Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Bál šílených žen - Victoria Mas, Odeon CZ, 2020

4,65 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Bál šílených žen - Victoria Mas, Odeon CZ, 2020
Bál šílených žen - Victoria Mas, Odeon CZ, 2020

Bál šílených žen

Postavit románovou prvotinu na sporné existenci duchů je docela odvážné. Ale Victoria Mas neváhala, když se rozhodla vytvořit obraz pařížské společnosti konce 19. století, kde... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon CZ, 2020
200 strán
3-4 hodiny čítania

Postavit románovou prvotinu na sporné existenci duchů je docela odvážné. Ale Victoria Mas neváhala, když se rozhodla vytvořit obraz pařížské společnosti konce 19. století, kde byl problém vyslovit i méně troufalejší myšlenku... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
16,45 €

4,65 €

-72 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo

Dostupné v dvoch knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Kým dýcham, žijem - Katarína Benková, Ge&Be, 2023
Bál šílených žen - Victoria Mas, Odeon CZ, 2020
4,65 €

Viac o knihe

Postavit románovou prvotinu na sporné existenci duchů je docela odvážné. Ale Victoria Mas neváhala, když se rozhodla vytvořit obraz pařížské společnosti konce 19. století, kde byl problém vyslovit i méně troufalejší myšlenku, pokud její nositelkou byla žena. Čtenáře zavede tam, kam se podívá málokdo, do chvalně i nechvalně proslulého hospitálu Salpetriere, kam se „odkládaly“ nejen duševně choré, mravně zkažené, ale i „nepoddajné“ ženy, manželky, dcery…

O to zajímavější pohled, že zde vystupují i reálné postavy, slavní neurologové Charcot a Babinski, jejichž metody včetně veřejných ukázek hypnózy a hysterických záchvatů, vzdor vší problematičnosti, přispěly k rozvoji medicíny. Každoroční masopustní bál, který se v Salpetriere konal, je pak příležitostí rozvinout poutavý děj, v němž se setkají dva odlišné světy – svět internovaných žen a svět pařížské smetánky – a změnit od základu osudy románových postav.
Čítať viac
Originálny názov
Le bal des folles
Počet strán
200
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
330 g
ISBN
9788020719508
Rok vydania
2020
Edícia
Světová knihovna
Naše katalógové číslo
713061
Štýl
historický
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon CZ
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

9 hodnotení

6
1
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Alena
Neoverený nákup
1.4.2023
Kniha je napísaná jednoduchým, ale pútavým jazykom. Číta sa ľahko a rýchlo. Zavedie nás do myslenia Parížanov v 19. stor. Mne sa páčila. Čítať viac
26
Purpurová síť - Carmen Mola, 2023
Práve čítam
Purpurová síť

Knihy a knižné hrdinky a hrdinovia ma sprevádzajú od útleho veku. Dodnes si presne pamätám vôňu knihy (z roku vydania 1968 Winnetou), ktorú som čítala ako 11 ročná a s napätím som sledovala príbehy červených a bielych bratov. Nezabudnuteľné boli i chvíle ktoré som prežívala s Alfredom Hitchcockom a Tromi pátračmi... S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj prečítané knihy počnúc románmi od Juliette Benzoni, cez sci-fi a fantasy ako Stopárov sprievodca galaxiou, či Hra o tróny až po krimi (najmä severské). Knihy a knižní hrdinovia ma sprevádzajú celý život, mám okolo seba veľa priateľov, ktorí knihy tiež milujú a tak sa často stáva, že keď sa stretneme "nestihneme" si všetko povedať :-) . Mám zopár prianí a jedno z nich je, aby som mala dostatok času a dobrý zrak, na ďalšie knižné príbehy.

Beáta Kaššovicová
Overený zákazník
23.5.2021
Táto knižka vás vtiahne do deja odohrávajúcom sa v roku 1852 do "nemocnice" Salpêtrière, kde svoju prax vykovával hlavný lekár Jean-Martin Charcot (označovaný za otca francouzskej neurológie, alebo i Jozef Babinsky).
Pozdávala sa mi kombinácia skutočného miesta, skutočných postáv v príbehu, ktorý je "okorenený príbehom žien, ktoré sú výplodom fantázie autorky. I keď, ktovie, niektoré zdroje uvádzajú, že z príbehu môže byť pravdivého viac...
Každopádne by som dej tejto knihy zaradila skôr do "oddychového čítania". Žiadna z postáv vám nie je príliš nesympatická, (ak nepočítam otca François Cléry), ale ten presne vystihuje dobu, kedy sa muži zbavovali svojich blízkych žien (manželiek, dcér, či sestier) len preto, že odmietali zohrať čisto reprodukčnú úlohu predurčenou práve mužmi.
Takže, knižka sa čítala dobre, nejaké veľké drama a napätie v nej však nehľadajte.
Čítať viac
15
Atlasova šestka - Olivie Blake, 2022
Práve čítam
Atlasova šestka

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková
Overený nákup
11.4.2021
Ponižujúce, desivé, mrazivé, skutočné a smutné
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbeh sa odohráva v ústave pre choromyseľné Salpetriere v roku 1885. Čitateľ je rovno vrhnutý do deja, do života v „blázinci“.
V krátkom príbehu nám autorka nielen že ponúka náhľad do psychiatrického zariadenia v 19 storočí, ponúka nám aj zopár príbehov žien, aby nám ukázala, ako ľahučko sa žena dostala do tohto zariadenia, ako tam prežíva a tým ilustruje, kde mala žena v tej dobe miesto a ako sa zaobchádzalo s takými, ktoré si dovolili vybočiť.
Kniha je útla a možno niekomu bude pripadať, že príbehy sú akoby nedokončené, ale mne sa to nezdalo. Bolo to ako sonda, ako nahliadnutie do toho času, k dievčatám, do ústavu. Autorka zbytočne nerozpitváva príbehy dievčat, mne to ani nebolo treba. Cítila som znechutenie nad dobou, ktorú museli žiť a bolo mi ľúto dievčat, žien, ktoré žili v ústave a ktoré sa už nikdy nedostali von.
Eugenie tam poslal otec. Uvedomila si totiž, že dokáže niečo, čo iní nie. V tej dobe jasná cesta do Salpetriere. Hnevala som sa na babičku, že za jej láskavou tvárou sa ukrýval zlý človek, pretože jej muselo byť jasné, čo vnučke prezradením tajomstva spôsobí.
Louise je mladučká, naivná a sníva o tom, že ju lekár požiada o ruku. Veď jej to predsa sľúbil.
Genevieve je sestra, prísna a racionálna, ale Eugenie naruší jej rovnováhu i skalopevné názory.
Therese je bývalá prostitútka a je tam tak dlho, že si nespomína kedy tam prišla. A nechce odísť.
Pretože keď sa za mnohými raz zavrela brána Salpetriere, bol to pre nich koniec. Ak by sa aj zázrakom dostali von, rodina ich už dávno zavrhla. Nemali sa kam vrátiť.
Pri čítaní sa u mňa striedali mnohé emócie a najčastejšie to bol hnev a znechutenie. Pacientky boli pre mužský lekársky zbor iba choromyseľné schránky, ktoré môžu skúmať. Nezáležalo na tom, či sú naozaj choré, pre nich všetky boli. Eugenie nie je chorá a na jej príklade pekne vidno, že je fuk, čo žena robí, keď sa tam raz dostane. Muž lekár sa na ňu díva blahosklonne ako na idiota a čím viac stúpa jej hnev, tým je mužom jasnejšie že je pomätená. Nemôže byť predsa iba normálne naštvaná, že ju považujú za choromyseľnú. Desivá doba, v ktorej sa žena dostala do ústavu kvôli veciam, ktoré sú dnes liečiteľné a liečia sa a ženy nie sú považované za pomätené preto, lebo ich trápi popôrodná depresia, melanchólia, epilepsia... Lenže aj iné veci dostali ženy do ústavu. Stačilo, že chceli začať nosiť nohavice a povedať svoj názor. Je desivé, koľko žien bolo neprávom poslaných sem.
Liečebné metódy v ústave pre tie, ktoré by liečbu naozaj potrebovali sú iný príbeh a mnohé z nich sú nehumánne a zbytočné. Doktor Charcot, ktorý vystupuje v románe a robí slávne prednášky s hysterickými ženami naozaj existoval a naozaj ženy počas hysterického záchvatu predvádzal ako v cirkuse. U niektorých záchvat vyvolal.
Bál samotný bol ako prehliadka exotických zvierat. Parížania sa zišli, aby si prezreli „tie šialené ženy z ústavu“. Z príbehu šiel smútok a beznádej, lebo ak sa tam už žena dostala, mala mizerné vyhliadky na to, že múry ústavu opustí a ak aj áno, v Paríži vonku, vo svete, kde vládol otec, brat, manžel.... proste muži... mala chabé vyhliadky na dôstojný a slušný život.
Príbeh je síce vymyslený, ale všetko okolo toho nie. A práve preto si čitateľ môže na konci klásť otázku koľko takých Eugenií žilo za múrmi Salpetriere v skutočnosti, lebo ich tam zavrel otec, manžel, brat, lebo boli jednoducho nepohodlné?
Čítať viac
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený nákup
6.7.2020
Paříž, rok 1885 a hospitál Salpetriere, kam se odkládaly nejen duševně choré ženy, ale i mravně zkažené a prostě nepohodlné. Právě se chystá každoroční masopustní bál, kde se setkávají dva odlišné světy – svět internovaných žen a svět pařížské smetánky.

Jednoduchý, avšak šokující příběh, odehrávající se v rozmezí pár dnů, takže děj má spád. Kniha je psána jednoduše, snadno se čte a rychle Vás vtáhne do děje. Podíváme se i na historická fakta - pokusy doktora Charcota a jeho asistenta Babinského, na to, jak snadné bylo dostat ženu do ústavu.

To, co se tenkrát dělo a jakou moc měli muži bylo hrozné, nechtěla bych se dostat do té doby. Úplně historickým románem bych tuto útlou knížečku nenazvala, ale každopádně je to zajímavá sonda do duší žen a je jen na nás, jestli nám připadají šílené.

Duchařina, která zde byla uvedena, mi v knize nevadila. Naopak, když jsem dočetla knihu v 11 večer a byla jsem sama doma a zvenku jsem slyšela podivné zvuky, příjemně mě zamrazilo :-)

Za zajímavé téma, které mě pohltilo a za čtivost knihy dávám plný počet hvězd.
Čítať viac

„Úlohou rozprávača nie je povedať ti, ako máš myslieť, ale dať ti otázky, o ktorých máš premýšľať.“

Cesta králů - Brandon Sanderson, 2012
Cesta králů
Brandon Sanderson