Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Knihy roka 2023
2023
Google Translate
Šťastných 7
2024
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2020
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

14.05.2024 21:04

Pre mňa síce trošku sklamanie, ale A Tempest of Tea vôbec nie zlá kniha. Uškodil jej žiaľ vlastný marketing a ním vytvorené očakávania čitateľov. Dopočula som sa o nej už minulý rok a všade ju predávali ako Vraniu šestku (Six of Crows) vo svete upírov a čaju. A prirovnať čokoľvek k Vranej šestke, ktorá patrí medzi čitateľmi YA fantasy k všeobecnej uznávanému úspechu s plne prepracovanými postavami, komplexným dejom a štýlom písania s mnohými nuansami… no jednoducho možno viac čitateľov po knižke siahne, ale obľubu medzi nimi jej len tak neprinesie. Upírom a čaju sa tiež venuje skôr pomenej.

Ak si odmyslíme marketingom podmienené porovnávanie a necháme tento príbeh stáť na vlastných nohách, treba mu uznať slušný potenciál. Máme skupinu rôznorodých postáv (charakterovo, aj rasovo a kultúrne), všetky sú mierne ambivalentné ohľadom svojich lojalít, každá má vlastnú motiváciu, prečo sa do krádeže zapojí a sami nevieme, nakoľko sa im dá dôverovať. Na úvod pomaly spoznáme postavy a svet v ktorom sa pohybujú, potom sa dej trošku viac rozbehne, akonáhle sa začne plánovať krádež. Príbeh dobre plynie (až na podľa mňa mierne prehrotenú záverečnú štvrtinu) a opakovane som pociťovala, že už-už sa chcem opäť ku knihe vrátiť a zistiť, čo bude ďalej.

Napriek tomu som v priebehu celého čítania mala neustále výhrady a áno, uznávam, mnohé vychádzali z podvedomého pocitu, že sa mi páčila Vrania šestka a toto bude podobné. K porovnaniu sa vrátim posledný raz pri hlavnej postave. Z Arthie som mala pocit, akoby sa z nej autorka snažila spraviť druhého Kaza prefíkaná, samotárska, desivá a že si privlastnila práve priezvisko Casimir tomuto dojmu neubralo. Celkovo však postavy boli najlepšou časťou knihy. Práve skrz ne sa črtajú témy rodiny, kolonializmu, pomsty, spolupatričnosti a hľadania si svojho miesta v prostredí, ktoré vás nikdy plne neprijme medzi seba. Zaujímavé témy, len žiaľ, málo rozvinuté. Dúfam, že sa k tomu dostaneme v pokračovaniu série, predovšetkým si viac priestoru zaslúžia Flick a Matteo.

K postavám sa viažu aj romantické dejové línie, ktoré mne osobne trošku zničili celkový dojem. Scény plné napätia a iskier boli často silené a dej sa musel všelijako vykrúcať, len aby tie-ktoré dve postavy mohli agresívne flirtovať. V tomto mi štýl písania absolútne nesadol.

Príbeh sa odohráva v pseudofantastickom prostredí, s vymyslenými názvami štátov a upírmi navyše, ale inak s takmer totožnou geopolitickou situáciou ako v realite, čo mi prišlo trošku lenivé. Iba premenovať štáty na niečo fantasticky znejúce a pridať upírov sa podľa mňa nedá rátať ako worldbuilding. Ale napriek tomu bolo prostredie pekne vykreslené a atmosféra čajovne potešila.

Štýl písania často prezrádzal informácie, ktoré boli jednoznačné z kontextu alebo ich čitateľ už dávno mal, a tým pádom miestami vyznieval redundantne. V takomto príbehu, ktorý je vystavaný na neprezradenom, tajomnej atmosfére a dejových zvratoch by som očakávala viac nuanse aj v ostatných oblastiach.

Autorka sa snažila do príbehu zakomponovať aj Artušovské mýty, ale tak povrchovo, že nemali reálne nijakú spojitosť s ničím, ale možno sa to ešte ukáže v pokračovaní. Taktiež som si všimla zopár veľmi náhodných odkazov na Assassin’s Creed Syndicate…? To len tak pre zaujímavosť, lebo som to ešte doteraz nevidela spomenuté v žiadnej recenzii.

V konečnom dôsledku je to celkom fajn kniha, ak ste nečítali Vraniu šestku, resp. nečakáte niečo na podobnej úrovni, máte radšej príbehy zamerané na postavy (predovšetkým tie trošku morálne sivšie), viete sa preniesť cez mierne roztrasené dejové súvislosti a vyhľadávate aj napätie na romantickej úrovni. Ja sa žiaľ neviem zbaviť pocitu, že mi v každom ohľade niečo chýbalo a kniha mala obrovský potenciál byť skvelá.

2,75/5
audiokniha angličtina

Čítať viac

9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

26.04.2024 21:53

Príbeh sa striedavo odohráva až 20 rokov pred dejom AC Syndicate a zaujímavo predstavuje bližšie postavu Henryho Greena a jeho mentora Ethana Fryea a ich neľahké osudy počas hľadania tajomného artefaktu v Londýne. Celková atmosféra je ponurá, odzrkadľuje nielen Henryho mentálne rozpoloženie, ale aj veľa nepekných tvári priemyselnej revolúcie a prispieva k nej aj detektívna dejová línia so známym policajtom Freddiem Abberlinom. Príbeh je napísaný pútavo a zároveň dostatočne emotívne na to, aby sme súcitili s Henrym a dostatočne pochopili jeho vnútorné rozpory. Úprimne som nečakala, že ma kniha napísaná ako doplnok k videohre takto osloví, nielen vďaka postavám, ktoré som si obľúbila počas hrania, ale aj celkovým štýlom písania a dejom.

Jednoznačne je však písaná ako doplnková kniha pre fanúšikov série Assassin’s Creed a bez hrania hry čitateľ asi nemá dostatočný kontext na to, aby mu príbeh prišiel uzavretý a dával zmysel. Celkovo asi aj z tohto dôvodu mi tempo prišlo nerovnomerné: spočiatku sa dej rozvíja veľmi pomaly, až by som povedala, že je na vedľajšej koľaji, pretože sa kladie väčší dôraz na vykreslenie Henryho detstva, povahy a dôvodu, prečo vlastne v Londýne skončil (čo je skvelé, presne o čom som chcela čítať). Akonáhle sa prehupneme do príbehu zo Syndicate, dostaneme len najpodstatnejšie body Evienej honby za artefaktom a tentokrát sú na vedľajšej koľaji postavy (dokonca by som povedala, že Jacob je nielen na vedľajšej koľaji, ale na úplne inej magistrále, čo ale dáva zmysel, keďže sa celý príbeh zameriava na Kúsky raja a nie bitky gangov). Kniha teda vychádza z toho, že ste hru hrali a poslednú časť poznáte a preto ju netreba podrobne rozoberať.

Nie vždy som bola stotožnená s vykreslením pôvodne tajuplnej postavy Ethana Fryea, pretože jeho zásady protirečili obrazu, aký som si o ňom vytvorila na základe hry a informácií od dvojčiat. Kebyže je takým otcom a učiteľom, ako o sebe hovoril, zrejme by mal iné vzťahy s deťmi (predovšetkým so synom) a Syndicate by sa stal úplne inak. Odhliadnúc od toho som si čítanie veľmi užila, každú kapitolku rýchlo hltala a ešte viac si obľúbila Henryho.

Určite odporúčam každému, koho aspoň trošku zaujal Syndicate, pretože dobre rozvíja postavy Henryho aj Freddieho a ponúka širší kontext pre dejisko hry. Odporúčam aj ak vás hneď nezaujal alebo ste hru nehrali, pretože vie veľmi dobre naladiť atmosféru na hru a možno vás presvedčí dať jej šancu. V tom prípade ale treba rátať s hernými spoilermi v poslednej tretine knihy.

čeština/paperback

4/5

Čítať viac

9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

12.04.2024 18:12

Autorka ma nádherný štýl písania, ktorý vás skvele vnorí do deja aj do vnútra postáv a celkovo dodáva dielu jedinečnú atmosféru. A predovšetkým tento štýl si ma pri čítaní udržal, keďže sa príbeh pomerne rýchlo začal uberať k vojnovým tematikám pripomínajúcim svetové vojny, ktoré nepatria práve k oblasti, o ktorej rada čítam. Tento aspekt je však absolútne subjektívny a vôbec nie chybou knihy, len som nečakala, že sa až natoľko k vojne priblížime. Témy vojny, utrpenia a nádeje boli však pekne rozoberané a aj postavami prežívané a riešené. Väčšinu času máme skôr náhľad na to, aký ma vojna dopad na bežných ľudí, či už v blízkosti frontu alebo ďalej od neho, a bohovia, ktorí ich vedú, ostávajú v úzadí, čím sa teda zameriavame viac na utrpenie jednotlivca a nie na veliteľov a ich stratégie, ktoré predovšetkým ženú ľudí do záhuby.

Hlavná hrdinka Iris je jednou z najodolnejších a zároveň najcitlivejších hrdiniek, o akých som kedy čítala. Pevne sa drží svojich zásad a hodnôt, neľahko, ale predsa sa snaží pokračovať aj v najtemnejších situáciách a pre svojich najbližších by riskovala čokoľvek, pretože o nikoho z nich nechce prísť.

V niektorých častiach som však mala dojem, že napätie nie a nie poľaviť, až ma to začalo stresovať. Veľmi by som dopriala postavám, aby si vydýchli. Ale postavy žiaľ žijú v napätých a neistých časoch, ktoré dajú aj čitateľom pocítiť. Zároveň nám pripomínajú, že aj v ťažších časoch si môžeme dúfať v lepšiu budúcnosť a žiaden dobrý čin či prejav náklonnosti nevyjde nazmar.

Autorka skvele vyvážila dej s rozvíjaním postáv a na pozadí nechala jemne bežať aj romantickú linku, a v konečnom dôsledku do seba všetky aspekty krásne zapadajú. Nebola som vždy stotožnená so vzťahom postáv, ale hodili sa mi k sebe a ich dynamika dávala zmysel. Prostredie má základ v reálnom svete s jemným nádychom mágie a tým vytvára dojem niečoho známeho a predsa fantasticky nadpozemského.

Pokiaľ vás oslovila táto knižka, určite neváhajte dať šancu aj iným od Rebeccy Ross. Mne neuveriteľne učarovala River Enchanted, jej škótske prostredie, štýl písania a prepracované postavy.

audiokniha • angličtina

4/5

Čítať viac

9
Moňu

Monika Berešíková získala odznak Google Translate

28.03.2024 17:52

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Tak vás tam všetkých zdravíme a gratulujeme k 20 titulom v cudzom jazyku :-)

Google Translate
9
Moňu

Monika Berešíková získala odznak Šťastných 7

25.03.2024 08:34

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

31.01.2024 20:44

Do knihy som sa pustila hlavne kvôli témam Artušovských legiend, ktoré som si dosť išla počas strednej. Univerzitné prostredie s tajným spolkom a postupne odhaľujúce sa tajomstvá okolo neho spolu s napínavým dejom ma zaujali a postarali sa o to, že chcem v sérií pokračovať.

Akonáhle spolu s Bree začneme spoznávať organizáciu okolo Artuša, vyvalí sa na nás veľa informácií takmer naraz, takže odporúčam buď dávať veľký pozor, alebo si tieto strany značiť. Glosár by knihe nezaškodil. A od tohto momentu som taktiež občas zabúdala, že všetci títo ľudia chodia do školy… nedajte sa zlanáriť #dark academia: kritika inštitúcie sa síce objaví, ale nie úplne tej akademickej.

Bree je ako hrdinka zaujímavá, koná síce väčšinou impulzívne a nerozvážne, ale ide si za svojim, prišla narušiť status quo. Naberá schopnosti pomerne realisticky, nejde jej hneď všetko od ruky. Taktiež prináša do popredia realitu každodenného života Američanky černošky v južanských štátoch – čo nebýva veľmi často v popredí v mainstreame žánru YA fantasy – pomáha neamerickému čitateľovi pochopiť, vnímať a sympatizovať so svojimi ťažkosťami. Okrem témy rasizmu sa kniha celkom hĺbkovo zaoberá aj témou straty (aj keď Bree toto slovo odmieta), resp. smrti blízkej osoby, generačnej traumy, významom komunity a spolupatričnosti. Všetky z nich boli podľa mňa primerane a zaujímavo spracované a ponúkli aj priestor na reflexiu.

Menej mi však sadli postavy. Celý čas sme v hlave Bree a odhliadnuc od toho, že ich-formu osobne nepreferujem, mám pocit, že aj kvôli tomu boli ostatné postavy menej vyvinuté. Dozvieme sa síce, čo ich trápi a aké môžu mať potenciálne vnútorné konflikty a ciele, ale v praxi z toho veľa nevidíme, čo je škoda, ale možno to bolo len štýlom písania v tejto forme rozprávania. Najviac som sa nevedela vysporiadať s romantickým aspektom príbehu, pretože mi to prišlo príliš urýchlené. Obľúbila som si však Williama (každá dobrá kniha potrebuje Williama) a aj Breeinu BFF Alice, aj keď by som jej dopriala viac priestoru.

Viacero dejových aspektov sa celkom ponáša na Tieňolovcov, ak ste čítali Mesto kostí, určite si to všimnete. Možno to len spadá do rovnakých urban YA fantasy tropes, možno autorka cielila na podobnú atmosféru. Pokiaľ práve niečo také hľadáte, odporúčam!

audiokniha – angličtina

4,25/5

Čítať viac

9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

30.12.2023 17:49

Príbeh zdanlivo najpriemernejšieho muža v strednom veku zamestnanom v ubíjajúcom prostredí mi neskutočne učaroval. Témy, ktorým sa venuje boli pre mňa osobne neskutočne relevantné a čítanie o nich mi ponúkalo veľa útechy. Nájdeme tu sebazapieranie a sebasabotáž, silu vlastných hodnôt a zásad, sivú, bezvýznamnú každodennosť, kritiku korporátnych štruktúr, neschopnosť vystúpiť zo známeho prostredia a komfortnej zóny, význam aj bezvýznamnosť snívania, ale predovšetkým veľa nádeje do budúcnosti.
Linus, ako zrejme takmer každý, má svoj sen, ale nejako sa k nemu nikdy nevie dostať, vždy má na práci niečo iné a svoju prácu berie skutočne vážne. Zistí, že niekedy stačí malé postrčenie, aby sa k svojmu snu priblížiť, ale niektoré kroky musí podniknúť aj na vlastnú päsť. Jeho boj medzi túžbou po zmene a snahou zachovať všetko tak, ako to je teraz, lebo veď status quo je predsa fajn, zanechal na mne asi najväčší dojem.
Okrem Linusa som si ale rýchlo obľúbila aj obyvateľov domu na pobreží: každý iný, ale všetci skvelí, vrátane riaditeľa. Bavilo ma postupne spoznávať deti spolu s Linusom, aj objavovať tajuplný ostrov a neďaleké mestečko.
Niektoré chvíle a dialógy síce vyznievali trošku povrchne a poučne, ale podľa mňa v rámci celku nevytŕčali a nerušili dojem z celej knižky.
V princípe jednoduchý príbeh bez zbytočnej drámy alebo prehnaného napätia a veľkých zvratov, ale plný precítených momentov medzi postavami. Také správne cozy fantasy :)

4,5/5

Čítať viac

9
Moňu

Monika Berešíková získala odznak Môj názor pomáha

30.12.2023 17:49

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

27.12.2023 15:47

Veľmi milé a pokojné čítanie, skutočne naladí na pocit útulnosti, ktorý opisuje. Navodzuje príjemnú atmosféru, vysvetľuje isté zaujímavosti z dánskej kultúry, ale popritom som nemala dojem, že by som sa dozvedela niečo nové. Možno je to aj odstupom času, odkedy kniha vyšla, možno je to tým, že mám pocit, že je všeobecne známe, že v deke pri spoločenských hrách je útulne a že trávenie času s priateľmi vo vlastnej domácnosti navodzuje uvoľnenú atmosféru. Ale ako zhrnutie príjemných činností s blízkymi ľuďmi a pripomienka, že si málokedy dostatočne vážime rodinu a priateľov, je to dobrá knižka plná inšpirácií. Vždy sa oplatí zamyslieť sa, akými drobnými zmenami si môžeme vniesť do života trošku viac radosti.

Ja som zvolila formu audioknihy, čo bolo na jednu stranu veľmi autentické, pretože ju nahovoril samotný autor v angličtine, ale zároveň nie veľmi praktické, čo sa receptov týka. Takže pokiaľ nechcete počúvať 5 minút vymenúvania surovín, odporúčam siahnúť radšej po fyzickej knižke.

audiokniha • angličtina

3,5/5

Čítať viac

9
9

Monika Berešíková napísala recenziu

27.12.2023 15:28

Nezvyknem čítať self-help, a aj preto mi knihu mi odporúčala kamarátka trochu skepticky s tým, že nemám čakať zázraky. A mala úplnú pravdu. Málokomu asi zmení pohľad na svet, ale napriek tomu si myslím, že sa v nej dajú nájsť myšlienky, ktoré oslovia a nad ktorými sa oplatí zamyslieť. Neprinesie svetoborné návody či názory, ale pomôže ukázať známe v inom svetle. Pripomína, na čom záleží, v momentoch, keď to nevidíme. A hlavne často ubezpečuje, že v tom nie sme sami.

Mierne ma však miatli opakujúce sa témy, dostávala som dejavu a čudovala som sa, či mi skočila audioknižka o pár kapitol späť. Principiálne by mi nevadilo vrátiť sa k spomenutej téme v inom kontexte, ale mala som pocit, že autorka zopakovala zopárkrát tú istú myšlienku, len aby tých 101 bodov nejako vyplnila.

Musím uznať, že táto zbierka esejí presne splnila moje nevysoké očakávania a neľutujem, že som si ju prečítala, ale vrcholom motivačnej literatúry asi nebude, maximálne tak kompiláciou. Našla som si myšlienky, ktoré sa hodili k aktuálnej situácií, ktorou som si prechádzala a v niečom mi aj pomohla. Ale viac ma od tejto autorky oslovila knižka Tým vrchom ste vy – je kratšia a oveľa viac k veci aj s proaktívnymi nápadmi a snahou motivovať k činu.

audiokniha • angličtina

3,5/5

Čítať viac

„Pobozkáme sa, dotkneme. Nechceme nič viac. Čo potrebujeme, je na dosah. Všetko ostatné je nepodstatné. Také jednoduché. Nenaplnení sú iba tí, čo nevedia, čo chcú.“

Cez noc - Stig Sæterbakken, 2014
Cez noc
Stig Sæterbakken