Petra Krňanová

7

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

20.11.2022 20:46

Denníky bývalého britského doktora – gynekológa – Adama Kaya. Denník je poskladaný zo zápiskov po rôznych zákrokoch, pôrodoch, či poradniach v nemocnici. Zápisky sú niekedy plné humorných situácií, niekedy bizarných a niekedy smutných, ale hlavne sú plné ľudskosti. Niekedy mi bolo Adama ľúto, pretože jeho osobný život šiel kvôli práci vždy do úzadia. Spomína ako mnoho jeho kolegov rušilo dovolenky, utekalo do nemocnice aj z vlastnej svadby, zmeškali rôzne udalosti v rodine, či ich dokonca opustili partneri, lebo nikdy neboli doma. Hierarchia lekárskych pozícií v Británii má niekoľko stupňov a Adam opustí medicínu skoro na vrchole medicínskeho rebríčka. Dôvodom je jedna veľmi traumatizujúca udalosť, ktorá je už len klincom do rakvy. Na záver knihy sa Adam prihovára aj kompetentným (politikom), že robiť medicínu nie je len o plate, ale aj o mnohých iných veciach. Priznáva, že má výčitky voči systému, pretože absolvoval veľa rokov tréningu a nakoniec systém opustil. Dnes pracuje ako scenárista humoristických programov v televízii.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

10.10.2022 18:35

Kniha Daniela Golemana sa zaoberá základnými znalosťami o emočnej inteligencii, ktorej sa ešte stále venuje menej pozornosti ako inteligenčnému kvocientu (IQ). Na začiatku vysvetlí, ktorá časť mozgu sa zaoberá emóciami, prečo sme vášniví či ľahostajní, čo sa deje, keď niekto má vysoké IQ, ale úplne mu chýba sociálna stránka osobnosti (tu mi to pripomínalo Sheldona Coopera). Veľmi som ocenila, že sa autor venoval komunikácii (napr. aj medzi partnermi), ako na nás vplýva rodina a atmosféra v nej (hlavne v detstve). Prakticky som videla aj vo vlastnej rodine ako vplýva psychika na zdravotný stav človeka. Je to jedna z tých náročnejších kníh, nečíta sa tak rýchlo ako román, ale autor to odľahčí vždy nejakým odsekom alebo príbehom na začiatku kapitoly, kým prejde k vysvetľovaniu. A plusom sú aj kratšie kapitoly, ktoré sa môžu čítať rýchlejšie.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

12.09.2022 10:10

Veľmi príjemná oddychovka v priemernej dĺžke. Molly je celý život kamarátka s Mariou od susedov. Maria však v 30-tich rokoch zomrie, ale nechá jej darček. 12 listov, v ktorých ju každý mesiac prosí o to, aby splnila niečo, čo ona už nestihla, a pripomína jej jej sľub (názov knihy). Na začiatku býva Molly v rodnom Paríži s priateľom Germainom, ktorý je podľa Marie nudný. Plnenie tohto Mariinho "wishlistu" prinesie do Mollynho života veľa zmien a prevráti jej ho hore nohami. Odporúčam, aj keď dej mohol byť trochu hlbší a dlhší.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

05.09.2022 21:04

Kým dopadnem
Lauren OliverováSamantha Kingstonová má jeden februárový piatok autonehodu spolu so svojimi kamarátkami, keď sa vracajú zo žúrky. Odvtedy svoju smrť a ten istý piatok prežije ešte sedemkrát. Zakaždým sa snaží zvrátiť chod dňa tak, aby to prežila. Sledujeme jej život v maturitnom ročníku, je súčasťou skupinky obľúbených dievčat a randí s chalanom, ktoré by mnohé chceli. No všetko v jej živote nie je ideálne. Medzi Lindsay - vodkyňou ich skupinky - a zvyškom dievčat je toho mnoho nevypovedaného, Rob - jej priateľ - nie je až taký milujúci a vyčkávajúci a pokukuje po nej niekto, s kým sa poriadne nebavila 7 rokov. Rodičov a sestru prehliada. Tých sedem dní, počas ktorých prežíva veci nanovo jej dáva šancu usporiadať si hodnoty.

Táto knižka bola pomerne hrubá (cez 400 strán), na začiatku som s ňou bojovala, lebo sa mi nechcelo čítať skoro identické udalosti (až som sa bála, že to tak bude celú knihu), ale potom autorka začala meniť chod deja a udalostí a začalo to byť zaujímavejšie, aj keď niekedy mi ten príbeh prišiel povrchný a možno som už z Young Adult z prostredia americkej strednej školy takpovediac "vyrástla".

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

27.08.2022 16:54

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Túto knižku som dostala asi 2-3 roky dozadu ako darček, ale dostala som sa k nej až teraz. Za mňa slabšia knižka, ktorá mala dobrý potenciál.

Sledujeme príbeh Francescy di Valletta, vnučky správcu Valle d'Aosta. Francesca nevie, že jej otec je v skutočnosti jej starý otec, pretože jej už nebohá matka bola znásilnená. Autorka rozpráva príbeh o tom, ako je Francesca vydatá za krutého Henricha a odlúčená od svojej tajnej lásky Enza. V istom bode v príbehu sa zase po únose ocitá v sídle milánskeho vojvodu, až kým sa opäť stretne s Enzom.

Mám rada historické romány, ale toto bol pre mňa jeden veľký chaos v deji, kedy autorka skákala z deja do deja. Mala som chaos v menách a ich funkciách. V texte bolo veľa cudzích slov, ktoré síce boli vysvetlené v slovníčku na konci, ale bolo to veľmi nepraktické a tie slová pôsobili v texte veľmi rušivo. Niekedy mi bolo Francescy ľúto, lebo mala ťažký osud, ale v istom bode sa celý príbeh točil len o tom, kto všetko s ňou spal a komu sa páčila. Za mňa veľké sklamanie, obálka je krásna a historické romány mám rada, ale k tejto autorke sa už nevrátim.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

17.08.2022 09:57

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

V poradí druhá knižka od Dominiky Sakmárovej. Síce som sa na nej smiala menej ako na tej prvej, ale nebola o nič horšia. Skôr mi dala pekný prehľad o tom, ako funguje život v Kórei a aký bizarný môže byť pre ľudí z našich končín. Niektoré fakty či príbehy som poznala už z Dominikinho Instagramu. Knihu sme po večeroch čítali spolu s priateľom a povedali sme si, že už len pre tú srandu by stálo za to sa tam ísť raz pozrieť. Čo mi z knihy asi najviac utkvelo v pamäti je, ako riešia cintoríny - to, čo by pre nás bolo nedôstojné ako nechať príbuzného pochovať vedľa diaľnice, je pre nich prestíž a naopak nechať ho pochovať niekde v lesíku, je len záležitosť chudobných. Taktiež si neviem predstaviť škôlky, ktoré fungujú prakticky v jednom trojizbovom byte a nechodiť s deťmi skoro vôbec vonku na prechádzky. Kórea je supermoderná krajina, kde majú deti ihriská všade, kde sa len pozrú, super vybudované a vybavené, ale pre Kórejčanov chodiť dobrovoľne vonku (a tobôž nie na slnko) je nemysliteľné. A aha, deti na tie ihriská nemajú čas, lebo sú aj do 22-hej na doučovaniach. Niečo takéto a omnoho viac sa dozviete v tejto knižke krátkych poviedok, ktoré Vám spríjemnia večery a ak nemáte čas na dlhé čítanie, jeden príbeh nie je dlhší viac ako 3 stránky, takže každý deň po troške a knihu máte prečítanú.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

15.08.2022 08:31

Kniha Tima Marshalla Tieňohra z edície Civilizácia sa venuje vojne v Kosove, ktorá nesie podtitul Príbeh o poslednej vojne v Európe. To už však dneska nemusí byť pravda, ale to autor v čase písania knihy nevedel. Kniha je rozdelená na tri časti – Predtým, kde podáva reportáž z Kosova a Juhoslávie pred bombardovaním NATO a prináša priame svedectvo z rokovaní medzi dvomi stranami sprostredkovanými západnými krajinami, Počas – keď je už rozhodnuté, že NATO nakoniec bude bombardovať a Potom, kde popisuje, čo sa stalo s obyvateľstvom a politickými predstaviteľmi po ukončení bombardovania a po stiahnutí sa jednotiek NATO a Juhoslovanskej armády.

Marshall si môže pripísať na konto mnoho úspešných reportáží z Balkánu, pokrýval mnoho dôležitých udalostí. Balkán je sám o sebe veľmi komplikovaný región so zaujímavou históriou. Počas vysokej školy som absolvovala mnoho kurzov o tejto téme a sama si dovolím povedať, že neovládam úplne všetko. Kniha je určená všetkým, ktorých táto téma zaujíma, ale myslím si, že si ju ešte raz prečítam, lebo sú to veci, ktoré človek musí spracovať. Je v nej mnoho zaujímavých udalostí a drobností ako keď Marshall spomína na to ako na Balkáne stretol terajšieho premiéra Borisa Johnsona, ktorý vtedy ešte robil novinára pre Daily Telegraph.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

24.07.2022 13:25

Kniha SuperŽeny sa venuje osudu 50 žien, ktoré sa nejakým spôsobom zapísali do histórie Slovenska (či už v časoch Uhorského kráľovstva, Rakúsko-Uhorska alebo Československa). Môžeme v nej nájsť príbehy horolezkyne, gymnastky, prvej archeologičky, atď. Niektoré ženy už možno poznáte – Terézia Vansová, Božena Slančíková Timrava alebo Žofia Bošňáková. Každý medailónik je zhruba 1,5 strany dlhý a doplnený nádhernými ilustráciami. Dozvedela som sa veľa nových informácií. Čo mi však chýbalo je, že tie medailóniky mohli byť pokojne aj dlhšie. Bohužiaľ, musím knihe vytknúť niekedy až príliš jednoduchý jazyk, krátke vety a familiárny tón so slangami. Zhodujem sa s názorom niektorých recenzií, že potom čitateľ niekedy nevie, komu sa autor prihovára, či je tá kniha určená deťom, alebo skôr dospelejšiemu publiku.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

14.07.2022 13:22

James Clear sa pri písaní knihy inšpiroval biológiou, psychológiou a neurovedami. Na úvod predstavuje základy, t.j., ktoré návyky formujú našu osobnosť a predstaví 4 zákony, ktoré pomáhajú meniť naše návyky. Ďalej ich kapitolu po kapitole predstaví. Tie 4 zákony hlásajú, že aby sme zmenili naše zvyky, musia byť 1) nápadné, 2) príťažlivé, 3) ľahké a 4) uspokojivé. Zdôrazňuje, že často nás ovplyvňuje genetika, prostredie, v ktorom žijeme a trávime čas. Zmena musí vychádzať z našej identity, nemôžeme sa upnúť len na cieľ, ale na proces, aby nám aj ten robil radosť. Aby sme zmenili niečo v našom živote, musíme sa tomu venovať po kúskoch každý deň. Aj jedna prečítaná stránka z knihy za deň, nám pomôže prečítať celú knihu. Nemusíme sa vzdávať, že to nemá zmysel, keď som neprečítala 50 denne. Odporúča, aby sme si robili plány, aby sme si ciele zapisovali alebo ich vyslovili nahlas. To všetko nám môže pomôcť pri dodržiavaní zvykov.

Kniha bola pre mňa zaujímavá, no pri niektorých častiach/radách som mala pocit, že to už vo svojom živote robievam alebo to vyplýva z mojej povahy. Ale určite odporúčam.

Čítať viac

7
7

Petra Krňanová napísala recenziu

22.06.2022 14:33

Kniha od autorov z Masarykovej univerzity sa venuje českým stranám politických podnikateľov, menovite Veciam verejným, ANO, Úsvitu a SPD. Na začiatku čitateľa uvedú do problematiky podnikateľských strán a ilustrujú to na príklade rôznych európskych strán ako napr. Forza Italia Silvia Berlusconiho. Kniha je spracovaná akademicko-populárnym štýlom, nájdete tam odkazy na literatúru, ale zároveň je napísaná príťažlivejším štýlom ako bežný akademický text. Okrem toho sú skoro v každej kapitole tabuľky a za každou kapitolou zhrnutie. Ak máte záujem o českú politiku, kniha je určená priamo vám.

Čítať viac

„Keď má človek po ruke len kladivo, každý problém sa stáva klincom.“

Auris - Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek
Auris
Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek