Mŕtve jazero - Hamid Ismailov, Inaque, 2017

10,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Mŕtve jazero - Hamid Ismailov, Inaque, 2017
Mŕtve jazero - Hamid Ismailov, Inaque, 2017

Mŕtve jazero

Desivý príbeh o dedičstve studenej vojny. Jeržan vyrastá v odľahlej časti sovietskeho Kazachstanu, kde sa testujú jadrové zbrane. Zamiluje sa do susedovej dcéry a v jeden večer,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2017
136 strán
2 hodiny čítania

Desivý príbeh o dedičstve studenej vojny. Jeržan vyrastá v odľahlej časti sovietskeho Kazachstanu, kde sa testujú jadrové zbrane. Zamiluje sa do susedovej dcéry a v jeden večer, aby na ňu spravil dojem, skočí do zakázaného jazera. Rádioaktívna voda... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

10,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Stačí sa len prevetrať - Linda ?keson McGurk, barecz & conrad books, 2024

Viac o knihe

Desivý príbeh o dedičstve studenej vojny. Jeržan vyrastá v odľahlej časti sovietskeho Kazachstanu, kde sa testujú jadrové zbrane. Zamiluje sa do susedovej dcéry a v jeden večer, aby na ňu spravil dojem, skočí do zakázaného jazera. Rádioaktívna voda Jeržana zmení. Nikdy z neho nevyrastie muž, zatiaľ čo z dievčaťa, ktoré miluje, sa stane krásna žena.
Čítať viac
Počet strán
136
Väzba
pevná väzba
Rozmer
110×169 mm
Hmotnosť
182 g
ISBN
9788089737512
Rok vydania
2017
Edícia
Short
Naše katalógové číslo
267569
Štýl
vojnový, tragický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Uzbekistan
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Mŕtve jazero - Hamid Ismailov, Inaque, 2017
Chcem ti ukázať viac - Jamie Quatro, Inaque, 2015
24,73 €

Hodnotenia

4,0 / 5

14 hodnotení

4
8
1
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Knihy nás ľahko vedia dostať na miesta, ktoré sú pre cestovné pasy ťažko dostupné. Pred očami upretými na písmená sa mi znázorňujú krásne, ale aj surové scenérie z knihy. Mysľou sedím v trmácajúcom sa vlaku uprostred kazašskej stepi. V diaľke počujem znieť husle hrajúce známe melódie. Na prvý pohľad hrajúci chlapec, Jeržan, nevyčnievajúci svojou výškou z násťročných, ale životným údelom dávno za dvadsiatimi-ôsmymi rokmi jeho života. Panenskosť prírody sa strieda s brutalitou života v Kazachstane, kočovný a biedny život je v kontraste s odvahou Jeržana. Tá sa mu stáva osudnou, jeho telo kontaktom s rádioaktívnou vodou prestane rásť. Jeho okolie, jeho drahá sa však vyvíjajú ďalej, nezastavujú a unikajú mu. Po takejto strate lásky a odcudzení sa vlastnej rodine sú mu napokon útočiskom chvejúce sa struny huslí. Stáva sa pustovníkom vo vlastnej krajine, ako mnoho ďalších. V krajine, kde sa stretáva poverčivosť obyvateľov s najnovšími výdobytkami vedy. Perfektné a realistické zobrazenie Kazachstanu skoncentrované do drobnej knihy.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

20
Cyntoryn zvieratiek - Stephen King, 2019
Práve čítam
Cyntoryn zvieratiek

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
6.5.2022
Malý literárny poklad!
Predstavujem vám Short. poetický poklad, ktorý si zaslúži väčšiu pozornosť ako akákoľvek aktuálna knižná novinka!
Téma síce nie je najľahšia a nemusí sadnúť každému. Veď nie všetci chceme čítať o realizovaných skúškach jadrových zbraní v sovietskom Kazachstane a ich dopade na žijúce obyvateľstvo v okolí. Text však nie je brutálny, ako to býva v knihách s podobnou témou. Je podaný citlivo a s hĺbkou, až čitateľ sám pochopí, že na precítenie hrôzy vtedajšej doby netreba doslovné barbarské opisy.

127 stranová novela je o malom podarenom chlapcovi Jeržanovi, ktorého si určite obľúbite, tak ako ja a jeho láske k mladšej susedovej dcére Ajsulu, o pustej kazašskej stepi so zakázaným rádioaktívnym jazerom a jednou železničnou stanicou Kara-Šagan, kde sa Jerži (moja osobná prezývka) narodil. Súčasťou stanice sú iba dva domy pre iba dve rodiny v plnom počte a všade prítomný strach z veľkého bieleho klobúka na nebi pripomínajúceho ovečku.
Povinná jazda pre všetkých, ktorým sa páčila Posledná láska Baby Dune. Pri čítaní som mala podobné pocity a aj štýl rozprávania mi ju pripomínal. Možno je to tými spoločnými prvkami, ktoré majú oba príbehy. Vôbec ma neprekvapuje, že knižka vyšla vo vydavateľstve Inaque.

"Kto nežil v stepi, sotva pochopí, ako ľudia vydržia obklopení zo všetkých strán takou prázdnotou. No tí, čo tu žijú odjakživa, vedia, aká je step premenlivá a bohatá, aké pestrofarebné nebo nad ňou plynie, aký nestály a pohyblivý je vzduch navôkol, aké mnohoraké a nespočetné rastlinstvo klíči z jej zeme, koľko rozmanitej hydiny a divej zveri žije na a v tejto zemi. Občas sa z ničoho nič privalí prašná búrka, inokedy z diaľky priletí žltá smršť a rozvíri vzduch, ako keď ženy pradú povrazy z ťavej srsti, potom zas obrovská a ťažká obloha celou svojou nepredstaviteľnou váhou zaľahne na stíchnutú a pokornú zem...“

Mŕtve jazero je príbehom, ktorého pozadie nás stále desí a drží v napätí aj napriek vtipným situáciám, ktoré neskutočne pobavia (ach, ako mi v knihách chýba slovo pazucha) a tiež o ľudských vzťahoch s vôňou tajomstva. Prítomné sú denno-denné obavy z náhle sa trasúcej zeme, rozutekaných oviec na všetky svetové strany a vy len čakáte, kedy sa nebo roztrhá a zasype vás silný pieskový závoj, či tlaková vlna alebo je to len ďalší prichádzajúci vlak? Bolo hrozné uvedomovať si, že tieto obavy ma už 3-ročný chlapec. Kazašská step bola v povojnových rokoch územím, kde sa ako dôsledok studenej vojny vykonávali atómové pokusy. Osobne som si myslela, že Rusko ich má v počte najviac, ale víťazom je Amerika. Ešte aj toto im tí Rusáci závideli a chceli ich predbehnúť a poraziť.

Mrazilo ma pri zistení, že chlapca podobného Jeržimu autor reálne stretol a práve on bol spúšťačom k napísaniu tejto knihy. Postava chlapca Jeržana je akousi metaforou celkového dopadu na spoločnosť a ľudské životy, ktoré zasiahli skúšky jadrových zbraní. Za vtipné scénky, na ktorých som sa z chuti zasmiala, neskutočne ďakujem, ale po dočítaní novely mi ostalo veľmi smutno. Vláde v tej dobe (aj po rozpade Sovietskeho zväzu!) nezáležalo na osudoch ľudí žijúcich v stepnom kráľovstve. Ani sa o nich nepostarali, keď začali chorľavieť. Vznikli rôzne mutácie a malé deti trpeli napríklad chorobou kryštalizujúcej krvi - všetko to boli neuznané dôsledky testovania v STO (Semipalatinská oblasť, polygón), dnes uz Semej „akyr zaman – koniec sveta“.

Jerži je pre mňa veľký hrdina. Má dokonalý hudobný sluch, hrá na husle aj dombru (aby sa nehneval žiadny dedko zo stanice), vie krásne kresliť a v škole je najšikovnejší. Má ochranárske sklony a za svoju Ajsulu by aj vraždil. Zo začiatku je príbeh veľmi milený a ľudsky vyrozprávaný, no stále očakávate hrôzu, ktorá je ukrytá na ďalších stranách. Keď nastane čas dospievania a Jeržanovi spolužiaci začnú, na rozdiel od neho, rásť ako huby po daždi a prerastať ho, dokonca aj mladšia Ajsulu, jeho smútok, hnev a zatrpknutosť vám začne trhať srdce.

Žiarli na svoju lásku, no nevie, že ona v noci plače rovnako, ako on. :( Všetkých nenávidí a kvôli hanbe odmietne chodiť do školy. Nepomáha naťahovanie na posteli ako na škripci, ani vláčenie za somárom. Znie to kruto, ale štýl písania je trpko vtipný. Úprimná človečina sa tu snúbi s prirodzenou surovosťou. Humorné a citlivé, hlboké, do duše prerážajúce, srdce zraňujúce a v skutku smutné. Novela je aj napriek ťažkej téme napísaná krásne až poeticky a zanechá vo vás stopu. Nečakajte akciu a brutálne opisy výbuchov testovaných jadrových bômb. Všetko si viete domyslieť aj samy a o to je to horšie.

Kniha zožala veľký úspech v západných krajinách, ale v Rusku vôbec. Akoby sa tunajší národ snažil potláčať všetko zlé, čo sa v minulosti udialo a čo najskôr chcel zabudnúť. Autor v r. 1994 emigroval do UK a do rodnej krajiny sa už nevrátil – 28 rokov mu to nie je dovolené a sám nevie prečo. Iba háda, že je to za jeho pravdu ukazujúcu literatúru a texty, ktoré píše. Problémom návratu je tiež zaostalosť krajiny, v ktorej stále funguje perzekúcia rodiny každého novinára a spisovateľa s podobným zameraním. Ismailov pracoval 25 rokov v UK BBC World Service a v r. 2019 získal literárnu cenu EBOR. V súčasnosti naďalej píše a stále kritizuje vládu Kazachstanu. Po dočítaní knihy vám odporúčam vypočuť si rozhovor so spisovateľom v zázname rádia FM (archív 2017).
Prosím viac takýchto kníh!
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
2.3.2021
Drobná knižka prostredníctvom Jeržanovho príbehu odkrýva hlboké posolstvo o ničivom dopade nezmyselného ničenia prírody a ľudských životov počas studenej vojny. Trvalé následky, aké toto konanie zanecháva, sú viditeľné na osudoch viacerých generácií. Ťažký život jednoduchého človeka v kazašskej stepi podstatne ovplyvňujú environmentálne katastrofy a pravdepodobne to nebude dielo, ktoré osloví každého, no za prečítanie a zamyslenie stojí. Čítať viac
24.7.2020
Uchvátil ma pohľad do kazašských reálií a opäť ma vydavateľstvo Inaque presvedčilo o svojej kvalite. Teší ma, že vydávajú spisovateľov, ktorí píšu INAK. Čoraz viac ma zaujímajú krajiny bývalého Ruska, aj celkovo Ázie, takže tento príbeh mi ulahodil, hoci vôbec nebol jednoduchý vo svojom obsahu. Čítať viac
22.5.2020
Príjemné čítanie
Sovietsky zväz verzus USA. Studená vojna a jej dopad na prostých ľudí. Neustále pretekanie sa mocností o prvenstvo. V Jeržanovom svete (v živote v odľahlej prérii v testovacej oblasti) sú to pojmy síce vzdialené, no zároveň neskutočne blízke. Hoci kniha približuje dôležité a taživé témy, ako napríklad negatívny dopad radiácie na človeka, environmentálnu katastrofu, izolovanosť či pocit odcudzenia, zároveň je aj zdrojom príjemného humoru. Áno, priznávam, rozosmiali ma zmienky o prdoch. Na knihe mi však najsympatickejšie bolo, že autor sa pretransformoval do postavy rozprávača - vykreslil sa v situácii, v ktorej sa s Jeržanom reálne stretol, a celý príbeh formuloval spôsobom, akoby mu hlavná postava svoj životný údel vyrozprávala. Textu to pridalo autentickosť a čitateľ mal tým pádom pocit, že kniha nie je výplodom fikcie, ale zaznamenaním skutočnosti. Samozrejme, autor pri písaní z reality vychádzal - v Semipalatinskej oblasti sa v priebehu rokov 1949 až 1989 naozaj robili rôzne jadrové testy - rovnako tak folklór a rôzne kazašské zvyklosti opísané v knihe skutočne existujú, no príbeh samotný je skôr akymsi podobenstvom. Každopádne je to veľmi pútavé čítanie, ktoré zhltnete za chvíľku. Čítať viac
Ingá
Neoverený nákup
3.4.2020
Mŕtve jazero
Zaujímavý obsah, ale strašná nuda. Prestala som to čítať v polovici, rovno vo chvíli, keď hlavný hrdina skočil do jazera, až také to bolo zlé... Môj priateľ neprečítal ani 20 strán... Zle, zle zle zle, veľmi zle. Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
13.11.2019
Útla knižočka vykresľuje život na odľahlom mieste, kde vedie len železnica a inak je treba ísť na koni alebo na somárovi. Pekný náhľad do života inej kultúry, kde zistíme, že všade je to medzi ľuďmi rovnaké. Čítať viac
LH
Neoverený nákup
7.10.2017
Názor čitateľa
vôbec som nevedela, čo od tejto knižky čakať a bola som veľmi príjemne prekvapená. napriek ťaživej téme - obyvatelia Kazachstanu vystavení smrteľnej radiácii - je to krásna, poetická kniha, ktorá chytí za srdce. a vleje trochu optimizmu, že aj v tých úplne najhorších podmienkach sa dá žiť ďalej, zaľúbiť sa a krásne hrať na husle :) Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Ako v Oskarovi z Plechového bubienka aj v Jeržanovi sa spájajú životy a krajiny znivočené a neporazené studenou vojnou. Počas jadrových pokusov v rokoch 1945 až 1989 bolo dvestotisíc obyvateľov Kazachstanu vystavených smrteľnej radiácii a sovietska medicína ich používala ako pokusné králiky. Ismailovova schopnosť ukázať čitateľovi, ako sú životy zdanlivo na okraji záujmu v skutočnosti v srdci ľudskej skúsenosti, dokazuje, že je spisovateľom nesmiernej poetickej sily.“ – Kapka Kassabova

„Desivé a presné podobenstvo.“ – Independent

„Strhujúca zmes magického a krutého realizmu... prenikavá štúdia odcudzenia sa a environmentálnej katastrofy.“ – Sunday Times

„Poetické majstrovské dielo, novela šokujúceho dedičstva, cudzej krásy a zraňujúcej emocionálnej hĺbky.“ – Lancashire Evening Post

„Novela čerpajúca z mýtov, rozprávok, poézie a ľudového rozprávania. Z ich zmesi vyrastá nezvyčajné podobenstvo o moderných pretekoch v zbrojení, ktoré majú kruté následky na tradičný spôsob života.“ – Daily Mail

„Táto úžasná novela... sa číta ako moderná rozprávka naplnená surreálnou, a predsa obyčajnou hrôzou.“ – Independent on Sunday

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac
Kúpte spolu
Mŕtve jazero - Hamid Ismailov, Inaque, 2017
Chcem ti ukázať viac - Jamie Quatro, Inaque, 2015
24,73 €

„Existujú ľudia, vedľa ktorých môžeme stráviť roky a nemať si čo povedať, a ľudia, s ktorými na rozhovory nestačí celý život.“