Superveľmoc? - Kristína Kironská, Richard Turcsányi, Hadart Publishing, 2020

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Superveľmoc?

Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne

Čína zaznamenáva v posledných rokoch unikátny vzostup. Jej nadobudnutá moc sa pritom prejavuje rôzne. Napína svaly na hraniciach, snaží sa dostať do Európy s iniciatívou „Nová... Čítať viac

Vydavateľstvo
Hadart Publishing, 2020
Počet strán
415

Čína zaznamenáva v posledných rokoch unikátny vzostup. Jej nadobudnutá moc sa pritom prejavuje rôzne. Napína svaly na hraniciach, snaží sa dostať do Európy s iniciatívou „Nová hodvábna cesta“ a jej celkový globálny vplyv rastie... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

19,90 €

Na sklade 4 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 17 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

AHA! Rodičovstvo - Laura Markham, Ikar, 2024
Superveľmoc? - Kristína Kironská, Richard Turcsányi, Hadart Publishing, 2020
19,90 €

Viac o knihe

Čína zaznamenáva v posledných rokoch unikátny vzostup. Jej nadobudnutá moc sa pritom prejavuje rôzne. Napína svaly na hraniciach, snaží sa dostať do Európy s iniciatívou „Nová hodvábna cesta“ a jej celkový globálny vplyv rastie. To sa odzrkadľuje aj na jej ambíciách – Čína sa vojensky posilňuje a rastú aj jej nacionalistické tendencie, ktorých príkladom je dianie v Hongkongu alebo uväznenie vyše jedného milióna ujgurských obyvateľov v prevýchovných táboroch. Aj napriek tomu však zostáva Čína veľkou neznámou. Mnohí ju naďalej považujú „len“ za nepreniknuteľnú obrovskú komunistickú krajinu na opačnom konci sveta, ktorá komunikuje ťažko pochopiteľným písmom. Čína sa však stáva dôležitým aktérom aj v strednej Európe a potrebujeme jej rozumieť, aby sme sa s ňou naučili žiť.

Kniha Superveľmoc? Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne obsahuje všetky dôležité informácie spísané zrozumiteľne a jasne pre každého, kto má záujem túto krajinu lepšie pochopiť. Ide o prvú publikáciu v slovenčine, ktorá komplexným spôsobom mapuje spoločenskú, ekonomickú, kultúrnu, náboženskú i politickú situáciu v Číne.
Čítať viac
Počet strán
415
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×225 mm
Hmotnosť
816 g
ISBN
9788099941237
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
821521
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Hadart Publishing
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

19 hodnotení

12
7
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

31.10.2023
Dobrá kniha
Kniha je dobrým prehľadom o rôznych aspektoch súčasnej Číny vrátane historického kontextu. Nedá sa povedať, že by som sa dozvedel niečo zásadne prekvapujúce, možno by som v niektorých častiach uvítal hlbšiu analýzu (to by ale asi bola kniha dvakrát tak hrubá), niekde boli aj opakované informácie (možno vzhľadom na rôznych autorov kapitol), ale ako celok fajn.

Hviezdička dole za obetu woke bôžikom vo forme rodovo citlivého jazyka idúceho do extrému. Rodinní príslušníci a príslušníčky, nacionalisti a nacionalistky, to ako naozaj vážne? Rozprávajú tak autori (a autorky!) doma? Radi čítajú takto písané materiály? Bol niekto extra platený za to, aby finálny text takto upravil? Neuveriteľne to pri čítaní vyrušuje, aspoň mňa to spoľahlivo "vyhodí" z tempa čítania, na ktoré som zvyknutý. Až do miery, že by som rovnaký text radšej čítal po anglicky, ako v tejto spotvorenej slovenčine vhodnej pre volebný program istej strany, ale určite nie ako náučný text...
Čítať viac
24.7.2023
Kniha nesie podtitul - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne. Prevedie vás 3 časťami, a to: 1) História, spoločnosť a kultúra, 2) Politika a ekonomika a 3) Medzinárodné vzťahy.

Titul je písaný populárne-náučným štýlom, a je dobrý na zorientovanie sa v histórii, politike a medzinárodných vzťahoch súčasnej Číny aj pre tých, ktorí sa týmto témam venujú skôr pasívne. Obsahuje obrázky, či karikatúry a na konci zoznam zdrojov. Kniha sa mi čítala ľahko a príjemne ma prekvapila, keďže ja osobne sa Číne a témam s ňou spojených veľmi nevenujem. Rozšírila mi však obzory a môžem stavať na informáciách pri sledovaní správ alebo odborných tém spojených s mojou prácou, nakoľko sa Čína stáva čoraz väčším a relevantnejším svetovým aktérom.
Čítať viac
20
V korunách stromov - Richard Powers, 2020
Práve čítam
V korunách stromov

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
22.11.2022
Zaujímavé čítanie
Čínska ľudová republika je najľudnatejšou krajinou sveta. Vetu Made in China nájdete minimálne na každom druhom predmete vo svojom okolí. Aj napriek tomu, že je svetovou veľmocou, jej obyvatelia môžu o demokracii iba snívať (ako aj o slobode slova či zrušení cenzúry).
Ako to, že sa v ČĽR udržal pri moci komunizmus? Koľko Číňanov sa urazí, ak nazvete skutočnou Čínou Taiwan? Bude príčinou ďalšej vojny spor o územia na hraniciach s Indiou? Prečo nikto nehovorí o detskej práci a “prevýchovných táboroch”? Ktorým slovenským politikom zaplatila ČĽR podozrivé “študijné cesty”? V tejto knihe sa dozviete odpovede na všetky tieto otázky, a ešte o trochu viac.
Poviem vám teda, toto bol neskutočný boj. Dosť dlho mi trvalo, než som si zvykla, že ide skôr o učebnicu, než oddychové čítanie. Čím viac som však čítala, tým ľahšie som chápala jednotlivé prepojenia.

Kniha obsahuje široký záber tém a oblastí, ktoré sú predkladané čitateľovi v nenáročnejšom jazyku. Autori sa prostredníctvom historických udalostí a analýzou súčasného stavu krajiny dostávajú k témam, ktoré vám ukážu, aký je vlastne život v ČĽR. Zistíte, prečo sa obyvateľom v období pádu komunistov vo svete nepodarilo presadiť aj doma demokratický režim, ako sa vládna strana pokúsila vymazať celú nevyhovujúcu menšinu, ako sa z jedného z počiatočných revolucionárov stal symbol komunistického zriadenia, prečo sa ČĽR urazí na každého, kto má priateľské vzťahy s Taiwanom, alebo sa stretne s Dalajlámom. Kniha ponúka zaujímavý pohľad na minulosť, súčasnosť i budúcnosť, ktorú môžeme, minimálne v dopadoch na životné prostredie, s miernym zdesením predpovedať.

Posledná kapitola, venovaná vzájomným vzťahom ČĽR a Slovenska, bola vážne zaujímavým čítaním. To, prečo niektorí politici tak vehementne obhajujú čínsky režim, v akých politických stranách si ČĽR zháňa svojich obdivovateľov a ako sa snaží zlepšiť si svoj obraz u nás, dokonalo zrhnulo celú atmosféru knihy.

Aj po náročnom začiatku musím skonštatovať, že mi toho kniha veľa dala.
Čítať viac
@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
11.4.2022
@magical_nights_with_book
Pri tejto knižke musím spomenúť aj jej formálnu jazykovú stránku. Hodnotím ako originálne, že tak ako samotný názov knihy, aj každý názov kapitoly má na záver otáznik, čiže autori akoby kládli otázky a potom na ne v danej kapitole odpovedajú. Ďalšia vec je rodovo citlivý jazyk, ktorý na mňa pôsobil rušivo. Oceňujem však ochotu autorského kolektívu písať knižku rešpektujúc oba rody :)
Obálka sa podľa mňa podarila – keďže je červená (čo sa môže spájať s komunizmom Číny), je výrazná a v kníhkupectvách neprehliadnuteľná. Obsahovo ma knižka tiež zaujala.
Hoci Čína a jej kultúra môžu pôsobiť na prvý pohľad príťažlivo, vďaka čomu je to veľmi navštevovaná krajina, krajina skrýva aj svoje negatívne zákutia, o ktorých bežní ľudia možno nevedia. Okrem komunizmu ide napríklad o politiku namierenú proti iným etnikám, akými sú napríklad aj Ujguri, ktorí sú umiestňovaní do pracovných, tzv. reedukačných táborov, kde sa snažia oslabiť ich etnickú a náboženskú identitu rôznymi neľudskými spôsobmi, o ktorých sa môžete v knihe dočítať. No vo väčšine sveta sú dôležitejšie obchody s Čínou než ľudské práva.
Páči sa mi zároveň to, ako autori venovali knižku zosnulému dekanovi Martinovi Slobodníkovi.
Knižku odporúčam hlavne tým, ktorých zaujíma Čína, čínska kultúra a spoločenská situácia v tejto krajine. Zároveň tým, ktorí by chceli navštíviť Čínu a predtým by o nej chceli vedieť niečo viac :)
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený nákup
30.3.2022
Zapojíte sa do činnosti sekty alebo tajnej spoločnosti a hrozí vám väzenie na 7 rokov alebo nútené práce v pracovných táboroch. A môže sa vám to podariť celkom ľahko, v Číne totiž funguje viacero protištátnych náboženských spolkov, ktoré nepatria k piatim oficiálnym náboženským smerom uznávaných KSČ. Viete vlastne, ktoré sú tie legálne? Ako sa drží Komunistická strana Číny pri moci? Ktoré témy sú v Číne tabu, ako funguje vidiecky alebo mestský status, čo je pravdy na päťtisíc rokov trvajúcej neprerušenej histórii krajiny? Tých otázok by sa dalo vysypať toľko…

Čína rastie nielen v medzinárodných kruhoch, no naše vedomosti o nej sú často skreslené, neúplné a o mnohých veciach nemáme ani tušenie, čo je obrovská škoda. Práve preto som sa veľmi potešila, keď na Slovensku vyšla kniha Superveľmoc. Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne v nej nájdete prehľadne zoradené do kapitol, ktoré si môžete dávkovať podľa ľubovôle. V časti o histórii, kultúre, spoločnosti získate obraz o vývoji Číny, Mao Ce-tungovi, masakri v 1989, sociálnych problémoch, ktoré zapríčinila napríklad politika jedného dieťaťa, prečo v Číne každoročne zmizne asi 70 000 detí a prečo ak ženy čakali dievčatko, chodili na dobrovoľné potraty. A to lekári ani nesmeli prezradiť rodičom pohlavie dieťaťa…

Dozviete sa to najdôležitejšie o politike a ekonomike krajiny, o sociálnom kredite, kvalite životného prostredia a o tom, ako je na tom Čína s inováciami. Tušili ste, že Čína má viac vysokorýchlostných železníc ako celý svet dokopy? Hospodársky rast a zlepšenie životnej úrovne so sebou však prináša aj tienisté stránky, ktorým musí krajina čeliť.

Veľmi zaujímavá je aj časť o medzinárodných vzťahoch, kde sa dočítate napríklad o vzťahoch Číny s Európou a Ruskom alebo s USA (aféra s Huawei napríklad) a Slovenskom. Túto knihu jednoducho potrebujete, informácie v nej patria k všeobecnému rozhľadu, je výborná. Neviem sa dočkať Ázijského šampióna!
Čítať viac
Filip Hloža
Overený zákazník
28.2.2022
Kvalitný úvod do čínskych reáílií
Kniha čitateľom a čitateľkám prináša kvalitný úvod do čínskych dejín i súčasnosti. Čitatelia a čitateľky zistia nielen to, ako sa k moci dostali komunisti a komunistky, ale vďaka odborníkom a odborníčkam získajú pohľad aj do života bežných Číňanov a Číňaniek či Taiwančanov a Taiwančaniek. Štyri hviezdy dávam práve kvôli tomu bizarnému trendu uvádzania mužského i ženského rodu všade, kde je to možné. Strašne ma to odpútavalo od obsahu a viackrát som sa pristihol, že neveriacky krútim hlavou (najviac asi pri nacionalistoch a nacionalistkách). Čítať viac
Monika Kralovičová
Overený nákup
15.2.2022
Čína
Výborná objektívna kniha o súčasnej Číne na našom trhu. Mohla by tam byť aj kapitola o čínskom vesmírnom programe, keďže aj tam sa Čína úspešne angažuje. Čítať viac
8.12.2021
Najlepšia kniha o Číne v slovenčine
Výborná kniha, ktorá je presne tým, čo v úvode sľubuje, zasvätením do mýtami opradenej súčasnej Číny a to aj s historickým kontextom, ktorý dáva súčasnému dianiu zmysel (z hľadiska porozumenia). V textoch nenájdete malé príbehy, príbehy jednotlivcov, nenájdete v nej tú každodennú ľudskosť ako to býva pri reportážnej literatúre, texty sú skôr akademickým makropohľadom, ale očistené o nudné časti akademických textov. Každá ďalšia kapitola človeka ponorí hlbšie do poznania súčasnej Číny a predsa ostane na konci pocit, že je ešte čo objavovať - čo je opäť niečo, čo si autori knihy kládli ako cieľ. Motivovať človeka k tomu, aby o Číne, prípadne celom regióne chcel vedieť viacej informácií. Čítať viac
2

Neprečítam ročne desiatky kníh, ale hltám všetko, po čom náhle zatúžim. Ťahá ma len literatúra faktu, pohľady na skutočný svet, návraty do dejín či pohľady vpred.

Tomáš Blahuta
Overený zákazník
13.9.2021
Zakladná učebnica o súčasnej Číne
Kniha dostatočne vysvetľuje najrôznejšie pohľady na Čínu a prezradzuje množstvo zaujímavostí. Pôsobí na mňa ako vydarený základ pre našinca, ktorý sa o tejto dračej krajine rozhodne dozvedieť o čosi viac. Samozrejme, ťažko si zapamätať všetky fakty a poznatky, rád si ju po čase prečítam znova. Odporúčam. Čítať viac
7.8.2021
Odporucam
5* za obsah. Takato kniha na slovenskom trhu chybala. Vyborny primat do problematiky Ciny pre slovenskeho citatela, predstavuje mu vsetky dolezite oblasti z historie, politickeho, socialneho a ekonomickeho zivota krajiny. Od nej sa moze clovek odpichnut a badat hlbsie v ktorejkolvek z tychto tem. Obcas citit kompresiu informacii na tak malom priestore, na druhej strane, Cina je obrovska krajina, nie vsetko sa da vyrozpravat v kratkosti a ocenujem, ze kniha nema 1500+ stran.

-1* za opakovane zdvojovanie rodu "ludskych" podstatnych mien v kazdom pripade napriec knihou. Cinania a Cinanky, obyvatelia a obyvatelky, komunisti a komunistky, predstavitelia a predstavitelky.... velmi rusivy faktor pri citatny (predlzuje a spomaluje) a myslim, ze tematicky a obsahovo nepotrebny.
Čítať viac

„Korytnačky vám o ceste môžu povedať viac ako králiky.“