Prebuď sa, Siréna - Nina MacLaughlin, Inaque, 2021

17,73 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Prebuď sa, Siréna

Prespievaný Ovídius

Hlasy žien z Ovídiových Premien sa dožadujú vypočutia, búria sa proti moci mýtov a rozprávajú svoje príbehy tak, ako ich doteraz nikto nepovedal... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2021
264 strán
4-5 hodín čítania

Hlasy žien z Ovídiových Premien sa dožadujú vypočutia, búria sa proti moci mýtov a rozprávajú svoje príbehy tak, ako ich doteraz nikto nepovedal... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,73 €

Cena v kníhkupectve: 17,98 €
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 11 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Anjel smrti - Robert Bryndza, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Hlasy žien z Ovídiových Premien sa dožadujú vypočutia, búria sa proti moci mýtov a rozprávajú svoje príbehy tak, ako ich doteraz nikto nepovedal.

Ja som domovom tohto príbehu. Po tisíckach rokov, počas ktorých tento príbeh rozprávali iní ľudia, po všetkých tých rôznych mostoch, po nesprávnych slovách, ktoré význam a pravdu zaviedli na scestie, ho vyrozprávam sama.

Mýty, ktoré vo svojich slávnych Premenách prerozprával Ovídius, obývajú rôzne ženské bytosti: zvodkyne a obludy, nymfy a polobohyne. Čo však počujeme, keď príbeh o žene utekajúcej pred mužom vyrozpráva tá, ktorá túžila len uniknúť znásilneniu? Alebo keď milovaný chladne opätuje pohľad zvádzajúcej? Keď sa o obludných metamorfózach dozvieme od tých, ktoré sa premenili?

Prebuď sa, Siréna je novým pohľadom na mýty, tónom moderným aj starobylým znovu otvára príbehy o láske, strate, znásilnení, pomste a premene. Obnažuje násilie, ktoré je podhubím a stále zvučiacou strunou Ovídiových stránok, príbehov, ktoré pomohli vybudovať a posilňovať skreslený pohľad na ženy v celých stáročiach výtvarného umenia a literatúry. Nina MacLaughlin zapája reč hrdinskej epiky aj rockovej hudby, bežných ľudí aj ľudových piesní, príbehov šepotaných pri ohni aj terapeutických sedení a tak odhaľuje pravdy, ktoré sa strácajú, keď príbehy žien rozprávajú a prekladajú muži. Obľúbeným, ale zároveň ošúchaným mýtom vdychuje nový život.
Čítať viac
Originálny názov
Wake, Siren: Ovid Resung
Počet strán
264
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
425 g
ISBN
9788082071255
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1081855
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

11 hodnotení

8
3
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
6
Sneh, sauna, Suomi - Michaela Ahonen, 2023
Práve čítam
Sneh, sauna, Suomi

Dovolím si tvrdiť že som knihomoľ, večne s nosom medzi stranami , dobrých kníh, kde hľadám svoje vlastné útočisko. Milujem knihy ktoré ma vtiahnu do deja už po pár stranách, a som ochotná pre ne obetovať aj spánok len aby som vedela ako skonči môj hrdina/ka. Avšak desať strán pred koncom už nechcem aby kniha skončila a pribudlo tam ďalších aspoň päťdesiat strán. Ak by sa ma raz niekto spýtal aký parfém ma vytvoriť určite by to bol parfém s vôňou knihy čerstvo prinesenej domov.

Natália Hruščová
Kníhkupec - vedúci zmeny
10. mája 2022
Autentické

Autorka dáva Ovidiovim Premenam úplne iný rozmer, približuje nám príbehy antických žien v modernom prevedení, niekomu sa to môže zdať možno až provokatívne.Pre mňa osobne to bolo ale príjemne prekvapenie nakoľko mám prečítane aj pôvodne Ovidiové Premeny a vedela som si to porovnať. Za veľké pozitívum považujem že všetky príbehy sú vyrozprávané hlasmi tých ktorých sa to týka a každej postave je venová jedna samostatná kapitola. Nechýba tam žiarlivosť, závisť, hnev, a všetky emócie ktoré sú nám blízke aj našej dobe. Skratka dalšia veľmi vydarená kniha od vydavateľstva Inaque

Čítať viac

Recenzie čitateľov

15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
18.9.2022
Brutálna kniha! Rozhodne, ide o iný rozmer, pozeráme sa na príbehy antických žien v modernejšom prevedení dnešného sveta. Kniha vyvoláva celé spektrum emócii, množstvo násilia, znásilnení. Seriózne a ťažšie životné témy, materstvo, vzťahy v rodine (často až zvrátené),láska. Venuje sa dôležitým a stále aktuálnym témam. Ja som síce nečítala Ovídiove premeny, s postavami som sa zoznámila v tejto knihe. Myslím, že aj keď ste Ovídiové premeny pred tým taktiež nečítali, táto kniha vám napriek tomu má čo ponúknuť.
Čo ma popudzovalo najviac bola silná patriachálnosť, koľkokrát ostali ženy nepochopené, vinné, ovládané, znásilnené.

V knihe sa mi páčil veľmi príklad so soľničkou. Keď sme od malička vychovaný, že keď si poprosíme napríklad soľ, niekto nám ju podá. Keď poprosíme nech prestane, nech niekto nerobí to, čo mi nechceme, je nám to nepríjemné, avšak on to nerešpektuje. Odrazu už na slovách prestane záležať. A tak na scénu prichádza chcenie, otázkou je, ktoré chcenie zvíťazí. Oni potom žijú ďalej, častokrát bez trestu. Ony už nikdy nebudú žiť ako predtým.

Mám plnú hlavu myšlienok po jej prečítaní. Napríklad, človek si uvedomí, že milovať ideál nemá nič spoločné s láskou. To, ako aj my ženy často uvažujeme a spochybňujeme samé seba. Mám príliš svetlé vlasy? Nie som dosť vtipná ? Berie ma ako samozrejmosť ? Je na mne niečo zlé?
Dá sa veriť slovám ? Akú majú moc?

Zhrniem to, ide o dokonale spojenie moderného sveta so svetom bohov. Možno to nesadne každému, avšak je to niečo nové, aktuálne, so silnými témami v každom príbehu. Autorka si nedáva servítku pred ústa, a to je dobre !
Čítať viac
22.11.2021
Najprv si prečítajte Ovídiove Premeny (budete lepšie chápať súvislosti)
Nie som veľmi dobre na tom s vedomosťami ohľadokm gréckej mytológie a zistila som to práve pri tejto knihe. Anotácia znela skvelo, ale kniha by bola ešte lepšia, keby som si predtým prečítala Ovídiove Premeny a tak by som aspoň čo to vedela o tých ženských bytostiach, ktoré sú ústrednými postavami v knihe Niny Maclaughlin. Autorka nám podáva Premeny práve z pohľadu nýmf, polobohýň, oblúd alebo zvodkýň a to všetko sa jej ešte aj podarilo zasadiť do 21. storočia. Každú kapitolu venovala inej bytosti, čo pre mňa osobne príbehu dodalo viac švungu a pri čítaní mi to len tak odsýpalo.
Kniha je plná násilia, patriarchálneho sveta, znásilnení, ako aj problémov s drogami a teda sa z môjho pohľadu venuje veľa dôležitým témam. Extrémne sa mi páčili príbehy Kallisto, Teiresias, Alkmena a autorka to perfektne zakončila príbehom Eurydika.
Možno vás kniha odradí práve preto, že tak ako ja, nič neviete o gréckej mytológii a tak možno budete mať pocit, že vám kniha nemá čo ponúknuť. Avšak opak je pravdou, každý čitateľ si v tom niečo určite nájde, pretože autorka všetky príbehy napísala tak, že si ich ľahko zasadíte do dnešného sveta a možno aj do vášho života (bohužiaľ…).
Čítať viac
3.11.2021
Vždy ma prekvapí, ako každý autor prerozpráva grécke mýty po svojom. Zamysleli ste sa niekedy nad osudmi žien z týchto príbehov? Veľakrát zostali znásilnené, nepochopené, jednoduché “nie” muži nebrali ako odpoveď. Nepočúvali ich, brali si všetko, po čom túžili a nechali sa ovládnuť zverskými pudmi. A ich ženské kolegyne, bohyne, svojou krutosťou nezaostávali za ich mužskými partnermi, druhmi a priateľmi (áno, pozerám sa hlavne na teba, Héra). A práve Nina mlčanie týchto žien prerozprávaná svojím jedinečným hlasom.

To, čo predviedla Nina Maclaughin som ešte nezažila. Autorka zmiešala rôzne štýly písania, hrala sa s nekonečnou predstavivosťou a do každého príbehu vniesla niečo originálne. Kľudne ste mohli končiť mailovou formou a začínať básňou. Páčilo sa mi to. Niečo staré bolo obohaté moderným, spolu to tvorilo veľmi zvláštnu, ale pritom jedinečnú kombináciu. Musíte sa pripraviť, že aj hrdinky príbehov rozprávali moderným jazykom, nebáli sa používať vulgarizmy. Zvykať si na “boháča” vo vetách bolo najprv prekvapujúce, potom to prešlo do fázy nepáčisamito, ale nakoniec som si zvykla a pripomenulo mi to, že tie zvery, monštrá ovládané svojimi pudmi - inak nazývaní aj alfasamcami - žijú s nami doteraz a nie vždy sa správajú pekne.

Ale. V knihe nájdete naozaj rôzne príbehy. Niektoré sú aj o láske. Ale väčšina si neberie servítku pred ústa. Možno vám táto forma prerozprávania gréckej mytológie nesadne, možno sa vám zapáči. To je už len na vás. Ja vám to rozhodne odporúčam, je to niečo nové, možno pritiahnuté do extrému, ale ja tento extrém prijímam.
Čítať viac
21

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
3.11.2021
Veľmi dobrá
Prebuď sa, Siréna je jedinečná kniha, ktorá dýcha gréckou mytológiou. Autorka sa s príbehmi jednotlivých žien vyhrala a rozhodne si neberie servítku pred ústa.

Všetky hlavné hrdinky sú prevzaté z Ovídiových Premien. Ja som ich však nečítala, preto som spoznala len niektoré. A to je škoda. Priala by som si mať pred čítaním viac naštudovanú mytológiu. Síce mi to neubralo zo zážitku z čítania, ale poznať originálne príbehy a teraz ich čítať z iného uhla pohľadu by bolo predsalen o inom :)

Každá kapitola sa venovala inej hrdinke. Boli o znásilneniach, strachu, omyloch, obetách, ale aj o láske. Mnohé mali podobnú zápletku, no autorka nás nenechá, aby sme sa nudili. Strieda rôzne štýly a človek priam cíti ako ju písanie bavilo. Jedna kapitola je písaná ako sedenie u terapeuta v 21. storočí, iné ako spoveď ženy z minulosti, obyčajný dialóg či prerozprávanie príbehu niekoho iného.

Veľmi pestrá a dobrá knižka. Napokon už len odporúčim dávkovať si ju pomalšie a viac si ju vychutnať, prípadne si popri tom k téme prečítať niečo navyše.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Prebuď sa, Siréna je Premenám veľmi blízka, na druhej strane ich úplne premieňa – a to je skutočný autorský výkon... MacLaughlinovej slová sú návykovo kreatívne, sú kvalitou vylovenou z náročného zdroja. Jej príbehy o znásilnení sú komplikované a viacrozmerné, vyhýbajú sa plytkosti, aká sa často spája s námetmi, ktoré sa nám zdajú známe... Prebuď sa, Siréna je pôsobivá autorská odpoveď na otázku našej doby: Ako máme naložiť s mýtmi, ktorých počiatkom je znásilnenie?“
Sophie Haigney, The Nation

„Nina MacLaughlin vytvorila neskutočne ambiciózne dielo. Vyzvala Ovídiove ženské postavy – dcéru, matku, sestru, manželku, vdovu, kráľovnú, nymfu, bakchantku, obludu, ba ešte aj slepého veštca Teiresia –, aby sa prostredníctvom nej rozospievali. Vďaka tomu sme sa dozvedeli, aké to je, keď vás prenasleduje obor Polyfemos, keď vás znásilní Neptún, keď je dieťaťom vo vašej maternici Herkules, keď sa premeníte na trstinu, na kravu, na prameň, na pavúka, na súhvezdie. Prebuď sa, Siréna je ohromujúce dielo, ktoré neprerušene zvučí odvážnym aj lyrickým jazykom, bez okolkov, a predsa ostáva jemne zmyselné i plné prirodzenej krásy.“
Mary Norris, autorka knihy Greek to Me

„Provokatívne interpretácie veľmi starých príbehov, v ktorých sa autorka zameriava na ženské postavy, mnohé už dnešnému publiku málo známe... MacLaughlin o nich rozpráva sviežo a pútavo, pretože protagonistkám ponecháva ich vlastné hlasy. Sú to interpretácie živé, životne dôležité, plné hnevu.“
Recenzia z portálu Kirkus

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„Člověk buď umí být šťastný, nebo to prostě neumí. Jestli nejsem šťastná teď a tady, je chyba ve mně a nebudu šťastná ani nikde jinde. “

Slepá mapa - Alena Mornštajnová, 2018
Slepá mapa
Alena Mornštajnová