Už nikdy neuvidím svet - Ahmet Altan, Inaque, 2021

13,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Už nikdy neuvidím svet

Turecký spisovateľ a novinár Ahmet Altan vo svojich pozoruhodných memoároch, napísaných vo väzenskej cele, uvažuje o svojom odsúdení, o životnom priestore zredukovanom na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2021
136 strán
2 hodiny čítania

Turecký spisovateľ a novinár Ahmet Altan vo svojich pozoruhodných memoároch, napísaných vo väzenskej cele, uvažuje o svojom odsúdení, o životnom priestore zredukovanom na nádvorie obohnané mrežami, o nádeji a úteche ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 20 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Bohyne a prízraky - Juraj Červenák, Artis Omnis, 2024

Viac o knihe

„Prischol mi osud, ktorý som zaznamenal vo svojom románe. Som zadržaný rovnako Už nikdy neuvidím svet ako hlavná postava, ktorú som pred rokmi stvárnil. Rovnako ako môj hrdina čakám na rozsudok, ktorý rozhodne o mojej budúcnosti. Netuším, čo príde, a zrejme o tom už bolo rozhodnuté rovnako ako v jeho prípade. Zažívam patetické muky z bezbrehej bezmocnosti, presne tak isto ako on. Svoju budúcnosť som sťa prekliata veštica predvídal už pred rokmi, avšak nevediac, že je moja.“

Turecký spisovateľ a novinár Ahmet Altan, väznený v cele dlhej štyri metre pre absurdné, kafkovské obvinenie, je jedným z mnohých spisovateľov, ktorých odsúdil represívny režim Recepa Tayyipa Erdoğana. Altan vo svojich pozoruhodných memoároch, napísaných vo väzenskej cele, uvažuje o svojom odsúdení, o životnom priestore zredukovanom na nádvorie obohnané mrežami, o nádeji a úteche, aké myseľ spisovateľa dokáže poskytnúť dokonca i na tých najtemnejších miestach.
Čítať viac
Originálny názov
I Will Never See the World Again
Počet strán
136
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
289 g
ISBN
9788082070715
Rok vydania
2021
Edícia
La Pomme
Naše katalógové číslo
693635
Štýl
tragický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Turecko
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Už nikdy neuvidím svet - Ahmet Altan, Inaque, 2021
Znova Olive - Elizabeth Strout, Inaque, 2021
29,98 €

Hodnotenia

4,8 / 5

15 hodnotení

12
3
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Obdivujem bytosti vychádzajúce bez strachu z temných izieb. Ľudí, ktorí zápasia uprostred búrok. Spisovateľov čítajúcich druhým myšlienky. Zbožňujem bytosti, ktoré majú svoj vlastný svet. Také tvory, čo svoje trápenia menia na veľké zážitky. Možno práve to je potrebné, prežiť úplne všetko, aby duša ožila, dokázala lietať i bez tela. Ohromuje ma Ahmet Altan aj so svojím príbehom a tou mocou veľkých spisovateľov byť na viacerých miestach naraz.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

7.12.2023
Tam, kde končí naše telo, začína naša myseľ....a nie je jej konca....
Predstav si, že sa ocitneš neprávom vo väzení (na doživotie) iba preto, že si si robil svoju novinársku prácu najlepšie ako si vedel. Ahmet Altan by povedal...stále sa môžeš previesť do minulosti, môžeš si vytvárať budúcnosť, môžeš si prikrášliť prítomnosť a zabudnúť na to, že už nikdy neuvidíš svet... . Silný príbeh, ešte silnejší človek... Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
16.10.2023
Krehkosť slobody.
Turecký spisovateľ a novinár Ahmet Altan sa ako aj mnoho iných spisovateľov a nepohodlných osôb represívneho Erdoanovho režimu ocitol vo väzenskej cele. Tu napísal aj svoje memoáre Už nikdy neuvidím svet, v ktorých sa môžeme ponoriť do autorovho bohatého vnútorného sveta.

Pár stĺpčekov v novinách urobilo z Altana disidenta. Na začiatku knihy sa dozvieme, že jeho zatknutie vlastne očakával. Rovnako ako v minulosti zatkli jeho otca, a zarovno s ním jeho brata. V ich rodine bolo disidentstvo dedičné. Hoci kniha vzniká za väzenskými múrmi, netreba očakávať vlnu depresie. Altan píše pútavo, veľké množstvo filozofických myšlienok o literatúre, písaní, Bohu, alebo čase, kde-tu pretínajú strohé väzenské príhody. Človek si začne viac uvedomovať privilégium slobody slova, ale aj takého obyčajného zrkadla, vďaka ktorému máme tvár.

Sila tejto knihy tkvie v krehkosti slobody a v krehkosti demokracie. Za obe by sme mali byť vďační a nebrať ich ako samozrejmosť.
Čítať viac
17.4.2022
Ďalšia z kategórie útlych kníh, no s nesmierne vzácnym, podnetným a dôležitým obsahom. Autor knihy, Ahmet Altan sa dostal do väzenia neprávom. A práve písanie sa stalo jeho najväčšou záchranou, prostriedkom sily a úniku. Veľmi inteligentne, rozumne, ale aj s citom a verne popisovanými emóciami nám prostredníctvom tejto knihy vykresľuje jeho prežívanie sveta, do ktorého bol nedobrovoľne a nespravodlivo vhodený. A je to o to mrazivejšie vykreslenie, ak si uvedomíte, že sa to skutočne stalo a stále sa deje v 21. storočí. Voľne predstavuje aj svoje myšlienky o viere, Bohu, morálke, samotnom zle v nás, snoch, ale aj o spisovateľskom remesle ako takom. Aj keď to nebolo vždy ľahké čítanie, neskutočne som si ho užívala a na konci som si priala, aby bola kniha aspoň o 100 strán hrubšia. Vrelo odporúčam. Čítať viac
7.5.2021
Silná kniha
Kniha od vydavateľstva @inaque.sk mi počarovala najskôr nádhernou obálkou ale v neposlednom rade aj anotáciou. Knihy a výpovede z väzenského prostredia ma fascinujú, nakoľko nie každý má tú česť sa do nej dostať. Preto ,,zážitky” spoza väzenských múrov sú aspoň pre mňa naozaj fascinujúce.

Od prvej strany som naozaj veľmi súcitila s autorom a bolo mi ľúto, že sa ocitol v takomto prostredí. Opisy toho, ako ho vzali do väzby, s koľkými mužmi sa zo začiatkov tlačil v cele a v nedôstojných podmienkach pritom nebol žiadny vrah...iba ho bez akéhokoľvek varovania vytiahli z jeho domu a vzali do väzby, bez prípravy, bez obhajoby ale aj bez rozlúčenia.

Ahmet Altan bol publicista ale aj spisovateľ a až vo väzení si uvedomil, aké dôležité sú pre človeka zrkadlá. Uvedomili ste si niekedy, že to že máme doma zrkadlá a pozeráme sa na seba do nich je úplne bežné? Vo väznici, v ktorej bol zrkadlá neboli. Ani žiadne výrobky, ktoré by Vás čo i len trošku odzrkadľovali, aby ste videli ako vyzeráte. Tým, že ich odstránili akoby odrezali väzňov od života, od samých seba.

Neustále sa snažil vidieť svet v dobrom svetle, optimisticky a aj keď mal dobrého obhajcu dopredu vedel, že o jeho ďalšom živote a rozsudku je už dávno rozhodnuté - doživotie. A za čo? Za to, že v roku roku 2006 sa v Turecku uskutočnil pokus o vojenský prevrat, ktorý bol neúspešný a on uverejnil tri novinové stĺpčeky, zároveň vystúpil v televíznej relácii a hneď, veľmi krátko na to bol vzatý do väzby. A dostal doživotie.

Kniha je naozaj veľmi silná a možno si pri nej uvedomíme, že sloboda človeka je veľmi ovplyvniteľná a krehká, nech máme akékoľvek zriadenie v štáte.
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
30.4.2021
Výborný čitateľský zážitok
Autor knihu napísal za múrmi väznice a rukopis bol z nej prepašovaný. Úžasné dielo! Čo veta to šperk. Niektoré by som si najradšej zarámovala. Filozofické úvahy striedajú drobné väzenské príhody, či spomienky na svet vonku. V kapitole Lesné víly píše o literatúre a vzdáva hold Levovi Nikolajevičovi Tolstému.
Obdivujem jeho nezlomnú vôľu, nepoddal sa osudu, nepodľahol únave ani vlastnému skľúčeniu, hoci niekedy k tomu veľa nechýbalo.
Celá kniha je plná úvah, či už o čase, snoch, literatúre, písaní alebo náboženstve. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Intenzívny čitateľský zážitok podčiarkol výborný preklad Ladislava Bodíka. Bolo mi smutno a zároveň krásne, pretože pôžitok z čítania skoro úplne prebil ťažobu, ktorá mi sadla na hruď. Posledná kapitola Spisovateľský paradox ma dostala. Zaraďujem medzi srdcovky.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Hlboko dojemné memoáre, rezonujúce s čírou radosťou z písania. Ahmet Altan si zaslúži všetok náš obdiv za silu, ktorú dokázal, keď sa s nami podelil o svoj príbeh.“ John McGregor

Memoáre Ahmeta Altana sú správou vo fľaši, perlou vo fľaši, prepašovanou k nám z erdoganovských temných vôd. Už nikdy neuvidím svet je znepokojujúcim, srdcervúcim svedectvom o autorovej úprimnosti a neochvejnosti, ľúbostným listom, správou očitého svedka z pekla udavačstva a masového zatýkania, ktorým sa Turecko stalo... Prečítajte si ich – utvrdíte sa v tom, prečo vôbec čítať, prečo sa vôbec ktosi zapodieva písaním.“ A. L. Kennedy

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac
Kúpte spolu
Už nikdy neuvidím svet - Ahmet Altan, Inaque, 2021
Znova Olive - Elizabeth Strout, Inaque, 2021
29,98 €

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis