Cilkina cesta
E-kniha

Podľa skutočného príbehu

Cecília „Cilka“ Kleinová mala len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam si ju vyhliadol veliteľ Schwarzhuber a násilne ju oddelil... Čítať viac

4,5 102 hodnotení
2. diel série
Tetovač z Auschwitzu
Vydavateľstvo
Ikar, 2020
360 strán
5 hodín čítania

Cecília „Cilka“ Kleinová mala len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam si ju vyhliadol veliteľ Schwarzhuber a násilne ju oddelil od ostatných väzenkýň. Cilka rýchlo pochopila, že moc... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,10 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Tatér z Osvětimi: Cilčina cesta - Heather Morris, CPRESS, 2019
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2019
Ihneď na stiahnutie

12,21 €

Z kolekcie: E-knihy sú najrýchlejšia voľba

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Krása jej zachránila život – a odsúdila ju na roky utrpeniaCecília „Cilka“ Kleinová mala len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam si ju vyhliadol veliteľ Schwarzhuber a násilne ju oddelil od ostatných väzenkýň. Cilka rýchlo pochopila, že moc, hoci nechcená, znamená šancu prežiť. Zato, že spala s nepriateľom, ju obvinili z kolaborácie. Mala však na výber? Kde sú morálne hranice pre dieťa, ktoré skončí v koncentračnom tábore? Po vojne Cilku odsúdili na pätnásť rokov nútených prác v gulagu. Na Sibíri čelí novým hrôzam vrátane nechcenej pozornosti dozorcov. Vďaka priazni istej lekárky dostane príležitosť starať sa o chorých. Tí zápasia o život v neľudských podmienkach a mladá žena sa tak dennodenne borí so smrťou. Napriek útrapám však stále nachádza dosť síl na prežitie a napokon aj na lásku.

Cilkina cesta je strhujúci príbeh Slovenky z pera austrálskej spisovateľky Heather Morrisovej a voľné pokračovanie románu Tetovač z Auschwitzu o osude našich krajanov, ktorý obletel svet.
Čítať viac
Originálny názov
Cilka's Journey
Počet strán
360
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
725291
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nový Zéland
2. diel série
Tetovač z Auschwitzu
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

102 hodnotení

67
21
10
3
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
7
zamestnanec
19. marca 2020
Úchvatná kniha

Cilka's Journey/ Cilkina cesta

Presne ako vraví obálka: "Krása jej zachránila život – a odsúdila ju na roky utrpenia"

Cilkina cesta je voľné pokračovanie Tetovača z Auschwitzu. Na základe Laleových slov o "Najodvážnejšej osobe, akú kedy stretol" autorka píše strhujúci príbeh o dievčati z Bardejova, ktorá vo svojej mladosti prežila nie len jeden, ale rovno 2 tábory smrti - Auschwitz Birkenau a gulag Vorkuta.

Dej sa začína odohravať po oslobodení koncentračného táboru, ktoré dalo nádej ľuďom, že jeho hrôzy skončili. Nie však pre Cilku.
Po obvinení z kolaborácie s nepriateľom je prevezená na Sibír, odsúdená na 15 rokov práce v nehostinných podmienkach.

Vo veku, keď dnešné mladé ženy ešte len končia svoje vzdelanie, ona mala za sebou utrpenie, ktoré nám je ťažko predstaviteľné. Dozorcovia (a nie len tí) si vedeli vziať, čo chceli - pokoj, zdravie aj telo uväznených žien.

Príbeh, hoci zčasti fiktívny, inokedy podložený faktami, dokumentami a prieskumom autorky o živote tejto mladej ženy, ktorá našla vo svojom srdci priestor pre lásku i cez ťažké okolnosti, žiadneho čítateľa nenechá chladým.
Ako aj Tetovač prinúti človeka zamyslieť sa nad tým, čo má, Cilkina cesta na základe retrospektívnych spomienok hlavnej postavy dotvára obraz doby, v ktorej neodporovať nemorálnym požiadavkám, znamenalo na druhý deň uzrieť svetlo nového dňa.

Či rozhodnutia, ktoré boli hlavnou postavou -Cilkou- na jej ceste prežitia vykonané, môžu dostať prívlastok správne a ospravedlniteľné, posúdi (alebo sa zriekne tohto bremena) každý čitateľ sám, po prečítaní tejto knihy.

Hoci som ju čítala po anglicky, jej čaro a silné posolstvo príbehu jej nemôže vziať žiadny preklad.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Anna
Neoverený nákup
9.1.2024
Cilkin ťažký príbeh o neživote a zbavení identity v koncentračnom tábore a gulag
Mladá 16-ročná bezbranná Cilka prežila hrôzy koncentračného tábora, kde bola znásilňovaná. Podarilo sa jej ako obeti fašistického režimu prežiť, ale Sovieti ju po oslobodení na základe ohovárania iných väzňov odsúdili zo spolupráce s nepriateľom ako prostitútku a špiónku. Až rozum zostane stáť. Deportovali ju do gulagu v Sovietskom zväze, kde mala byť 15 rokov. Zažila ďalšie peklo. Dočítate sa o morálnom bahne spoločnosti, ktorá dlhé roky chcela "vychovávať" a potrebovala otrocké pracovné sily. Čítať viac
1
Tisíc úderov srdca - Kiera Cass, 2023
Práve čítam
Tisíc úderov srdca

Mám rada rôzne knihy, nedržím sa jedného žánru aj keď niekedy mám chuť čisto pre jeden žáner. Nemám obľúbenú knihu, ale vždy keď vidím niektorých autorov, že vydali niečo nové, musím hneď vedieť o čom ich najnovšie dielo je. Neprezrádzam nikdy priamo dej, len moje malé emócie.

Laura Magátová
Overený zákazník
30.12.2023
Silná kniha o odvážnej žene
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Po prečítaní Tetovač z Auschwitzu som vnímala Cilku ako postavu, ktorá sa sem tam objavila v deji hlavných hrdinov. No keď som uvidela túto knihu tak som ju musela mať a spoznať príbeh tejto ženy. Hoci som čakala, že to bude jej pohľad na udalosti v Auchwitzi. Vôbec som nemyslela, že to bude jej príbeh ďalej, no veľmi ma to potešilo. Odporúčam každému čitateľovi, ktorý chce spoznať všetky preživšie obete holokaustu a ich "zážitky" z minulého života. Čítať viac
29.10.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Cilkina cesta je príbeh o mladom dievčati, ktoré prežilo koncentračný tábor a po jeho oslobodení ju poslali do gulagu za to, že v koncentračnom tábore (nedobrovoľne) spala s nacistom.

Cilka sa dostala do gulagu Vorkuta na Sibíri a neviem si ani len predstaviť, čo všetko tam zažívala.

Autorka upozorňuje, že príbeh je fikciou. Mala nejaké informácie od Laleho Sokolova (Tetovač z Auschwitzu), nejaké informácie získala z iných zdrojov, ale úplne presne jej príbeh rozpovedať nevedela, ale napriek tomu Cilkinu cestu zachytila, lebo si to zaslúžila.

Cilka bola naozaj obdivuhodná, čo všetko prežila, ako sa starala o ostatných, vždy myslela najskôr na iných, potom na seba (ako dôkaz: nechcela slobodu pre seba, ale pre kamarátku a jej dcéru). Som rada, že nakoniec aj ona spoznala a našla skutočnú lásku.
Čítať viac
22

Všetky moje recenzie nájdete na instagrame @luckylady.stories :)

Luckylady .stories
Overený zákazník
15.7.2023
Cilka sa vyskytla v knihe Tetovač z Auschwitzu, kde ma jej príbeh veľmi zaujal, a preto som siahla aj po knihe, ktorá zobrazuje jej príbeh. Ďalší silný príbeh človeka, ktorý prežil toto hororové obdobie. Cilka si toho teda prežila naozaj mnoho, na rôznych miestach, s rôznymi ľuďmi a rôzne situácie. Naozaj má toho za sebou veľmi veľa, a každý zážitok ju len posilňuje. Ja teda nesmierne obdivujem jej odvahu a silu, nepoddajnosť, jej obetavosť. Bola tak nesmierne obetavá voči druhým ľuďom aj na úkor samej seba. To, čo ona dokázala by nedokázal každý. A to vzdať sa vlastnej slobody v prospech niekoho iného. Klobúk dolu.

Nikto z nás si ani nedokáže a ani nevie predstaviť, aké utrpenie musela Cilka prežívať. Môžeme len hádať. Ale nikdy si nedokážeme predstaviť tú bolesť a utrpenie, ktoré musela Cilka zažiť a nezblázniť sa z toho. Ísť stále ďalej a držať v sebe nádej. Nezahodiť všetko z beznádeje a bezmocnosti.

Veľmi sa mi páčila lekárka Jelena, ktorá Cilke pomáhala. Cilka si zaslúžila len to najlepšie a karma jej to za jej obetavosť postupne vracala. V jej príbehu sa nachádza veľa nespravodlivosti, veľa stratených rokov a času, ktorý mohla stráviť lepšie. Josie mi až tak neprirástla k srdcu ako k Cilke, pretože sa mi nepáčili niektoré útoky na Cilku a Cilka ju napriek tomu nezatratila. Cilkino srdce bolo obrovské a obdivovala som to, ako sa snažila ľuďom pomáhať.

Kniha bola veľmi zaujímavá, výborne spracovaná, aj keď som si skôr myslela, že viac sa budeme venovať časti a miestu v Auschwitzi. Ale príbeh sa odohráva z pomerne väčšej časti už v čase, keď Cilku zatkli.

Knihu odporúčam každému, koho zaujíma táto tematika a určite by si ju mali ľudia prečítať, aby poznali históriu. Kniha sa nedá hodnotiť hviezdičkami, pretože je to jeden silný príbeh. Aj keď je tam použitá aj fikcia, môžeme si tieto udalosti aspoň z časti priblížiť a tak sa im do budúcna čo najviac vyhnúť!
Čítať viac
1
Mengele - David G. Marwell, 2021
Práve čítam
Mengele

mám 17 rokov a veľmi rada čítam knihy o 2 svetovej vojne. aj keď sú to veľmi drsné zážitky zaujíma ma život v tej dobe. občas si prečítam aj nejakú romantickú knihu

Ema Čurgalyová
Overený zákazník
23.5.2023
10/10
Tento príbeh je o Cilke ako po prežití Osvienčimu ju zajali do Gulagov. Je to príbeh silnej Cilky Kleinovej ako sa snažila prežiť drsné podmienky na Sibíri. Ako sa snažila zachrániť tisíce ľudí. Riskovala svoj život za životy iných
Veľmi krásna kniha so silným príbehom. Odporúčam
Čítať viac
3.3.2023
Príbeh založený na skutočných udalostiach o utrpení, bolesti, strachu, strate a sile prežiť ďalšie utrpenie v gulagu na Sibíri. V človeku to zanechá silné dojmy ako aj Tetovač z Auschwitzu. Ťažko opísať aký silný musel byť človek, keď dokázal všetky tie zverstvá prežiť a potom po rokoch na slobode žiť s tým vedomím čo všetko sa v minulosti udialo...odporúčam prečítať Čítať viac
2.3.2022
Po prečítaní Tetovača z Auschwitzu som bola veľmi zvedavá na druhú knihu od autorky, Cilkinu cestu. Videla som na základe hodnotení, že toto pokračovanie je u čitateľov o niečo menej obľúbené, než prvá kniha. Musím ale zhodnotiť, že mne sa práve dielo Cilkina cesta páčila viac. Nevedela som sa od knihy odtrhnúť, veľmi ma zaujímali jej ''sestričkovské'' povinnosti v nemocnici a situácie, ktoré tam zažila. Za mňa knihu určite odporúčam ďalším čitateľom. Čítať viac
Radka Slukova
Overený nákup
9.4.2023
Suhlasim, aj mne sa viac pacila, bola putavejsia a clovek sa dozvedel zas nieco viac o inych hrozach. Vyborny opis prostredia, ludi, uplne to citatela vtiahlo a akoby sa tam ocitol s nou. Odporucam. Za mna ovela vydarenejsie dielo ako tetovac, okolo ktoreho bolo na moj vkus az privelke halo. Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Vonku pod naším bytom som občas počúvala hádky v španielčine či inom jazyku, niekedy sirény, ktoré prefrčali okolo, a stratili sa v tme a mojom polospánku. A ráno si už nič nepamčtáme, lebo nič z toho nám nepatrilo. Takto by to mohlo byť aj s ľuďmi, ktorí nám v skutočnosti nikdy nepatrili. Mali by odznieť v diaľke ešte v noci.“

Zadné izby - Alena Sabuchová, 2016
Zadné izby
Alena Sabuchová