Storočie chirurgov - Jürgen Thorwald, Absynt, 2024

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Storočie chirurgov - Jürgen Thorwald, Absynt, 2024
Storočie chirurgov - Jürgen Thorwald, Absynt, 2024

Storočie chirurgov

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald... Čítať viac

5,0 46 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2024
Počet strán
216

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe... V roku 1846 sa objavom narkó Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

19,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania
Storočie chirurgov - Jürgen Thorwald, Absynt, 2019
Pevná väzba
Slovenčina, 2019
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Perla umenia - Mimi Matthews, i527.net, 2024

Viac o knihe

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe.

V roku 1846 sa objavom narkózy začína úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Chirurgické umenie vynieslo v druhej polovici devätnásteho storočia medicínu na piedestál a spôsobilo v nej skutočnú revolúciu.

Storočie chirurgov, to je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu. Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok a túto správu chcel rozšíriť do celého sveta.

Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní po celom svete a každá ďalšia generácia ju číta znova so zatajeným dychom.
Čítať viac
Počet strán
216
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
165×225 mm
Hmotnosť
375 g
ISBN
9788082034700
Rok vydania
2024
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
2335339
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

46 hodnotení

44
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

12.2.2024
Dávno som nečítala odbornú literatúru, ktorá by bola viac fascinujúca ako práve Storočie chirurgov. Autorov pútavý štýl písania ma okamžite vtiahol do deja a história chirurgie v jeho podaní si ma absolútne získala. Toto je kniha,ktorá vás absolútne pohltí a prečítate ju na jedno posedenie.

Pred objavením narkózy bola každá jedna operácia doslova utrpením. Detailné opisy chirurgických zákrokov "zaživa",boli naozaj silným zážitkom nie len pre pacientov ale aj pre mňa ako čitateľa. Amputácie,cisárske rezy,trhanie zubov,vyrezanie nádorov,to všetko pacienti zažívali pri plnom vedomí. Je ťažké si to už len predstaviť, nie to ešte zažiť,však?

Čítanie o vyberaní obličkových kameňov ma obzvlášť zaujalo,keďže som ho nie raz absolvovala aj ja. Drastické metódy, kde sa narezala hrádza a pomocou kliešťov ich drasticky vyťahovali,mnou poriadne zamávali, ale čítanie som si aj napriek tomu vychutnávala. Podobných zákrokov a zážitkov vám kniha ponúkne neúrekom.

Určite vás dostane aj fakt,že žiadne umývanie rúk a nástrojov niekedy "neexistovalo". Lekári odoperovali niekoľko pacientov za sebou a krvavé ruky a nástroje si utreli len do svojej zástery alebo akejsi špinavej handry. Z pitvy a bez umytia rúk nebol problém postaviť sa k rodičke a rovno ju odrodiť.

A viete,že gumené rukavice,ktoré sú dnes nevyhnutnosťou v medicíne,boli objavené z lásky ?

Táto kniha je výnimočná,plná faktov,zaujímavostí a zároveň je náučná. Je to poklad a v mojej knižnici má čestné miesto. V najbližšej dobe si určite zadovážim aj pokračovanie Ríša chirurgov a teším sa na nové medicínske objavy a zážitky.

Odporúčam ju každému. Je napísaná naozaj zrozumiteľne,takže sa nemusíte obávať odborných termínov. Je to kvalitné čítanie,ktoré stojí za pozornosť.
Čítať viac
Natália Hlaváčová
Overený nákup
4.1.2024
Zaujímavé a fascinujúce
Kniha je naozaj skrytý klenot! Ozajstný čitateľský, faktografický a náučný zážitok. Vzácne svedectvo o praktikách medicíny a chirurgie, ktoré my už považujeme za samozrejmost, avšak ich vývoj, presadenie a rozšírenie už taká samozrejmost nebola...naopak rozvoj modernej chirurgie si vyžadoval veľké nasadenie a obetu hlavných aktérov, ktorí sa častokrát svojho uznania ani nedožili.. Čítať viac
1.1.2024
Odborná téma napísaná jednoducho, zrozumiteľne a pútavo
Ani si neuvedomujeme aké šťastie máme , že medicína je v dnešnej dobe tak ďaleko. Autor v tejto knihe opisuje dobu , kedy akákoľvek malá operácia spôsobovala neskutočnú bolesť a väčšina zákrokov boli len pokusy s nejasným koncom . Píše o tom ako postupnými pokusmi vynašli anesteziu, antisepsu a iné medicínske vynálezy , ktoré nám dodnes slúžia. Netreba sa báť odbornej témy , spisovateľ píše tak aby každý porozumel . Odporúčam. Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
23.11.2023
Výborné čítanie
Niekedy si prečítate knihu a ťažko sa vám o nej píše. Nie preto, že by bola zlá, práve naopak. Vtedy si poviete, že toto by si mali prečítať viacerí a lepšie by bolo o nej diskutovať, než písať siahodlhé state. Ja pracujem v zdravotníctve, ale túto knihu som si vychutnala a poskytla mi zaujímavé informácie. Dočítate sa v nej, ako sa operovalo pred objavom narkózy, že také verejné ťahanie zubov alebo amputácie dvíhali žalúdok aj medikom. Avšak objavom narkózy sa i napriek mnohým neúspechom dostavilo omnoho viac úspechov, kedy po komplikovaných pôrodoch bolo prežívanie oveľa vyššie, bolo možné vykonať bezbolestné cisárske rezy, operácie slepého čreva, či dokonca zašiť ranu na srdci. Hygiena ešte nebola na vysokej úrovni, mnohí podľahli infekciám zmietajúc sa v horúčkach a bolestiach, ale objav mikróbov začal tiež všetko meniť k lepšiemu. S tým išlo ruka v ruke aj začínanie používania gumených rukavíc.
Táto kniha je výborná. Autor ju spísal na základe spomienok svojho starého otca - Henryho Stevena Hartmanna. Opisuje rôzne chirurgické metódy používané v 19. stor. a aj to, aký zásadný prelom spravil objav narkózy dňa 16. októbra 1846, vedúci k bezbolestným operáciám. Kniha je písaná zrozumiteľne aj pre laika. Mne sa čítala veľmi dobre, medicínska terminológia mi je blízka, ale v tomto prípade nemusíte mať obavy, že by ste niečomu nerozumeli. Ide ozaj o jednu výbornú knihu a do jej pokračovania sa pustím čoskoro. Vrelo vám ju odporúčam.
Čítať viac
8.1.2023
Faktografia vo veľmi pútavom prevedení
Kniha bola pre mňa neskutočne dobre a pútavo napísaná. Previedla ma svetom, kde sa liečilo pre nás v nepredstaviteľných podmienkach až po úžasné objavy, postupy ktoré otvorili brány k dnešnej chirurgie. Vďaka zanieteniu niektorých lekárov, ich boju proti odporu za strany kolegov už nezažívame utrpenie dávnych čias chirurgie a medicíny. Za mňa 100% Čítať viac
5.11.2022
Pútavé rozprávanie o storočí, v ktorom bola objavená anestéza, chirurgovia si začali umývať ruky a nástroje, úspešne previedli cisársky rez, operácie žalúdka, slepého čreva či srdca. Miestami ma až mrazilo, keď som si pomyslela, že pred 150 rokmi ľudia bežne ležali v špinavých, páchnucich nemocniciach a lekári ich veselo vyšetrovali (niekedy aj po návrate z pitevne) neumytými rukami a špinavými nástrojmi. Krátke obdobie ľudských dejín, v ktorom sa odohralo mnoho zásadných objavov pre záchranu životov. Čítať viac
2.4.2022
Veľmi zaujímavé a poučné čítanie!
Táto kniha sa dostala do rebríčka mojich najobľúbenejších! Najprv som sa trochu bála, či nebude príliš odborná, ale úplne neopodstatnene. Čítala sa veľmi dobre, niekedy bol problém sa od nej odtrhnúť. Normálne sa už teším, až si ju prečítam opäť! Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
11.3.2022
Narodení v šťastnom storočí
Táto kniha ma donútila zamyslieť sa nad tým aké dnes máme šťastie. U zubára dostaneme injekciu, celú operáciu môžeme prespať a navyše máme veľkú šancu, že sa po operácii ešte vôbec zobudíme a nezomrieme na otravu krvi do dvoch týždňov.
Historický prehľad najväčších míľnikov v chirurgii, od objavu anestézie, cez operáciu slepého čreva a objavu mikroorganizmov a dezinfekcie, až po úspešnú operáciu srdca. Sleduje sa to úžasne. Posúvanie hraníc z nemožného na bežné, dnes už rutinné. Aj keď musím povedať, že ma občas pri čítaní bolelo celé telo. Pri predstave, že niekto mi reže do tela špinavým skalpelom, alebo bez umŕtvenia, au.
Veľmi knihu odporúčam každému čitateľovi, ktorého zaujíma veda, pokrok a história. Absynt ma ešte nikdy nesklamal.
Čítať viac
26.1.2022
Doba keď lekár, chirurg, musel byť odvážny experimentátor, chemik, vedec, konštruktér, mäsiar a človek bez empatie. Vynájdením narkózy sa rozpútala vojna o moc a vplyv a vedomosti lekárov sa odrazu mohli rozširovať nevídanými smermi. Operácia každého ďalšieho orgánu bola krokom do neznáma, kedy nikto netušil ako dopadne. No bola to aj doba, v ktorej si každý inovátor musel prejsť výsmechmi a odsudzovaním a niekedy ani dôkazmi a tvrdou prácou sa mu nepodarilo vydobiť si miesto medzi uznávanými lekármi, kým neprešiel čas, ktorý mal, aby aj "starí dinosauri" pochopili, že pokrok sa nedá zastaviť.
Storočie chirurgov je fascinujúci príbeh od prvého pričuchnutia si k rajskému plynu, cez objavenie choroboplodných zárodkov, až po prvé zošitie srdca.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Záleží na tom, čo sa naozaj stalo. Každý má potenciál urobiť niečo zlé - keby nás niekto podľa toho posudzoval, nikto by nebol dosť dobrý. Záleží však na tom, ako sa napokon zachováme.“

Road trip - Beth O'Leary, 2022
Road trip
Beth O'Leary