Letní sázka
E-kniha

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo... Čítať viac

4,2 106 hodnotení
Vydavateľstvo
Grada, 2021
384 strán
5-6 hodín čítania

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

14,14 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Letná stávka - Emily Henry, Aktuell
PDF EPUB MOBI
Slovenčina
Ihneď na stiahnutie

10,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina vždycky oporou, Gusovo dětství nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Jsou jako noc a den (nebo jako leden a srpen). Jenže jsou skutečně všechny věci v životě tak, jak se jeví na první pohled?

January přijíždí do nově zděděného domu na břehu Michiganského jezera v ne úplně dobrém rozpoložení: tíží ji otcova smrt a tajemství, které se po jeho smrti dozvěděla. Navíc se jejím novým sousedem stane právě Gus, bývalý spolužák z vysoké školy, s nímž celé roky studia soupeřila. Rychle ale zjistí, že toho mají společného mnohem víc než jen zážitek z dávného kolejního večírku. Například to, že oba shodně trpí neschopností dopsat svou knihu.

A tak spolu tihle dva jednoho pošmourného večera trochu nečekaně uzavřou sázku, která je má vyvést z autorské krize: Augustus stráví celé léto psaním o něčem se šťastným koncem a January se pokusí napsat velký americký román. Ona ho pro inspiraci bere na výlety do míst, k nimž patří pořádná dávka romantiky, zatímco on s ní objíždí přeživší pamětníky sebevražedného kultu (co jiného by se od něj taky dalo čekat?). Plán je, že oba svou knihu dokončí a nikdo se do nikoho nezamiluje. Vážně.
Čítať viac
Originálny názov
Beach Read
Počet strán
384
Rok vydania
2021
ISBN EPUB
978-80-762-5543-2
Naše katalógové číslo
947589
Štýl
romantický, humorný
Jazyk
čeština
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Grada
Pre koho
pre ženy, new adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

106 hodnotení

50
31
18
3
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Letná stávka

Táto kniha je o láske…nie len o tej romantickej.
Je o vzťahoch…nie len o tých partnerských.
Je tento príbeh o šťastných koncoch?
Pre každého je šťastný koniec niečo iné…
No zároveň je to kniha, pri ktorej si oddýchnete a budete mať pri jej čítanými miestami úsmev na perách.
Napísaná s humorom, čítaná s ľahkosťou :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

24.3.2024
Letná stávka
Emily Henryová

LETNÁ STÁVKA


January je spisovateľka ľúbostných bestsellerov,príbehov,ktoré majú šťastné konce.
Až do chvíle kým nepríde na to čo urobil jej otec.V písaní sa jej nedarí,ani v osobnom živote,ocitá sa bez peňazí.Voľky- nevoľky či sa jej to páči alebo nie ocitne sa v otcovom dome,ktorý skrýva svoje tajomstvá,rozhodne sa ho vypratať a predať.Dom sa nachádza na brehu jazera.Tam má svoj dom aj Augustus,uznávaný autor náročnej prózy.Spája ich to,že spolu strávia čas v plážových domoch,a jedného večera uzavrú stávku,ktorá ich motivuje k tomu aby napísali,,super,, knihu,no nespája ich len to.Augustus si zo sebou nesie problémy z detstva,January je sklamaná manželstvom svojich rodičov.
Autorka nás príbehom prevedie pozvoľna,dej plynie pomaly,nie je nabitý dynamikou,je to oddychovka,ktorú hocikedy počas čítania viete odložiť.Popri príbehu January a Augustusa sa dozviete aj o živote Shadi,ktorá je najlepšou kamarátkou January.Dozviete sa čo to aj o živote spisovateľov.
Podľa môjho názoru kniha nikoho neurazí,ale nadchne len slabo.Ak hľadáte niečo na oddych,alebo čítanie ma dovolenku tak po nej siahnite ,a dozviete sa či sa príbeh January a Augustusa skončí šťastne alebo nie.
Obálka knihy je fajn evokuje leto,podľa nej som mala pocit,že príbeh sa bude odohrávať niekde pri mori,ale odohráva sa pri jazere.


Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem
Aktuell vydavateľstvo

Od autorky som už čítala aj knihu Knihomoli tá sa mi páčila viac
Čítať viac
25.12.2023
pekné myšlienky, ale romance nesadla
Nebudem klamať, kupovala som si túto knižku špecificky na pláž, ale už v lietadle cestou na dovolenku ma zahltila myšlienkami na rodinu, život a zdravie – skrátka, hneď ma presvedčila, že nepôjde o prvoplánovú romancu bez deja a reflexie.

Obálka trošku klame telom, ale mám pocit, že ide o cielený kontrast, ktorý reflektuje ako January vnímala svoje písanie v porovnaní s očakávaniami čitateľov a vydavateľstiev, alebo predsudky, ktoré mali medzi sebou January a Gus. Chápem však, ak to niekomu prišlo zavádzajúce a dostal niečo, čo čítať nechcel.

Celkom ma zaujala polemika o knižných príbehoch a žánroch aj procesoch písania, rozcitili ma neľahké myšlienky na zdravotné komplikácie a vzťahy k rodinným príslušníkom a obľúbila som si aj hlavné postavy – až na to, že sa mi oveľa viac pozdávali keď neboli spolu. Ich chémia mi nesadla, intímne scény skutočne neboli nič pre mňa, ale najviac som sa nechytila na ich „trápne” znovuzoznámenie, pretože kto by si hneď sprvu začal doberať novú susedu, ktorú ani nepozná? Jednoducho mi to prišlo ako nerealistická a silene trápna situácia pre January. Pekne však bolo zobrazené, ako sa postupne snažili chápať toho druhého a trošku sebareflexie pomohlo, aby sa dostali von zo svojich bubliniek predsudkov. Dokonca sa mi aj zapáčili príbehy, na ktorých pracovali a celkom by som si ich aj prečítala.

Popri hlavnom deji sledujeme ešte aj Januarinu kamošku. Vyvrcholenie tej romantickej línie mi síce prišlo v poriadku samo o sebe, ale Januarin pohľad na jej situáciu mi prišiel príliš poučný, akoby sa autorka snažila veľmi vtesnať do príbehu ešte nejaké posolstvo o strmhlavej zamilovanosti a láske aj za cenu bolesti, ktoré nezapadalo veľmi do ostatných tém, ktoré sa riešili.

Takže, paradoxne, na „romantickej knihe“ (ak sa tak dá skutočne nazvať), ma najviac nebavila práve romance. Chápem, prečo si postavy rozumeli a ich bežné dialógy o pohľadoch na svet a na písanie sa mi páčili, ale tam to mohlo pre mňa ostať. Je taktiež pravda, že nečítam veľa zo žánru romance, ale viem, že dám Emily Henry ešte šancu, pretože sa mi páči ako píše a už som aj dostala odporúčanie na ďalšiu knižku z jej tvorby.

angličtina

3,5/5
Čítať viac
20
Overený zákazník
12.11.2023
Oddychové čítanie
V poslednej dobe sa nedarí knižkám zaujať ma hneď od začiatku. Aj táto knižka začínala biedne. Mala som chuť odložiť ju a už sa k nej nikdy nevrátiť.
Našťastie som v čítaní pokračovala ďalej a autorka mi ponúkla príjemnú letnú oddychovku. Ničím ma sice neuhurila ale ani neurazila.

Páčilo sa mi doberanie Gusa a January.
Zároveň mal každý z nich niečo vo svojom živote a čím sa museli vyrovnať. Čo sa mi však totálne páčilo bolo, že kedysi boli spolužiaci na vysokej a už vtedy po sebe pokukovali a niečo medzi nimi iskrilo a teraz o niekoľko rokov neskôr sa opäť stretli a to niečo medzi nimi iskrilo ďalej. Ako keby ani neprestalo nikdy. Taká osudová láska, povedala by som.

Ale inak ani neviem čo by som mohla ďalej napísať. Je to kniha, pri ktorej si oddychnete, ale keď ju dočítate tak nie ste ohureni a ešte na ňu aj zabudnete po čase.
Čítať viac
16.9.2023
Letná stávka je kniha, ktorá tak trochu klame telom, teda obálkou. keď si čitateľ spojí obálku a anotáciu čaká asi typickú letnú romancu, plnú slnkom zaliatych pláži, kúpania sa a drinkov v ruke. ale nemôže byť ďalej od pravdy.

Letná stávka je síce oddychovkou, ale nie v nej jej typickom zmysle- dvaja sa stretnú, zamiľujú sa, niečo sa stane, pohádajú sa, idú od seba, uzmieria sa a nasleduje happyend. do knihy sú totižto primiešané aj vážnejšie témy ako smrť blízkeho, choroba, nevera, násilie a pod. nejde teda
tak úplne o oddychové letné čítanie na pláž ako sa môže na prvý pohľad zdať.

kniha v sebe skrýva príbeh dvoch ľudí, ktorí v živote niečo zažili, prežili. ona. romantička, ktorá verí v šťastné konce, dokonca o nich aj píše. on, ktorý sa skôr venuje vážnej literatúre. obidvaja však v istom momente prišli o ilúzie, vieru v šťastné konce. potom sa stretnú a ich životy sa vďaka jednej nevinnej stávke prepletú. dokážu sa znova otvoriť niekomu a zaľúbiť sa?

toto je moja prvá kniha od autorky, ale musím povedať, že píše naozaj dobre. ide teda o vážnejšiu knihy, vyššie spomínané témy vie podať spôsobom, ktorý sa vám dostane pod kožu a vy budete všetko prežívať s postavami. budete sa s nimi smiať, ale aj plakať. postavy nepôsobia plocho, nedelia sa na dobré a zlé, ani jedna z nich nie je dokonalá a práve to ju robí reálnou. aj keď sa postavy v istých momentoch nezhodnú, čo spôsobí štipku drámy, veci si medzi sebou vyriešia ako dospelí ľudia.

aj keď som pôvodne čakala od knihy niečo iného, bola som príjemné prekvapená, že som predsa len nedostala prvoplánovú letnú romancu, ale príbeh, ktorý v sebe skrýva omnoho viacej. dôkaz, že romantika nemusí byť len o sladkých rečiach, zvádzaní, iskrení, ktoré div nezapáli atmosféru.
Čítať viac
24.8.2023
Z konkurentov na priateľov
January je spisovateľka romantických happyendov a práve si prechádza tvorivou krízou. Zašije sa v dome pri jazere, ktorý zdedila po otcovi, s ktorého smrťou vyplávalo na povrch aj jeho veľké tajomstvo. Jej susedom sa neukáže byť nikto iný ako Augustus, jej dávny spolužiak z výšky, spisovateľ kultových románov, tiež prechádzajúci spisovateľskou krízou. Rozhodnú sa uzavrieť stávku a navzájom sa vytiahnuť z tvorivej krízy tým, že každý napíše knihu zo žánru toho druhého.

Na túto knihu som sa nesmierne tešila a to predovšetkým vďaka nevšednému námetu knihy. Zasadiť do deja dvoch spisovateľov, ktorí trpia autorským blokom je možno vysoko nepravdepodobným príbehom, každopádne ja to hrdinom úplne verila. Mohlo by sa povedať, že sa znova stretávame s klasickým vzorcom nenávidených aktérov, ktorí postupne roztvárajú srdce vzájomnej láske, avšak ono to tak úplne nebolo. Ich vzájomná chémia srší z každej stránky a vďaka tomu sa čitateľ po celý čas hlúpo usmieva a praje si, aby mohol prežiť aspoň kúsoček ich príbehu. Hoci si celkom skoro čitateľ urobí obrázok o nasledujúcom priebehu rozprávania aj samotnom závere, jemný nádych tajomstva si tu tiež nájdete. V tejto knihe nie je nič, čo by bolo rušivým elementom a nenájdete tu ani žiadne hluché miesto.

Kniha je písaná jednoduchým štýlom a dobre pochopiteľným jazykom, skrátka obyčajne a ľudsky. Postavy sú vierohodné as množstvom ich myšlienok sa čitateľ dokáže stotožniť. Letná stávka je úplne vhodný kandidát na letné čítanie, kedy budete prahnúť po kúsku krásy, nádeje a dobrej nálady.
Čítať viac
22.8.2023
Tuto knihu som si vybrala ako takú oddychovku na leto, iba ľahké čítanie. Avšak aj napriek tomu, že som nemala od nej žiadne iné očakávania, na mňa veľmi nezapôsobila. Bolo to milé a fajn… nič viac, nič menej.
Myslím si, že postavy boli trochu stereotypické a isté romantické scény zbytočne klišé. Tiež sa samotný príbeh zo začiatku rozvíjal pomaly, hlavne asi kvôli tomu, že sa neustále vracalo k vysvetľovaniu minulosti, čo mňa osobne vyrušovalo. Myslím, že ta časť kde čitateľ bližšie spoznáva postavy a ich vnútorný svet sa dala napísať lepšie.

Páčilo sa mi však, že January, naša hlavná hrdinka a zároveň spisovateľka, píše presne take príbehy. Kniha vlastne obsahuje aj obhajobu toho, aké je dôležité, že takýto typ literatúry existuje a súhlasím. Dá sa naňho spoľahnúť, že dostanete svoj happy end, keď ho potrebujete.

Ako ďalšie plus som vnímala trochu hlbšie poukázanie na to, aké sú rodinné vzťahy niekedy zložité.

Overall, neľutujem, že som si Letnú stávku prečítala. Bol to príjemne strávený čas, ale druhý krát už po nej nebudem mať potrebu siahnuť.
Čítať viac
5.8.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ktovie, ako by sa život nádejnej spisovateľky January vyvíjal, keby si nebola prešla turbulentným obdobím, ktorému poslednú ranu zasadila náhla smrť jej otca a poznanie, že mal pomer s inou ženou.

Aby si od všetkého oddýchla (aj od povinnosti napísať ďalšiu knihu) uchyľuje sa do domu svojho otca, ktorý jej zanechal. Chce mať aspoň chvíľku pre seba.

A bolo by sa jej to aj splnilo, nebyť jej nového suseda. O čo väčšie prekvapenie ju čaká, keď zisťuje, že ním nie je nik iný, ako jej spolužiak zo školy, s ktorým v písaní večne súťažili. Nádejný autor a spisovateľ, realista so stoickým pokojom Augustus, ktorý našu January - privádza do šialenstva.

Obaja sú pozvaní do miestneho čitateľského klubu, pričom toto stretnutie dopadne fiaskom, ale zároveň aj stávkou našich hlavných hrdinov, že sa pokúsia napísať dielo, v ktorom si na chvíľu vymenia pisateľské perá. Z Augusta sa stáva večný romantik, zatiaľ čo January balansuje pri písaní na hrane medzi životom a smrťou.

Keď k tomu pridáme skutočnosť, že tento čas trávia spolu, črtá sa pred Vami jedno skvelé dovolenkové čítanie.

Letná stávka iskrí od začiatku. Je to spôsobené nielen štýlom písania autorky, ale aj dejovou líniou, ktorá je letným kinom v prenesenom zmysle slova. Zažijete si s ňou mnoho úsmevných chvíľ a pohody, ktoré k letu, rozhodne, patria.
Čítať viac
27.6.2023
Letná oddychovka
Naozaj ľahké a príjemne čítanie. Knihu som zhltla doslova za jeden deň. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka napísala knihu o písaní kníh. Tiež sa mi páčilo, ako sa pekne rozvíjal vzťah hlavných postáv a zároveň sa riešili rodinné problémy January. Autorka veľmi pekne opísala akoby 2 rôzne svety - jeden krásne romantický a druhý temný a zlý - a dokázala ich skvelé prepojiť. Ja osobne knihu odporúčam ako skvelé letné čítanie. Čítať viac
Natália
Neoverený nákup
26.6.2023
Kniha sa mi veľmi páčila, od začiatku do konca. Čítala sa veľmi rýchlo, obsahovala vtipné aj smutné momenty. Hoci v nej boli prítomné klišé momenty, vôbec mi to neprekážalo. Skoro stále som mala úsmev na tvári. Vyzdvihla by som, že kniha ponúkla aj vážnejšie témy, hlbšiu pointu a perspektívu na život a vzťahy. Nebola to úplne letná oddychovka, akú som predpokladala, ale určite stojí za prečítanie. Čítať viac
11.5.2023
2 spisovatelia čeliaci autorskej kríze, ktorí sa stanú vzájomnou inšpiráciou
okolo kníh od Emily Henry bolo už toľko rozruchu, že keď konečne vyšla prvá aj u nás, bolo mi jasné, že sa ocitne v mojom nákupnom košíku ešte v predpredaji.
zaslúži si svoju slávu?
ja si myslím, že áno, ale na zoznam mojich top srdcoviek to nedotiahla. je to predovšetkým kvôli jej pôvodnému názvu, ktorý ma naladil na niečo celkom iné ako atmosféru, ktorú kniha v skutočnosti mala.
no a nadšená som nebola ani samotným rozuzlením, celé to ostalo vo hviezdach, kde hlavní protagonisti dospeli k poznaniu a šťastiu, ale ku mne to akosi nedorazilo…
nedá mi tiež nespomenúť jednu nekompromisne klišoidnú scénu plnú vypracovaných svalov, obdivuhodných veľkostí a spoločných vyvrcholení. ;) #meh
•••
tu je ale 5 dôvodov, prečo sa oplatí beach read prečítať:
1| štýl písania a humor - autorka mi veľmi pripomínala Meg Cabot, ktorej knihy som zbožňovala práve preto, lebo som sa na nich dokázala neuveriteľne baviť. obzvlášť na myšlienkových pochodoch postáv.
2| dialógy - panebože, bezkonkurečne najlepšie a najtrefnejšie dialógy aké som v poslednej dobe čítala.
3| zápletka - dvaja spisovatelia čeliaci autorskej kríze, ktorí sa stanú vzájomnou inšpiráciou.
4| emocionálny kolotoč - pod pozlátkom žartíkov a irónie sa skrývajú náročné životné situácie a nie je to nič na štýl ležérnej letnej romantickej komédie. má to v sebe omnoho viac.
5| hate to love - túto verziu za normálnych okolností fakt nevyhľadávam a tu to bolo v istej únosnej miere, ktorá dráždila moju zvedavosť a čítanie mi to nijako nepokazilo. :)
Čítať viac

Vydavateľstvo Grada

Čítať viac

„Nemožno mi Ťa neľúbiť!“

Marína - Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie), 2017
Marína
Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)