Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

5
5

Claudia K. napísala recenziu

12.12.2022 20:38

Na pokračovanie Kroniky strateného Impéria som sa neskutočne tešila, pretože VZA je jednou z tých kníh, vďaka ktorej sa dostanete do iného sveta a nechcete ho opustiť.

V znamení rubína pokračuje tam, kde jednotka skončila, a rýchlo zisťujeme, čo sa stalo s Meggie. Umrela alebo prežila? Existuje niečo medzitým?
Autorke sa podarilo rozohrať nebezpečnú hru, ktorá nabrala na obrátkach už od prvej strany. Dynamike diela pomáha striedanie pohľadov a Liine kapitoly, ktoré nám dávajú akýsi lepší nadhľad.

Nechcem toho prezradiť veľa z deja, no ak máte radi fantasy knihy s vlastnou, bohatou a tajomnou históriou, vlastným jazykom a tajomstvami, ktoré vás nechajú vo vytržení až do konca, toto budete milovať podobne ako ja. A možno aj viac.

Musím autorku pochváliť za všetky prepojenia s naším svetom, ktoré do knihy zakomponovala, pretože vďaka tomu si otvorila cestu pre ďalšie časti a mne ostáva ešte čakanie na odpovede.

Mojou obľúbenou postavou aj naďalej ostáva Sky, ktorého som si myslela, že mám prečítaného, no stále sa stane niečo, čo ma presvedčí o opaku a donúti zamilovať si ho ešte viac. Obzvlášť po tom konci, kedy fakt netuším, čo od neho očakávať v trojke. Stále však verím, že on a Meggie sú endgame.

Och, a ten koniec! Myslím, že pri poslednej akčnej scéne som ani nedýchala, hoci som vedela, ako skončí, pretože som mala možnosť čítať príbeh ešte pred rokmi. Uf, aj tak sa autorke podarilo dostať ma, pretože toto... to chce pokračovanie, a ideálne čo najskôr.
A veľa Skya, pekne prosím, smutne pozerám.

Čítať viac

5
Claudia

Claudia K. získala odznak Šťastných 7

03.11.2022 10:24

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
5
5

Claudia K. napísala recenziu

20.09.2022 20:10

Kde len začať? Tento príbeh je ako každý iný, ktorý poznáte, a predsa je úplne iný a unikátny. Rodinné a vzťahové problémy sa v najnovšej Kristíninej knihe stávajú každodenným problémom hlavných hrdinov- Andrey, Borisa, Sofie, Maroša a Nory. Okrem nich sa v knihe stretávame s postavami, ktoré sme mohli vidieť v samostatných príbehoch- Soňa, Nevyslovené a Vydrž to so mnou.

Kristína si aj touto knihou buduje svoj vlastný písaný svet, ktorý nechcem nikdy opustiť. Jej postavy mi prirástli k srdiečku už v predošlých knihách, pričom by mi nikdy nenapadlo, ako sa ich životy budú ďalej vyvíjať, a že sa raz prepletú s ďalšími hrdinami.

Som rada, že niekto na našej scéne píše takéto knihy. Že sa nevyhýba týmto problémom a nezatvára pred nimi oči tak, ako to ešte stále robia podaktorí rodičia a iní dospelí. Mrzí ma, že tu podobné knihy neboli vtedy, keď som ja bola cieľovkou, pretože akokoľvek zvláštne, ba až nereálne, mohli niektoré veci pôsobiť, zaručujem vám, že sa stali aj vám, prípadne ste niekoho takého poznali.

Andrea to ako hlavná postava nemá práve najľahšie. Je dokonalá. Ukážková študentka, starostlivá sestra a poslušná dcéra, akú by ste široko ďaleko len márne hľadali. Samozrejme, ako to na dedinách býva, je aj veriaca a každú nedeľu sedí na omši. Medzi spolužiakmi je známa ako šedá myška, ktorá ma skvelú kamošku- Sofiu.

Sofiin život sa točí okolo instagramu. Potom, čo jej mama nevyhrala Miss a jej život začal upadať, všetko vložila do svojej dcéry. Hlavne jej zovňajšku. Nestarala sa o to, aké chlípne správy jej niektorí písali, hlavné pre ňu bolo to, že jej to prinieslo interakcie na populárnej sociálnej sieti a spolupráce, ktoré im platili účty. Uf. Bolo toho veľa, prečo som so Sofi súcitila, a predsa som sa na ňu hnevala a dúfala, že raz dospeje.

Myslím, že nedokážem opísať, aká unikátne je táto kniha, a ako bravúrne zvládnutá, pretože hodiť do príbehu päť postáv a na menej ako štyristo stranách vypovedať ich životné strasti a útrapy nie je len tak. Jasné, sú to tínedžeri, nemajú toho na rováši „toľko“. Avšak dnešná doba, posudzovanie a odsudzovanie iných za ich orientáciu, vieru či iné odlišnosti je krutá. S nikým sa nemazná, nikoho neušetrí pred svojou odvrátenou tvárou.

Uf, bojím sa, že moja recenzia znie, akoby Nelám mi srdce bolo len o vážnych témach a smútku, ale tak to nie je. Nájdete tam aj úsmevné chvíle vďaka Adamovi, Andreinmu mladšiemu bratovi, a tiež je tam aj láska. Všetky jej podoby. Tie pekné, jemné a nežné, no aj tie škaredé a drsné. Tie spoznáte vďaka Thomasovi, ktorý si to strihol v príbehu Soňa, prípadne cez Fredyho z Nevyslovených. A dostať vás môžu také drobnosti ako zmienka knihy Milenkine prsia, ktorá aj cez svoju obálku je o niečom inom, ako vypovedá názov.

Jednoducho povedané... prečítajte si to. Fakt. Uvidíte svet pohľadom dnešných tínedžerov, uvedomíte si, že ich problémy vôbec nie sú také vzdialené tým „dospeláckym“ a že niekedy je márne hľadať šťastie len vo vzťahoch či frajeroch, pretože osoba, ktorá vás má ľúbiť najviac, ste vy sami.

Čítať viac

5
5

Claudia K. napísala recenziu

12.08.2022 13:02

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Len ťažko sa mi hľadajú slová. Letná stávka je totiž presne o tom, čo nám sľubuje anotácia, a zároveň je úplne iná. Táto kniha je surovo krásna, a predsa kladie dôraz na intímny opis straty blízkej osoby, pričom sa nevyhýba ďalším ťažkým témam. (nie, nezabúdam na lásku, tú si len nechávam do druhej časti)

Poznáte YA contemporary príbehy, ktoré sa zameriavajú na nejakú tragédiu a na to, ako sa s tým hrdina/ka vysporiada? Tak si predstavte, že všetky problémy hodíte na postavu, ktorá má 29 a mala by mať všetko vysporiadané. Lenže January nemá, pretože ešte donedávna si myslela, že jej najväčší boj bude s maminou diagnózou. Nikdy by jej nenapadlo, že to bude otec, kto ich opustí ako prvý.

January je spisovateľka romantickej literatúry pre ženy, čo, ako ona hovorí, nie je žáner, ktorý by čítal každý. Predsa len, romantika ako taká je častokrát podceňovaná, kým iné žánre bývajú nonstop ospevované (a pritom každý jeden žáner či podžáner má niečo do seba).
Potom, ako jej zomrel otec a zanechal plážový dom, odchádza do malého mestečka, aby si utriedila myšlienky. Nie, to nie je ono. Odchádza, aby dokončila knihu a predala dom.

Vidíte, ako málo stačí, aby sa človek nechal zmiasť obsahom? Poviem vám, ak by som o knihe netušila nič a prečítala si len obsah, možno by som mala iné dojmy. Toto dielo rozhodne nie je prvoplánové. Nie je povrchné, a nie, nie je to žiadna erotika, kde si to hrdinovia na pláži rozdávajú.

Na druhej strane máme Gusa. Augustus píše "ťažkú" beletriu, žne jeden úspech za druhým, no tiež sa trápi s najnovším rukopisom. Aby toho nebolo málo, z jeho novej susedy sa vykľuje autorka romantických, šťastných koncov! Neslýchané!

Wau. Pri tomto hrdinovi fakt nemám čo dodať, pretože vám nechcem prezradiť nič, čo by mohlo ovplyvniť vašu mienku. Od začiatku je tajomný, namrzený, a možno zbytočne cynický, no ako príbeh napreduje, tak aj my zisťujeme, že pod každou jeho vrstvou, za každým jeho rozhodnutím sa schováva dôvod. Ten sa nám nemusí zdať dobrý či opodstatnený, ale pre Gusa má význam.
A to je to, čo sa mi na knihe neskutočne páčilo. Schopnosť, akou autorka zachytila ich jednotlivé problémy. Ako hrdinom vďaka písaniu dala možnosť vyjadriť sa, vyliať si srdce, a zachovať si pritom rozum (vieme predsa, že byť autorom nie je to isté ako milionárom a terapia je drahá).

Jediné, čo mi prekážalo, ale to je len moja malinká výčitka, je repetitívnosť tých istých viet, keď došlo na nejakú "akciu". Ak som na štyroch stranách neprečítala spojenie: "pritiahol si moje boky" snáď desaťkrát, tak ani raz. Áno, je pekné, že sa priťahujú, ale nie, nie sú magnetky, ani skladačka z tetris.

Čítať viac

5
5

Claudia K. napísala recenziu

17.07.2022 20:32

3.5*
Fantasy knižný debut slovenskej autorky- Mysľomágovia, je inšpirovaná viacerými, nám známymi, sériami, a predsa ponúka aj originálny svet a hlavne ľudí, ktorí v ňom žijú. Byť mysľomágom nie je jednoduché a nemôže ním byť len tak hocikto. Hlavná hrdinka, Ellis, je potomkom Mysľomágov, a hoci sa len pomaly dozvedá o tom, aký komplikovaný, a hlavne magický, svet môže byť, drží sa bravúrne. Ale fakt. Až príliš. Pre mňa osobne boli niektoré jej reakcie na novinky a vysvetlenia trochu neprimerané, akoby niečo podobné čakala, hoci v polovici prípadov na daného človeka hneď vyvalila oči.

Akadémia Insula Nebula bola plná mágie, neraz som sa pristihla, ako som dúfala, že by som ju raz tiež mohla vidieť, pretože všetky predmety, história, učitelia... to všetko bolo do bodky premyslené. Obdivujem autorkinu predstavivosť a schopnosť všetko pomenovať (veľké plus za slovník za poslednou kapitolou). Vďaka jednotlivým hodnostiam, názvom a spolkom pôsobilo dielo hneď o niečo premyslenejšie.

Samostatná kapitola sú však postavy. Ja a Ellis máme na čom popracovať, ale to bude asi tým, že som si s ňou nesadla na začiatku pri jej prehnanom správaní voči profesorovi Francisovi a jej reakciám na niektoré konkrétne udalosti. Jej kamarátku Olwen som si však obľúbila už na začiatku, a rovnako tak aj tetu Pyrru. Kniha mala viaceré zaujímavé postavy, len sa mi ťažko verilo niektorým veciam, keď som nič neverila tej hlavnej. Obzvlášť, keď mala mať už 17 rokov.

Vcelku však hodnotím Mysľomágov pozitívne, pretože ak si chcete oddýchnuť a vybrať sa prostredníctvom knihy do iného sveta, tak toto je pre vás. Zistíte, ako funguje koncept mysľomágie, uvedomíte si, že zlo sa dokáže skvele maskovať, a tiež, že minulosť sa nedá len tak vymazať.

Čítať viac

5
Claudia

Claudia K. prečítala knihu

09.12.2021 21:57

5
Claudia

Claudia K. prečítala knihu

02.12.2021 18:41

5
Claudia

Claudia K. získala odznak Knihy roka 2021

02.12.2021 18:33

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2021
5
Claudia

Claudia K. prečítala knihu

02.12.2021 17:31

5
Claudia

Claudia K. prečítala knihu

02.12.2021 17:31

„One must always be careful of books and what is inside them, for words have the power to change us.“

Clockwork Angel - Cassandra Clare, 2011
Clockwork Angel
Cassandra Clare