Malá kniha stoicizmu - Jonas Salzgeber, Ikar, 2022

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Malá kniha stoicizmu

Nadčasové poznanie, ako získať odolnosť, sebadôveru a pokoj

Nech už prechádzate akoukoľvek namáhavou životnou etapou, stoici vám poradia, ako sa efektívnejšie vyrovnať so všetkým, čo vám život prinesie a ako žiť podľa svojich najlepších... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2022
Počet strán
280

Nech už prechádzate akoukoľvek namáhavou životnou etapou, stoici vám poradia, ako sa efektívnejšie vyrovnať so všetkým, čo vám život prinesie a ako žiť podľa svojich najlepších predstáv... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade 2 ks
  • Osobný odber 30. 5.
  • Na vašej adrese 30. 5.

Osobný odber

Kníhkupectvá
30. 5.
balíkovo
30. 5.
AlzaBox
30. 5.
Packeta
30. 5.
Slovenská pošta
(na poštu)
30. 5.
BalíkoBOX
30. 5.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
30. 5.
Kuriér GLS
30. 5.
Slovenská pošta
(na adresu)
30. 5.

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Vila v Taliansku - Julie Caplin, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Nadčasové poznanie, ako získať odolnosť. sebadôveru a pokoj

„Ako dlho budete čakať, než zo seba dostanete to najlepšie?“ (Epiktétos, filozof stoicizmu)

Kde nájsť radosť? Získať silu? Ako čeliť svojmu strachu a ťažkostiam? Ako sa vyrovnať so smrťou milovaného? A čo tie stále sa opakujúce depresívne myšlienky?

Nech už prechádzate akoukoľvek namáhavou životnou etapou, stoici vám poradia, ako sa efektívnejšie vyrovnať so všetkým, čo vám život prinesie a ako žiť podľa svojich najlepších predstáv. I napriek starobylosti tejto filozofie pôsobí jej múdrosť prekvapivo moderne a sviežo a jej hodnota pri hľadaní šťastného a zmysluplného života je nepopierateľná.

V knihe nájdete osvedčené spôsoby, ako vystúpiť z emocionálnej horskej dráhy, znížiť negatívne emócie a zostať pokojný. Ako žiť podľa súboru overených hodnôt a rozvíjať pozitívne vlastnosti, akými sú odvaha, trpezlivosť, sebadisciplína, vytrvalosť a duševná sila. Ale nájdete v nej aj praktické stratégie, ako zlepšiť svoje momentálne vedomie a lepšie zvládať seba a svoje konanie v tomto chaotickom svete. Pretože jadrom tejto praktickej filozofie je viesť šťastný život aj (a najmä) tvárou v tvár nepriazni osudu.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
280
Väzba
pevná väzba
Rozmer
132×208 mm
Hmotnosť
357 g
ISBN
9788055183879
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1560363
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Švajčiarsko
Vydavateľstvo
Ikar
Účel knihy
motivačná
Originálny názov
The Little Book of Stoicism: Timeless Wisdom to Gain Resilience, Confidence, and Calmness
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

15 hodnotení

15
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Michaela Zamari
Neoverený nákup
5.1.2024
ja odporúčam
Ako je spomenuté v samotnom názve, táto malá útla knižočka ma zaujala práve tým, že na malom priestore môže byť veľké posolstvo, ale spočiatku som si myslela, že asi z nej veľmi na zadok nespadnem. A hoci som ani nespadla, od kapitoly ku kapitole si ma získavala čoraz viac a môj názor sa postupne zmenil. Preto hneď v úvode spomeniem tri topky, ktoré vo mne najviac zarezonovali:
- "Vďaka evolúcii vidíme zreteľnejšie prekážky než príležitosti."
- "Skutočné bohatstvo spočíva v tom, že chceme menej."
- "Keď sa vám prihodí niečo nemilé, myslite na to, ako by ste reagovali, keby sa to stalo niekomu inému. Pomôže vám to udržať si vyrovnanú myseľ. A skôr, než odsúdite človeka za to, ako reaguje na nešťastie, predstavte si svoju vlastnú reakciu na také isté nešťastie. Pomôže vám to, aby ste k druhým boli chápavejší."

"Stoici hovoria, že vonkajšie udalosti a iní ľudia môžu mať moc ovplyvniť to, ako, a dokonca či, budete žiť, ale nemajú moc zničiť vám život. Iba vy sami si môžete zničiť život, ak sa necháte postrkovať hore-dolu vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť a ak nedokážete konať najlepšie, ako ste schopný."

Po knihe by som nesiahla, pretože motivačnej literatúry mám celkom dosť, hoci rozhodne s ňou nekončím, ale keď sa mi naskytla príležitosť vypočuť si ju, lebo vznikla audiokniha, nezaváhala som, uši mi dali zelenú. A bolo to super rozhodnutie.

Autor viackrát prizvukuje, že bojujeme s vecami, ktoré nemôžeme zmeniť.Utrpenie a vnútorné rozrušenie teda vzniká iba pri boji s realitou. "Hneváme sa na šoféra, ktorý nás zablokoval, sme nešťastní pre známky na skúškach, sme zúfalí, lebo náš vlak mešká."

Páči sa mi, že je v knihe uvedených veľa parádnych cvičení (ako stoicky ustáť náročné situácie) a tiež dostatok príkladov.

Príklad rozlišovania v praxi - modlitba vyrovnanosti - "Panebože, daj mi silu akceptovať veci, ktoré nemôžem zmeniť, odvahu, aby som zmenil tie, ktoré môžem zmeniť a múdrosť, aby som ich vedel rozlíšiť. Závislý človek na odvykačke nemôže zmeniť to, že bol v detstve alebo možno ešte pred narodením zneužívaný. Nemôže zmeniť rozhodnutia, ktoré urobil v minulosti. Nemôže neodšňupať kokaín, nevypiť alkohol, ktorý vypil, neužiť tablety, ktoré užil. Nemôže odobrať bolesť, ktorú spôsobil sebe aj druhým, ale môže akceptovať minulosť a pokúsiť sa zmeniť prítomnosť a budúcnosť tým, že sa bude zameriavať na rozhodnutia, ktoré robí teraz. A my môžeme urobiť to isté, keď sa zameriame na to, čo môžeme kontrolovať. Predovšetkým na každodenné rozhodovanie, a ostatné veci budeme brať tak, ako prídu, pretože je zbytočné a teda hlúpe, hovorí Epiktetos, trápiť sa vecami, ktoré od nás nezávisia."

Veľa myšlienok či rád som už počula a môžem aj hrdo povedať, že sa nimi riadim. Niektoré sa zasa opakovali a to ma celkom iritovalo. Na druhej strane mnohé múdrosti boli pre mňa nové a aj práve preto vám rovno odporúčam nielen audio, ale aj tlačená verziu, v ktorej by ste si mohli nálepkovať, robiť poznámky, či zvýrazňovať poučné vety, ku ktorým by ste sa chceli vrátiť.

Klamala by som, kebyže vyhlásim, že súhlasím so všetkým, čo autor povedal alebo citoval. Niektoré myšlienky mi boli proti srsti, ale prevažovali tie, nad ktorými som uznanlivo prikývla a v duchu zatlieskala. Svetu by prospelo viac stoického nadhľadu, aký táto knižka ponúka.

No kým celý svet neobsiahneme, môžeme aspoň začať od seba. Ja do toho určite idem.
Čítať viac
Zora Siarska Ficová
Overený nákup
29.8.2023
Prvý stret so svetom filozofie
Audioknihu som objednala pre syna, pretože sa mu veľmi páčilo moje každodenné predčítanie zo Stoicizmu. Mňa kedysi v mladosti oslovil Seneca svojím Výborom z listov Luciliovi. Čítať viac
14.12.2022
Moja obľúbená životná filofia stoicizmu. Aj keď sa mi needarí ňou vždy riadiť v praxi, snažím sa o nej stále niečo nové naučiť. Aj keď autora Joansa Salzbergera nepoznám, Malá kniha stoicizmu ma zaujala v kníhkupectve časťou, kde autor radí ako uviesť stoicizmus do praxe. To ma presvedčilo ju skúsiť.

Na začiatku je malý exkurz do histórie, ako stoicizmus vznikal v starom Grécku a pokračoval v Ríme. Spomínajú sa slávni stoici ako Zenón z Kýtia, Seneca, Epiktetos alebo Marcus Aurelius. Samorejme, aj samotné základy stoicizmu. Trojuholník šťastia, dichotómia kontroly, život so svojím najvyšším ja atď.

Najzaujímavejšou časťou bolo viac ako 50 stoických cvičení. Napr. dobrovoľný diskomfort, negatívna vizualizácia, ranná rutina, láskavosť voči ostatným, ako čeliť emóciám a veľa ďalších. Niektoré sú však trochu banálne, ale mnohé sa dajú celkom krásne aplikovať v praxi. Vychádzajú zo stoických princípov a učia ako čeliť strachom, ako zvládať životné výzvy a emócie, ako sa vyrovnať so smrťou...

Je to len populárno-náučná kniha žiadny filozofický traktát, ale aj tak prináša zopár zaujímavých myšlienok na úvahu.

"Situácie nie sú dobré ani zlé. Až náš úsudok ich takými robí."

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam
Čítať viac
Lukáš
Neoverený nákup
8.11.2022
Spokojnosť
Maximálna spokojnosť. Kniha splnila svoj účel a ako darček potešila. Môžem len odporúčať. Ľahké čítanie, zaujímavý obsah. Čítať viac
2.9.2022
Veľmi sympatická kniha, ktorá približne do strany 100 pozostáva z teoretickej časti, ktorá niektorým ľuďom môže pripadať nudnejšia, nakoľko sa v nej rozpráva viac o filozofii, ktorá nie je vždy záživná. Celkovo sa kniha unáša filozofickou vlnou, ktorá je ale písaná podstatne jednoduchšie ako som sám zvyknutý. Jednoducho povedané, jedná sa o návod ako žiť lepšie a ako sa menej trápiť a brať veci také aké sú. Za mňa sa jedná o jednu z najlepších kníh z hľadiska motivácie a istého sebapoznania a sebareflexie. Táto kniha určite zmení pohľad na fungovanie v bežný deň a aj v tých najťažších situáciách. Je dosť možné, že si ju ešte párkrát prečítam. Čítať viac
22
Overený zákazník
22.7.2022
Knižná mapa k pokladu...
Spomínam si na svoje tínedžerské časy, keď som ako gymnazista čítal Senecu. Vtedy som objavil stoicizmus, filozofiu, ktorá sa mi zdala neuveriteľne blízka bežnému životu. Nie nejaké teórie, úvahy o zmysle života, o dobre a zle, ale užitočné rady a tipy, ako lepšie žiť. Dodnes si pamätám Senecovu myšlienku, ktorá ma vtedy veľmi ovplyvnila:
„Pri majetkoch a peniazoch stískame mešec, ale na to, ako utrácame čas, myslíme málo, hoci ten jediný by sme mali strážiť ako najväčší lakomci.“

Keď vyšla Malá kniha stoicizmu, bolo to veľmi príjemné stretnutie, návrat do minulosti a také zopakovanie, ako žiť ešte lepšie. Švajčiarsky autor Jonas Salzgeber nezaťažuje nejakými poučkami, odbornými názvami, ale prihovára sa, jednoducho a zrozumiteľne. Používa príklady z bežného života a sem tam hodí zrnko humoru.

Stoicizmus môže byť vaším priateľom v ťažkých časoch.
A táto kniha je ako taká mapa k pokladu. Predstaví najvýznamnejších filozofov. Poskytne jednoduchý a zrozumiteľný prehľad ich filozofie. Naučí vás základné princípy. Odovzdá 55 stoických postojov a užitočných rád, ako ich aplikovať v bežnom živote.
Napríklad ako zostať pokojný a neprežívať negatívne situácie. Ako si zlepšovať trpezlivosť, vytrvalosť. Ako lepšie ovládať seba vo vypätých situáciách. Ako sa sústrediť na to, čo môžete zmeniť a nestrácať čas s tým, čo zmeniť nemôžete a čo vás zbytočne zaťažuje.

Užitočná je práve tá druhá časť, v ktorej nájdete 55 stoických cvičení spolu s praktickými radami. A veľa vám povedia aj mnohé citáty a myšlienky slávnych stoických filozofov ako bol Seneca, Marcus Aurelius, Zénón z Kitia, či Epiktétos. Už tými pár slovami vyjadrili pravdy, ktoré sa oplatí praktizovať vo svojom živote.

Napríklad táto od Marca Aurelia: „Nikdy ma neprestáva udivovať, že všetci milujeme seba viac ako druhých ľudí, ale viac nám záleží na ich názore, ako na našom vlastnom.“
Alebo ešte jedna myšlienka môjho obľúbeného Senecu: „Nijaký vietor nie je priaznivý, keď človek nevie, do ktorého prístavu sa chce doplaviť.“
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Tak hovorí mongolský mýtus: Láska sa rodí z rôznych prirodzeností. Protikladmi získava silu. Konfrontáciou a premenou sa udržiava. “

Záhir - Paulo Coelho, 2008
Záhir
Paulo Coelho