jankarich

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem čítanie kníh, ktorých dej ma unáša do knižného sveta. Nájdete ma aj ako knihomolky_spod_tatier na ig.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem čítanie kníh, ktorých dej ma unáša do knižného sveta. Nájdete ma aj ako knihomolky_spod_tatier na ig.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Knihy roka 2023
2023
Knihy roka 2022
2022
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

5
5

Jana Imrichova napísala recenziu

20.04.2024 04:58

Kniha predstavuje jedinečné spojenie talentovaného fotografa Mareka Mihalkoviča, ktorý sa pozerá na svet špeciálnym objektívom a výbornej spisovateľky, ktorá jeho fotografie „pretavuje“ do slov, poetických, ľúbezných, takých, ktoré pohladia na duši každého, kto sa do nej začíta. Týmto má kniha značnú pečať špecifickosti, ktorá má iste nezastupiteľné miesto na knižnom trhu.

„Vôňa sa nesie vzduchom ako muzika, a keď je nachvíľu v záhrade ticho, zaštopká ho trilkom iný vták. Mirabelka kvitne ako na nočnej košeli, a je v tom čosi veľmi intímne, až tajné, na jar je všetko ako vo sne, aj mravce, ako tiahnu kôrou stromov, a kvety sú ako spiace vozne, a zrazu tu na fotke vzácny hosť, sedí obyčajný drozd.“
Šikulovej kniha Záhradky je poetická na každej strane. Záhrada v nej nie je len priestor, je to niečo, čo má poetickú dušu, niečo, čo sa neustále mení, vyvíja, tak ako aj človek v nej. Čitateľ má pri čítaní knihy po celý čas pocit, že v záhrade to „žije“, že v nej prúdi život a vďaka pisateľskému štýlu sa opisy záhrady stávajú veľmi autentické, akoby sme pri čítaní knihy boli priamo na mieste. Vždy má pre nás ďalší a ďalší detail, prekvapenie ukryté aj v tom najmenšom kúte. Osloví nás červený hrnček na plote, ružové záhony, drozd či divé husi. Ale i oblaky, ktoré vytvorili dieru na nebi, či záclona, ktorá nám pripravila predstavenie. Šikulová si všíma svetlo a tiene, farby a zvuky, počet vecí i ich geometriu. Autorka je v knihe výbornou pozorovateľkou, opisuje detaily záhrady a prírody, ako ich vidíme aj my, a predsa si povieme: „Prečo ma to nenapadlo? Naozaj to tak vyzerá, naozaj to tak je...“ Zároveň si všíma veci, ktoré sú pre iných nepovšimnuté a neobjavené, lebo azda naše oko nevie tak zaostriť ako to Mihalkovičovo a nie je také poetické ako to Šikulovej, a to je určite pre čitateľa na knihe to krásne.„Iné som chcela. Že to tu mám rada, aj keď je to na fotografii, že mám rada náš dvor, kde stojí čas, susedky, čo sa vážia pod figou, lebo tam vážia najmenej, nedeľné koláče, oslavy, keď susedia tancujú v malej kuchynke a tým našim neschudnutým susedkám skáču prsia až pod bradu, len taký šuchot, šum svistu, ako krídla keby mali, mám rada suseda, čo sadí maďarskú kukuricu, s cigou medzi zubami, až ho štípu oči, a po Vianociach sadí ananásy, do kvetináčov, ale naopak, dolu hlavou, a potom na tie naše, jeho aj moje ananásy ticho sneží, páči sa mi, že našu bránu zatvára Samo, aj chodník, ktorý urobili Janko s Andynom, paulovnia, aj zlatý dážď, ktorý nemá kto ostrihať, dulovec od Maríny, aj labdaróža od Katky, ktorá na obrázku ešte nekvitne, no keď si predstavím, že tie veci aj rastlinnosti majú svoje tiene, ktoré vidíme raz tu a raz tam, v celkom nečakaných súvislostiach (...), trochu ma to svrbí kdesi za srdcom a neumyjem si to ako riad. „
Treba podotknúť, že autorka pri opise neupriamuje svoju pozornosť len na prírodu a „rastlinnosti“, ako ich vo svojej knihe nazýva, ale i na človeka, ktorý je akousi dominantou a neodlúčiteľnou súčasťou všetkého, čo sa v záhrade deje. Tvorí v záhrade momenty, spomienky a atmosféru. Pre Šikulovú je plynutie záhrady a prírodného i ľudského života v nej jemné a plné vášne a temperamentu zároveň.

Čítať viac

5
jankarich

Jana Imrichova získala odznak Knihy roka 2023

18.04.2024 09:00

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2023 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2023
5
5

Jana Imrichova napísala recenziu

18.04.2024 06:59

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Mika Mesačná je čarodejnica, ktorej osobnosť žije mágiou, no pred svetom ju musí ukrývať. To jej v živote neraz spôsobuje osamelosť a izolovanosť. Cestu k ľuďom a prejavenie čarodejníctva ukazuje len cez svoj internetový profil, na ktorom sa tvári, že to iba predstiera, lebo nepočíta s tým, že ju niekto bude brať vážne. Ale... jedného dňa sa k nej dostane naliehavá prosba, aby sa stala opatrovateľkou 3 malých dievčat, čarodejníc. A práve v tomto momente si vás kniha pripúta hrejivým „cosy fantasy“ románom, ktorý vás privíta v čarovnom prostredí Nikdedomu, kde sa dej odohráva. Jeho svojrázni obyvatelia Mike hneď prirastú k srdcu. Hlavu jej však najviac zapletie Jamie, sympatický knihovník. Mike sa postupne v Nikdedome mení život a začína sa pohrávať s myšlienkou, že by predsa len mohla niekam konečne patriť... Prekoná však aj veľmi ťažkú prekážku, ktorá jej príde do cesty?
Oddychové, nenáročné čítanie plné príjemného humoru, zručne napísaná kniha, ktorá vás privedie do sveta mágie a čarov. Atmosféra kniha navodzuje pocit, že nič nie je nemožné, lebo sila priateľstva prekoná všetko. Jediné mínus pre mňa bolo že možno by som uvítala menej strán, ale čítanie bolo veľmi príjemné. Naozaj vydarená YA.

Čítať viac

5
jankarich

Jana Imrichova prečítala knihu

18.04.2024 06:58

5
jankarich

Jana Imrichova prečítala knihu

09.04.2024 12:51

5
5

Jana Imrichova napísala recenziu

09.04.2024 12:42

Je pravda, že princípy Montessori sú dnes prístupné pre každého. Odbornej literatúry je však v obchodoch veľa a nie každý knižný titul je zameraný na predstavenie tejto alternatívnej pedagogiky aj pre úplných laikov. Vydavateľstvo Ikar prinieslo na knižný trh modernú príručku s názvom Montessori pre každého, ktorá zahŕňa jej základy a vysvetľuje, ako ich ľahko a rýchlo zaviesť doma.
Už na obálke knihy pozýva príručka Montessori pre každého svojich čitateľov zažiť vo svojom domove výnimočné chvíle s princípmi Montessori. Vďaka overeným postupom a metódam pre deti každého veku sľubuje vytvorenie jednoduchého podnetného prostredia na rodinné hodnoty a pozitívnu komunikáciu, kde sa každý člen rodiny dočká povzbudenia a podpory.
Kniha nám v jednotlivých veľmi prehľadných kapitolách stručne predstavuje filozofiu a kľúčové princípy Montessori. Detailnejšie sa však zameriava na rodinný život s Montessori ako vytvoriť stimulujúce domáce prostredie, program dňa, trávenie času spolu a prežívanie rodinných sviatkov a tradícií. Okrem teoretickej roviny sú v knihe zahrnuté aj každodenné stratégie pri riešení hádok, a rodinných stretnutiach, dohody s dieťaťom alebo presmerovanie zlého správania.
Podnetná kniha pre rodičov
Kniha je graficky veľmi zaujímavo koncipovaná, má moderný dizajn, každý čitateľ iste ocení jej jednoduchosť a prehľadnosť. Ponúka veľa zaujímavých odborných informácií, ktoré sú podané aj pre laika prístupnou a zrozumiteľnou formou. Naopak, pre čitateľa, ktorý už má Montessori pedagogiku hlbšie naštudovanú, prinesie „len“ komplexný súhrn jednotlivých základných poznatkov, keďže jednotlivé kapitoly sa témam venujú stručnejšie. Autori pri písaní knihy čerpali z ich osobných skúseností z detstva, z rodinného života, z ich prednášok o Montessori vzdelávaní, ale aj z koučingu mnohých rodičov. Knihou ukazujú, že Montessori pedagogika je prístupná pre každého, do každej domácnosti, v ktorej sa za kľúčové považujú vzájomný rešpekt a spolupráca. Nepochybne, tento knižný titul zastupuje kvalitnejšiu literatúru z oblasti pedagogiky a prístupu k výchove a iste si nájde veľa spokojných čitateľov.

Čítať viac

5
jankarich

Jana Imrichova prečítala knihu

06.04.2024 18:00

5
5

Jana Imrichova napísala recenziu

06.04.2024 17:59

Album našej rodiny je „klenotnicou spomienok a zážitkov“. Vizuálne zaujme už hneď na prvý pohľad, je prepracovaný, pútavý, a najmä prehľadný. Je vytvorený ako zápisník a zakladač v jednom. Obsahuje 8 kapitol na zaznamenanie dôležitých rodinných míľnikov (Toto sme my, Príbeh našej rodiny, Vítania a rozlúčky, Keď sa dvaja stanú jedným, Úspechy a ciele, Verní priatelia, Dovolenky a prázdniny, Naše životy). Album obsahuje papierové zakladače na založenie rôznych materiálov, priestory na obľúbené rodinné fotografie i voľné miesta na zapísanie dôležitých míľnikov. Zaujímavými a originálnymi doplnkami k albumu je rozkladací rodostrom s lepiacimi menovkami, karty na zapísanie rodinných receptov, nálepky na ľubovoľné ozdobenie albumu.

Čítať viac

5
5

Jana Imrichova napísala recenziu

02.04.2024 20:09

Po tejto knihe som siahla najmä kvôli krásnej obálke a ešte krajšej oriezke

Čítanie sa mi na začiatku zdalo také, ako keď niečo varíte a je to síce fajn, ale niečo tomu chýba - nejaké korenie, ktoré dá tomu tú pravú lahodnú chuť.

No postupne si ma príbeh sestier o hľadaní ich nových začiatkov k sebe pripútal a bolo to pre mňa celkom príjemné čítanie.

Čarovná záhrada je oddychovka, tak akurát romantická, nič presladené, kniha, s ktorou budete mať príjemný čas a vyvolá vo vás mnoho myšlienok.

Kniha má okrem samotnej dejovej línie veľa originálnych atribútov, ale ja osobne by som uvítala, keby ich autorka v príbehu rozvinula viac.

Utiahnutá Claire pracuje v gastronómii a špecializuje sa na jedlé kvety. Má vycibrené schopnosti, vďaka ktorým vie kvetmi vyvolať u ľudí presné emócie a pocity. Jej práca je veľmi žiadaná. Sydney sa vracia späť k sestre, a o rokoch "preč", kedy chcela opustiť svoj pôvodný život, sa dozvedáme postupne. Ich sesternica Evanelle má schopnosť predvídavosti, dáva ľuďom zvláštne veci, ktoré budú raz potrebovať a zmenia im osud.

Na knihe sa mi páčila situovanosť do malého mestečka, jeho atmosféry, obyvateľov, zvyklostí. Žije v ňom aj rodina Waverleyovcov, ktorá je medzi miestnymi považovaná za veľmi zvláštnu. Zdá sa, že sú obdarení zvláštnymi schopnosťami, a navyše v ich záhrade rastie okrem zázračných rastlín aj jabloň, ktorá rodí prorocké ovocie.

Príbeh si vás získa jemnou atmosférou, prvkami magického realizmu aj bohatými lyrickými opismi. V knihe nenájdete žiaden väčší konflikt, ani gradáciu, postavy sú zamerané na svoj vnútorný boj so svojou minulosťou a strachom urobiť krok do budúcnosti.

Napriek tomu, že kniha je v mnohom predvídateľná, som rada, že autorka odkryla aj náročné témy, akými sú strata blízkeho, domáce násilie či neprijatie spoločnosťou.

Taktiež predvídateľnosť bola ozvláštnená o jemné oscilovanie medzi realitou - snom a minulosťou - prítomnosťou - budúcnosťou. Čo je koniec koniec koncov, aj oscilovanie v našich životoch .

Čítať viac

5
5

Jana Imrichova napísala recenziu

28.03.2024 13:07

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Ako všetky múry, aj tento mal dve strany.
Čo bolo dnu a čo vonku záviselo od toho,
na ktorej strane ste stáli."


Jedného dňa medzi východným a západným Berlínom vyrástol múr, ktorý oddelil rodiny, priateľov a všetky spôsoby komunikácie s nimi.
Počas tohto krutého režimu bolo mnoho pokusov dostať sa na "druhú stranu".
Jedným z úspešných bola akcia Tunel 29 - v podzemí domu č. 7 na Schonholzer Strasse sa končil „135 metrov dlhý tunel, vykopaný zo západného Berlína, cez ktorý sa 15. septembra 1962 29-tim ľuďom podarilo utiecť na Západ. Vykopali ho statoční muži, ktorí sa rozhodli pre tento nebezpečný spôsob, aby mohli zovrieť v náručiach svoje manželky, deti a milovaných."


Tunel 29 je dokumentárny román od uznávanej autorky podcastov BBC Radio 4 Heleny Merriman. Je literatúrou faktu, ktorá sa však pri čítaní pre mnohých čitateľov stala beletriou. Okrem veľkého obohatenia nových vedomostí kniha čitateľov iste upúta aj jej atmosférou veľkého strachu a ešte väčšieho odhodlania.

Kniha Tunel 29 svojimi informáciami čitateľovi iste zmení pohľad na to, čo si myslia, že o mnohých veciach vedia - značne odkrýva nové a nové informácie o konci 2.svetovej vojny, o Berlínskom múre, o špiónoch, režime vo východnom Nemecku, ale i o zrode televízneho spravodajstva.


Na knihe je obdivuhodné, že z nej cítiť, že autorka vykonala naozaj detailný výskum, vychádzala z overených výpovedí, presných prepisov rozhovorov a overiteľných faktov z mnohorakých zdrojov. A hlavne z osobných rozhovorov s tými, čo prežili.
Kniha iste zaujme všetkých, ktorí roky, kedy Berlínsky múr stál, zažili, ale aj mladšie generácie, aby pochopili, čo Berlínsky múr znamenal a čo spôsobil. Kniha by mala iste byť výstrahou toho, aby sa takéto veci už nediali (aj keď realita je taká, že dnes stojí podobných múrov na svete toľko, ako nikdy predtým).

Čítať viac

„Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým čo vtedy cítil? Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dní, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočne je to čo sa odohráva teraz. “