvihnúť kotvu, rozprestrieť plachty, smer severo-východ! Príbeh plný kupcov, podrazov, vzťahov a stratenej rodiny. Príbeh, v ktorom som očakávala štipku lásky, ktorá si ma nakoniec našla pri vraku plnom spomienok.

Cítila som sa tak, akoby som otvorila poklad naplnený slovami. Nechala som sa unášať spenenými vlnami, zatiaľ čo sa loď jemne hojdala, pripravená ukolísať ma k spánku. Vydala som sa na dobrodružstvo, ktoré dokázalo udržať moje oči otvorené a ktoré ma napriek búrkam nechalo dúfať v šťastný koniec.

Chýbalo mi snáď len trochu viac stránok o načúvaní kameňov, ale čo nie je teraz, tak to môže byť v pokračovaní tejto dulógie. Chápala som spočiatku chladné vzťahy, keď posádka skúšala Fable. Vo svete zlodejov si každý chránil svoje tajomstvá a veriť Fable znamenalo podeliť sa s ňou o ne.

Autorka zamiešala dobrodružstvo s kúskom fantasy a silného skoro-rodinného puta, ktoré vietor odvial do morských vĺn. Žiadna postava nebola vyslovene výnimočná, ale keď som ich nechala, aby mi povedali svoj príbeh, stali sa pre mňa výnimočné všetky.
Čítať viac
5
13.3.2022
Fajn dobrodružstvo na mori
Milujem príbehy odohrávajúce sa na mori. Z tohto hľadiska je Fable skvelé námorné dobrodružstvo v drsnom fantasy svete, s priemernou sympatickou hrdinkou, ktorá má nezvyčajnú schopnosť. Kúzlo knihy tkvie v krásne popísaných pasážach pod vodou a akčných scénach. Príbeh ma zaujal takmer hneď a bol písaný pútavo, o tom žiadna. Celý príbeh dýcha morom a soľou: spolu s hrdinkou sa budete ponárať medzi nádherné koralové útesy, opravovať a spravovať loď, utekať pred nepriateľmi a hnať sa za ziskom a slobodou. Autorka vymyslela super námorné povery a vedľajšie postavy boli vcelku fajn. Ale skôr by som Fable označila ako oddychovku, lebo mi tam niečo chýbalo . Možno rozsiahlejší worldbuilding alebo trochu sympatickejší West. Alebo nejaký oveľa nečakanejší zvrat, lebo sem-tam bola kniha predvídateľná.

Ale určite sa oplatí knihu prečítať, najmä ak milujete more a vytrvalé hrdinky, ktoré sú zároveň aj krehké.

Najviac ma ale rušila technická stránka vydania. Narazila som na viac preklepov a asi 10 strán sa v tlačiarni nejako pomiešalo, takže sa vytlačili nohami nahor. Niektoré vety mi taktiež prišli kostrbaté, čo mi niekedy kazilo zážitok, ale zas nebola to tragédia.

Každopádne som šťastná, že kniha bola vydaná s pôvodnou mega obálkou a teším sa na pokračovanie.
Čítať viac

Čítať viac

„Do rodiny sa narodíš, do priateľstva vstúpiš. Časom zistíš, že s niektorými je lepšie sa rozísť. Iní stoja za každé riziko. “