Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque, Slovenský spisovateľ, 2005

9,26 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque, Slovenský spisovateľ, 2005
Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque, Slovenský spisovateľ, 2005

Čas žitia a čas umierania

Čas žitia a čas umierania, jedno z najnámejších a najpôsobivejších diel populárneho nemeckého autora, je silnou, nesmierne sugestívnou výpoveďou o vojne a jej zničujúcich... Čítať viac

4,8 132 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2005
304 strán
4-5 hodín čítania

Čas žitia a čas umierania, jedno z najnámejších a najpôsobivejších diel populárneho nemeckého autora, je silnou, nesmierne sugestívnou výpoveďou o vojne a jej zničujúcich dôsledkoch na mladého človeka... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 27 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Čas žiť a čas umierať - Erich Maria Remarque, Slovenský spisovateľ, 2023
Pevná väzba
Slovenčina, 2023
Na sklade 3 ks

Naši škriatkovia odporúčajú

Prekonajte úzkosť - Kirren Schnack, N Press, 2024

Viac o knihe

Čas žitia a čas umierania, jedno z najnámejších a najpôsobivejších diel populárneho nemeckého autora, je silnou, nesmierne sugestívnou výpoveďou o vojne a jej zničujúcich dôsledkoch na mladého človeka.

Ernst bojuje v nemeckej jednotke na východnom fronte. Až dovolenka v Nemecku, smrť najbližších a láska k žene mu pomôžu pochopiť vlastný podiel viny na vojnovom besnení.

Preklad: Jozef Bžoch
Čítať viac

Citáty

„Keď človek niekoho miluje, vzniká mnoho nových strachov, o akých predtým nemal ani tušenia. “

Originálny názov
Zei zu Leben und Zeit zu Sterben
Počet strán
304
Väzba
pevná väzba
Rozmer
132×205 mm
Hmotnosť
338 g
ISBN
8022013145
Rok vydania
2005
Edícia
Spoločnosť priateľov krásnych kníh
Naše katalógové číslo
22646
Štýl
vojnový, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

132 hodnotení

109
19
4
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

23.12.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pre mňa je to nádherný príbeh, aký som kedy čítala. Remarque je neskutočne úžasný spisovateľ, ktorý dokázal preniesť do kníh skutočnosť a hrôzu vojny a vojnového frontu. V knihe ukazuje to, že je jedno kto vojnu začne, všetky strany utrpejú vždy straty, ktoré sa nedajú nahradiť alebo vrátiť. A to hlavne ľudské životy, ktoré boli premarnené v rokoch vojny a duše, ktoré boli zničené.
Odporúčam túto knihu všetkými desiatimi. Určite nebude ľutovať. A tiež odporúčam aj ďalšie knihy od tohto autora.
Čítať viac
26.9.2023
4,5 *

“Vypliešťal oči na zničené strechy. A čo čakal? Ostrov za frontom? Domov, bezpečie, útočisko, útechu? Možno. Lenže ostrovy nádeje sa dávno potopili v monotónnom, nezmyselnom umieraní, fronty sa roztrieštili, vojna je všade. Všade, ešte aj v hlavách a v srdciach.”

Poviem vám, nebolo to ľahké čítanie. Aj keď čo je na vojne ľahké, nebodaj pekné? Nič. Zo všetkého sála smútok, depresia, nešťastie a smrť. Rovnako som sa cítila aj pri čítaní tejto knihy. Stále som čakala na malé potešenie v šedých dňoch vojaka, ktorý ešte nepodľahol surovosti vojny, stále si zachováva istú ľudskosť. Aj nádej, že počas zaslúženej dovolenky strávi čas s rodičmi a príde domov, ktorého sa vojna nedotkla.

Nič nie je tak, ako si predstavoval, vojna roztiahla svoje chápadlá do všetkých kútov. Aj napriek nešťastiu nájde malé radosti, ktoré by boli v normálnom živote výsmechom. Krehkú lásku, v ktorú nikdy nedúfal, odpoveď na morálne otázky a aspoň krátke chvíle šťastia. Nič však netrvá večne. A tam kde je život, vždy čaká aj smrť.

Aj napriek smútku, ktorý som cítila, som presvedčená, že podobné knihy treba čítať. Ľudia prirýchlo a priľahko zabúdajú na krvavú históriu, ktorá sa, bohužiaľ, neustále opakuje.

,,Bude krásne žiť," povedala.,,Od toľkých vecí sme si odvykli. Vlastne takmer od všetkého. Preto máme toho toľko pred sebou. Čo je pre iných samozrejmé, bude pre nás dobrodružstvo. Stačí, keď vzduch nebude páchnuť zhoreniskom. Alebo večera bude bez lístkov. Obchody, v ktorých si človek kúpi, čo chce. Mestá, ktoré nie sú zničené. Alebo keď sa budeme môcť zhovárať bez toho, aby sme sa najprv poobzerali na všetky strany! Keď sa nebudeme musieť báť!”
Čítať viac
Patrik
Neoverený nákup
15.12.2023
Moja prva kniha bola od Remaqa presne tato , pre mna je Remarq top , ludia v tych knihach ziju s minima co maju a ziju krasne nie je vädcia krasa ako zit Čítať viac
4.9.2023
Príbeh Ernsta Graebera, vojaka nemeckej armády na ruskom fronte počas druhej svetovej vojny, ktorý po dvoch rokoch neustáleho boja dostane trojtýždňové voľno. Po príchode do svojho rodného mesta zistí, že bolo vážne poškodené spojeneckými náletmi, nájde rovnako zničené budovy, ľudskú biedu a hromady tiel, aké videl v Rusku, Afrike, Francúzsku a na iných miestach, kde slúžil.
Remarque má talent rozprávať príbehy o tom, ako obyčajní ľudia prežívajú v náročných podmienkach, výborne pracuje so slovami a s dramatizáciou zložitosti ľudskosti, opismi miest a udalostí vtiahne hlboko do osobností a čias 2. svetovej vojny a je znalcom ľudskej psychiky, ktorý úžasným spôsobom vystihuje myšlienky a dianie duše. Na stránkach vytvára niekoľko veľmi dojemných ľudských interakcií a vzťahov, odhaľuje nezmyselnosť a ničivosť vojny, na tragike jedného predstavuje kolektívny obraz tragédie vojny ako celku, jeho próza je veľmi živá a postavy sympatické. Zachytáva hlúpe žartovanie vojakov a zároveň opisuje hrôzy, s ktorými musia každý deň žiť. Pripomína nám, že vojny nie sú o ideológiách, vlastenectve, dokonca ani o národných záujmoch. Sú o vojakoch, jednotlivcoch, ktorí túžia ukončiť utrpenie a vrátiť sa do každodenného života.
Za na prvý pohľad jednoduchým príbehom o vojakovi wehrmachtu sa ukrývajú nadčasové otázky a myšlienkové pochody človeka snažiaceho sa pochopiť, za čo vlastne bojuje a aká je miera jeho spoluúčasti a spoluviny na vojne a zločinoch, a rozprávanie o viere, princípoch, láske, prehodnocovaní, hľadaní svojho miesta vo svete a odvahe čeliť svojim strachom a systému, ako aj nebojácnom odovzdaní sa úplnému, hoci krátkodobému šťastiu.

Strhujúce a dojímavé rozprávanie nie o tom, ako sa človek stal vojakom, ale o tom, ako sa vojak stal opäť mužom a ľudskou bytosťou.
Čítať viac
5.8.2023
najoblubenejsia
Moja najoblubenejsia od Remarquea. Vsetky su vyborne a nevahala by som ich precitat opat, ci uz by to bolo Na Zapade nic nove, Traja kamarati alebo Cesta spat ale tuto mam uplne najradsej. Silne myslienky, zaujimavy dej, prekvapive zvraty ..len ten smutok ktory v cloveku rezonuje po docitani..ale to nie len pri tejto jeho knihe. Čítať viac
Patrik
Neoverený nákup
15.12.2023
Ja som to pochopil skor na nadej ktora v knihe je . Len ju musi mozno kazdy vidiet svojim pohladom Čítať viac
1.2.2023
čas žitia a čas umierania
Kniha začína na východnej fronte v 2 sv. vojne, kde Nemci postupne ustupujú. Ernest hlavný hrdina dostáva dovolenku a dostáva sa domov. Tam pochopí, že nie je všetko také ako im hovorí propaganda. Zisťuje, že aj Nemecko je bombardované a zistí, že aj dom jeho rodičov je zbombardovaný. Tu začína jeho pátranie po nich. Začne si postupne uvedomovať, že mu klamali a snaží sa zistiť na koľko on je zodpovedný za hrôzy vojny. Stretáva sa s Alžbetou do ktorej sa zamiluje.
Kniha je úžasná. Remarque je skvelý autor. Knihu hodnotím 5 z 5 a dávam do TOP.
Čítať viac
11

Knihomoľka, ktorá si vedie bookstagram a miluje všetko dobré❤. Podporujem SK autorov, no rada si prečítam aj niečo zahraničné

Karolína Ondrušová
Overený zákazník
18.11.2022
Legenda medzi klasikmi
Remarque je jednoducho PÁN autor s veľkým P. Doteraz som si myslela, že Na západe nič nové už nič neprekoná. No aha! Opäť ma dostal, prekvapil a posunul sa na ešte vyšší piedestál mojej už prečítanej klasickej literatúry.

Tento autor má obrovský talent prinútiť čitateľa zamyslieť sa nad tedajšou dobou (v tomto prípade obdobie 2. sv. vojny). Má úžasné myšlienky, ktoré nechávajú vašu myseľ nonstop zamestnanú.
Konkrétne v tejto bolo veľa úsmevných, ale aj krutých myšlienok (olepíkovaná od začiatku až po koniec). Sama som sa čudovala, že niektoré z nich sú dokonca aktuálne aj v súčasnosti. A to ma primälo zamyslieť sa nad nadčasovým premýšľaním autora a jeho geniálnym rozprávaním príbehu.

Veľmi ma prekvapila aj romantická linka, ktorá sa tu objavila. Nikdy by som na Remarqua nepovedala, že dokáže ešte aj romantiku opísať famózne, žiaduco a zároveň beznádejne.
Od začiatku až po koniec som dúfala, že aspoň raz autor prinesie nejaký happy end, no ako inak...jednoducho Remarque. Zlomil mi srdce na milión kúskov a nechal ma v slzách premýšľať nad nezmyselnosťou 2. sv. vojny.
Táto kniha je prosto jedna emočná bomba. Nedáva vám na výber, či sa chcete vžiť do príbehu, situácie a postáv, jednoducho vás ,,hodí do jamy levovej" a vy nemáte na výber, iba sa nechať pohltiť. A to ja na nej a aj všeobecne na autorovi tak neskutočne milujem.

Určite ak chcete siahnuť po niečom, čo vykresľuje vojnové prostredie bez servítky s trochou romantiky a plné emócií, tak toto je jasná voľba. Tiež by to mohol byť skvelý začiatok pre tých, ktorí si ešte ku klasike cestu nenašli. Zo srdca odporúčam, určite neoľutujete.
Čítať viac
1.3.2021
Čas žitia a čas umierania
Nemám rada vojnovú literatúru. Dočítala som dokonca a boli časti, keď som sa nevedela odtrhnúť. Krásny dojímavý príbeh lásky, ktorú spojí málo času, málo priestoru, tie najťažšie podmienky na život. A na ten krátky čas sa stane pre človek nekonečnou energiu, ktorá nepozná hranice, riskuje, nebojí sa o svoj život. Opisy frontu aj bombardovaného mesta, kde sa žije v strachu a útlaku, kde pred vlastnými očami zomiera rodina, susedia, blízky aj cudzí ľudia. Vojnový príbeh lásky končiaci smrťou. Skvelý otvorený záver plný skrytých emócii a priestor pre čitateľovu myseľ. Ako keby to nemal byť koniec. Čítať viac
28.4.2020
Môj obľúbený spisovateľ
Nemyslela som si, že mnou niečo zarezonuje tak ako Traja kamaráti, a tak som prečítala toto. Malo by to byť povinné čítanie pre mládež čo vyrástla v mieri (ako ja), aby sme si uvedomili že tu bola generácia, ktorá by za náš život dala všetko. Túžili len pri zvuku búrky nepomyslieť najprv na bombardovanie, a pri večernej oranžovej oblohe nemyslieť hneď na to, čo je zasa v plameňoch... Čítať viac
Jaro
Neoverený nákup
2.1.2013
Názor čitateľa
Výborná kniha, vlastne všetky od Remarqua sú super. Vrelo odporúčam každému. Posledné kapitoly som čítal na Silvestra tesne pred polnocou. Takže výbuchy ohňostrojov ma úplne vtiahli do deja, cítil som sa naozaj ako na fronte. Čítať viac
Erika
Neoverený nákup
14.10.2014
Názor čitateľa
ak by mal niekto na predaj tuto knihu,tak ju rada odkupim neviem ju nikde zohnať..
erika_siposova@centrum.sk
Dakujem!
Čítať viac

Erich Maria Remarque

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

Čítať viac

„Tak hovorí mongolský mýtus: Láska sa rodí z rôznych prirodzeností. Protikladmi získava silu. Konfrontáciou a premenou sa udržiava.“

Záhir - Paulo Coelho, 2021
Záhir
Paulo Coelho