Petra Krňanová

8

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

15.04.2024 21:02

Hannah je úspešná anglická právnička, no má nedostatky vo varení. Keď jej nová kolegyňa v práci stále pečie parádne koláče, všetci ju za to obdivujú a ona zvládne len jeden koláč podľa overeného receptu, rozhodne sa prihlásiť na 6-týždňový kurz do vychýrenej írskej kuchárskej školy v Killorgally. Ešte pred odchodom do Killorgally stretne v Dubline šarmantného mladíka, s ktorým strávi noc a zabudne si uňho lodičku.

Čo čert nechcel, znovu naňho natrafí práve na statku, kde sa nachádza kuchárska škola a zistí, že je to syn zakladateľky a šéfky školy, navyše veľmi známa kuchárska celebrita Conor Byrne. O tom, že sa už stretli a strávili spolu noc, nikomu nepovedia. Hannah sa postupne zoznamuje s ostatnými účastníkmi kurzu, trávia spolu čas a navštevujú sa v domčekoch, v ktorých sú ubytovaní počas kurzu. Hannah býva sama, nakoľko sa jej spolubývajúca na poslednú chvíľu odhlási. No keď zistí, že jej niekto cudzí nakúka cez okno a bol v jej neprítomnosti aj dnu, šéfka školy Adrienne zavelí, že po zvyšok trvania kurzu s ňou bude bývať Conor. Ako to už býva, budú sa čoraz viac zbližovať (v ich prípade opäť).

Kniha začala dobre, ale po epizóde v Dubline som si povedala, že o čom sa ideme baviť ďalej, keď sme to dostali už na začiatku. Dej bol však príjemný, človek si predstavoval zelené írske luky a šumiace more a na záver dostal prekvapivé rozuzlenie - t.j. ako súvisel tajomný votrelec s nepríjemným susedom a ako sa Hannah nakoniec rozhodne čo sa týka jej budúcnosti. Toto je moja prvá skúsenosť so sériou Romantické úteky (aj s autorkou), ale myslím, že sa k nej ešte rada vrátim.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

31.12.2023 17:15

Túto knihu som mala vo wishliste ešte predtým ako som vedela, kto vôbec Ľudovít Ódor je a bude. Zaujala ma svojim širokým záberom tém, obsahujúcich v podstate všetko dôležité v našom živote. Kúpila som si ju až potom, keď sa stal premiérom, no dostať sa k nej a úspešne ju prečítať, sa mi podarilo až omnoho neskôr. Tak sa stalo, že svoj rok končím práve jeho knihou, na čo som však aj hrdá.

Právom jej patrí 5*, pretože je prehľadne štruktúrovaná, obohatená o Shootyho karikatúry a poznámky na okraj (ktoré dovysvetľujú mnohé). Na konci knihy je samozrejmosťou odkaz na literatúru, pekne podľa kapitol.

Čo sa týka tém, môžeme tam nájsť okruhy ako 1) Svetové megatrendy, 2) Fungovanie vesmíru, 3) Biologický svet, 4) Rozum a cit, 5) Ľudia a spoločnosť, 6) Technologická revolúcia, 7) Čísla a formy, 8) Fundovaný občan a 9) Spokojný život. Každá kapitola v tematickom okruhu má svoju obtiažnosť vyjadrenú * (od 1-3), čo tiež môže napomôcť človeku v rozhodovaní sa, či sa do tej témy pustí alebo nie. Ja som sa rozhodla poctivo prelúskať každú kapitolu, aj keď som nie vždy všetkému rozumela. Zobrala som si však ponaučenie aj od Vedátora – dôležité je čítať, nemusíme všetkému vždy 100% rozumieť. Rozšírila som si tak obzory aj mimo môj žáner/profesionálne zameranie. Zároveň autorovi vyjadrujem za jeho široké znalosti obdiv a som vďačná, že som ho mohla aj osobne stretnúť. Táto „príručka“ všeobecných znalostí by mala byť v každej domácnosti (a ako bonus sú v texte schované aj pikošky o autorovi). Pevne verím, že toho ešte veľa napíše.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

11.08.2023 09:24

Catalina Martín pracuje vo firme InTech v New Yorku, ale pochádza zo Španielska. Po škaredom rozchode pred pár rokmi zo Španielska odišla, aby zabudla a málokedy sa vracia späť. V USA si vybudovala nový život. O chvíľu sa však blíži svadba jej sestry Isabel a ona sa bude musieť na pár dní vrátiť do Španielska. Doma povedala, že príde aj s priateľom, ale kde ho však zobrať? Ponúkne sa jej kolega Aaron, ktorého neznáša, pretože ho pred pár rokmi počula nadriadenému povedať, že s ňou nechce pracovať. Ako sa však svadba blíži, bude mu musieť na ponuku kývnuť. Na oplátku s ním musí ísť na jeden charitatívny večer.

Svadbu v Španielsku si prekvapivo užijú a stane sa medzi nimi aj niečo viac. Postupne jej odhaľuje svoju minulosť, no aj o Line sa podozvedáme a pochopíme, čo ju rokmi traumatizovalo, že sa domov skoro nevracala.

Je to príjemná letná oddychovka. Na začiatku mi pripomínala knihy Ali Hazelwood - pomalý rozjazd, dlhé opisy úvah hlavnej hrdinky, ale potom sa to zlepšilo. Táto kniha by si pokojne zaslúžila aj viac strán, aby sme mali viac priestoru na udalosti, ktoré sa odohrávajú na konci knihy a nemuseli sme to prejsť len krátkymi kapitolami. Španielsky ľúbostný podvod mal jednu chybičku krásy, keď sa mi chvíľami zdalo, že Aaron je na Linu až príliš ready a všetko mal premyslené (doslova - aj určitými pomôckami) - môže to vyznieť trochu creepy :D Ale určite odporúčam.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

24.07.2023 15:41

Kniha nesie podtitul - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne. Prevedie vás 3 časťami, a to: 1) História, spoločnosť a kultúra, 2) Politika a ekonomika a 3) Medzinárodné vzťahy.

Titul je písaný populárne-náučným štýlom, a je dobrý na zorientovanie sa v histórii, politike a medzinárodných vzťahoch súčasnej Číny aj pre tých, ktorí sa týmto témam venujú skôr pasívne. Obsahuje obrázky, či karikatúry a na konci zoznam zdrojov. Kniha sa mi čítala ľahko a príjemne ma prekvapila, keďže ja osobne sa Číne a témam s ňou spojených veľmi nevenujem. Rozšírila mi však obzory a môžem stavať na informáciách pri sledovaní správ alebo odborných tém spojených s mojou prácou, nakoľko sa Čína stáva čoraz väčším a relevantnejším svetovým aktérom.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

10.07.2023 19:38

V poradí druhá kniha známeho českého párového terapeuta sa zameriava na pasce vo vzťahoch. Tento raz neponúka extra kapitolu príbehy z terapeutovne, ale úvod do každej kapitoly ilustruje typickými otázkami, ktoré by v tej miestnosti mohli zaznieť.

Kniha má dokopy 11 kapitol a hovorí o pasci nudy, hádkach, sociálnych sieťach, prílišnej prepracovanosti, či rodičoch. Keď sa tak človek nad tým zamyslí, sú to všetko "témy", s ktorými sa stretávame v živote dennodenne a neuvedomujeme si, ako nás môžu ovplyvniť a dovolím si povedať, že každý si tam nájde niečo zo svojho vzťahu.

Autor nás opäť raz ľudskou rečou previedol zložitými témami. Obe jeho knihy sa dajú prečítať znova a znova a zakaždým tam nájdete niečo na zamyslenie alebo s čím by sa dalo pracovať.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

21.06.2023 21:38

Po Hypotéze lásky som mala veľké očakávania. Hypotéza ma veľmi bavila, držala v napätí, dojímala, čítala sa sama (okej, až na ťažký začiatok). Ťažký začiatok som mala aj s Analýzou lásky, ale, bohužiaľ, ťažký vzťah sme mali počas celej knihy.

Idea bola dobrá - Dr. Bee, neurovedkyňa, ktorá ide na 3 mesiace do Houstonu pracovať pre projekt NASA. Konkrétne budú vylepšovať helmy pre astronautov. Jej ko-líder je Levi, s ktorým nemajú dobrý vzťah, vždy sa spolupráci, či komunikácii s ňou vyhýbal čo to šlo. Bee je sirota a má len sestru Reike (dvojča), ktorá je veľká cestovateľka a vidia sa málo. Svojej asistentke je ako matka. Má ružové vlasy, pírsingy, tetovania, častý pocit samoty, nevydarený vážny vzťah a chýba jej domov. V detstve so sestrou vystriedali mnohých príbuzných, ale nikde neboli poriadne doma. Po tom ako ju Tim nechá skoro pred oltárom, neverí, že bude môcť niekedy niekoho ešte milovať (okrem vedy a Marie Curie).

V knihe badať hrozne veľa podobných vzorcov z Hypotézy: od ťažkopádneho začiatku, nijakého alebo zlého vzťahu dvoch hlavných aktérov, po zázračné danie sa dokopy, nejaká tá spicy scéna, veľký plot twist. Nechcem skĺzať do veľkého porovnávania, ale asi sa mu nevyhnem. Kým Hypotéza nám vzťah dávkovala postupne, v Analýze nám je tak trochu predostrený na podnose, niekde za polkou knihy a koniec je trochu odfláknutý. Aj keď ma trochu sklamali opakujúce sa vzorce, Ali vždy príde s nejakým nečakanm plot twistom (skoro ako detektívka), preto jej človek možno dá stále šancu, aj keď momentálne si od nej dávam oddych.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

15.06.2023 21:15

Kniha známeho párového terapeuta Honzu Vojtka má 19 krátkych kapitoliek zameraných na rôzne vzťahové situácie v živote zakončených príbehmi z terapeutovne. Či už je to nevera, láska ako náplasť, tolerancia, rozhodnutie nemať deti, stereotypy, poverčivosť, nedostatok komunikácie, láska v dobe digitálnej, či s hendikepom. Škála je naozaj široká.

Stretla som sa s recenziami, ktoré hovoria, že ľudia, ktorí už počuli jeho prednášky, nenašli v knihe nič nové. Alebo že je veľmi feministický alebo že prezentuje svoje príbehy z terapeutovne ako samý "success". Podľa mňa je dobré, že každá kapitola mala reálny príbeh, ktorý dokreslil "teóriu" a tému kapitoly. Podnázov knihy je Párová terapia do vrecka, takže nemôžeme čakať elaboráty, ale len základ. Mňa osobne kniha veľmi bavila, že by som si vedela predstaviť "extended" verziu. Vojtko má svoj štýl, je ľudský, ľahko pochopiteľný, určite sa k nemu v knižnej podobe ešte vrátim.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

15.05.2023 20:03

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Olive je študentka PhD.na Stanforde. Zaujíma sa o včasnú diagnostiku rakoviny pankreasu. Jej záujem o túto chorobu pramení z osobných dôvodov - práve jej mama na ňu zomrela, keď mala 15.
Jej najlepšej kamarátke Anh sa páči Jeremy, s ktorým sa stretávala aj Olive. Preto Olive jedného dňa urobí bláznivú vec - pobozká na chodbe v labáku prvého okoloidúceho, ktorého stretne len preto, aby Anh uverila, že Olive niekoho má a mohla sa s kľudným svedomím stretávať s Jeremym. Problémom je, že ten náhodný okoloidúci nie je nik iný ako obávaný učiteľ Adam Carlsen - bystrý vymakaný krásavec, ale veľmi nevrlý.
Olive sa zamotáva do fake vzťahu a klamstiev a neskôr aj do pavučiny lásky.
Na začiatku som bola z knihy celkom zmätená, pretože som nechápala, čo sa deje. Až neskôr som pochopila niektoré scény a opisy. Do ich príbehu som sa zaľúbila. Autorka nás držala v napätí a stále prichádzala s nejakým zvratom alebo odhalením - či už v životnom príbehu Olive alebo Adama. Tí dvaja si boli súdení. Vôbec to nebola lacná romantika, ale presne ten druh, ktorý vám nedovolí pustiť knižku (presne pre to som v pracovný deň šla spať o 01:00, proste to nešlo prestať čítať) a prežívate to s nimi (áno, možno aj tú spicy kapitolu).
Veľmi odporúčam, ak máte radi romantiku (ale nie lacnú a uponáhľanú) a ak radi sledujete vývoj, doslova postavám fandíte, smejete sa a vykrikujete od radosti. Plus na svoje si prídu aj tí, ktorí preferujú niečo mimo svoje zamerianie - napr. prostredie vedy, keď ste humanitne zameraní.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

02.05.2023 21:27

Kniha Roberta Laceyho popisuje konflikt princov Harryho a Williama a mapuje ich život a vzťah od detstva. Avšak niekedy zachádza až do prílišných detailov manželstva ich rodičov, kniha by nemala byť len o nich. Dobre vysvetľuje začiatky konfliktu a čo mu predchádzalo...niekedy však autor skákal z témy do témy, aj keď chápem, že sa snažil príbeh prepájať a nešiel 100% chronologicky. Stručne popisuje aj vzťahy rodičov Kate a Meghan, rodinné pozadie, začiatky vzťahov oboch princov. Celé čítanie bolo pre mňa love-hate relationship - niekedy som sa dozvedela veľa nových vecí, niekedy sa recyklovali už dávno známe. Čo mi vadilo, boli niekedy dohady a špekulácie ako napr., že mama Kate je na peniaze a Kate šla cielene po Williamovi.

Na spestrenie času a oddych fajn. Ak ste náročný čitateľ s obľubou britskej kráľovskej rodiny (a Team Kate ako ja), môžete mať vysoké očakávania, ktoré nemusia byť vždy naplnené.

Čítať viac

8
8

Petra Krňanová napísala recenziu

09.04.2023 16:39

Kniha Chleba z minového pole nesie názov jednej z reportáží v tejto knihe o Ukrajine. Stoja za ňou českí, slovenskí a ukrajinskí autori. Mnohí sa v nich nevenujú len roku 2022, kedy vypukla vojna na Ukrajine, ale zachádzajú aj ďalej do rokov 2014 a 2004. Aj keď všetci vieme, čo sa na Ukrajine udialo alebo deje, reportáže surovo vykresľujú holú realitu. Sú to príbehy bežných ľudí "z prvej ruky". Vidíme stret ruského a ukrajinského sveta (či už jazykovo, etnicky alebo názorovo). Pri čítaní týchto reportáží mi niekedy moje problémy prišli úplne hlúpe a nepodstatné, pretože ako sa hovorí, kým nejde o život, nejde o nič. Niektoré prvky vojny ostali stále rovnaké - ničenie, rabovanie, zabíjanie, hlad...a niektoré nesú znaky novej doby - ľudia sa vedia presunúť autom, dať vedieť blízkym, že žijú a sú v poriadku, či používať internet a sociálne médiá, aby celý svet vedel, čo sa deje (aj keď niekedy v obmedzenej miere, samozrejme).

Čítať viac

„Táta říka, že jen zřídka se dělají špatná rozhodnutí. Nejdůležitější je, aby je člověk udělal a držel se jich. “

Pohádka - Jonas T. Bengtsson, 2013
Pohádka
Jonas T. Bengtsson