Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Šťastných 7
2024
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

6
Claudia

Claudia K. získala odznak Šťastných 7

25.05.2024 09:22

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
6
6

Claudia K. napísala recenziu

03.12.2023 17:25

4.5*
Myslím si, že sériu Z(et) nie je potrebné nijako bližšie predstavovať, tak sa poďme rovno pozrieť na to, čo si pre nás Ivicka pripravila tentokrát.

Hlavnou hrdinkou knihy je Mila, hackerka pracujúca vo Viedni, ktorá si žije vo svojej ulite, viacmenej spokojne. Alebo aspoň najlepšie, ako sa to naučila. Na nikoho nie je odkázaná, s nikým nechce mať nič spoločné. A potom stretne Leona, bulharského influencera, ktorého úsmev je nákazlivejší ako chrípka a celý jeho zjav je akoby bol vystrihnutý z časopisu. Títo dvaja by nemohli byť odlišnejší, a predsa ich osud stále spája dohromady.

Opäť ďalšia skvelá jednohubka, ktorú som čítala s úsmevom na tvári a obracala strany rýchlosťou blesku. Ivica si zvolila skvelé prostredie pre dej knihy, páčili sa mi jednotlivé lokácie, kam sme mali možnosť nazrieť vďaka Mile a Leonovi, a tiež ma to len utvrdilo v tom, že sa raz do tej Viedne dopravím. :D

Milica možno nebola hrdinka, ktorá by k svojmu prežitiu potrebovala muža, ale Leon bol tým, čo jej chýbalo. Ich spoločné chvíľky som si náramne užila, a to práve vďaka jeho "slniečkovskej" povahe. Nič ho len tak nerozhodilo a keď niekedy Mila prekročila isté hranice, stál si za svojím a dal jej to vyžrať. Dokonalá dynamika.

Ani v tejto knihe ale autorka nezabudla na vážnejšie tabuizované témy, o ktorých by sa malo hovoriť a za ktoré som rada, že tam boli. Čitateľ má možnosť lepšie pochopiť Miline myšlienky a váhanie, keď príde na vzťahy.

Ďalší plusový bod majú Miline kamarátky, ktoré ju asi ako jediné držali pri zdravom rozume, pretože boli v množstve vecí jej presným opakom a i tak im to spolu dokonale fungovalo. Najmä keď sa proti nej spojili s Leonom, vtedy som im fandila na 120%.

Koniec bol možno trochu presladený alebo som len ja veľký nešťastný čitateľský Grinch. Čo však oceňujem je fakt, že sme sa dočkali pohľadu na hrdinov z dlhodobejšej perspektívy a autorka tak trošku skočila v čase.

Ak máte radi trópy ako vekový rozdiel, pričom je hrdinka staršia od hrdinu či slow burn, táto kniha bude pre vás. Ak sa do nej totiž raz začítate, nebudete ju chcieť pustiť z rúk, ale ani nebudete chcieť, aby skončila, pretože títo hrdinovia si vás svojimi unikátnymi energiami istotne získajú.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:43

Myslím, že túto knihu ocenia najviac tí, ktorí takéhoto hrdinu poznajú, pretože toto... bolo iné a zároveň povedomé.

Na základnej som mala spolužiaka, z ktorého sa druhí smiali, že je iný. Nedokázal pochopiť základné veci zo života, avšak keď prišlo na matiku či fyziku, znalosťami konkuroval stredo či vysokoškolákom. Pamätám si, ako sme spolu šli na DOD na školu, a keď sme sa prechádzali po škole, zablúdili sme na hodinu fyziky k štvrtákom, ktorých čakala maturita. Vyučujúci pokladal študentom otázky, a kým sme na seba hľadeli nechápavo my aj oni, môj spolužiak sa ozval a všetkým vysvetlil asi každý jav, o ktorom som vedela, že niečo také existuje. Keby ste však videli, ako sa samému učiteľovi rozsvietili oči, že niekto aspoň tuší, o čom točí, neverili by ste. Aj cez všetko, že bol chalan iný, bol rovnaký ako my. Čo na tom, že ho nebavilo žúrovať či piť. Jeho kapacita bola inak neskutočná.
A to má úplne podobné s hlavným hrdinom tejto útlej knižôčky- Christopherom.

Snažila som sa niekde nájsť, kedy autor spomenul chlapcovu poruchu, a síce už na knihe stojí, že hrdina trpí Aspergerom, nenašla som o tom jediný článok, takže som sa rozhodla, že bude lepšie, ak použijem miesto medicínskej diagnózy slovo- výnimočný.

Christopher je výnimočný. Vidí svet inak ako ja alebo vy. Všetko v jeho hlave je založené na logike, nedokáže klamať ani čítať romány, pretože v nich autori klamú a prikrášľujú pravdu, ako sa im hodí. Nechápe, čo je to milosrdná lož a nevie si predstaviť, že by niekto len tak zabil bezbranného psa. A predsa... v tejto knihe sa stane nielen to, ale oveľa viac.

Tento príbeh by mal patriť medzi povinné čítanie na základných školách, aby sa deti naučili rešpektovať jeden druhého a nevysmievať sa, ak je niekto medzi nimi výnimočný. Na vlastné oči som videla, k akému utrpeniu môže dôjsť, keď si z týchto hrdinov iní "len robia srandu". A je to neprípustné. Obzvlášť v tejto dobe.

Opäť som sa ubrala osobnejším smerom, ale v poslednej dobe mám šťastie na knihy, ktoré prebúdzajú spomienky a niekedy je najlepšou terapiou vypísanie sa, takže... bear with me.

Pre Christophera mi krvácalo srdce. Neznášala som jeho matku preto, čo spravila, a všetky možné ospravedlnenia mi zneli len ako výhovorky, pretože ak niekoho milujeme, snažíme sa byť preňho lepší. Byť mu vzorom, aký si zaslúži. Toto mi trhalo srdce.

Christopherov otec bol silný muž, ktorý sa snažil zvládať každý deň čo najlepšie vedel, a už len preto mu patrí veľký potlesk. Niečo také nie je jednoduché, a keď sa k tomu pridajú ostatné životné problémy... bravó.

Nemám čo viac ku knihe povedať, pretože každá kapitola sa odráža od predošlej a keď vám poviem niečo k stredu, vyspoilujem vám celý začiatok. Takže si to bežte prečítať a zamyslite sa, koľko výnimočných ľudí ako Christopher ste v živote stretli, či s nimi možno sedeli niekde v aule na prednáške.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:37

Roan má možno pätnásť rokov, no o svete vie viac ako poniektorí dospelí. Najmä o jeho odvrátenej strane. Jej ocko nie je len jazdecká legenda, no i človek, ktorý ju nadovšetko miluje. Doslova.
Incest nie je téma, ktorá by sa v knihách často spomínala, aj preto ma zaujalo autorkine vykreslenie vzťahu týchto dvoch postáv. Na jednej strane tu máme lásku medzi otcom a dcérou, no potom sa začítate do príbehu a zistíte, že Montymu na svojej dcére záleží až príliš. Najmä, keď k nej príde v noci do izby a zanechá na nej svoju vôňu. Niekedy aj viac.

Pri čítaní ma neraz mrazilo. Kniha je písaná v prvej osobe, vďaka ktorej sledujeme Roan a jej myšlienky. Cítime to, čo ona a sme zmätení rovnako ako ona. Dovolím si tvrdiť, že sme aj rovnako nahnevaní ako ona. Minimálne ja som bola, keď som čítala scény medzi ňou a matkou, ktorá o všetkom vedela, no i tak nikdy nezakročila.

Kniha má aj svetlé a veselé chvíľky. Nebolo ich veľa, no predsa ma tento svet koní a jazdectva nadchol. Autorka opísala jazdenie a starostlivosť o kone tak jemne, s takou precíznosťou, až som sa na chvíľu preniesla k postavám na ranč a ocitla sa pri nich v stajniach. Tieto časti boli skvelé a dodali inak vážnemu príbehu na umeleckosti.

Nebol by to príbeh, keby doň nezasiahol chlapec. V tomto prípade Will, ktorý sa Roan jedného dňa prihovorí, a postupne ju núti uvedomiť si, že to, čo vlastne chce, je sloboda a schopnosť odpútať sa od ocka. Ich životy sa ešte viac prepletú po jednom nešťastnom incidente, a, poviem vám, že hoci bol ich "vzťah" až príliš dokonalý, páčilo sa mi, že aspoň na chvíľu sa dokázala Roan cítiť normálne.

Nemôžem povedať, že to je pekná kniha, pretože nie je. Príbeh, ktorý v sebe schováva, je všetko len nie pekný. Je surový, drsný, plný chvíľ, kedy som sa hnevala na svet, v akom hrdinka vyrastala, na rodičov, ktorí ju mali chrániť, a na ňu, ktorá vlastne ani nemala možnosť zamyslieť sa nad tým, čo sa poriadne dialo.

Ak ste čítali knihu Ty krásna, temná Vanessa, tak toto vás chytí rovnako, pretože je to silný príbeh o dievčati, ktoré sa snaží nájsť samú seba v zničenom svete.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:35

Praktická kniha plná jednoduchých "návodov", ktoré môžu viesť k trvalým zmenám. Autor v knihe jednoducho a stručne na vybraných ľuďoch/problémoch ukazuje, že žiaden návyk nie je tak zlý a zakorenený, aby sa nedal obrátiť na niečo lepšie. Pre nás a pre naše okolie.

Samozrejme, každá zmena musí prísť od človeka, ktorý ju potrebuje. Nestačí len zavrieť oči a vysloviť prianie. Je potrebné pre to aj niečo robiť. A práve keď si človek nevie rady a premýšľa, čo by mal urobiť inak, príde vhod táto kniha.

Nebola to kniha, ktorú by som prečítala na posedenie, no našla som v nej veľa vecí, ktoré som si postupne, dokonca aj podvedome, doplnila do každodenného života, a síce nie som tam, kde by som chcela byť, dávam si načas. Predsa len, ako vraví autor, výsledok je dôležitý, ale nie až tak, ako cesta, ktorou k nemu prídeme.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:34

Po hriešnom Harrym prichádza sladký Dorian.
Nový majiteľ LocaluX nečaká, že sa bude o svoj novonadobudnutý majetok deliť s Virginiou aka Giou, ktorú sme mohli vidieť v prvej časti. A čo je ešte vážnejšie, nečaká, že mu jej zjav tak počaruje.

Po jednotke som mala obavy. Nebola som si istá, čo mám čakať a na čo sa pripraviť. Isto ste si všimli, že medzi vydaniami kníh prešli dva roky. A, poviem vám, že to asi boli tie najlepšie dva roky, pretože táto časť stála za to.

Nebývam fanúšikom slow burn romancí. Neprekážajú mi, no len málokedy ma kniha s takýmto trópom dokáže udržať v pozore až do konca. Najčastejšie to vždy skončí s hrdinami, ktorý od polovice knihy nerobia nič len sexujú a doháňajú tak „stratený“ čas. A jediné, čo je pritom stratené, je potenciál knihy. Tu však niečo také nehrozí.
Obe postavy, Candy aj Gia, sa počas celej knihy pomaly spoznávajú, dovoľujú si čo to odhaliť tomu druhému, no predsa ani po epilógu nemôžu povedať, že sa poznajú. A to si ma získalo.

Autorka touto knihou stavila na inakosť. Tí, čo čakali na podobne temnú a napätú jazdu akú zažili s Harrym, mohli byť trochu vykoľajení, ale tí, čo do toho šli naslepo (a ja sa rátam k nim), si mohli užiť niečo výnimočné.

Základným pilierom tejto knihy je rodina. Nie však hocijaká. Rodina totiž nemusí byť len pokrvná, aby sme cítili, že je tá pravá. Bolo to o rodine, ktorú si nájdeme na ceste životom, alebo do ktorej vstúpime v práci. V LocaliX nastali zmeny a my sme videli, ako to všetky dievčatá priviedlo tuhšie k sebe.

Nikdy som si nemyslela, že mi partia nadržaných báb z klubu prirastie k srdcu, no stalo sa. Svojím spôsobom boli ako všetky iné sestry, ktoré na seba pindali a ohučali sa, no keď išlo do tuhého, boli schopné brať do ruky panvice a napochodovať do armády.

Baja však urobila niečo naviac. Dovolila postavám rozpovedať svoje príbehy a vysporiadať sa s démonmi minulosti. Postavila ich na rázcestie a dala možnosť výberu. To, ako si zvolili, si budete musieť prečítať sami, ale poviem vám, že po konci som mala pocit, akoby na tej ceste zbierali uno reverse karty.

Ja však zájdem ešte ďalej s tvrdením (mojím malým a skromným), že sa jedná o najlepšiu autorkinu knihu. Aspoň ja som si ju užila plnými dúškami. Neboli to striptízové predstavenia či polonahí muži, ktorí sa tam motali, ale tie myšlienky a vývoj, čo si ma získali.

Gia a Candy boli skvelí nielen spolu, ale aj oddelene. Ich vzťah bol krehký, neistý, a miestami musel Candy zabojovať, no bez toho by to nebolo ono. Páči sa mi, keď hrdina vie, že mu hrdinka stojí za všetky problémy a nenechá sa tým odradiť. A, Candybože, on sa len tak nevzdal.

Páčilo sa mi prepojenie hrdinov z jednotky. Fakt, že sa Gia stále kamarátila s Cassie a dozvedela sa o nej niečo naviac, bolo fajn, a vidieť Harryho inak ako znudeného drsňáča tiež nebolo na škodu. Dovolím si tvrdiť, že som si ich dokonca obľúbila viac ako v jednotke. sorrynotsorry

Koniec ma zaskočil. Odpálil, uchvátil, a spustil kolečká v hlave, o ktorých som možno ani nevedela, že aj také mám. Očakávam, že sa v trojke prepneme do riadne temného módu, no vidieť temnejšiu stránku Candyho by mohlo byť fajn. Rovnako ako niekoho ďalšieho, ale to by som už spoilovala.
Ak máte radi knihy, ktoré sú založené na postavách a nestrieda sa v nich len jedna akčná scéna za druhou, toto budete milovať.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:32

2.5??
Tento grafický román registrujem už dlhšie, a síce som o ňom nič nevedela, všade dostával pochvalné, 5 hviezdičkové, recenzie. Aj preto sa mi táto recenzia nepíše práve najľahšie, pretože to, čo v knihe videli ostatní, pre mňa asi ostalo skryté, alebo som si len nasadila o pár dioptrií menej. Aby ste si však urobili komplexný pohľad, poďme sa na dielo pozrieť.

Príbeh sa delí na dve základné dejové línie, ktoré sa častokrát prelínajú, i keď sa odohrávajú v iných storočiach. V prvej časti, tej z minulosti, sledujeme surferov, more, vlny a všetko, čo pre nich tento šport znamená. Nie je to len plávanie na doske či niečo, čo im dodá adrenalín. Títo ľudia v tom vidia pokoj, mier, priateľstvo a akési vzájomné pochopenie. Áno, všetky tieto myšlienky boli super, doplnili ich krásne ilustrácie, ale stále to bolo vyrozprávané z náhľadu, takže som sa nedokázala vcítiť do obsahu.

V druhej dejovej linke sa dostávame do prítomnosti, pričom aj v nej skáčeme medzi rôznymi rokmi, aby sme dostali pohľad na to, ako sa hrdinovia vlastne spoznali. Táto kniha je smutná, o tom niet pochýb. Autor sa snažil čo najvernejšie opísať svoje emócie, avšak, ako v minulosti, tak aj tu som sa cítila len ako nejaký vzdialený sledujúci, ktorému chcel zahrať na city prostredníctvom niektorých diagnóz.

Suma sumárum, osobne som sa počas väčšiny čítania cítila, akoby autor prisľúbil svojej Kirsten, že vypovie ich príbeh, a napísal viaceré postavy, ktoré surfovali. Bohužiaľ, na mňa to veľký dojem nespravilo.
Ilustrácie ale boli nádherné, o tom niet pochýb. Po pravde, asi boli jediným pozitívom z celej knihy.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:29

Tak táto časť sa mi veľmi páčila. Mám pocit akoby sa autorka rozhodla vypustiť všetky vatu a ísť priamo na vec. Skoro celá kniha sa točila výhradne okolo prípadu, ktorý bol sám o sebe zaujímavý, takže sa nemám na čo sťažovať. Na konci knihy sme tak dostali potrebné odpovede, no mne ostalo ešte aj zopár otázok navyše.

Avšak, čo ma trochu mrzí, je takmer nulový posun vo vzťahu medzi Enolou a Sherlockom. Koniec koncov, nielenže sú súrodenci, obaja sú aj géniovia. Verím, že ich spolupráca by priniesla ovocie a hlavne by sme mali postarané a výbornú dynamiku, keďže jeden by skúšal druhého. Neostáva mi teda iné ako čakať na pokračovanie a to, čo ich vzťah/nevzťah prinesie.

V tejto časti ma obzvlášť oslovili rastliny a ich reč, jednotlivé vysvetlivky toho, čo ten a ten kvietok znamená. To bolo podľa mňa naozaj dobre spracované. ????

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:27

"A každý deň sa snažím pripomínať si, aké mám šťastie, že mám takýto život. Život, ktorého stredobodom je láska, rodina a priateľstvo."

Keby som vám mala odporúčať jednu jedinú biografiu, po ktorej by ste mali tento rok siahnuť, bola by to bez pochýb táto.
Štýl, akým Tom Felton píše, je ľahký, a hoci rozprával aj o ťažkej a odvrátenej strane herectva, predsa to podával stále s istou dávkou humoru. Kniha sa čítala svižne, nenašla som v nej žiadne nudné pasáže, skôr naopak. Niektoré časti by som mohla čítať aj dookola, pretože spôsob, ako sa vyjadroval o svojich kolegoch bol nádherný. Vidieť, že si váži ostatných a nič neberie za samozrejmé.

Ak ste vyrastali na HP či ste ich milovníkom, táto kniha vás v mnohom zahreje pri srdiečku, v tom ďalšom rozcíti a poviete si, koľko toho ste vlastne nevedeli.

Čítať viac

6
6

Claudia K. napísala recenziu

06.11.2023 22:24

Detektív Callanach a detektívka Turnerová sú späť. Rada by som povedala, že v oveľa lepšej forme, no na to si budete musieť knihu sami prečítať.
Táto časť nás ničoho neušetrila, práve naopak. Už v prvej kapitole nás autorka vhodila do diania na festivale, kde niekto surovo zavraždí mladého chlapca. Ešte v ten deň ale dôjde k druhej vražde osamelej ženy v inej časti mesta. Vyšetrovatelia nič nemajú a šéf chce výsledky. Nuž... taký typický deň na škótskej polícii.

Premýšľam, ako zhrnúť túto časť, aby som toho veľa nevyzradila, pretože tento diel mal zápletiek hneď niekoľko. Dokonca, dovolím si povedať, v druhej polovici mi toho prišlo už trochu príliš, akoby si autorka povedala, že tam vloží ešte to a ono. V dôsledku tých zápletiek ale nedošlo k úplnému riešeniu niektorých problémov, ktorým podľa mňa mohla venovať viac času.

Čo sa mi opäť raz veľmi páčilo boli vedľajšie dejové linky zameriavajúce sa na hlavných hrdinov, pretože vďaka tomu kniha dostala nový rozmer a nebol to len ďalší triler. Autorka sa aj tu vyhrala s detailnými opismi rôznych, nie veľmi príjemných, spôsobov vrážd a iných násilných vecí, ale rovnako ako v jednotke, aj tu to bolo bravúrne zvládnuté, až som mala husiu kožu.

Jednotka u mňa ostáva o stupienok vyššie, avšak ak ste fanúšikmi viacerých prípadov v knihe, ktoré sa prelínajú s osobnými strasťami a útrapami hrdinov a kombinuje sa to s riadnym napätím, myslím, že táto časť by vám nemala ujsť.

Čítať viac

„Vždy sa treba uchýliť k slovám, aby sme zabránili tichu rozprávať príliš hlasno.“

Šarkany - Romain Gary, 2021
Šarkany
Romain Gary