Dievča v plameňoch - Claire Messud, Inaque, 2019

13,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dievča v plameňoch

Svieži a pútavý portrét priateľstva dvoch žien, ktoré sa stretli v materskej škôlke a odvtedy si boli súdené. Julia Robinsonová a Cassie Burnesová sa poznajú od detstva a delia... Čítať viac

3,9 35 hodnotení
Vydavateľstvo
Inaque, 2019
192 strán
3-4 hodiny čítania

Svieži a pútavý portrét priateľstva dvoch žien, ktoré sa stretli v materskej škôlke a odvtedy si boli súdené. Julia Robinsonová a Cassie Burnesová sa poznajú od detstva a delia sa o všetko. Spoločnú majú aj túžbu uniknúť z dusivého zovretia rodného mesta. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 29 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Takmer letné čítanie

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Jarné čítanie

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Harry Potter: Čarodejnícky almanach - J.K. Rowling, Ikar, 2024

Viac o knihe

Svieži a pútavý portrét priateľstva dvoch žien, ktoré sa stretli v materskej škôlke a odvtedy si boli súdené.
Julia Robinsonová a Cassie Burnesová sa poznajú od detstva a delia sa o všetko. Spoločnú majú aj túžbu uniknúť z dusivého zovretia svojho rodného mesta Roystonu v štáte Massachusetts. Ale dospievanie ich načas rozdelí. Julia je dievča zo strednej vrstvy, jej rodina je súdržná a šťastná. Cassie je v tomto iná: otec jej zomrel, keď bola maličká, a s matkou, ktorá ju vychováva sama, vychádza čoraz horšie. Keď do ich života vstúpi záhadný Anders Shute a zvedie jej matku, Cassie si pripadá nechcená a opustená. A tak sa pod vplyvom hnevu a zúfalej túžby nájsť odpovede na svoje otázky vyberie na cestu, ktorá zničí všetko – ešte aj jej najstaršie priateľstvo.

Claire Messud napísala krásny aj nekonečne smutný, príbeh o detstve, priateľstve a ľudských vzťahoch, ale aj neúprosné odhaľovanie poloprávd a lží, aké si nahovárame sami o sebe. Geniálne skombinovala folklórne motívy so žánrom Bildungsroman a výsledok je strhujúci: dozviete sa, že naše výmysly mávajú až príliš reálne dôsledky.
Čítať viac
Originálny názov
The Burning Girl
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
359 g
ISBN
9788082070173
Rok vydania
2019
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
590467
Štýl
psychologický, tragický, romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Dievča v plameňoch - Claire Messud, Inaque, 2019
Zostať nažive a iné texty - Michel Houellebecq, Inaque, 2014
25,49 €

Hodnotenia

3,9 / 5

35 hodnotení

8
11
6
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Toto Dievča v plameňoch sa mi veľmi páčilo a hoci to nemá nič spoločné s Talianskom, jemne mi to pripomenulo Geniálnu priateľku od Ferrante. Príbeh dvoch priateliek, ich dospievania a pomalého rozkladu a rozpadu ich vzťahu. Môže sa zdať, že sa v knihe nič nedeje, ale opak je pravdou - deje, ale nenápadne, postupne, pomaly, až to má takmer zničujúce dôsledky.

Čítať viac
Martinus
10
Priveď ma späť - B.A. Paris, 2022
Práve čítam
Priveď ma späť

som hrdý Martinusák, ktorý okrem čítania tiež behá a pečie:) Mám rada svoju prácu, dlhé letné večery, zmrzlinu, kávu, potulky po neznámych mestách....a tiež pozitívne naladených ľudí:)

Lucia Janišová
Exekutívny špecialista
31. júla 2019

Dievča v plameňoch môžeme právom označiť za prenikavé dielo, ktoré si získa každú ženskú dušu. Messudová v tejto knihe dokázala, že má jedinečný dar preniknúť do ženskej mysle a vyvolávať v nej otázky, ako dobre poznáme samí seba a či sme vôbec schopní skutočne spoznať inú ľudskú dušu.
Kvalita Messedovej písania, prapracované vety a hĺbka priateľských vzťahov si podmania každého úplne od začiatku. V knihe nájdeme komplexné skúmanie príbehov o priateľstve, o jeho sile i krehkosti, o imaginárnom svete, ale aj o bolestivej realite pre dospelých. Po prečítaní tejto útlej knižočky budete mať pocit, že každá veta v nej mala svoje miesto a význam :) Odporúčam čitateľkám, ktoré majú rady jednoduché a zároveň veľmi silné príbehy s dôležitým posolstvom.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

16.4.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Najlepšia priateľka. Spýtajte sa hociktorej ženy, každá ju má, hoc niekedy to môže byť i najlepší priateľ. Ale nie v tomto príbehu.
Cassie a Júlia, dve dievčatká, slečny, teenagerky, kamarátky od škôlky - best friends. Dve dievčatá ako deň a noc a predsa sú kamošky. Cassie, ľahučká ako vietor v tráve, éterická bytosť s platinovými vlasmi, porcelánovou pokožkou, láskavá a zároveň ustipačná, žije sama so svojou matkou - otec jej zomrel, keď bola maličká. Júlia, Juju, je Cassin presný opak - tmavovláska s plnšími tvarmi, žije v usporiadanej rodine a ako sa neskôr ukáže, je to dievča s pevnými koreňmi.
Spočiatku mi tento príbeh, taký všedný a predsa iný, pripomenul minulosť. Pripomenul mi mňa a moju kamošku, ktorú poznám od škôlky. V niektorých momentoch sa mi zdalo, že príbeh Juju a Cassie sa prelína s tým naším - s tým mojim a mojej kamošky. Ale len podchvíľou. Náš príbeh nie je príbehom straty a rozpadu priateľstva, hoci k čiastočnému odcudzeniu prišlo i v našom prípade, ale podarilo sa nám nájsť cestu späť. Júlia a Cassie toto šťastie mať nebudú.
Príbeh Dievča v plameňoch je o vzťahoch, nielen tých kamarátskych, ale i o vzťahu rodič-dieťa, o dôvere, o pravde a polopravdách, ale je to i dobrodružstvo, ktoré Cassie a Juju spája. Sú to tajomstvá, ktoré ich puto súdržnosti posilňujú a potom príde odlúčenie, odcudzenie, rozpad priateľstva. Dej tejto knihy vás nezavedie do fiktívnych svetov, ale ukáže vám realitu v škole, i mimo nej, poukáže na nezdravé vzťahy (možno aj vašich) detí, teenagerov a aj niektorých dospelých.
Príbeh skončí takmer tragicky. Napriek slovu takmer, je realita na hony vzdialená happy endu. Záver je až príliš realistický, takmer až surový a hoci tu prichádza ku katarzii, nie každý čitateľ sa s výsledkom tohto príbehu stotožní.
Mne sa kniha páčila práve kvôli jej znepokojivej realistickosti, kvôli tomu, že autorka sa nesnažila idealizovať vzťahy a poukázala na to, aké toxické môžu byť a ako rýchlo sa situácia môže nepriaznivo vyvinúť a kam to celé môže viesť.
Je to skvelá kniha, len si musí nájsť správneho cieľového čitateľa.
Čítať viac
14.6.2022
Veľmi pekná analýza vzťahov medzi kamarátkami, ktoré sa poznajú a majú rady od škôlky. Práve pre toto som si ju vybrala, pretože sama mám kamarátku s ktorou som takto vyrástla. Ale náš príbeh je iný..Táto kniha je taká sonda do duše teenagerov, kamarátiek ale aj rodiny. Pekne ukazuje ako sa na živote detí odráža správanie, stereotipy. Ukazuje ako deti vnímajú zmeny postavenia rodičov v rodine, aj to, že sa treba s detmi rozprávať, lebo nemôžu na svojom chrbte niesť ťarchu sveta. Tiež poukazuje na to ako vplývajú na detinpredstavy rodičov o budúcnosti dieťata ako aj to ako pozerajú na spoločnosť, prácu, domov a na dieťa samotné.Kto vie čítať medzi riadkami nájde tam toho veľa. Čítať viac
24

Mám rada dobré knihy. Tie, ktoré otvárajú obzory a zapájajú do činnosti mozgové bunky.

Zuzana Žárska
Overený zákazník
6.11.2019
Rozlíšiť predstavy od skutočnosti môže byť v istom období života problematickejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Čo je realita a čo sme si iba vymysleli, prekrútili či vyfabulovali? Aj o tomto je táto útla kniha od výbornej rozprávačky Claire Messud.
"Všetci si obliekame kostýmy, masky a predstierame. Berieme rozsiahle, neúplné, neuchopiteľné hory udalostí a emócií a cedíme ich do zjednodušeného rozprávania, do prostého príbehu, ktorý predstavujeme ako pravdivý.(...) Lenže v skutočnosti vôbec nič nevieme, len to, ako by mal príbeh pokračovať, tvárime sa, že je to náš príbeh, a dúfame, že všetko dobre dopadne. Rozdiel je v tom, že na pódiu alebo vo filme priznávame podvod, prijímame, že sme vytvorili svet, ktorý odmieta to, čo ignorujeme. Ako bohovia vymýšľame svet, ktorý by mal logiku."
Čítať viac
Mon
Neoverený nákup
15.7.2019
Slabý čaj
Prišlo mi to celkom ako priemerny príbeh v tynedzerskom svete. Čítalo sa to dobre no človek s toho neodpadol.... Také normálne ako tisíc iných kníh. No može to byť aj tým ze niesom bohvieaky intelektuál a jedodnucho som sa v tomto štýle nenasla. Sto ľudí sto chutí. Čítať viac
Zuzana
Neoverený nákup
6.11.2019
Podľa pravopisu intelektuál naozaj nie ste. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Tento útly snový román je celý prežiarený priateľstvom dvoch dievčat, Julie a Cassie. Messud sa zľahka pohráva s dôverne známymi archetypmi a obdivuhodne ich pretvára tak, až v jej rukách rozkvitnú do mýtických rozmerov.“
New Yorker

„Absolútna majsterka v rozprávaní príbehov a ohromujúco dobrá spisovateľka... práve kombinácia predstavivosti a zručností je podstatou tohto výnimočného románu. A tak sa postupne osvetlí a rozšíri tá spočiatku nepatrná zmena, ktorá nastane medzi Cassie a Juliou, rozvinie sa pred nami v pasážach veľkolepej prózy.“
Rebecca Carroll, Los Angeles Times

„Majstrovský psychologický román... Messud provokuje svojich čitateľov a čitateľky psychologickou záhadou, utajuje informácie a potom nám ich pozvoľna servíruje po kúskoch.“
Julia Klein, Chicago Tribune

„Najprenikavejšie dielo Claire Messudovej skúma prchavé momenty prechodu od detstva k dospievaniu.“
Sam Sacks, Wall Street Journal

„Messud rafinovane skúma svoje postavy, rozpitváva protichodné sociálne a rodinné tlaky, ktoré narúšajú krehkú štruktúru priateľstva dvoch dospievajúcich dievčat.“
Boston Globe

„Špecialitou Claire Messudovej sú nezvyčajné ženy, postavy s prudkým temperamentom a bohatým vnútorným životom... Práve ona veľmi dávno pred aktuálne úspešnou neapolskou tetralógiou Eleny Ferrante, ktorá rozpráva o komplexnom a často chúlostivom priateľstve medzi dvomi ženami, prinášala takéto príbehy a rozprávala ich tak vášnivo ako nikto iný, čím zároveň presvedčivo argumentovala, že vnútorné prežívanie ženy je námet hodný toho najserióznejšieho skúmania.“
Ruth Franklin, New York Times Magazine

„Messud odhodlane odkrýva hlboké vrstvy emócií svojich postáv, odhaľuje a skúma komplexné impulzy, ktoré sú motorom ich príbehov... jej jazyk aj postrehy vyrážajú dych. V tomto románe, v jeho prepracovaných vetách a inšpiratívnych pasážach, predvádza svoju typickú autorskú šikovnosť spojenú s emocionálnou inteligenciou.“
San Francisco Chronicle

„Kniha, aké sa častejšie vyskytovali v polovici dvadsiateho storočia než dnes: román napísaný pre dospelých, s rozprávačkou v detskom alebo pubertálnom veku, ale s jazykom, ktorému rozumejú aj dospievajúci vo veku hlavnej protagonistky. Viete, aké romány mám na mysli: klasické diela typu Nezabíjajte vtáčka či Kto chytá v žite... Messud vytvára rafinovanejšiu štruktúru a zároveň tak nevtieravo zaobchádza so vzťahom medzi hlasom rozprávačky a Juliiným mladším ja, že aj morálne dilemy v jej próze vyznievajú nástojčivejšie.“
Michael Gorra, New York Review of Books

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac
Kúpte spolu
Dievča v plameňoch - Claire Messud, Inaque, 2019
Zostať nažive a iné texty - Michel Houellebecq, Inaque, 2014
25,49 €

„Človek je bohatý v pomere k počtu vecí, ktoré si môže dovoliť opustiť.“

Walden - Henry David Thoreau, 2016
Walden
Henry David Thoreau