Knihy
E-knihy

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

2
2

Claudia K. napísala recenziu

02.08.2020 09:44

Vo vzduchu cítite čučoriedky. Máte na ne chuť, lenže netušíte, že vám malá výtržnosť môže zmeniť život. Neviete, koho vám osud privedie do cesty.
Išli by ste?
Hlavná hrdinka Bajinej novej knihy, Linda, miluje čučoriedky a nedokáže im povedať nie. Aj za cenu, že by ich našla na cudzom pozemku. Len vďaka tomu sa stretáva s Danielom Reedom, mladíkom, ktorý otrasie jej svetom hneď na niekoľkých úrovniach.

Krásna scenéria malého vidieckeho mesta s tajomnou atmosférou čitateľovi ponúka viac než len podmanivý príbeh plný nenaplnených lások. Vidíme formujúce sa priateľstvá, dospievanie a hľadanie vlastnej identity vo svete, ktorý ľuďom rád diktuje, čo by mali robiť, kam sa zaradiť a ako sa správať.

Priznám sa, že som sa neraz počas čítania ocitla v minulom storočí, a až veci ako mobil či auto mi opätovane pripomenuli, že sa jedná o prítomnosť. Bližšie mi však nebolo nič určené, nakoľko dobové slová či vyjadrovanie postáv ma opäť hádzali do minulosti. Jednoducho povedané, prvú polovicu knihy som bola riadne zmätená.
Lindin príbeh je možné rozdeliť na dve časti, a to prvú, z detstva, a druhú, kedy sa po rokoch vráti domov. Čo sa týka prvej, mala problém udržať moju pozornosť, pretože mnoho vecí pôsobilo len ako vata v už aj tak bohatej časti života hlavnej hrdinky. V druhej sa to už zlepšilo, obmenil sa trochu i slovník hrdinky, kedy už nekričala aj trikrát za jednu stranu, ako tomu bolo na začiatku. Musím povedať, že jej schopnosť meniť nálady v mihu oka bola jedna z tých najrýchlejších, aké som v knihe videla. Častokrát som nad ňou musela krútiť hlavou, pretože hoci prešli od minulosti roky, chovala sa rovnako ako predtým, ba dokonca miestami detinskejšie. Až keď si uvedomila, že to nie je ona, kto je stredobodom vesmíru, až vtedy pre mňa príbeh skutočne začal plynúť a Linda v mojich očiach dospela.
A aj o tom bola kniha- o dospievaní.

Mám rada, keď je príbeh aplikovateľný na viaceré geografické územia. Bohužiaľ, množstvo zdrobnením v knihe aka neustále volanie hrdinov Linduška a Danko (prípadne Xeňa), spôsobilo, že som si hrdinov nedokázala predstaviť inde ako v malej slovenskej, prípadne ešte českej dedine. Nepomohla tomu ani Lindina sesternica, keď spomenula Európu a život v nej, takže bolo nad slnko jasné, že naša krajina nebude krajinou postáv. Našťastie, v druhej polovici knihy, akonáhle hrdinovia dospeli, sa oslovovanie zdrobneninkami obmedzilo a moje oči boli vďačné.
Knihe som sa rozhodla dať tri hviezdičky, no to vôbec neznamená, že sa mi nepáčila. Páčila sa mi zaujímavá forma denníkových zápiskov Lindinej starej mamy, rovnako ako tajomné sny, z ktorých som ani ja sama niekedy nedokázala určiť, čo je sen a čo skutočnosť.

Horkosladké esencie sú dielom pre všetkých, ktorí si chcú pri čítaní oddýchnuť a ponoriť sa do „iného“ sveta. Ocení ju čitateľ, ktorý má rád historické romance, no aj ten, kto v živote pátra po niečom magickom.

Čítaj viac

2
2

Claudia K. napísala recenziu

28.04.2020 18:09

Vždy som si myslela, že autorovým najväčším problémom je úspešne napísať knihu. Po prečítaní tohto... Napísať knihu je v porovnaní s ostatným malina.
Ale naozaj.

Vo svete samovydávania kníh je toľko prekážok, o ktorých človek nevie a o ktorých mu nikto nepovie. Každý (minimálne väčšina) má v hlave dokonalú predstavu rovnajúcu sa NAPÍŠEM DIELO= J.K.ROWLING. Keby len stačilo otvoriť word a naťukať doň príbeh, každý by bol spisovateľ.
V reálnom svete čaká na autorov veľa nástrah a výzev, nehovoriac o ďalších, keď sa autor rozhodne vybrať cestou samovydávania. O mnohých (skoro žiadnych) som doteraz netušila, a aj preto som prekvapená, čím všetkým si naši autori prechádzajú, kým sa ich kniha dostane do našich knihovničiek.

Ako vraví Miška v úvode, táto kniha je napísaná "polopate", bez zbytočných omáčok a ďalších prikrášlení. To sa mi na tom páči.

Kniha pokrýva pravdepodobne všetko, nad čím by autor "začiatočník" mohol pohorieť. Ako sa vraví, neznalosť zákona neospravedlňuje, a preto som bola prekvapená, na čo všetko musí autor pred a po vydaní rukopisu myslieť. A že toho nie je málo.

Či už píšete doma "do šuplíku" alebo publikujete svoje diela na online platformách, táto kniha neslúži len ako nejaký "návod" ako na to, no taktiež ako motivácia, že všetko, o čom snívate, sa raz môže stať skutočnosťou, len sa o to musíte pokúsiť VY.
Bez začiatku sa nikdy nedočkáte konca.

Čítaj viac

2
Claudia

Claudia K. získala odznak Máte čitateľský profil

11.08.2019 23:32

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

2
2

Claudia K. napísala recenziu

11.08.2019 21:42

Je čoraz viac trilerov, ktoré sa nesústreďujú len na hlavnú postavu, no zahrnú nás pohľadmi iných, nových postáv. Bohužiaľ, len máloktorému autorovi sa podarí vyvolať v čitateľovi sympatie aj k nim. To ale vôbec neplatí o knihe Zlodej tetovaní.
Autorka opísala všetky svoje postavy viac ako dokonalo. Áno, boli chybné. Áno, robili aj zlé veci. Aj tak som ich ale nedokázala nenávidieť, práve naopak.
Hodnotiť zápletku tejto knihy je priam nemožné. Prečo? Pretože toto dielo malo hneď niekoľko zápletiek.
Samozrejme, hlavnou zápletkou by sa dali považovať vraždy, ktoré boli skvelo premyslené a ozaj detailne opísané, no mňa zaujali zápletky medzi postavami.
Časti, ktoré boli z pohľadu Zlodeja tetovaní boli osviežujúce, človeku ponúkli druhý pohľad na vec a zistenie, že to nebolo nič osobné, ma akosi zvláštne upokojovalo.
Knihu som zhltla za pár dní a už teraz som zvedavá či sa autorka rozhodne pokračovať v písaní a čo nás čaká nabudúce.

Čítaj viac

2
Claudia

Claudia K. získala odznak Plány do budúcnosti

11.08.2019 21:33

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

2
2

Claudia K. napísala recenziu

11.08.2019 21:26

Francescu Zappiu som na knižnej scéne registrovala vďaka jej debutu Vymyslela som si ťa, ktorý som dávnejšie aj rozčítala, avšak nikdy ma nezaujal natoľko, aby som ho dokončila.
Potom prišlo toto.
Eliza a more príšer je jemne vyrozprávaný príbeh, v ktorom sa dokáže nájsť každý, kto kedykoľvek vďaka niečomu vyčnieval z davu. Autorka opatrne pracuje s psychikou postáv, aby nakoniec vierohodne zobrazila to, čo sa možno niektorým aspoň raz prehnalo mysľou.
Ukazuje nám, že nie je dôležité byť neustále v poriadku. Z času na čas o sebe môžeme pochybovať, môžeme zakopnúť a spadnúť. Môžeme sa dokonca stať svojimi vlastnými príšerami.
Dôležité ale je, aby sme nimi neostali.

Čítaj viac

2
2

Claudia K. napísala recenziu

26.11.2018 21:58

Druhé pokračovanie Troch Temných Korún ponúka nielen posun v deji, ale aj predstavenie ďalších postáv a hlavne bližšie zoznámenie s ostrovom a jeho minulosťou. Každá sestra ponúkla dielu niečo iné, a vyvinuli sa nielen ony, ale aj mnohé vedľajšie postavy, na ktoré sa oplatí počkať v treťom pokračovaní.

Štýl tejto knihy mi v niektorých aspektoch dosť pripomína sériu Hra o Tróny, v ktorej je tiež veľa rôznych pohľadov a intríg v daných mestách.
Svet, ktorý vytvorila Kendare Blake v tejto sérii pôsobí aj bez mapy tak reálne, až som si v niektorých situáciách živo dokázala predstaviť samú seba medzi postavami. Je pozoruhodné, ako autorka dokáže priblížiť Fennbirn bez toho, aby zaplnila strany zbytočnými opismi. Namiesto toho vkladá malé útržky do jednotlivých kapitol všetkých postáv, nielen tých hlavných.

Ak sa vám páčila jednotka, túto časť si zamilujete tiež. Sily sestier sa odrazu vyrovnajú a favorit už viac neexistuje. Každá sa môže stať kráľovnou, stačí len chcieť. Hĺbka príbehu a vzťahu sestier si ma v tejto časti získala, pretože ak hľadíte na sestru len ako na prekážku, všetko sa javí ako malinký problém. Ak na ňu ale hľadíte ako na rodinu, na človeka, na ktorom vám záleží... Správna voľba už nemusí byť len jedna.

Čítaj viac

2
2

Claudia K. napísala recenziu

10.11.2018 21:35

Konečne mám pocit, že držím v ruke fantasy knihu, ako má byť. Nemá v sebe neskutočné množstvo klišé, aby zaujala, a netrpí nedsotatkom predstavivosti. Číta sa jednoducho, necháva vás v napätí a keď to nečakáte, príde do deja nejaký plot twist, čím autorka čitateľa úplne zmätie.
Neviem ako to bude ďalej, ale rozhodne sa na to teším, pretože súdiac podľa konca, táto séria nám má čo ponúknuť. Ba dokonca, dovolím si tvrdiť, že jednotka bola len taká špička ľadovca, čo sa ukážky Majkinej fantázie týka.

Čítaj viac

2
2

Claudia K. napísala recenziu

02.11.2018 01:53

Trnitá Řeč je zbierkou šiestich poviedok odohrávajúcich sa v rôznych častiach jej vymysleného sveta, ktoré matky rozprávali svojim deťom počas dlhých nocí v Novej Zemi alebo vo Fjerde, dokonca sa tu nájdu príbehy z Ravky a Kerchu.
Každá z rozprávok v sebe ukrýva niečo unikátne, a každá sa mi nesmierne páčila. Nie sú to však tie veselé a bezstarostné príbehy, na aké ste zvyknutí.

Či sa vám páčila Griša trilógia alebo preferujete príbeh vyvrheľov z Vranej Šestky, rozhodne si nechcete nechať ujsť tieto príbehy, ktoré krásne dotvárajú celkovú atmosféru a dávajú mu tak úplne iné, reálne rozmery.
Mám vážne podozrenie, že Leigh navštívila tento kúzelný svet a jeho obyvatelia jej dovolili spísať ich kroniky.

Čítaj viac

2
2

Claudia K. napísala recenziu

29.10.2018 22:35

Táto kniha sa skladá z dvoch hlavných častí, a to teoretickej, ktorú nasleduje dlhšia časť s receptami. Ja som sa zamerala hlavne na tú prvú, a druhú dala posúdiť kolegyni, ktorá má hit a už čo to uvarila/upiekla.

HIT je skvele spracovaná kniha, ktorá sa do problematiky ponára pomaly a pekne do hĺbky. Začiatok je všeobecný, autor poukazuje na širokospektrálne problémy organizmu, ktoré môžu často evokovať začínajúcu histamínovú intoleranciu.
Niektorí ľudia majú za to, že s takým ochorením sa človek musí narodiť, len sa mu postupne zhoršuje. Bohužiaľ, takto to vôbec nie je.
V knihe som našla dosť zaujímavých a poučných vecí, ktoré by si mali prejsť ľudia trpiaci hit, nielen niekto, kto pracuje v zdravotníctve. Táto kniha je na to ako stvorená.
Autor sa vyjadruje k viacerým vitamínom, minerálom, dokonca aj k probiotikám, a hovorí o ich účinkoch na organizmus ľudí trpiacimi hit. Je fascinujúce, aké účinky na pacientov majú špecifické kmene laktobacilov.

Každopádne, druhá, obšírnejšia časť, obsahuje približne 150 receptov, ktoré sú vskutku konštruované práve pre pacientov s hit, aby sa čo najviac znížil príjem histamínu, ktorý dostávajú do organizmu z potravy.

Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev