Norr, ochraňuj Britániu! - Peter Jelínek, Peter Jelínek, 2016

8,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Norr, ochraňuj Britániu!

Terence Norr je paranormálny vyšetrovateľ. Svoje prípady rieši s netradičným prístupom a nie práve prívetivým správaním sa k okoliu. Bojuje s poltergeistami, prízrakmi, démonmi... Čítať viac

Vydavateľstvo
Peter Jelínek, 2016
238 strán
3-4 hodiny čítania

Terence Norr je paranormálny vyšetrovateľ. Svoje prípady rieši s netradičným prístupom a nie práve prívetivým správaním sa k okoliu. Bojuje s poltergeistami, prízrakmi, démonmi alebo obrími chobotnicami. Jeho pomocníkmi v pátraní sú... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 7 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí: Niečo ti chcem povedať, 2024

Viac o knihe

Terence Norr je paranormálny vyšetrovateľ. Svoje prípady rieši s netradičným prístupom a nie práve prívetivým správaním sa k okoliu. Bojuje s poltergeistami, prízrakmi, démonmi alebo obrími chobotnicami. Jeho pomocníkmi v pátraní sú mladá telepatka Cate Havebridgeová a astrálny tvor menom Ábel. Poviedky sa odohrávajú v kulisách alternatívneho Londýna, kde hnacím motorom dejín je rovnakým dielom para aj mágia. V knihe sa stretneme aj s postavami známymi z literatúry 19. storočia, zamiešanými do príbehu v osviežujúcom popkultúrnom kokteile.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
238
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
120×158 mm
Hmotnosť
165 g
ISBN
9788097182533
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
262752
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Peter Jelínek
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

16 hodnotení

11
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

25.4.2023
Terence Norr, vyšetrovateľ paranormálnych zločinov v Británií sa predstavuje v prvej knihe Petra Jelínka. Jedného z mála steampunkových autorov na Slovensku.

Súbor poviedok o detektívovi, ktorý sa musí vysporiadavať s démonmi, viac či menej hroznými príšerami, čarodejnicami, duchmi a ďalšími potvorami Londýna. Pomáhajú mu v tom mladá telepatka Cate Havevridgová a raráškom z astrálnej sféry Ábel. Aj keď je Terence súčasníkom Sherlocka Holmesa, považuje ho len za amatéra, ktorý rieši len spoločenské škandály.

Pútavá kniha, veľmi ľahká na čítanie, aj vzhľadom na krátke príbehy. Páči sa mi vyšetrovateľ Norr je priamočiary a na staroveké monštrá používa modernú techniku, nie len magické formulky zo zaprášených almanachov. Oživená múmia zaliata v betóne by o tom mohla rozprávať. Vlastne nemohla.

Určite odporúčam ako relaxačné čítanie, keď si chcete oddýchnuť od socialno-spoločenských tém dnešného sveta.
Čítať viac
8

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
Overený zákazník
14.7.2020
Peter Jelínek NORR, OCHRAŇUJ BRITÁNIU!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Vo viktoriánskej Británii vrcholí priemyselná revolúcia a Londýn je ustavične zahalený do mimoriadnej hmly, ktorá je zmesou vlhkosti Temže, dymu z horiaceho uhlia a pary, poháňajúcej mnohé veľké technické objavy na sklonku 19. storočia. Ideálne prostredie pre páchanie zločinov sériového vraha Jacka Rozparovača, besniaceho v uličkách chudobnej štvrte Whitechapel v East Ende, ako aj pre zločiny s nádychom tajomna a čiernej mágie.

Sherlock Holmes je zaneprázdnený vyšetrovaním zločinov vo vyšších aristokratických vrstvách a na mysteriózne prípady, odohrávajúce sa zväčša v chudobných oblastiach Londýna, nemá čas, ani chuť.

Vyšetrovania "nezaujímavých" prípadov sa ujíma Terence Norr, externý vyšetrovateľ Scotland Yardu, pracujúci na Oddelení boja s paranormálnymi javmi. Blondiak s niekoľkodňovým strniskom a strapatými bokombradami, s motocyklistickými okuliarmi na čele, odetý v koženom dlhom kabáte, s vysokými ťažkými topánkami, s malým batohom prehodeným cez plece, opásaný koženými remeňmi, na ktorých sa hompáľajú kožené sumky preplnené nábojmi, vyrážajúci na miesto činu na vylepšenej Daimlerovej motorke typu Bucefalus, v preklade "býčia hlava", pomenovaného podľa obľúbeného bojového koňa Alexandra Veľkého.

Na mieste ho zvyčajne očakáva jeho spolupracovníčka, aristokratka Catherine Havebridgeová. Hnedovlasá psionička v krátkej koženej kamizole, s okuliarmi s niekoľkými clonami, v nohaviciach zastrčených vo vysokých šnurovacích topánkach, ktorá využíva svoju mentálnu a duševnú silu na komunikáciu a boj s bytosťami z iných dimenzií.

Do boja s nadprirodzenými či astrálnymi bytosťami sa púšťajú so všetkou vehemenciou, občas za pomoci mágie, revolverov či strieborných šípiek z arbaletu. Ich súpermi sú okrem temných prízrakov, démonov, poltergeistov aj rôzne hrozné bytosti iných kultúr a náboženstiev, s ktorými urputne zvádzajú boje o nevinné ľudské duše v ohrození.

V komplikovaných prípadoch sa obracajú o pomoc na astrálneho piadimužíka Ábela, využívajúc jeho znalosti a kontakty za hranicou života, kde sa nachádzajú pre ľudskú myseľ nepoznané dimenzie a neprebádané svety, čo mu vynahrádzajú tabakom, na ktorom je závislý.

Útla knižôčka je mnohými označovaná ako súbor ôsmich poviedok, v ktorých sa miesi akcia, dobrodružstvo, krimi, horor, thriller, mystérium, alternatívna história a sci-fi, a to všetko zabalené v steampunku, s čím úplne nesúhlasím. Skôr sa jedná o novelu, rozdelenú do ôsmich prípadov, ktorou sa preplieta niť osudov oboch hlavných hrdinov. Časová os je poprehadzovaná, to uznávam, ale tento rozprávačský štýl využil aj Andrzej Sapkowski v Zaklínačovi, čo vôbec neuberá na obsahovej a dejovej kontinuite príbehu. Domnievam sa, že Peter Jelínek, vedomý si svojho literárneho talentu, vystaval tento "chaos" zámerne, aby čitateľa okamžite vtiahol do deja a vyvolal prirodzenú ľudskú zvedavosť, čo predchádzalo spolupráci paranormálnych vyšetrovateľov, a čo po nej ďalej nasledovalo...

Norr, ochraňuj Britániu! je autorovou poklonou literárnemu otcovi Sherlocka Holmesa, Arthurovi Conanovi Doyleovi a jeho tvorbe, ktorá má dodnes neodškriepiteľný vplyv na žáner, obsahujúci dávku napätia, strachu a tajomna, ktorí obľubujú miliardy vášnivých čitateľov. Už prvý Norrov knižný prípad "Štúdia v zelenej" priamo odkazuje na Sherlockov tiež prvý a najznámejší prípad "Štúdia v červenom" z roku 1887. Spoločným menovateľom v oboch prípadoch je postava inšpektora Grega Lestradea... V ďalších prípadoch sa pripája aj Sherlockov brat Mycroft, a neskôr dôjde aj na samotného detektíva z Baker Street. Okrem Doylea vzdal Jelínek úctu literárnemu odkazu takých velikánov ako sú: Mark Twain, Oscar Wilde, Mary Shelley, Edgar Rice Burroughs, Howard Phillips Lovecraft, a ďalším, ktorých hrdinovia a imaginárne svety stále ovplyvňujú fantáziu mnohých čitateľov a zábavajú svojimi dobrodružstvami mnohých fanúšikov a milovníkov literárnej klasiky.

Jelínek využíva vo svojom rozprávaní okrem dávky napätia a akcie, aj značnú dávku neurážlivej paródie a inteligentného humoru, čo pridáva jeho dielku širší rozmer. Prekvapí aj jeho znalosť a orientácia v oblastiach histórie, ezoteriky, mágie, alchýmie, cudzokrajnej mytológie a svetových náboženstiev, či používania archaických výrazov v texte, ktoré ho robia uveriteľným...

Ak hľadáte osviežujúci kvalitný kokteil relaxačnej zábavy a nevtieravého poučenia počas horúcich letných dní, vezmite si túto ilustrovanú knižôčku so sebou. Budete sa báť, ale budete sa aj usmievať, za to vám ručím.

...a bonusovú poviedku "Für Gott und Kaiser!" z alternatívneho obdobia 1. svetovej vojny, berte ako sladký rozlúčkový dezert, ktorý vás má navnadiť na pokračovanie Norrovych prípadov v ďalšej knižôčke Alternauti.

Slovak steampunk not dead!
Čítať viac
7.8.2018
prijemné oddychové čítanie
Prvá kniha, ktorú som od Jelínka čítal. Bavila ma. Veľmi príjemné oddychové čítanie. Obsahuje steampunkové poviedky nadpriemernej kvality. Autor vie dobre vykresliť atmosféru, miestami navodiť ozajstný horor, inokedy sa schuti zasmejete.
Hlavný hrdina Norr, neotesanec a neokrôchanec, ale s finesou, je uveriteľný aj so svojou nenávisťou k SH, ktorá je vlastne skrytým obdivom. Vhodne ho dopĺňa jeho sympatická pomocníčka, či kolegyňa. Sem tam sa čitateľ, čo to dozvie s mystiky a metafyzika, čo oceňujem.
Na záver, zbierka obsahuje bonusovú steampuknkovú poviedku z iného prostredia, je to dobrá poviedka i keď jej zaradenie ja akosi zvláštne. Asi autor nevedel, čo s ňou, tak ju šupli sem.

Jemné výhrady mam k zaraďovaniu poviedok, kedy asi v polovici zbierky sú poviedky, ktoré popisujú ako sa hlavní hrdinovia zoznámili. Radšej by som ich asi videl v antológii chronologicky.

A ešte jedna veľká výhrada k väzbe knižky. Neviem, či len ja som mal tú smolu, že som dostal exemplár, ktorý sa mi postupne rozpadol - rozlepil v rukách počas čítania. Dúfam, že ďalšia kniha, bude zlepená lepšie.
Čítať viac
Denisa Mišinová
Overený zákazník
21.4.2017
To si prostě MUSÍTE přečíst!
Tak tahle knížka mě úplně dostala! Je to ten typ literatury, kdy už od prvních stránek nepochybujete, že dáte vysoké hodnocení... I kratší povídky jsou napsány pořádně akčně a výsledný celek tak připomíná spíš napínavý fantasy seriál, než obyčejnou sbírku povídek. Navíc steampunkových příběhů nenajdeme na našich trzích zrovna velký výběr. Autor nevsadil na jistotu, vydal se do nových vod a udělal dobře. Vytvořil originální dílko, které se dokáže zavděčit všem typům čtenářů. Knížku bych doporučila svému příteli, kamarádce i mamce (mamča už se mě dokonce ptala, kdy Norra dočtu, aby si ho mohla přečíst taky :D). Českým čtenářům by mohla občas dělat problém slovenština, jelikož autor má až obdivuhodně širokou slovní zásobu a v jedné kapitole používá i starší hovorové výrazy. Takže doporučuji spíš českým čtenářům, kteří již něco ve slovenštině četli, ne úplným začátečníkům. Slováci ale omluvu nemají, tak si šupejte knížku sehnat a přečíst! Nebudete litovat.

Recenze: http://supermixer.blog.cz/1704/k-norr-ochranuj-britaniu-peter-jelinek
Čítať viac
8

Som čitateľka, autorka aj vydavateľka, knihy ma sprevádzajú od detstva a verím, že ešte dlho budú.

Erika Jarkovská
Overený zákazník
4.4.2017
Veľmi príjemné čítanie
Táto steampunková zbierka príbehov zostavená z dobrodružstiev dvoch vyšetrovateľov paranormálnych zločinov bola pre mňa príjemným prekvapením. Autor (ktorého štýl vôbec nevyzerá ako u nevypísaného nováčika) ju vytvoril naozaj pútavo a nevšedne. Všetky akčné, miestami až hororové príbehy ma bavili pekne jeden po druhom. A čo ma dostalo, bola nesmierna autorova sčítanosť, ktorú ponúkol čitateľom a vďaka ktorej som sa dozvedela mnoho zaujímavého z rôznych kultúr, ale aj zo záhrobia. A čo ma bavilo rovnako ako hlavný hrdina Norr či jeho krásna pomocníčka Catherine Havebridgová, bolo, že v príbehoch narazíte aj na postavy Sherlocka Holmesa, doktora Watsona, Lestradea, či na mladého Hellsinga. Hoci poviedky nie sú zaradené chronologicky, nič v knihe nepôsobí chaoticky, ba práve naopak, všetko napokon pekne do seba zapadne. Tlieskam tomuto autorovi a želám mu veľa inšpirácie pre ďalší rozvoj jeho tvorivého ducha. :-) Čítať viac
Matej Boháč
Neoverený nákup
3.4.2017
Steampunková prvotina
Prvýkrát som sa odhodlal prečítať niečo mimo môj záber a bol som veľmi potešený výsledkom. Zábavná kniha s množstvom skvelých nápadov. Páčilo sa mi ako jednotlivé poviedky tvorili jednoliaty celok. Čítať viac
Mark E. Pocha
Neoverený nákup
31.3.2017
Zrelý debut
Ide o poviedkový cyklus organicky pospájaný do románu, v ktorom sa ukazuje autorova schopnosť pracovať s jazykom a textom. Bohatý slovník, zmysel pre dynamiku a široký vedomostný rozhľad - to všetko charakterizuje príbehy o detektívovi Norrovi v steampunkovom Londýne. A hoci neholdujem tomuto žánru, pri čítaní dobrodružno-humorných eskapád paranormálneho vyšetrovateľa a jeho druhov som sa - vďaka autorovej obrazotvornosti, popkultúrnym odkazom a sviežemu humoru - skvele zabavil. Čítať viac
Ján Koleník
Neoverený nákup
6.3.2017
Steampunk seriál v knižnej podobe
Tak kniha Norr ochraňuj Britániu je prvotinou autora a je to i vidieť. Odhliadnuc od drobných detailov ale čitateľovi prinesie poriadnu dávku akcie a dobrodružstva, navyše s dobovým jazykom autora a narážkami na literárne skvosty. Hlavne narážky na nevraživoosť medzi detektívom Norrom a Sherlockom Homesom sa mi páčili. Zaujímavé čítanie, ktoré vzdáva poctu starým dobrodružným a akčným (VHSkovým) filmom. Atmosféru to má, umelo to nepôsobí takže za mňa 4 hviezdičky. Dokonca je to čítanie ku ktorému sa dá hocikedy vrátiť, pretože je to písané s určitou ľahkosťou. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin, 2013
Úplne najviac
Maxim E. Matkin