Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Čo sme robili v posteli - Brian Fagan, Nadia Durrani, mamaš, 2021

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Čo sme robili v posteli - Brian Fagan, Nadia Durrani, mamaš, 2021
Čo sme robili v posteli - Brian Fagan, Nadia Durrani, mamaš, 2021

Čo sme robili v posteli

Horizontálna história

Nazrite pod perinu fascinujúcich dejín postele. V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola... Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2021
Počet strán
232

Nazrite pod perinu fascinujúcich dejín postele. V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola miestom, kde sa nielen spalo, ale aj umieralo, milovalo, rodilo, rozprávali... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 11 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Tŕňové puto (Posledná hodina 3) - Cassandra Clare, Slovart, 2023
Čo sme robili v posteli - Brian Fagan, Nadia Durrani, mamaš, 2021
14,90 €

Viac o knihe

Nazrite pod perinu fascinujúcich dejín postele

V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola miestom, kde sa nielen spalo, ale aj umieralo, milovalo, rodilo, rozprávali sa príbehy a konali spoločenské aktivity. Kto robil čo, s kým, prečo a ako sa v závislosti od doby a miesta neuveriteľne líšilo.

Ľudovít XIV. vládol Francúzsku z postele. Winston Churchill riadil počas druhej svetovej Britániu z tej svojej. Pocestní si bežne líhali spať s úplne cudzími ľuďmi a v mnohých domácnostiach sa o postele delili celé rodiny. Postele boli drahocenné a často boli vystavované na obdiv – Tutanchamóna pochovali na zlatej posteli a bohatí Gréci odchádzali do podsvetia na honosných ležadlách. Posteľ sa na súkromné, skryté miesto zmenila až v modernej dobe a na jej bohatú spoločenskú históriu sa do veľkej miery zabudlo.
Čítať viac
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
378 g
ISBN
9788097389512
Rok vydania
2021
Edícia
Spoločnosť a dejiny
Naše katalógové číslo
1119315
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

8 hodnotení

5
2
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

27

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
24.6.2022
Výborné
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kto by sa nerád zababušil do mäkkých perín vo svojej fajnučkej posteli v súkromí vlastnej spálne? Väčšina z nás rada spí, ale posteľ mala hlavne v minulosti mnohé ďalšie využitia. A že spať sa nemuselo len v horizontálnej polohe, aj to je pravda. Postele rôznych druhov, či už kamenné, drevené alebo vyhĺbené jamy boli odjakživa aj miestom plodenia potomkov, rodenia, umierania a dokonca aj spoločenských udalostí (častokrát politických). V starovekom Egypte patrila posteľ k pohrebnému rituálu, cestovnú skladaciu posteľ mal aj samotný faraón Tutanchamón. V súčasnosti si už môžeme vyberať z najrôznejších typov postelí, matracov, roštov i spacákov, ale pred mnohými rokmi také pohodlie nepoznali. Takou prezentáciou mužnosti bolo aj spanie mužov na polenách namiesto vankúšov. No vydržali by ste to?
Táto kniha ale nie je len o posteliach. Čitateľ sa z nej dozvie zaujímavosti o spaní i snívaní a veciach s nimi súvisiacimi. Napríklad podporné prostriedky na spánok sa tiež používajú už dávno. Vy by ste si čo vybrali na lepší spánok: tabletky, odvar z valeriány, ópium, či alkohol? A to je len zopár možností. Táto kniha je veľmi komplexná, písaná zrozumiteľne, pútavo a doplnená rôznymi ilustráciami a fotografiami. Čo prinesie budúcnosť, je ešte vo hviezdach, ale isté je, že technickým vymoženostiam a IT sa nevyhneme ani pri posteliach. Ja som si túto knihu užila, veľmi sa mi páčila a dozvedela som sa veľa zaujímavostí. Určite ju odporúčam.
Čítať viac
27.3.2022
Ak sa bojíte dlhých, nudných faktov a opisov, tak tieto obavy môžte rovno zahodiť. Kniha je písaná pútavo, je rozdelená do rôznych kapitol, ktoré sa, napríklad, zaoberajú smrťou, pôrodom a pod. Niektoré miesta sú obohatené fotografiami, za čo má kniha u mňa veľké plus. Veľakrát som sa zasmiala, ako napríklad, keď si muži namiesto mäkkého vankúša dávali pod hlavu poleno (vankúš=málo mužský), zastavil rozum - svedomitý čínsky muž dával svojej žene zjesť rozdrvené nechty, alebo spálené chlpy svojho ohanbia, pretože to zabezpečovalo zdravý pôrod (chúďa žena, bude mať tramu z pôrodu a ešte si musí prejsť týmto ), ale hlavne som sa mnoho vecí dozvedela. História ma nikdy neprestane udivovať. Čítať viac
Kristína Puziová
Neoverený nákup
22.11.2021
Prečítajte si túto originálnu knihu
Kniha Čo všetko sme robili v posteli zaujme už samotným názvom. Veď kto dnes nemiluje posteľ, najmä tú svoju? S posteľou bezprostredne súvisí spánok. Ten je tu už od počiatku človeka. Táto kniha predstavuje vývoj miesta na spanie už od doby Kamennej až po súčasnosť. Kniha dáva odpoveď na otázky: “Na čom ľudia kedysi spali? Ako vynašli posteľ? Aké postele kedysi ľudia mali?”. Takisto sa táto kniha zaoberá snami alebo pôrodom.
?
Mňa čítanie tejto knihy naozaj bavilo a dozvedela som sa veľa nových informácií. Niektoré veci boli dokonca vtipné alebo desivé. Samozrejme, našli sa informácie, ktoré ma obzvlášť nezaujali, ale to je absolútny subjektívny pohľad. Práve vás môžu tie informácie nadchnúť.
?
Napísať túto knihu, resp. zhrnúť všetky informácie, ktoré siahajú až do pradávna, určite stálo veľkú námahu. Dnes, v 21.storočí berieme posteľ ako samozrejmosť a preto verím, že si táto kniha nájde čo najviac čitateľov. Zaslúži si to.
Posteľ vždy neslúžila len na spanie, sex alebo ležanie počas choroby… A dozviete sa tu naozaj zaujímavosti. Uvedomíte si, čo s naším spánkom urobil priemyselný kapitalizmus. V knihe nájdete aj ilustrácie umenia či fotografie.
?
V poslednej kapitole s názvom “Budúce sny” sa dozviete ako by mali vyzerať postele v buducnosti. Technológie stále napredujú. A žiaľ, majú tendenciu ovplyvniť každú súčasť nášho života.
Čítať viac
19.10.2021
Skvelá kniha, vhodná aj ako darček
Postele v našich spálňach sú bezpochyby tou najintímnejšou zónou, ktorú v našich domovoch máme. Nedelime sa o ne, sú len naše a sú akousi zárukou či vidinou relaxu a pokoja na konci dňa. No nebolo tomu vždy tak. A keď ste zvedaví, čo vsetko sa dialo v spálňach a posteliach ešte predtým, ale aj po tom, ako sa stali synonymom súkromia, určite neprehliadnite knihu Čo sme robili v posteli.
.
Ako už názov napovedá, táto publikácia sa dotýka viacerých tém, ktoré sú úzko späté s posteľou. Dozviete sa rôzne zaujímavosti o spaní, o snoch, o sexe, o pôrodoch, aj o smrti a o praktikách, ktoré boli príznačné pre tú, ktorú dobu a spoločenskú vrstvu. Mapuje veľmi ďalekú minulosť, keď "posteľ" predstavovalo lístim vystlané malé, no bezpečné miestočko na konári stromu, ale aj súčasnosť a tie najmodernejšie postele, ku ktorým neodmysliteľne patrí USB port, či Wi-fi pripojenie. Kniha obsahuje množstvo informácií a pikošiek, ktoré ste ešte zaručene nepočuli. Niektoré vás rozrehocú, niektoré vás pripravia o reč, nad niektorými budete zalamovať rukami a pýtať sa samých seba, ako toto mohol niekto urobiť, či tolerovať.
.
Vyberám pár pikošiek, no neprezradím k nim všetko ... Takže, vedeli ste ...
... že jedna z prvých rozkladacích postelí sa našla v hrobke známeho faraóna? (v knihe je aj fotka)
... že starí Egypťania verili, že ak sa žene sníva o sexe s vlastným manželom, neveští to nič dobré, no keď to isté robí v sne so zvieraťom, to už je iná pesnička. Napr. obcovanie s jedným konkrétnym znamenalo, že žena bude mať dobre zariadený dom.
... že isté ženy po pôrode nešli ľahnúť na lôžko, pretože tam namiesto nich zaľahol ich manžel a ony sa museli postarať o neho.
.
Toto je len malá omrvinka z toho, čo všetko môžete v tejto knihe nájsť. Takže ak chcete vedieť, ktorý to bol faraón, zviera, či ktoré nešťastnice sa to museli starať o pôrodom vyčerpaných chlapov, neváhajte a dajte knihe šancu. Rozšíri vám obzory, mnohými faktami vás prekvapí a zaručene aj pobaví.
.
A týmto apelujem na Mikulášov a Ježiškov - toto je skvelý tip na knižný darček, či už do čižmy alebo pod stromček.
Čítať viac
19
Hitlerovi bojovníci - Guido Knopp, 2002
Práve čítam
Hitlerovi bojovníci

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
18.10.2021
Aký máte vzťah k posteli? Ja veľmi kladný, takže kniha o jednom z mojich najobľúbenejších kusov nábytku mi v žiadnom prípade nemohla ujsť.

Už ste sa niekedy zamýšľali, či bola vždy určená len na spanie a ako sa líšili postele našich predkov od tých, na ktorých ležíme dnes? Ak si prečítate knihu Čo sme robili v posteli, tak sa už zamýšľať nemusíte, dozviete sa toho omnoho viac a budete môcť ohurovať priateľov kopou pikošiek.

“Ak sa niečo nedá robiť v posteli, nestojí to za to.”

Autori Brian Fagan a Nadia Durrani vás v knihe, ako tí šikovnejší z nás z podnázvu “Horizontálna história” aj sami správne odhadnú, prevedú tým, čo všetko sa kedysi robievalo v posteli - pôrody, úmrtia, spánok (samozrejme, ale vedeli ste, že aj dvojfázový?) a mnoho ďalších činností od vládnutia až po sex. Okrem zaujímavého prierezu históriou postele a jej úloh v našich životoch kedysi, dnes a v budúcnosti, pútavom prehľade o tom, ako sa spí v rôznych kultúrach, sa pri čítaní aj zasmejete, budete sa chytať za hlavu a dozviete sa aj to, že kedysi si muži radšej ľahli na poleno, ako by si mali uložiť hlavu na pohodlný (no zženštilý) vankúš, čerstvý vzduch v spálni sa považoval za škodlivý, ak chcete porodiť pekné dieťa, nemali by ste sa pozerať na opice a mnoho mnoho ďalšieho.

A však veď si prečítajte, napríklad večer pred spánkom v posteli (ja som čítala skoro do rána, nedalo sa od nej odtrhnúť)

P.S.: Kniha má krásnu obálku, vnútri nájdete aj fotky, takže si môžete pozrieť napríklad to, na akej posteli spal Napoleon v predvečer bitky pri Waterloo, a ak vás niečo zaujalo natoľko, že by ste si k tomu chceli doštudovať viac, v bibliografii nájdete inšpirácie až-až.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Ak ste si mysleli, že posteľ slúži iba na spánok, sex alebo smrť, táto kniha vás presvedčí o opaku. A navyše je taká zábavná, že ju budete čítať dlho do noci.“ — Paul Chrystal, autor kníh In Bed with the Ancient Greeks a In Bed with the Romans

„Je to fascinujúci príbeh predmetu, ktorému sme doteraz nevenovali takú pozornosť, akú by si zaslúžil.“ — Chris Scarre, Durham University

„Táto úžasná kniha o našom najobľúbenejšom kuse nábytku je skvelým rozprávaním na dobrú noc.“ — Matthew Symonds, editor časopisu Current World Archaeology

„Rozdiel medzi školou a životom je, že v škole sa najprv naučíte lekciu a potom dostanete test. No život vám najprv dá test a z neho si odnesiete lekciu.“