Päť výletov do pekla
E-kniha

Americká spisovateľka, legendárna vojnová reportérka, vášnivá a nespútaná cestovateľka, ktorá sa nebála lietajúcich granátov, milovala nedotknuté pláže a dobrú whisky... Čítať viac

Vydavateľstvo
Literárna bašta, 2022
374 strán
5-6 hodín čítania

Americká spisovateľka, legendárna vojnová reportérka, vášnivá a nespútaná cestovateľka, ktorá sa nebála lietajúcich granátov, milovala nedotknuté pláže a dobrú whisky... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Stella Davies:Kronika rodiny Leroy.Stella Davies, 2024
Päť výletov do pekla - Martha Gellhorn, Literárna bašta, 2022
E-kniha
11,99 €

Viac o e-knihe

Americká spisovateľka, legendárna vojnová reportérka, vášnivá a nespútaná cestovateľka, ktorá sa nebála lietajúcich granátov, milovala nedotknuté pláže a dobrú whisky.

Martha Gellhorn (1908 – 1998) počas svojej novinárskej kariéry nechýbala pri žiadnom veľkom konflikte 20. storočia. Písala o španielskej občianskej vojne, vylodení v Normandii, ako prvá informovala o oslobodení koncentračného tábora Dachau. Nevynechala ani Vietnam, vojny na Blízkom východe či konflikty v Strednej Amerike. V spomienkach sa vracia k najlepším zo svojich najhorších ciest, ktoré aj po rokoch zaujmú vykreslením situácií, miest či charakterov. S ironickým nadhľadom a svojským zmyslom pre spravodlivosť nás pozýva do Moskvy medzi sovietskych disidentov, nedávno dekolonizovanej Afriky, vojnového Karibiku, ale aj na návštevu Čankajšekovej Číny.

Či už cestovala sama, alebo ju sprevádzal jej manžel Ernest Hemingway (v knihe ako N. S. – neochotný spoločník), bola mimoriadne otvorenou a výstižnou pozorovateľkou, a hoci ľudí považovala za najškodlivejší druh na planéte, vždy pevne stála na strane slabších a utláčaných.
Čítať viac
Originálny názov
Travels with Myself and Another
Počet strán
374
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1520179
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Literárna bašta
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

12 hodnotení

4
8
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

15.6.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nie každý cestuje tak veľa, aby vydal knihu s príbehmi z ciest, ktoré sa veľmi nepodarili. Cestovateľka a vojnová reportérka Martha Gellhorn spomína na päť "najvydarenejších ciest" svojho života. Ja osobne som jej chvíľu závidela. Chvíľu som sa o ňu bála. Držala som jej palce. Trochu mi išla na nervy a dosť som ju obdivovala. Cestu do Číny absolvovala s manželom E. Hemingwayom, ktorého mohla zobrať na všetky výlety. Jeho vtipné a ironické poznámky stoja za to. Ale za mňa jej najviac "vyšla" cesta do Ruska. Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
29.5.2022
Kniha má mnoho pridaných hodnôt a nie je to klasický cestopis.
Úprimne, málokto by si trúfol mnohé nie len napísať, ale aj zažiť. Neľutujem čas s touto knihou a ani to, čo som vďaka jej čítaniu mohla prežiť mnohé dobrodružstvá. Ak hľadáš niečo zo sveta, netradičné, úprimné, napísané zaujímavo – tak siahni po tejto knihe. Nečakaj zaľúbený roman ani zoznam miest, ktoré máš navštíviť. Čakaj opisy krajín, ľudí, prírody. Čakaj dobrodružstvá. Čakaj autenticky rozpovedané zážitky – dobré aj zlé – z pohľadu ženy, ktorá môže byť inšpiráciou mnohým.
Rozhodne pre milovníka cestopisov spojených s osobnými opismi rôznych ľudí, krásnej prírody a rôznych situácií rozprávaných niekedy viac novinárskym ako autorským štýlom.
Čítať viac
22
Overený zákazník
18.5.2022
Samota je s knihami znesiteľná, bez nich strašná.
Ľahký, miestami zábavný cestopis, celkom mi sadol je štýl, ktorý sa tak odlišuje od mužov-cestovateľov? Viac pocitov, emócií, postrehov...najmä v prvom výlete s pánom N.S., čiže Neochotným spoločníkom, alias manželom Ernestom Hemingwayom. Tam som sa často usmieval nad jeho bonmotmi, bohorovnými vyhláseniami, naštvanými poznámkami. Ako keď prileteli do Honolulu.

„Nikdy som okolo krku nemal žiadne prašivé buriny, a ak sa ma ešte raz nejaký skurvysyn dotkne, tak ho tak schladím, že až, a na aké hnojisko sme to došli. A prisámbohu, ak ma niekto ešte raz pozdraví aloha, tak mu naflusám do úst.“

No nemilujte ho :-)
Gellhorn je opisná, snaží sa zachytiť aj atmosféru daného miesta, čo ma bavilo a nútilo čítať ďalej. Najviac ma chytil „výlet“ do afrického pekla, kde sa všetko kašlalo, rúcalo, prekvapenia na každom kroku. Ani to však neodradilo vášnivú cestovateľku a zaľúbila sa do africkej zeme i oblohy, fauny i flóry, aj do počasia východnej Afriky.

Pri čítaní som si spomínal na svoje tak trochu pekelné cesty, či už po Kambodži, vlakom cez Thajsko a Malajziu, s batohom po Egypte od Káhiry cez púšť na juh k Asuánu, alebo Sýria a Libanon. Ale presne ako píše Martha – všetci zažijeme nejaké tie cestovateľské katastrofy a v danej chvíli sa rozklepeme, sme namrzení, ufrfľaní...ale keď je po všetko, hrdo na ne spomíname a s nadšením o nich rozprávame. Človeku nič tak nezvýši sebavedomie, ako keď prežije :-)

A ešte jedna myšlienka z knihy, s ktorou som sa absolútne stotožnil a akoby mi Martha Gellhorn hovorila z duše:

Samota je s knihami znesiteľná, bez nich strašná.
Čítať viac
Peter Oslanec
Neoverený nákup
11.5.2022
Krásne cestopisy
Autorka na osobitý štýl, ktorý je však veľmi príjemný, opísaný. Ovládla umenie opisu situácie tak, že sa človek cíti akoby tam bol na mieste autorky. Zaujímavé časti sveta v zaujímavých časoch. Neuveriteľné čo už vtedy ľudia dokázali a vydržali. Krásna oddychová kniha. Čítať viac
22

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený nákup
29.4.2022
Hoci sa táto kniha označuje za autobiografiu či reportáž, mne sa javila ako skvelý cestopis. Vydávame sa do Číny, Karibiku, Afriky a Ruska v časoch pre nás už dávno minulých a je to mimoriadne zaujímavý pohľad.

Martha Gellhorn je rozhodne šialená ženská. Nechápem ako to všetko dala a zároveň jej smekám. Jej novinárska kariéra sa odrazila aj tu - kniha je veľmi čtivá, miestami vtipná. Oplatí sa prečítať, ja som sa teda rozhodne nenudila :)
Čítať viac

„Deti potrebujú klamstvá, aby večer v postieľkach pokojne zaspali, dospelí ich potrebujú, aby ráno vládali vstať.“

Medveďovce - Fredrik Backman, 2018
Medveďovce
Fredrik Backman