Jeseň - Ali Smith, Artforum, 2019

12,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Jeseň

knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2019
178 strán
2-3 hodiny čítania

knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého. Ich priateľstvo sa začalo náhodou... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 29 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Autumn - Ali Smith, Penguin Books, 2017
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Viac ako 30 dní
-5 %

12,35 €


Autumn - Ali Smith, Penguin Books, 2016
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Joga pre stuhnuté vtáčatá - Marion Deuchars, Slovart, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Finalistka prestížnej Man Bookerovej ceny sa prvýkrát predstaví v slovenčine.

Jeseň je prvý zo štyroch románov s názvami podľa ročných období. V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého. Ich priateľstvo sa začalo náhodou, boli susedmi, no postupne sa zbližovali najmä cez umenie a to, že si jeden na druhého našli čas. Román je tiež označovaný ako prvý skutočne pobrexitový, keďže reflektuje súčasné dianie vo Veľkej Británii.
Čítať viac
Počet strán
178
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
345 g
ISBN
9788081502279
Rok vydania
2019
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
313900
Štýl
politický, psychologický, tragický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

12 hodnotení

6
2
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

15
Sled udalostí - Eškol Nevo, Jarmila Čihánková (ilustrátor), 2023
Práve čítam
Sled udalostí

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
26.10.2022
Prvá kniha z kvarteta ročných období od škótskej autorky Ali Smith si ma získala pre jej štýl písania a prepierané témy.

Dej sa prevažne točí okolo nekonvenčného priateľstva medzi Elisabeth Demandovou a Danielom Gluckom. Ich priateľstvo začalo v roku 1993, keď mala Elisabeth 8, Daniel bol v tom čase už na dôchodku a býval v susednom dome. Elisabeth s pánom Glückom rada trávila čas. Rozprávali si rozličné príbehy a často rozoberali aj knihy a umenie, špeciálne pop-art a jeho neprávom zabudnutú predstaviteľku Pauline Boty.

“Prítomnostná” dejová linka sa odohráva po referende, ktoré rozhodlo o Brexite. Daniel má 101 rokov, kde spí nekončiacim spánkom v sanatóriu, kam ho Elisabeth chodí navštevovať a čítať mu z rôznych kníh, všetci na oddelení si myslia, že Daniel je jej starý otec. Len oni vedia ako to je.

Krásne, magické a niekdy aj trochu desivé bývajú Danielove sny. Ich rozpravkovosť a nadnesenosť v texte okamžite vystrieda tvrdá konfrontácia s realitou a náladami po Brexite. Všade prítomná xenofóbia, hnev a strach.

Moje očakávania čo sa týkalo tejto knihy boli veľmi vysoké, nakoľko som o Ali Smith a kvartete počula samé chvály. Musím napísať, že nielenže ma kniha nesklamala, ona predčila moje očakávania svojou komplexnosťou. Tým aká dokázala byť poetická a vecná zároveň. Bol to naozaj veľký literárny zážitok a ja sa teším na zvyšok kvarteta, aj keď neviem zaručiť, že mi skutočne vydrží po celý rok.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
19.7.2021
Knižka, ktorá vás dostane štýlom, akým je napísaná, jazykom, slovnými hračkami, dojemným, no zároveň aj úsmevným príbehom o priateľstve mladej ženy a starca, na pozadí ktorého autorka vyobrazila okrem iného aj scény a nálady v spoločnosti v období Brexitu. Ich rozhovory plynú prirodzene a sú popretkávané krásnymi myšlienkami. Podľa mňa sa dá čítať opakovane a vždy odhalíte nejakú vrstvu, detail, ktorému ste predtým nevenovali toľko pozornosti… Naozaj výborný zážitok! Čítať viac
11.3.2021
Pekné, priam poetické čítanie. Kniha býva označovaná ako prvá kniha s témou Brexitu, v riadkoch i mimo nich sa však toho dočítate omnoho viac: od nezvyčajného vzťahu hlavnej hrdinky a jej staručkého suseda, cez pop-art, súčasnú popkultúru, byrokraciu až po snové motívy a prúdy vedomia. Naozaj pekné. Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený nákup
9.1.2020
Jeseň je sen
Ali Smith píše svojským štýlom. Treba sa naň nastaviť a už to ide ľahko. V texte je veľmi veľa kratučkých viet, niektoré sú ako také skratky - dve slová a v nich celý okamih aj oka mih. Jej hry so slovami sa mi veľmi páčili. Opisy jesennej prírody akoby autorka namaľovala na plátno a ja som sa dívala a dívala a užívala si tú zmes farieb, vôní a pocitov. Príbeh je popretkávaný pasážami z viacerých známych literárnych diel. Jeseň nie je kniha pre každého, no milovníci dobrej literatúry si ozaj prídu na svoje. Ja som veľmi spokojná, ešte si budem v knihe pár dní listovať a čítať množstvo zaujímavých a inšpiratívnych myšlienok, ktoré som si vyznačila.
Priateľstvo starého Daniela a malej Elisabeth bolo výnimočné. Ich rozhovory, vymyslené príbehy, hry so slovami, taľafatkovanie... to všetko tvorilo nezabudnuteľné čítanie.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

“Smith píše Tetralógiu ročných období, stále trvajúci experiment počas ktorého “strieľa” nové a nové romány do spoločnosti po referende o odchode z EÚ. Výsledkom je “prvý pobrexitový román” Jeseň, ktorý nie je iba obrázkom čerstvo rozpoltenej Británie, ale aj očarujúcim objavovaním lásky, umenia, času a snov, života a smrti. To všetko spája jej jedinečná fantázia a dôvtip."
The Guardian

"Štýl Ali Smith je ľahký a hravý, zdanlivo jednoduchý, poskakuje príbehom ako okrúhliak na hladine jazera. Príbeh smeruje k nádeji a humanizmu, navzdory všetkému.
Tie najlepšie časti Jesene, tie najdojímavejšie pasáže prichádzajú počas rozhovorov mladej Elisabeth a starca Daniela o svete, umení, živote, knihách a fantázii. O tom ako pozorovať, ako žiť.”
Sarah Lyall pre The New York Times, v ktorom Jeseň vybrali medzi 10 top kníh roku 2017.

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Sú chvíle, na ktoré človek len tak nezabudne, ostrým večným perom sa mu zapíšu na stránky pamäti a vryjú do srdca, odkiaľ ich nik nevymaže.“

Potulky s Charleym - John Steinbeck, 2020
Potulky s Charleym
John Steinbeck