Vydaj sa na cestu knižnými svetmi
a vyhraj kopu kníh!
Knižné putovanie - Vyraz na cestu knižnými svetmi, Martinus, 2024
Ukradnutý - Ann-Helén Laestadius, Premedia, 2022

14,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ukradnutý

Je zima, severne od polárneho kruhu. Niekoľko hodín bledého svetla je všetko, čo slnko ponúka, než sa krajina opäť zahalí do tmy. Toto je Sápmi, krajina Saamov, pôvodných... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
312 strán
4-5 hodín čítania

Je zima, severne od polárneho kruhu. Niekoľko hodín bledého svetla je všetko, čo slnko ponúka, než sa krajina opäť zahalí do tmy. Toto je Sápmi, krajina Saamov, pôvodných obyvateľov Škandinávie... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,95 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní

Dostupné v 21 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Prašina: Kriedový panáčik - Vojtěch Matocha, Artforum, 2024

Viac o knihe

Je zima, severne od polárneho kruhu. Niekoľko hodín bledého svetla je všetko, čo slnko ponúka, než sa krajina opäť zahalí do tmy. Toto je Sápmi, krajina Saamov, pôvodných obyvateľov Škandinávie. Deväťročná Elsa je dcérou pastierov sobov. Keď sa jedného rána vyberie sama na lyže, stane sa svedkom toho, ako muž brutálne zabije jej milované teľa. Je to Švéd zo susednej dediny a vie, že jej rodinu obťažuje už roky. Muža však nikdy neprichytili pri čine. Až teraz.

Soby sú pre Saamov zdrojom obživy, ale zvieratá plnia aj dôležitú duchovnú úlohu; útok na ich soby je útokom na samotnú kultúru. Hoci je Elsa ešte len dieťa, vidí, ako pretrvávajúce násilie zo strany susedov a systematická ľahostajnosť úradov spôsobujú hlboké rany a jej blízki strácajú nádej, ba dokonca aj chuť žiť. Uplynulo desať rokov a nenávisť a hrozby voči Saamom sa naďalej stupňujú. Keď sa Elsa stane terčom muža, ktorý pred rokmi zabil jej sobie teľa, niečo sa v nej zlomí. Vina, strach a hnev, ktoré v sebe nosí od detstva, sa na ňu valia ako lavína a vedú Elsu k záverečnej dramatickej konfrontácii.

V septembri 2021 získala autorka za tento román ocenenie za najlepšiu švédsku knihu roka.
Čítať viac
Originálny názov
Stöld
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
456 g
ISBN
9788082420770
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1470643
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Švédsko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

13 hodnotení

10
0
1
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Veľmi krásna, zároveň smutná a citlivo napísaná kniha, ktorá má všetko čo od pútavého čítania očakávam. Zápletka, rodina, príroda, zvieratá, ale tak isto obrovská sila a cieľavedomosť hrdinky. Určite si zaslúži získané ocenenie.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

19.2.2023
Nebola to moja šálka kávy
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha nie je napísaná zle, ale ja som jej kúpu oľutovala. Nebola to moja šálka kávy. Prekážala mi neschopnosť hlavnej hrdinky komunikovať a to až do takej miery, že som to za ňu chcela vykričať ja sama. Knihu som kvôli tomu zopárkrát odložila bokom a vracala sa k nej s nechuťou. Žiaľ, ani záver sa mi nepáčil. Nepomôcť zranenému a z miesta nehody odísť.. Nech každý posúdi podľa seba. Rozumiem, že sú v tom zamotané roky ubližovania a nespravodlivosti, ale predsa... Túto knihu nebudem nikomu odporúčať. Ako jediné pozitívum hodnotím len možnosť dozvedieť sa viac o živote Saamov a ich vzťahu k prírode a sobom. Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
23.8.2022
„Nepatríš mi, patríš len sebe. Ja si ťa požičiavam.”

Komunita Saamov, pôvodných obyvateľov Škandinávie, to nemá ľahké. Chovajú soby v krásnej, no drsnej, chladnej krajine, no čelia mnohým problémom, ktoré im komplikujú každodenný život. Nie sú to len ich interné záležitosti týkajúce sa tradícií a postavenia žien v rámci komunity, meniace sa podmienky v dôsledku klimatickej krízy, sťažujúce im starostlivosť o milované zvieratá, ale aj rasizmus, outsiderstvo vo vlastnej krajine a nezáujem autorít riešiť útoky, ktorým musia čeliť. Soby totiž nevnímajú len ako potravu, sú to priatelia, s ktorými ich spája hlboké puto a obetujú im všetko.

Deväťročná Elsa pristihne muža z vedľajšej dediny, ktorého pozná, ako neľútostne zabije jej milované mláďa. Pytliak jej vyhrážkami nahnal strach, preto v sebe roky dusí dilemu, ako sa zachovať. Polícia totiž vraždenie sobov klasifikuje ako krádež, poškodenie cudzej veci (!!!) a prípadmi sa hlbšie nezaoberá. No možno ak by sa našiel očitý svedok, bolo by to inak. Alebo nie?

Pomaly plynúci, pokojne sa rozvíjajúci príbeh ukazuje, aké je to žiť v spoločnosti, ktorá neustále útočí na kultúru Saamov. Tých sužuje beznádej, kruté tragédie, frustrácia, ktorá prerastá aj do ďalších generácií. Mladí sa so smútkom vyrovnávajú ťažko a východisko z bezvýchodiskovej situácie niektorí vidia až v pazúroch smrti.

Ann-Helén Laestadius s citom, nadhľadom, veľmi empaticky vykreslila volanie mladej ženy po spravodlivosti, ale aj konflikt moderného s tradíciami a patriarchálnym dedičstvom. S každou otočenou stránkou narastá mrazivá atmosféra – čo ešte príde? A že toho príde… Drsné, no zároveň krásne rozprávanie inšpirované skutočnosťou o láske k sobom a prírode, ktoré vám ukáže, aké dôležité je porozumenie.
Čítať viac
Beáta Kiselová Bileková
Neoverený nákup
2.8.2022
Skvelé
Deväťročná Elsa sa stane svedkom vraždy jej obľúbeného soba a trauma ju sprevádza až do dospelosti. Prešlo desať rokov a ťaživý pocit so sebe vlastným spôsobom smútenia ju sprevádza každý deň. Vrah jej soba aj iných ju má na muške a ona sa nevie rozhodnúť, či sa priznať, že vie, kto tým vrahom je. Podarí sa jej oslobodiť zvieravých pocitov po ťažkom rozhodnutí? A čo ak si pred všetkým len ostatní zavierajú oči?
Pod krásnymi obalmi sa nachádza pomalší príbeh, ktorému ale nechýba veľká sila. Autorka v knihe vyzdvihla aj problémy súčasnej doby na severe, kde dochádza k rasovému zločinu namierenému voči chovateľom sobov, ktorí sú prevažne Saamovia. Zabíjanie ich sobov je ešte krutejšie než klasické pytliačenie. Autorka veľmi dobre zvládla pohľad do detskej hlavy a duše, krásnym jazykom popisuje lásku k prírode a zvieratám. Ide o emočne náročnejšie čítanie s veľkým množstvom smútku a bolesti, ale na druhej strane je príbeh písaný nádherne, miestami poeticky a veľmi pútavo. Čitateľ sa dozvie aj veľa zaujímavostí a záver naňho doľahne veľmi silno a ťaživo. Ale život týchto obyvateľov je náročný a ja som rada, že autorka nám priniesla tento výborný príbeh.
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
31.7.2022
Ukradnutý je veľmi emotívnym príbehom o živote pôvodných obyvateľov Škandinávie, Saamov, písaný jazykom lásky k prírode a úcty k tradíciám.
.
Aj keď ide o fikciu, tento román je inšpirovaný skutočnými udalosťami, pretože autorke prešlo rukami mnoho trestných oznámení, ktoré často skončili nevyriešené v "zásuvke s nápisom: Ukradnutý" ...
Saamovia musia o svoje prežitie a právo na spravodlivosť často bojovať nielen s pytliakmi útočiacimi na ich soby, ale aj s úradmi a so skostnateným (ne)funkčným systémom, ktorý zdá sa skôr nechce, ako nevie pomôcť.
Mladí ľudia neraz kvôli smútku, frustrácii a beznádeji, či je reálne, že sa ich situácia niekedy zlepší, dobrovoľne končia príliš skoro v pazúroch smrti.
No autorka poukazuje aj na problémy vo vnútri tejto komunity. Ženy ešte stále nemôžu byť plnohodnotnými partnermi pri starostlivosti o soby. Muži ich zastrašujú a usmerňujú: Keď budeš jazdiť na skútri, nebudeš môcť mať deti. Ich úlohou je ako inak, postarať sa o domácnosť a rodiť.
A pritom sú ženy, ktoré naozaj veľmi túžia zaháňať soby na skútri, žiť život, ktorý už pre mnohých nie je atraktívny a preto často odchádzajú a upúšťajú od života v súlade s tradíciami v obkolesení divokej prírody.
.
Príbeh Elsy, ktorá sa ako dieťa bála ukázať prstom na toho, kto skántril jej malého soba, sa vás dotkne hneď od prvej strany. Autorka veľmi umne a s citom narába so slovom, dostane sa vám až pod kožu, prinesie vám hrejivý pocit pri srdci, ale aj bolesť a smútok.
Taktiež sa na chvíľku naladíte na inú "kultúrnu vlnu" a tak získate veľmi slušnú predstavu o tom, v akých podmienkach žijú a aké starosti, či radosti riešia Saamovia.
.
Aj keď neraz zlomí srdce, veľmi, veľmi odporúčam
Čítať viac
18
Moderná sebaobrana - Jasmína Houdek, Pavel Houdek, 2023
Práve čítam
Moderná sebaobrana

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Overený zákazník
23.7.2022
Dej odohrávajúci sa v komunite Sámov nám ukazuje, čo znamená byť outsiderom vo svojej vlastnej krajine. Som rada, že kniha ma naučila mnoho nového z ich sveta a odkryla problémy, o ktorých som doteraz nevedela. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Román je nielen volaním po spravodlivosti, ale aj empatickým a krásnym príbehom o láske k sobom a prírode. Trápenie a smútok sú vykreslené srdcervúcim spôsobom. Neustále sa obávate toho, čo príde. Očakávate to najhoršie, a potom sa to najhoršie stane. Aké by to bolo takto žiť?“ – Norra Skåne

„Možno by bolo bláznovstvo menovať najsilnejšiu knihu tohto roka už vo februári, ale to, že Ukradnuýá je jednou z najdôležitejších švédskych kníh roka, je nesporné.“ – Demokraatti

„Román vibruje smútkom, rozhorčením, zúfalstvom a láskou. Laestadius majstrovsky zobrazuje každodenný život; naozaj cítite vôňu naftových výparov zo snežného skútra, ktoré sa miešajú s čerstvo napadaným snehom, vlhkými rukavicami a ostrým zápachom
zvyškov zabitého soba. Mohol by som pokračovať ďalej a ďalej o všetkých myšlienkach a emóciách, ktoré vo mne táto kniha prebúdza, ale uspokojím sa s týmito dvoma slovami: prečítajte si ju!“ – Alingsås Tidning

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Charlie jemne pohladil povrch pultu. Koľko rozhovorov viedol ponad tento kúsok kameňa? A koľko kníh sa prenieslo ponad tento pult, aby zmenili život? Dokonca aj zachránili život? Knihy to dokážu. To bol hlavný dôvod, prečo Charlie veril v kníhkupectvo.. “

Most - Karen Kingsbury, 2017
Most
Karen Kingsbury