Lukáš Zorád

4

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

4
4

Lukáš Zorád napísal recenziu

02.03.2023 07:31

Najlepší román o polygamii, ktorý si môžeme prečítať v Slovenčine. Postupne sa v ňom zoznamujeme s osobnými príbehmi 4 manželiek Babu Segiho, a ako to už v osobných príbehoch býva, tie sú plné drsných prekvapení. Je to naozaj nevšedné čítanie, v ktorom ku každej z postáv dokážete prežiť všetky druhy emócií, od odsúdenia až po úplné pochopenie a naopak.

Čítať viac

4
Lukáš Zorád

Lukáš Zorád získal odznak Máte čitateľský profil

08.12.2021 10:56

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
4
4

Lukáš Zorád napísal recenziu

08.12.2021 10:02

Prvých sto strán ma nebavilo, Michele mala obyčajne, nudné detstvo a zdĺhavé opisy toho, ako sa hrala s bábikami, ci ako sa učila hrať na piano boli fakt nudné. Kniha začala naberať na obrátkach od prvého rande s Barackom a potom ma už nepustila. Pre ľudí v strednom veku s mladými rodinami a kariérami, ideálne letné čítanie.

Michele Obama veľmi detailne opisuje, čo všetko prežívala rodina Obamovcov počas obdobia, kedy bol jej manžel Barack Obama senátorom, či počas prezidentskej kampane. Čoho všetkého sa museli vzdať, čo všetko obetovať, čo im to naopak dalo, ako sa s neustálou neprítomnosťou manžela a otca priebežne vysporiadali a ako sa s tým učili žiť. Vyštudovaná právnička Michele Obama pritom sama mala úspešnú kariéru v pomáhajúcich profesiách. Na celej knihe výnimočného manželského páru je skvelé práve to, ako veľmi obyčajné sú každodenné starosti a dilemy, ktoré museli Obamovci riešiť.

„ Ako každý nový pár, navzájom sme sa učili, ako sa hádať. Nehádali sme sa často, ale keď už, tak zvyčajne kvôli malým hlúpostiam, ktoré sa vynárali najmä v momentoch, keď bol aspoň jeden z nás unavený, alebo v strese. A áno, hádali sme sa. A či už to robilo dobrotu, alebo zlotu, mám tendenciu kričať, keď som nahnevaná. Keď ma niečo rozruší, spôsobuje mi to až fyzické reakcie. Akási ohnivá guľa, ktorá preletí celým mojim telom a vybuchne takou silou, že si občas ani nepamätám, čo som v tom záchvate hnevu povedala. Na druhú stranu Barack mal tendenciu ostať pokojný a racionálny, jeho slová boli jasne formulované a preto v danom momente veľmi iritujúce. Trvalo nám to nejaký čas (roky) kým sme sa naučili, že takýto proste sme, takto reagujeme, že obaja sme sumou našich génov a toho, čo všetko sme získali od našich rodičov a ich rodičov. Za nejaký čas sme sa zladili natoľko, že dokážeme naše frustrácie a hnev spoločne prekonávať omnoho jednoduchšie. Dnes, keď sa hádame, je to menej dramatické, omnoho efektívnejšie a vždy s láskou, ktorú máme jeden pre druhého. Nezáleží na tom, ako veľmi unavení a zničení sme.“

Čítať viac

4
4

Lukáš Zorád napísal recenziu

08.12.2021 09:58

Výborná kniha, ktorá je presne tým, čo v úvode sľubuje, zasvätením do mýtami opradenej súčasnej Číny a to aj s historickým kontextom, ktorý dáva súčasnému dianiu zmysel (z hľadiska porozumenia). V textoch nenájdete malé príbehy, príbehy jednotlivcov, nenájdete v nej tú každodennú ľudskosť ako to býva pri reportážnej literatúre, texty sú skôr akademickým makropohľadom, ale očistené o nudné časti akademických textov. Každá ďalšia kapitola človeka ponorí hlbšie do poznania súčasnej Číny a predsa ostane na konci pocit, že je ešte čo objavovať - čo je opäť niečo, čo si autori knihy kládli ako cieľ. Motivovať človeka k tomu, aby o Číne, prípadne celom regióne chcel vedieť viacej informácií.

Čítať viac

4
4

Lukáš Zorád napísal recenziu

08.12.2021 09:55

Je skvelé, že táto kniha na Slovensku vznikla. Po Číne (ktorá má stále ešte o trošku viac miliónov obyvateľov, ako celý Africký kontinent) tak vznikla v slovenčine ďalšia výborná publikácia, dielo viacerých autorov, ktoré sa zaoberá rôznymi aspektami pre nás málo známymi a mýtami opradenými miestami. Je to moderné, je to informačne korektné a obe knihy majú presah na to, prečo by to ľudí na malom Slovensku malo vôbec zaujímať.

Keďže ide o dielo viacerých autorov a autoriek, je ťažké hodnotiť celú knihu v pár vetách. Kapitoly sú napísané rôznym štýlom. Niektoré kapitoly mi pripadali príliš akademické (napríklad kapitola o africkej literatúre je síce veľmi hodnotná, ako dobrý prehľad literárnej tvorby na kontinente, no zároveň prakticky nečitateľná, hoci autorka sa veľmi snažila), iné boli priam dobrodružné (Móric Beňovský). Taktiež nie je úplne jasné, ako zostavovateľ vyberal jednotlivé témy, ktoré sa do knihy dostali, čo je ale pri tak rozsiahlom kontinente dosť komplikované. Predstavte si, že píšete knihu o Európe. Ani neviem, kde by som začal.

Čo v tejto publikácií oceňujem asi najviac (podobne ako pri Číne) je, že mnohé súčasné udalosti sú tu vysvetlené s kvalitným historickým kontextom a v tomto smere kniha prináša na Slovensko nesmierne cenné a určite málo známe skutočnosti, ktoré pomáhajú súčasný kontinent lepšie pochopiť.

Môj záver je, že to je skvelá jednotka a tešíme sa na dvojku. Prípadne, kedy dozrie čas na to, že budú jednotlivé krajiny Afriky pre nás natoľko významné a zaujímavé (a oni sú), že bude kniha o Nigérií, Etiópií, či ďalších fascinujúcich krajinách.

Čítať viac

Afrika - Silvester Trnovec, 2021
Afrika
  • Silvester Trnovec
4,9
19,90 €

4
4

Lukáš Zorád napísal recenziu

08.11.2021 14:23

Krátke kapitoly sú skvelým čítaním na momenty, kedy máte málo času, ale niekde proste musíte chvíľu čakať. Mám ju stále so sebou. Obsahovo ma núti zamýšľať sa nad tým, čo a ako robím pre svoje zdravie. Môže byť.

Čítať viac

4
4

Lukáš Zorád napísal recenziu

08.11.2021 14:20

Ak vás trápi napríklad to, ako komunikovať závažné hodnotové témy, ktoré rozdeľujú spoločnosť a trápi vás to v rodine, medzi známymi, či s verejnosťou na podujatiach, táto kniha by určite nemala chýbať vo vašej knižnici. Je to spracované tak, že sa k tomu dá po čase vracať a študovať si niektoré kapitoly znova a znova....pretože tieto zručnosti treba trénovať. No a zásady v nej popísané, vám môžu pomôcť vylepšiť vzťahy. Bez manipulácie, úprimne a otvorene.

Čítať viac

4
Lukáš Zorád

Lukáš Zorád získal odznak Plány do budúcnosti

11.11.2009 10:24

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

Plány do budúcnosti

„Svet nie je čiernobiely, niekedy musíte pracovať s odtieňmi šedej...“

Slepé oko - Stuart MacBride, 2013
Slepé oko
Stuart MacBride