Petra Krňanová

5

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

25.08.2021 09:44

20 ponaučení z 20.storočia. Útla knižka, v ktorej autor sumarizuje, z čoho by sme sa mali poučiť.
Pre ilustráciu, autor poukazoval na to, že by sme mali brániť naše inštitúcie a nečakať, že sa obracia samé, že by sme sa nemali báť vystúpiť a zaujať iný názor, pamätať na profesionálnu etiku (narážal na aféry firiem ako Siemens, či IG Farben počas nacistickej éry) - niekedy by na zastavenie agresora a tyrana stačilo, že určité odvetvia sa postavia na odpor. Podľa autora je tiež dôležité čítať s porozumením a neveriť hneď všetkému, robiť si aj osobné rešerše, atď.
Určite odporúčam každému a aj zaneprázdneným, dá sa zhltnúť za jeden-dva dni po večeroch, podľa toho ako rýchlo čítate, či máte čas a či potrebujete veci vstrebať.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

19.08.2021 15:14

Príbeh Kataríny Aragónskej, ktorá bola prvou kráľovnou Henricha VIII. Dojímavý príbeh, ktorého priebeh a koniec asi všetci poznáme veľmi dobre, ale aj tak ma neomrzel.

Ku kúpe tejto knihy ma primäl seriál The Spanish Princess (nikdy som nebola fanúšikom filmov a seriálov natočených predtým) a taktiež to, že od tejto autorky som už predtým čítala jednu knihu.

Autorka sa držala histórie celkom presne, čo veľmi oceňujem. Kniha bola dosť hrubá, ale prinajmenšom 100 strán by sa dalo zosekať, pretože niektoré obdobia života boli opísané veľmi zdĺhavo - hlavne obdobie, kedy začal Henrich uvažovať o rozvode s Katarínou, až po zavŕšenie tejto veci. Trochu mi vadil český preklad, ale možno to bude tým, že nie som zvyknutá čítať beletriu v češtine.

Veľa mien bolo ponechaných v originálnom tvare, ale ocenila by som, keby bol Henry Henrym a nie Jindřichom. Trochu mi vadili aj siahodlhé vyznania lásky Kataríny (možno tie zastaralé formy), ale dá sa to prežiť.

Avšak ak odhliadnem od tých chybičiek, kniha ma veľmi bavila, opisovala príchod Kataríny do Anglicka ako nevesty pre korunného princa Artura, až po jej smrť vo vyhnanstve. Knihu oživili dvorské intrigy a politika za oponou, niektoré scény boli priam dojímavé, ako keď prostí ľudia prejavovali svoju lásku Kataríne, oddanosť jej dvorných dám a služobníkov, či jej samotná smrť. Autorka priam navnadila čitateľa, aby nenávidel Annu Boleynovú, aby tŕpol s Katarínou po každom jej nevydarenom pôrode. Určite vrelo odporúčam, aj keď bežne historické romány nečítate, autorka je veľmi kvalitná. (porovnateľné s Philipou Gregory)
Musím povedať, že nepoznala som nikoho, kto by túto knihu čítal predo mnou a preto som nevedela, čo čakať, ale namotivovalo ma to čítať ďalej.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

16.07.2021 20:36

Knižka je útla, dá sa prečítať celkom rýchlo. Nemôžem povedať, že by ma nebavila, no často som sa strácala v množstve postáv a miest, ktoré majú niekedy netypické mená (múdra som si všimla až neskoršie na konci ten glosár :D ) a tým pádom som niektoré mená videla aj 4x a vždy mi to prišlo ako prvý raz. Hlavne na začiatku ma v sekcii aktéri iritovali tie na môj vkus príliš krátke vety :D Ale povedala som si, že sa mi páči meno Freya a už viem odkiaľ mala J.K.Rowling meno Fenrir. V knižke je 15 príbehov, ktoré ukazujú život severských bohov, prepájajú sa, miestami sú napínavé a niekedy vás aj naštvú (ako mňa Loki - nonstop).
Dobré čítanie na leto, na oddych, keď nechcete extra dlhé kapitoly a chcete obmeniť tú klasickú mytológiu za menej klasickú.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

03.05.2021 17:17

Dostala som sa k nej až teraz, keďže školy veľa a času málo, a tak sa stala mojou spoločníčkou vo vani - jediné miesto kde bol čas a chuť čítať.
Knižka je rozdelená na časti:
1. Slangy a skratky
2. Nárečia
3. Poľština
4. Ruština
5. Nemčina
6. Čeština &
7. Freestyle
Skromne sa priznám, že som len tak malinkatou spoluautorkou, prispela som jednou definíciou do sekcie čeština. Veľmi som sa nasmiala a je super v čase, keď:
nestíhate čítať,
nemáte náladu a
chcete sa zasmiať.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

15.03.2021 20:45

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Na túto knihu som čakala dlho. Možno nie tak dlho ako niektorí, ja osobne od novembra. Už som ani nedúfala, že konečne vyjde. Ale dočkali sme sa a za menej ako týždeň som ju mala zhltnutú. Vďakabohu, že semester ešte nebeží naplno. ???? V príbehu sa vraciame na začiatok. Zisťujeme ako prebiehala vojna, prečo vznikli Hry o život a prečo je poznavacím znamením Snowa ruža. Spoznávame prezidenta Snowa, ktorý je v tomto príbehu mladým Coriolanusom, študujúcim na Akadémii. Čoskoro má štúdium končiť, plánuje vyhrať cenu, ktorá by ho dostala na Univerzitu. Ako jeden z najlepších žiakov bol vybraný ako jeden z mentorov nadchádzajúcich Hier, čo je úplne nová rola. Zároveň musí úzkostlivo strážiť tajomstvo svojej rodiny - že počas vojnu prišli o celý svoj majetok a jediné, čo má, je jeho meno a prestíž, nič viac. Celý život sa mu prevráti hore nohami, keď sa zaľúbi do svojej vyvolenej a robí všetko preto, aby vyhrala. Všetko sa však zvrtne a on sa zrazu miesto Univerzity ocitne v 12.obvode. Prejde si mnohými transformačnými skúsenosťami, ktoré len upevnia jeho Snowovský charakter a láska, ten jemný cit je zrazu v menšine a on znovu v Sídle.
Bola to silná knižka, ktorú som nedokázala pustiť z rúk a snažila som si ukradnúť vždy aspoň chvíľku na čítanie. Nesklamala ma a bola rovnako dobrá ako tie predchádzajúce tri z trilógie Hier o život. Silný, prepracovaný a nepredvídateľný príbeh rozdelený na tri časti, vždy podľa toho akú rolu Coriolanus zastával.

Vytkla by som však tú obálku, viem, že to má zapadať do inej série, ale mňa najprv sklamala. Páči sa mi, že sa leskne, ale nie je tam kontrast, čiže vtáčatko, hada a názov knihy ťažko vidieť. Na to, ako dlho sme na knihu čakali, tam bolo dosť veľa chýb ako chýbajúce písmenko, chýbajúce bodky nad ä, či gramatická chybička. Kniha však bola natoľko dobrá a pútavá, že som bola ochotná to prehliadnuť, aj keď by sa to nemalo stávať.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

05.03.2021 20:48

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Príbeh troch žien - Smitá, Giulie a Sarah - je ku koncu prepletený ako vrkoč. Každá býva na inom kontinente, patrí k inej spoločenskej triede. Najviac smutno mi bolo z osudu Smitá, ktorá "pracovala" ako odpratávačka výkalov, keďže patrila k najnižšej vrstve indickej spoločnosti. Obdivovala som ju za odhodlanie, ktoré nabrala, aby sa vzoprela svojmu osudu. Nepochopila som však, prečo na svojej ceste urobila odbočku, ale v konečnom dôsledku, tak ako kniha skončila, to ako-tak dalo zmysel. Avšak nemôžem sa ubrániť pocitu beznádeje a odporu, nechcela by som v Indii žiť.
Giulia mi bola sympatická, pretože sa snažila vzoprieť možno už nezmyselnej tradícii - že Taliani kupujú len talianske vlasy (pracovala v ateliéri na úpravu vlasov a výrobu parochní) - aby zachránila rodinný podnik od krachu. Vytáčala ma jej staršia sestra, ktorá neurobila nič preto, aby pomohla, iba kritizovala a pritom všetci ju len ľutovali, lebo sa zle vydala.
Sarah bola kariéristka, ktorú môžeme vidieť aj dnes, ale som rada, že na konci pochopila, že rodina a zdravie je presnejšie, aj keď si myslím, že stále treba byť cieľavedomý a mať svoje kariérne sny, aj keď všetko s mierou.
Toto bola moja prvá Odeonka, kúpená už dlhšie. Trochu som bola zaskočená, aká je útla, keď prišla a rozmýšľala som, čo mi môže táto jednohubka dať (a strach, že ju rýchlo prečítam, čo bola aj pravda, ale akurát mi to prišlo vhod), ale nakoniec neľutujem. Na Goodreads sú pomerne ostré recenzie, že sa ľudia nevedeli vcítiť do postáv a ich osudov, čo úprimne nechápem. Dialógy boli minimálne a napísané zvláštne, ale nevadilo mi to.
Jedna vec mi ešte prišla zaujímavá - osud Indky, Talianky a Kanaďanky napísaný francúzskou autorkou. Mala by som si to prečítať aj v origináli :)

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

24.02.2021 18:54

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ak váhate, či čítať túto knihu bez toho, aby ste čítali najprv jednotku, nemusíte zbytočne váhať a kľudne choďte do toho. Kniha mapuje obdobie od roku 2016 do roku 2020 a spomínajú sa kauzy, ktoré ešte stále rezonujú v médiách celkom často. Preto je kniha dobrým náhľadom, pretože mapuje chronologicky, je rozdelená do troch častí - pred vraždou Jána Kuciaka, po vražde a nejaké nedávne udalosti. Záver knihy je úryvok z knihy Ladislava Mňačka - Ako chutí moc. Rozsah je priemerného charakteru, dá sa to zvládnuť za pár dní.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

20.02.2021 20:09

Pekný a prehľadný, taký pre perfekcionistickú dušu ako som ja, ktorá musí mať všetko v prehľade a pod dohľadom. Je dobré, že ponúka priestor na spätnú reflexiu a zhodnotenie + sú tam aj antistresové omaľovánky.

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

27.01.2021 21:23

Pôsobivá autobiografia bývalej Prvej dámy USA. Začína jej detstvom v chicagskej časti South Side a končí odchodom z Bieleho domu 20.januára 2017. Mne osobne sa najviac páčila časť, kedy rozpráva o svojom detstve, štúdiu, prvom stretnutí s Barackom, začiatkoch ich vzťahu a začiatkoch jeho politickej kariéry, proti ktorej bola už od začiatku. Po knihe som siahla z dvoch dôvodov - začala som počúvať jej podcasty a zároveň som si kúpila Barackove memoáre.
Väčšina ľudí si pri jej mene predstaví manželku politika, prezidenta. No aj ona mala svoj príbeh, ktorý ju formoval - skromné pomery v rodine, otec s hendikepom, ale o to srdečnejšie vzťahy. Hovorí, ako musela bojovať proti predsudkom - pretože je černoška, žena a z chudobnej štvrti. Kvôli tomu musela na sebe pracovať o to tvrdšie ako ostatní. Kniha je plná častí, ktoré slúžia na zamyslenie - ako nájsť samého seba, ako skĺbiť materstvo, prácu, vlastné ambície a zároveň nechať priestor ambíciám svojho manžela, aj keď viete, že to pôjde na úkor rodiny, ale na prospech spoločnosti. Taktiež prekonať svoj odpor k politike a naučiť sa s ňou žiť, využiť svoj vplyv a akosi nedefinovanú rolu Prvej dámy na dobrú vec.
Je toho veľa, čo by som chcela o tejto knihe povedať, ale obmedzený priestor a snaha nespoilovať mi to nedovolia :)

Čítaj viac

5
5

Petra Krňanová napísala recenziu

03.12.2020 19:58

Už dlho som sa nepobavila ako pri tejto knižke. A akurát mi prišla vhod, pretože obsahuje kratučké, 2-3 stránkové kapitolky, ktoré sú super, ak nemáte toľko času na čítanie ako teraz ja a keď si poviete, že si prečítate 2-3 kapitoly, viete, že nezabijete toľko času. Kniha je rozdelená do troch väčších časti: Taiwan, Slovensko a Čína. Sú to vlastne príhody autorky, ktoré zažila počas štúdia na Taiwane a v Číne a potom, keď pozvala svojich kamarátov na Slovensko. Úprimne, mne sa najviac páčila práve tá najdlhšia časť - Taiwan - tam som sa nasmiala azda najviac. Veľakrát som sa pozastavila nad mnohými vecami, čo mi tu prídu ako samozrejmosť, napr., že každý byt alebo dom má kuchyňu a že máme okná. Na Taiwane sa pracuje takpovediac od svitu do mrku, škôlka nie je na hranie, ale na učenie a ak sa neučíte už v škôlke, nič z vás nebude. To, čo by som z Taiwanu chcela mať tu Slovensku, je to, že veci sa nekradnú a že je všade čisto.
A príbeh, ktorý ma rozosmial asi najviac? Príbeh Almaza, ktorý vedel zohnať všetko. Pokazil sa vám zámok a sú poškodené dvere? Nevadí, zoženiem vám iné dvere a nevadí, že ich zoberiem niekomu inému.

Čítaj viac

„Slová knihy nás vždy vzrušia; dôležité však je, aby nás zmenili.“

Konfucius