27 smrtí Tobyho Obeda
E-kniha

Násilí a bezpráví, které zažíváme, vracíme jiným. Tak jednoduché to je. Tak strašné. Kanadské internátní školy, kam byly umisťovány proti vůli rodičů děti původních obyvatel,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2021
336 strán
5-6 hodín čítania

Násilí a bezpráví, které zažíváme, vracíme jiným. Tak jednoduché to je. Tak strašné. Kanadské internátní školy, kam byly umisťovány proti vůli rodičů děti původních obyvatel, byly zlo. Toby zemřel sedmadvacetkrát a Kanada se ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

12,10 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Ester Anaswah: Milovala som Francúza. Ester Anaswah, 2024

Viac o e-knihe

Násilí a bezpráví, které zažíváme, vracíme jiným. Tak jednoduché to je. Tak strašné. Kanadské internátní školy, kam byly umisťovány proti vůli rodičů děti původních obyvatel, byly zlo. Toby zemřel sedmadvacetkrát a Kanada se začíná ptát proč. Poslední ze sítě desítek škol, které měly domorodé děti naučit evropským způsobům, byla zavřena v roce 1996. Ne všechny vypadaly jako peklo na zemi. Mnoho z nich ano. Převýchova. Bití, ponižování, sexuální zneužívání. Za chybu – trest. Za používání rodného jazyka – trest. Za pláč – trest. Za nemoc – trest. Děti, které vyrostly v internátních školách si říkají přeživší. Pravda je ale složitější, jak během dvou let své práce zjistila reportérka Joanna Gierak-Onoszko.

Co když byla pečovatelka také obětí násilí? Proč děti z internátu ubližují jiným dětem? Jakou roli odehrála církev a jak se dnes staví k obětem? Kruh násilí, bolesti a pomsty je těžké přerušit. Stejně jako vyléčit rány, mluvit o nich. Připustit si, že příběh vlastní země není křišťálově čistý jako její lesy a jezera.
Čítať viac
Originálny názov
27 śmierci Toby’ego Obeda
Počet strán
336
Rok vydania
2021
Edícia
Prokletí reportéři
Naše katalógové číslo
1287679
Štýl
historický
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

13 hodnotení

12
1
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

6
Overený zákazník
24.2.2023
To, co mne edice Prokletých reportérů již naučila, je, že od nich nemůžu v žádné případě očekávat pozitivní témata. Další v řadě byla o otřesné kulturní genocidě páchané na dětech původních obyvatel. Autorka se tak přesunula do Kanady a během dvou let shromažďovala materiály, ptala se přeživších dětí, nyní již v tělech dospělých, probírala jejich traumata a vše beletristickou formou zaznamenala do šokující, bolestivé knihy. Dostává se i k postojům tamní společnosti na nespravedlnosti páchané v minulosti v internátních školách vedených duchovními. Zkoumá aspekty toho, proč bývají domorodé ženy častěji obětmi sexuálních, fyzických útoků a vražd.
Bohužel, cesta ke smíření je velmi často trnitá a nese s sebou následky, určité stigma.
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
10.6.2022
Smutné, ale skvelé
Kanada je pre mnohých ako vysnená krajina. Toby Obed v nej ale ,,zomrel" 27 krát. A nielen on. Kanadské internátne školy spravované prevažne cirkvou mali prevychovať deti domorodých obyvateľov, ale najviac zažili trýznenie, sexuálne násilie a veľa detí postretla aj smrť. Niektoré sa pokúsili utiecť, ale v prvom rade chceli prežiť. Všetkých to poznačilo, pričom hľadali len lásku. Ospravedlnenie sa štátu už nič nevráti späť, ani finančná kompenzácia. Nemyslím si, že to stačí na prevzatie zodpovednosti, to vôbec nestačí. Tí, ktorí mali deti chrániť, im ubližovali a ospravedlnenie skrývali za slová TAKÁ BOLA DOBA. Ale čo sa stalo s tými, ktorí prežili? Väčšina sa do dnešných dní nedokáže úplne začleniť do spoločnosti, sú ako trosky, ktoré nemajú zmysel života. Ale čo keď sa všetko ešte neskončilo a podobné prípady plné násilia na slabších sa stále vyskytujú? Násilie na ženách a cielené sterilizácie sa uskutočňovali v Kanade aj nedávno a niekde k nim stále dochádza.
Jedným slovom OTRASNÉ! Pri čítaní tejto knihy som často mala slzy na krajíčku, lomcovali mnou hnev a smútok striedané s beznádejou. K tomuto nemalo nikdy dôjsť. I keď bol niekto z rodiny alkoholikov, v tomto prípade by mu možno bolo lepšie doma, než na internáte, kde mal mať pocit bezpečia, ale ho nemal. Odporúčam všetkým prečítať si túto knihu. V zopár riadkoch sa nedá obsiahnuť jej sila a všetky emócie. Autorka odviedla skvelú prácu a aj napriek ťažkej téme som rada, že ju čitateľom priniesla.
Čítať viac
29.4.2022
Hnev a smútok
Po prečítaní tejto knižky mi ostali len oči pre plač.počas čítania sa u mňa striedali hnev, smútok a bezmoc.Ako je možné že európanom a katolíckej cirkvy sa prepieklo to, že zničili životy povodných obyvateľov Kanady? Vzali im život, kultúru, pôvod a aj deti.Deti ktoré bili, trestali, znásilnivali, nútili ich znásilnovať a ubližovať iným detom a do života im priniesli len bolesť, strach, neschopnosť, drogy a alkohol.Ako je možné, že sa o tom v médiach opäť nerozpráva???ako je možné,že katolícka cirkev to opäť zamietla pod koberček??ako to že sa papež neospravedlnil??nepriznal že opäť raz knaz aj sestra zlyhali a znovu zneužívali deti??dokedy????dokedy budeme vo svete trpieť že v mene boha sa robia zverstvá po celom svete??? Čítať viac
8.2.2022
Výborne spracovaná reportáž
Pohŕdanie, ponižovanie, znásilňovanie. Fyzické a psychické týranie. Brutálne a aj veľmi sofistikované mučenie. Elektrické kreslo, bič, hlad, sex za krajec chleba, choroby, niekedy aj smrť ... Toto je horor, svinstvo najhrubšieho zrna a aj niekdajší vzdelávací systém pre deti pôvodného obyvateľstva územia Kanady. Pod záštitou a pred zatvorenými očami cirkvi a štátu Kanada.
.
Kiežby toto všetko bola len nechutná fikcia. No bohužiaľ všetko v tejto knihe sa skutočne odohralo. Približne od polovice 19. storočia v Kanade fungovali internátne školy, kde boli povinne umiestňované a "vychovávané" deti pôvodného obyvateľstva tejto krajiny. Mali sa tam naučiť čítať, písať, pripraviť sa na život v civilizovanej spoločnosti, no v skutočnosti tam ťažko otročili už aj tie v predškolskom veku a vychovávatelia pracovali najmä na tom, aby im vytĺkli z hláv "Indiána", aby v nich zapreli svoje ja, svoju podstatu. Ak niektoré zomrelo, nikto sa ani neobťažoval informovať rodičov. Jednoducho to telíčko sami niekde zakopali a rodičia sa o tom dozvedeli často až mesiace neskôr. Takto to tam fungovalo okolo 100 rokov. Za ten čas videlo múry internátnych škôl približne 150 000 detí. Deti, ktoré sa vracali domov iné, pozmenené, navždy poznačené.
.
Dnes sa už o tomto období dejín hovorí otvorene ako o kultúrnej genocíde, pretože hrozivé následky vyčíňania tých, ktorí sa tvárili ako spasitelia zničili celé generácie a tú ťarchu si so sebou budú niesť aj ďalšie.
.
Alkoholizmus, domáce násilie, chudoba a veľké množstvo samovrážd (aj detí) - takto to vyzeralo, vyzerá a ešte asi nejaký čas bude vyzerať v rodinách, ktorých členovia spoznali internátne školy na vlastnej koži. Hovorí sa o nich aj ako o tých, ktorí prežili ...
.
Veľmi silná reportáž o tom, ako sa Kanada vyrovnala a ešte stále vyrovnáva s týmto hrôzostrašným obdobím ich dejín.
Čítať viac
22.12.2021
"Příběh o vinnících má mnoho rovin."

Táto kniha, ach táto kniha mi nedala spávať. Mám zvýraznených mnoho pasáži textu. Kanada. Zem moderná, bohatá a multikultúrna. Ale ako sa v nej žilo Pôvodným obyvateľom v 19. a 20. storočí? Nuž, po celej krajine boli desiatky internátnych škôl, kde sa mali deti domorodých obyvateľov "naučiť spôsoby". Dnes už vieme, že to nedopadlo. Asi ste už o týchto školách počuli. Pol roka dozadu opäť spôsobili rozruch, keď sa pri bývalých školách našli viaceré neoznačené masové hroby. Rana stále nie je zahojená. Ak vôbec niekedy bude.

"Ta-ko-vá-by-la-do-ba."

Práve o rozsiahlej problematike asimilácie Pôvodných obyvateľov Kanady je kniha 27 smrtí Tobyho Obeda. Lenže nie je to len o rutine, ktorú tam tisíce detí zažívali. Tresty, ponižovanie, bitka, zneužívanie. Reportáž ide ďalej. Nič nie je čiernobiele, títo sú dobrí a títo zlí. Kto sú tí, kto páchal zlo na deťoch? Aké boli pomery v rodinách domorodcov, aká bola životná úroveň? Čo bolo s deťmi ďalej? Kto sú tí, ktorí sa nebáli otvorene prehovoriť o tom, čo sa im dialo v školách. Mnohé deti sa do škôl dostali už v batoľacom či predškolskom veku. Niektorí svojich rodičov už nikdy nevideli. Boli vytrhnutí od svojej rodiny, zo svojich koreňov a kultúry. Ale to zo svojho vnútra nikdy neodstránite, to tam stále je.

"Někdy je domov pro dítě velmi nebezpečné místo."

Toto nie je kniha iba o Tobym. Toto je kniha o tých, ktorí prežili internátne školy v Kanade. O tých, ktorým zničili život a zanechali traumu na celý život i ďalšie generácie. O ľuďoch, ktorí ten kruh chcel ukončiť. O Kanade, ktorá sa s tým vyrovnáva. O cirkvi, ktorá odmieta prevziať zodpovednosť. O tých, ktorí dokázali povedať úprimne prepáčte, ospravedlňujeme sa. Aj o tých, ktorí to nedokázali. O tých, čo to nezvládli aj o tých, ktorí sa snažia žiť ďalej.

"Dá se říct, že když přežiješ, je to jen a jen tvůj problém."

27 smrtí Tobyho Obeda je výborne napísaná, smutná a dôležitá reportáž. No nebude sa čítať ľahko a bude z nej dlho mraziť.

"Nejzásadnejší je ten, že když Ježíšovi pri bičování praskala kůže na zádech a jeho hřbet se zaléval krví, bylo mu třiatřicet. Louisovi pouhých deset."
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„V prírode je vlastne niečo neobvyklé iba inou formou prejavu obvyklého“

Kulový blesk - Liou Cch´-Sin, 2019
Kulový blesk
Liou Cch´-Sin