Mary Beardová je britské veřejnosti dobře známá, vedle akademické práce se věnuje také populárně naučným projektům a její hlas silně a často zaznívá ve veřejné debatě. Mary... Čítať viac
Mary Beardová je britské veřejnosti dobře známá, vedle akademické práce se věnuje také populárně naučným projektům a její hlas silně a často zaznívá ve veřejné debatě. Mary Beardová se však nevyjadřuje pouze k tématu tisíce let staré literatury a kultury. Čítať viac
Túto knihu máme síce aktuálne na sklade, máme však už iba posledné kusy. Ak ju chcete mať rýchlo, ponáhľajte sa! Dodanie ďalších môže trvať dlhšie, zvyčajne do týždňa.
Mary Beardová je britské veřejnosti dobře známá, vedle akademické práce se věnuje také populárně naučným projektům a její hlas silně a často zaznívá ve veřejné debatě. Mary Beardová se však nevyjadřuje pouze k tématu tisíce let staré literatury a kultury.
Promlouvá též o feministických tématech a problémy dneška dovede nejen brilantně analyzovat, ale také vysvětlit historické důvody jejich vzniku. Ve dvou přednáškách s precizností a vtipem analyzuje, jakým překážkám musely napříč historií ženy, a zejména ženy, jež usilovaly o jakoukoli veřejnou roli, čelit a dokumentuje to na příkladech sahajících od literární postavy Odysseovy věrné manželky Penelopy až po kandidátku na prezidentku USA Hillary Clintonovou.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Feminizmus, jedna z najviac skloňovaných tém v súčasnosti. Mnohí môžu mať pocit, že feminizmus na nich „vyskakuje aj z chladničky“, ale keď sa pozrieme na fungovanie dnešnej spoločnosti, je tomu naozaj tak? Mary Beardová pripája svoje znalosti a pohľad na túto problematiku z iného uhla. Ako historička nám ukazuje že západná (antická) civilizácia ktorú považujeme za základ dnešnej modernej spoločnosti vystupovala veľakrát znevýhodňujúco a proti ženám na vyšších postoch. Tá kolíska našej demokracie zároveň kázala ženám mlčať, alebo vystupovať ako žena, ktorá prebrala mužské znaky do svojho správania. Vtedy sa o feminizme ani nechyrovalo, no dnes, síce máme čoraz viacej žien (nielen) vo vysokej politike, pri lepšom pozorovaní ale zistíme, že čelia omnoho vyššiemu tlaku okolia, ako keby ich pozíciu zastával muž. Autorka nám ponúka množstvo príkladov aj zo súčasnosti, a tak je tu otázka, či sme naozaj pochopili zámer feminizmu a či podľa neho tak konáme. Zároveň je na každom z nás, aby bola spoločnosť bola skutočne modernou ako to o nej tvrdíme.
Recenzie čitateľov
Barbora Müller
Overený zákazník
včera
Vyborna knizka, ktora poukazuje na postavenie zien v spolocnosti. Knizka je malicka a rychlo sa precita, ale zase s obohacujucim obsahom. Urcite odporucam precitat aj muzom.
Veci, ktoré sú každodennou súčasťou našej spoločnosti, no sú tak hlboko kultúrne zakorenené, že si to častokrát ani neuvedomíme.
Mary Beard a jej úvahy o ženskom hlase v histórií. Prečo sú “ženské” aspekty všeobecne nevítané? Ako sú ženy a ich vystupovanie vnímané dnes?
Od antiky až po hejty na sociálnych sieťach. Pre príklady dokonca nemusíme ísť ďaleko. Stačí sa pozrieť na osobnosti zo slovenskej politiky, kultúry, akademickej obce.
„Ženy môžu v extrémnych situáciách verejne obhajovať svoje vlastné záujmy, ale nesmú rozprávať v mene mužov či celého spoločenstva.“
Kniha obsahuje dve eseje, z ktorých prvá sa venuje potláčaniu hlasu žien na vetejnosti a druhá potláčaniu ich moci. Aurorka ukazuje, ako hlboko sú obidva problémy zakorenené v západnej spoločnosti - od antiky po súčasnosť - a ponúka k tomu množstvo príkladov. Obe eseje sú relatívne krátke, zvládne ich prečítať každý. A každý by aj mal.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Celú knihu by som zhrnula nasledovne: útla kniha plná pravdy. Poukazuje na skutočnosť, že ženy môžu prehovoriť buď pri "ženských témach" (materstvo, ženské práva, deti...) alebo ako obeť (znásilnenia, sexuálneho obťažovania atď.). Pramení to z toho, že nemajú svoj hlas, neboli prizvané k debatnému stolu, sú umlčnované. Celý tento systém autorka opisuje na príkladoch z antiky a hovorí o tom, že si často ani neuvedomujeme ako ženám nedávame priestor, ako ich podceňujeme a ako negatívne o nich vieme hovoriť.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Autorka nam priblizila postavenie zeny uz v obdobi Antiky a ako sa jednotlive pristupy muzov k zenam zachovavaju az do dnes. Krasne je to vidiet najma v politike.
Ruka zovretá v päsť s naružovo nalakovanými nechtami je jednoznačným odkazom: My (ženy) sme bojovníčky. Veľmi by som si želala, aby si našla veľa čitateľov aj z radov mužov. Autorkine dve eseje, ktoré tvoria knihu, sú inšpiratívne a zaujímavé pre obe pohlavia. Prostredníctvom antickej mytológie demonštruje, ako sa história zachovala k mocným ženám a aký dopad majú staré zažraté stereotypy na hlasy žien vo verejnom priestore, aké kultúrne predsudky sa ťahajú od čias antiky až po súčasnosť. Ženy, ktorých hlas je počuť silnejšie, ako by si možno predstavitelia opačného pohlavia želali, musia aj dnes prekonávať obmedzenia spôsobené mužskými vzorcami. Výborným príkladom je príbeh slečny Triggsovej, o ktorom sa tu dočítate.
Mary Beard vysvetľuje ako hlboko sú v západnej kultúre zakorenené mechanizmy umlčiavania žien, ako sa ženy neberú vážne a akým útokom musia čeliť (nielen zo strany mužov, žiaľ, aj samotných žien, ktoré si stále myslia, že žena sa má starať o domácnosť a deti a nie sa uchádzať o politické, manažérske či riaditeľské posty).
Nosnou témou je ticho, resp. umlčiavanie ženských hlasov. Začal s tým Homér. Na začiatku Odysei zahriakol Odyseov syn Telemachos svoju múdru matku Penelopu, keď požiadala speváka, aby zaspieval veselšiu pieseň. „Matka, vráť sa však do svojej izby, staraj sa o svoje práce, krosná a vreteno… a rozhovor bude už starosťou chlapov, všetkých, no najviac mojou, bo ja som tu pánom v dome.“ A ona sa poslušne vrátila do svojej izby. Takže už pred 3000 rokmi sa verejne mohli ozývať len muži. Dočítate sa toho omnoho viac. Penelopa nie je ojedinelým historickým prípadom. Telemachov výstup je vôbec prvý prípad z dlhého radu úspešných pokusov ťahajúcich sa celým gréckym a rímskym starovekom nielen vylúčiť ženy z účasti na verejnej diskusi, ale navyše to urobiť ostentatívne. Autorka sa zamýšľa aj nad farbou mužského a ženského hlasu. Keď ženy niečo presadzujú na verejnosti a vyslovujú svoj názor, neraz sú označené za „škrekľúnky, sťažovateľky, vyplakávačky“. Ovídius sa neustále vracia k predstave mlčania žien, Jupiter zmenil úbohú Io na kravu, aby nemohla hovoriť, len bučať, potrestaná Echo, ktorá už nemôže sama rozprávať, iba opakuje po iných, mladej znásilnenej princeznej Filoméle útočník vyrezal jazyk, aby nemohla označiť útočníka, atď. Ženy sa mohli vyjadrovať maximálne k deťom, na obranu svojho domova alebo k záujmom iných žien.
A netreba chodiť ani do antických čias. Veď ako dlho majú ženy volebné právo? Stačí nakuknúť na začiatok 20. storočia, zistíme, že ak sa aj príslušníčka nežného pohlavia vyjadrila (mohla vyjadriť) verejne, hneď bola označená za androgýna. Zjavným príkladom je bojovný príhovor Alžbety I. vojenským jednotkám, ktorý autorka rozoberá.
Dočítate sa aj o internetových útokoch voči ženám na sociálnych sieťach. Ak urobí chybu v diskusnej relácii v TV muž, znesie sa na neho kritika , ale ak urobí rovnakú chybu žena, spustí sa okrem kritiky aj lavína nadávok, urážok najhrubšieho zrna.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knizka je velmi utla ale o to zaujimavejsia a nechava priestor na zamyslanie o tom ako to mame my zeny resp. ako sa k nam spravaju muzi a odhalenia kde vsade je vidno ako muzi pohrdali zenami v antinckom svete su zaujimave. Prekvapiva bola pre mna posledna cast kde autorka rozprava a svojom vlastnom znasilneni.
Autorka Mary Beard (profesorka antickej histórie) v dvoch esejách a niekoľkých doslovoch (k reprintom anglických vydaní) rozvíja všeobecne známu tézu o vplyve antickej kultúry na naše súčasné vnímanie sveta, resp. postavenia žien v spoločnosti. Zaujímavo a expresívne píše o vnímaní žien v súčasnej spoločnosti a názorne dopĺňa túto myšlienku na príkladoch "mocných" žien (a v obrazovej prílohe).
*
Kniha sa snaží chronologicky zmapovať momenty, kedy museli ženy zmĺknuť na pokyn mužov. Začína hneď v Homérovej Odysei, kde Telemachos prikáže matke Penelope, aby zavrela ústa a išla tkať a on sa mohol porozprávať s ďalšími mužmi. Pokračuje napríklad tragickým príbehom Medúzy (mne jej vždy bolo ľúto), Io, Filomély a iných žien, ktoré nasilu donútili mlčať o skutkoch, ktoré na nich napáchali muži. Všetky legendy premieta do našich zaužívaných vzorcov správania.
*
V druhej časti poukazuje na dvojitý meter našej spoločnosti. Muž, napríklad kandidát na anglického premiéra, nevie na otázky reportéra o mzdách ľudí správne odpovedať. Ani jeho protikandidátka nemá tušenia, ale ju na sociálnych sieťach zvozia a ponadávajú jej, kým k mužovi blahosklonne poznamenajú, že do ďalšieho interview by si to mal doštudovať.
Dokonca je niekedy jedno, aký názor zastávate, vždy sa nájde niekto, kto vám vynadá alebo vás v lepšom prípade pošle k sporáku variť. A to treba zmeniť!
Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.
Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde).
Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn.
Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.