Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Sapiens a neandertálec
E-kniha

Rozpravy o živote

Paleolit, mezolit, neolit: časovo tak vzdialené obdobia, že mnohí z nás majú problém ich zaradiť. Predstaviť si, ako sa vtedy žilo, je takmer nemožné. Môžeme však povedať, že... Čítať viac

Séria
Sapiens a neandertálec
Vydavateľstvo
Premedia
Počet strán
192

Paleolit, mezolit, neolit: časovo tak vzdialené obdobia, že mnohí z nás majú problém ich zaradiť. Predstaviť si, ako sa vtedy žilo, je takmer nemožné. Môžeme však povedať, že naši pravekí predkovia sú nám úplne cudzí? Spisovateľ .. Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Paleolit, mezolit, neolit: časovo tak vzdialené obdobia, že mnohí z nás majú problém ich zaradiť. Predstaviť si, ako sa vtedy žilo, je takmer nemožné. Môžeme však povedať, že naši pravekí predkovia sú nám úplne cudzí? Spisovateľ Juan José Millás je presvedčený o opaku. Preto požiadal Juana Luisa Arsuagu, jedného z najgeniálnejších paleontológov svojej generácie, aby ho sprevádzal pri objavovaní našich koreňov.

Millás, ktorý sa od detstva označuje za neandertálca, kombinuje svoje rozprávačské schopnosti s odbornými znalosťami svojho akademického spoločníka, ktorý má dostatok vedomostí o ostatných druhoch rodu Homo, aby nás previedol biomechanikou a sexuálnym dimorfizmom, dvojnohým držaním tela a chrupom, australopitekom Lucy a oholenou bradou Alexandra Veľkého, či základnými zlomovými bodmi, ako je napríklad objavenie schopnosti hodiť
kameňom a rozdelenie práce na lovcov a zberačov.

Ako Don Quijote so svojím Sanchom Panzom nás obaja berú na zábavnú a poučnú výpravu za tajomstvami ľudskej evolúcie v duchu najlepšej vedeckej popularizácie.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1587845
Originálny názov
La vida contada por un sapiens a un neandertal
Počet strán
192
Edícia
Civilizácia
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Španielsko
Séria
Sapiens a neandertálec
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,2 / 5

11 hodnotení

3
2
2
2
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

4.12.2022
Celkovo mám rada knihy z edície Civilizácia, ale táto bola pre mňa trochu sklamaním. Nesadol mi formát, akým bola kniha napísaná, aj keď som sa určite dozvedela nové informácie, rušil ma štýl akým bola kniha napísaná. Neprekážalo by mi ak by kniha bola napísaná vo forme rozhovoru ak by sa viac sústredila na odbornú stránku veci. Tu som mala pocit, akoby v popredí bolo priateľstvo dvoch Juanov a len pomedzi ich dialógy a stretnutia sa sem-tam dostala relevantná informácia. Čítať viac
Róbert
Neoverený nákup
12.9.2022
odpad
asi nie každému sadne náučná literatúra písaná formou rozhovoru ktorý vlastne nič nedopovie. do tejto kategórie a edícii sa určite nehodí. neviem prečo to vydavateľstvo nevidalo samostatne. Čítať viac
31.7.2022
Originálne
Už parádna obálka tejto knihy napovedá, že máme postarané nielen o nové vedomosti, ale aj o zábavu.
Veď ako inak môžu dopadnúť rozhovory zvedavého neandertálca a vzdelaného sapiensa. Juan José Millás o sebe hovorí už od detstva ako o neandertálecovi a aby nám mohol čo najzrozumiteľnejšie vyrozprávať príbeh vývoja ľudského druhu, oslovil významného antropológa Juana Luisa Arsuagu. A sú veru dokonalou dvojicou. Millásov prejav je veľmi originálny, nechýba mu humor a nadhľad. Arsuaga zase oplýva výbornými vedomosťami, no aj on vie občas slušne zadeliť.
Na pretras prídu rôzne témy. Dostanete sa zo stromov na zem, postavíte sa na dve nohy, zmení sa váš výzor, myslenie a skončíte, až keď budete mať nádobu, v ktorej si budete môcť pripraviť teplé jedlo. Dozviete sa o tom, ako a prečo sme sa fyzicky menili, aký bol a aký je teraz náš mogoz, veľmi zaujímavo je tiež opísaná téma pohlavného dimorfizmu a mne sa veľmi páčilo vysvetlenie, prečo je to žena, kto vymyslel poľnohospodárstvo.
A zasmejete sa nielen nad ich rozpravou, ale aj nad Millásovými neandertálskymi úvahami.
Čítať viac
21
Ráma II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee, 2023
Práve čítam
Ráma II

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
18.7.2022
Sapiens a neandertálec: rozpravy o živote je príjemné čítanie o ceste do minulosti. S pravekými predkami máme toho spoločného celkom dosť, hoci si život v dobách paleolitu, mezolitu a neolitu predstaviť asi nedokážeme. Ak máte v obľube zaujímavé fakty okorenené humorom, určite si ju prečítajte. Nemusíte sa orientovať v paleontológii, aby ste sa zasmiali. Písaná je veľmi prístupne, pútavo a výsledkom je vydarená zmes vedy, cestopisu a rozprávania, žiadne nudné zdĺhavé výklady, ktoré vás kvalifikujú na vedúceho archeologického výskumu.

Na príkladoch a detailoch z každodenného života autori poukazujú na to, že sa od našich pravekých predkov v mnohých veciach vôbec nelíšime. Vtipné konverzácie o evolúcii a prístupe k životu, o kuriozitách, týkajúcich sa nášho správania, zvykov, jedla, organizácie spoločnosti a rozdelení úloh spolu vedú paleontológ Juan Luis Arsuaga a autor Juan José Millás. Arsuaga ako sapiens dodáva obsah, Millás sťaby neandertálec ho zaobalil do ľahkej, oddychovej formy.

„V návale emócií som paleontológovi takmer porozprával o svojej neandertálskosti, ale ovládol som sa, pretože sme sa stretli len párkrát a nechcel som naňho hneď na začiatku urobiť zlý dojem.”

„Neodvážil som sa opýtať, v čom spočíva schopnosť vnímať symboly, ale pozrel som sa do encyklopédie a zistil som, čo je to symbol. Napríklad zástavy. Mne sa zdalo, že sú to nahovno symboly, ale tváril som sa, že sa o ne zaujímam, aby som vyzeral ako sapiens."

Podľa mňa je to svieže letné čítanie, ktoré servíruje tak akurát faktov v originálnej forme. Teším sa na pokračovanie!
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
8.7.2022
Zaujímavosť
Premýšľali ste už nad tým, prečo máme predozadne sploštený hrudník a štvornohé živočíchy zboku, prečo máme vyčnievajúci nos a prečo vieme hádzať kameňom? V tejto knihe sa to dozviete a ešte omnoho viac. Ja som sa cítila ako na výkladovej ceste s autormi - spisovateľom a paleoantropológom. Na príkladoch z bežného života je vysvetlená evolúcia, alebo sa Darwin mýlil? Autori skvelým pútavým štýlom a suchým sarkastickým humorom poukazujú na množstvo spoločných znakov, ktoré máme s našimi pravekými predkami. I keď sme značne odlišní, možno ale nie až tak, ako si myslíme. Čo keď taký australopitekus Lucy je niečo ako sesternica Homo sapiens sapiens? Alebo sestra? Možno dokážeme dosiahnuť nesmrteľnosť. A aby som nezabudla. Viete, prečo majú Aziati šikmé oči? Súvisí to s príťažlivosťou a sexualitou, ale viac už neprezradím. Budete si to musieť prečítať :)
Táto kniha je výborným počinom z edície Civilizácia. Je veľmi svieža a istá dávka odbornosti, ktorú nesie, je podaná zrozumiteľne. Je síce pravda, že ja osobne by som prijala viac podrobností, ale je to iba môj subjektívny pocit. Počas čítania sa aj zasmejete, pretože kniha obsahuje veľa vtipných dialógov medzi autormi. Ak sa radi dozvedáte nové zaujímavosti, určite si túto knihu nenechajte ujsť. Ja sa už teraz teším na pokračovanie.
Čítať viac

Autori

Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Člověk odjakživa bojuje, aby měl co jíst. Honba za potravou je zoufalé břemeno zvířecí mysli. Člověk se musí nejdřív najíst a pak teprve může snít, musí mít plný žaludek a pak teprve může milovat.“

Elantris - Brandon Sanderson, 2017
Elantris
Brandon Sanderson