V korunách stromov
E-kniha

V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda... Čítať viac

4,2 42 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2020
520 strán
7-8 hodín čítania

V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda – a kniha je teda aj ódou na ňu. Dvanásty román Richarda Powersa sa pred nami od koreňov ku korune a potom späť odvíja ako sústredené kruhy navzájom poprepájaných príbehov. Tie siahajú od New Yorku v období pred vojnou Juhu proti Severu až po boje o drevo na severozápade Spojených štátov koncom 20. storočia a ďalej. Existuje totiž svet, ktorý sa odvíja paralelne s tým naším – tento svet je nesmierny, pomalý, navzájom poprepájaný, bohatý, neuveriteľne tvorivý a našimi očami takmer neviditeľný. Prichádza príbeh o niekoľkých ľuďoch, ktorí sa tento svet naučia vidieť, a ktorí sú vtiahnutí do prebiehajúcej katastrofy.

„Dômyselne vystavaný príbeh, ktorý sa vetví a týči ako stromy, čo sa nachádzajú v jeho jadre. Ich výnimočnosť a vzájomná prepojenosť pritom odráža ľudí, ktorí medzi nimi žijú,“ zhodnotila komisia, ktorá románu udelila Pulitzerovu cenu za beletriu.
Čítať viac
Originálny názov
The Overstory
Počet strán
520
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
827023
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

42 hodnotení

26
6
6
1
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

13. októbra 2021

Rozumiem konceptu rozvíjania deja „od koreňov až k semiačkam“, určite som za ochranu prírody a naučila som sa o stromoch všeličo zaujímavé, napr. ako spolu komunikujú alebo že ich obrovský prínos sme ešte vôbec neobjavili v úplnosti. Nemožno opomenúť ani naozaj výborný preklad, a tak celkovo vlastne viem, prečo je to taká oceňovaná kniha. Ale. Ako čitateľke sa mi to nepáčilo. Nebavilo ma to. Vlastne som to dočítala len preto, lebo nezvyknem knihy odložiť, ak to zrovna nie je vyslovený brak, tento zlozvyk mám asi ešte z výšky, kde som sa naučila knihy čítať aj inak ako len pre radosť. Našla som tam 1, slovom: jednu sympatickú postavu, absolútne mi nesedel ten lyricko-ezoterický štýl, vôbec som sa nevedela stotožniť s mierou aktivizmu, akú tam ľudia predvádzali a celé to na mňa pôsobilo ako keby stromy boli viac ako ľudia. Myslím, že vo všetkom treba zdravú mieru, aj v uvažovaní o ekológii lesa.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

32
Overený zákazník
21.11.2023
Do tejto knihy som sa pustil po dlhom váhaní. Svojou obálkou a názvom roky priťahovala moju pozornosť, no napriek tomu som ju pre protikladnosť názorov čitateľov odsúval medzi čakajúce knihy s otáznikom.
Napokon to nedopadlo až tak zle.
.
Námet prepleteného ekopríbehu s odkazom na klímu, vzťah k prírode a významnosť stromov pokladám za výborný, podobne ako aj Powersovu spisovateľskú obratnosť. Opisy prírody (aj vzletné) mi prišli pekné, tie ja naozaj môžem a kľudne mohli byť ešte poetickejšie, úvahovejšie a thoreauskejšie (milovaný Walden).
Pri čítaní som mal pocit akoby autor v románe vsádzal na zrozumiteľnosť (čomu pre čitateľský dosah takejto témy rozumiem, ba až kvitujem, kniha sa čítala naozaj ľahko) a na postavy, ktoré ma teda na tom celom bavili asi najmenej. Niežeby mi boli nesympatické, len sa u mňa neprehlboval záujem o ne a miestami mi pripadali patetické.
Napriek tomu knihu hodnotím ako príjemné (hoc občas zdĺhavejšie) čítanie. Myslím, že ak by som túto knihu čítal dávnejšie, prišli by mi spomínané mínusy zanedbateľné alebo nepovšimnuteľné.
.
Spomínam si, že som mal podobný dojem pri knihe Greenwoodovci od Michaela Christieho. Stromový námet s rodinným časopríbehom sa mi dosť páčili, ale niečo mi tam proste chýbalo, niekde ubrať, niekde pridať. Každopádne som rád, že sú aj takéto ekologicky ladené romány.
V korunách stromov by som pokojne odporučil ako neplytké oddychové čítanie. Ak by som mal svoje slová premeniť na hviezdičky (čo nerobím veľmi rád), bolo by ich aspoň 3,5 (z 5) práve pre spracovanie naturálneho námetu ekofikcie.
Tie jedno-dvoj hviezdičkové hodnotenia typu, že je to príšerná či zbytočná kniha, na mňa beztak pôsobili radikálnejšie ako samotný aktivizmus zachytený v knihe a dobre som spravil, že som na ne nedal.
Čítať viac
8.3.2023
V korunách stromov bolo naozaj dlhé dielo. V istom bode som si dokonca začínala myslieť, že nemá konca. No v konečnom dôsledku je úchvatné. Je dobrým spôsobom, ako preukázať vďaku za to, aká je ku mne príroda láskavá. Aj keď láskavosť možno očakáva vďaku, ale to ju predsa nerobí menej láskavou. Gaštan, moruša, javor, dub, lipa, figovník, osika, čerešňa, borovica či sekvoja je pritom iba zlomok rastlín, ktoré dostali priestor na sebavyjadrenie, nech už nie som ľahostajná. Lebo, keď budem stále sledovať len to, kto má koľko páčikov na fotke, aby mi preboha niečo neuniklo, čoskoro zabudnem, ako sa odohráva skutočný život. Kniha predstavuje skvelú šancu, ako sa do lesa smie ponoriť i ten, kto nemá takú možnosť osobne, podobne ako postavy Neelaya alebo Raya. Presvedčila ma, že sa to dá, že návrat k divočine je možný. Netreba to však s tou ochranou prírody až tak hrotiť. Stačí aj nerobiť nič. Predsa každá vec sa môže dostať kamkoľvek už len tým, že ostane na mieste. Alebo, ak ideme do hory na opekačku s plným batohom fliaš a jedla, tak tie prázdne fľaše s obrúzkami od jedla treba vziať tiež naspäť domov, veď ten ruksak bude o poznanie ľahší, avšak príroda nezaťažená dlhým rozložovaním. V každom prípade pre náročného, náruživého čitateľa môže byť naozaj inšpiratívnym a zaujímavým titulom. Čítať viac
Milo
Neoverený nákup
20.11.2022
Nič podobné som nečítal
Napísať spletitý, no pritom ľahký román, v ktorom sa záujem o prírodu, prelína s tradíciami, politikou, novými teóriami o vzťahoch v prírode aj aktivizmom a rozprávanie viesť pútavo a s prekvapeniami. A ešte, nenapísať ho ako úplné klišé, to je, myslím si, nadľudská úloha. Z môjho pohľadu sa to autorovi naozaj podarilo, aj keď od istej chvíle som stratil chuť ju čítať a skôr sa sám tak trochu zaktivizovať. Čítať viac
Katarina
Neoverený nákup
1.11.2022
Táto kniha ma zmenila
Existuje veľmi málo kníh, ktoré si chcem nechať v svojej domácej knižnici, prípadne si ich nekúpim ako e-book, ale v papierovej forme. Táto k nim rozhodne patrí.
Knihu som čítala s prestávkami 2 mesiace, nakoľko som vždy zvládla len pár strán, ktoré som následne "trávila". Autor má neuveriteľný rozprávačský talent, dokáže v jednoduchej vete vyjadriť hlbokú myšlienku. Viaceré pasáže sme si doma nahlas predčítali (to inak vôbec nerobíme). Veľká poklona patrí aj Samovi Marecovi za preklad.
Už dlhší čas vnímam stromy ako živé bytosti, ktorým keby sme my ľudia porozumeli a počúvali ich, nemuseli by sme stáť na pokraji apokalypsy. Kniha moje poznanie a vnímanie ešte viac prehĺbila. A áno priznávam, bola som pár dní po prečítaní v depresii (nie zo stromov, ale z ľudstva).
Rozumiem viacerým negatívnym reakciám, nečíta sa úplne ľahko a nie je vhodná pre každého.
Každopádne ak cítite, že ľudia nie sú pánmi tvorstva, ale súčasťou niečoho väčšieho, čo naše súčasné poznanie mnohokrát prevyšuje a ak ste na ceste hľadania, táto kniha vám mnohé objasní.

PS: nie je to motivačná, ezoterická, poúčajúca kniha plná vlastných právd. Vďaka Bohu.
Čítať viac
Jarmila Bukovinová
Neoverený nákup
17.4.2022
Od 171 strany je táto kniha pre mňa plná prekvapení. Zažila som pri čítaní to, čo som necítila pri knihách za 46 rokov čítania a chcela som niekomu povedať, aký prekvapivý zvrat nastal v deji. Veľmi emotívna kniha. Čítať viac
Katka Rujáková
Overený zákazník
29.12.2021
V korunách stromov?
Na túto knihu som sa tak tešila, Pulizer, veľa nadšených recenzií, zaujímavý námet a bolo to úplné sklamanie. Viac ako jednu hviezdičku si ani nezaslúži. Veľmi ťažké čítanie, prepletanie množstva postáv, množstva tém, podľa mňa aj niekedy nevydarený preklad, niečo dôležité sa dozviete len akoby mimochodom z jednej vety a tú trochu čo sa o stromoch dozviete ste už vlastne aj vedeli, alebo si to prečítate inde, v oveľa zaujímavejších knihách. Za mňa nie. Čítať viac
Aľa
Neoverený nákup
10.12.2021
Pomohla mi pochopiť iné veci co už viem a spojiť ich; dej je skôr lyrický, náznakový a nie vždy pevne ukončený s pochopeným významom, ako to v živote býva - ale jednoznačne zaujímavá kniha. Práve pre to prepletanie s mne známymi reáliami. Aj preklad hodnotím ako kvalitný. Čítať viac
Ria
Neoverený nákup
17.8.2021
Sklamanie
Tato kniha ma vyborne odporucania, autor bol oceneny, ludia o nej pisali, ze zmenila ich vnimanie na spoluzitie ludi a prirody. Pre mna bola obrovskym sklamanim. Rozvlacny styl pisania, ktory sa drzi na celych vyse 500 stranach. Niekolko motivov, ktore nie su dopracovane. Mnozstvo postav, ktore sa pletu a ich pribehy sa ani nespoja. Nijaka nova myslienka o spoluziti ludi a prirody sa v tejto knihe nenachadza. Skratka, precenovana a nudna kniha. Čítať viac
Mária D.
Neoverený nákup
12.7.2021
Kniha sa mi čítala výborne, rýchlo. Dozvedela som sa množstvo nových informácií, väčšina príbehov jednotlivých postáv ma zaujímala, bolo úžasné ako sa v istom momente začali ich príbehy prepletať. Hoci niektoré pasáže boli pridlhé a so spôsobom opisaného aktivizmu sa úplne nestotožňujem, chápem, prečo to bolo napísané tak ako to bolo. Na záver mi síce chýbal nejaký wau moment, ale jednotlivé príbehy sa uzavreli, čo mne osobne vyhovovalo. Knihu rozhodne odporúčam. Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„No svet je zvláštny a konce nie sú skutočne koncami, bez ohľadu na to, ako veľmi si to hviezdy želajú.“

Bezhviezdne more - Erin Morgenstern, 2020
Bezhviezdne more
Erin Morgenstern