Malý život
E-kniha

2. vydání

Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a... Čítať viac

4,4 292 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon CZ, 2022
640 strán
9 hodín čítania

Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu laskavý Willem, začínající herec... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

27,40 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Malý život - Hanya Yanagihara, Aktuell, 2019
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2019
Ihneď na stiahnutie

14,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Angie Argalášová:Skutočné prázdniny.Branislav Argaláš,2024
Malý život - Hanya Yanagihara, Odeon CZ, 2022
E-kniha
27,40 €

Viac o e-knihe

Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy otáčejí… Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem.
Čítať viac
Originálny názov
A Little Life
Počet strán
640
Rok vydania
2022
Edícia
Světová knihovna
Naše katalógové číslo
1812449
Štýl
psychologický, napínavý, romantický
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Odeon CZ
Pre koho
new adult, pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

292 hodnotení

211
39
18
8
16

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto kniha je šálkou veľmi tuhej kávy, ktorá nebude po chuti každému. Úctyhodné množstvo strán rozpráva príbeh o štyroch priateľoch z malého bytu na Lispenard Street v New Yorku. Na tomto mieste sa prepletajú ich štyri rôzne životné cesty a osobnosti. Najtajomnejším z nich je Jude St. Francis, brilantný právnik, ktorý si so sebou nesie nielen telesný hendikep, ale aj hlboké duševné jazvy. S pribúdajúcimi stranami sa postupne dozvedáme o ňom viac, aj skrz rozprávanie zvyšných troch priateľov.
A veru, že ich priateľstvo autorka nešetrila skúškam. Niekto by mohol namietať, že bola ku nim až príliš bezcitná, no ja som toho názoru, že v realite ľudského života sa takéto ukrutnosti dejú. Či už ide o sebapoškodzovanie, násilie na deťoch alebo hľadanie svojej vlastnej identity. Ako je možné prijať sám seba, keď človek prežije tie najhoršie zverstvá? Dokáže to aj Jude, ktorý si prešiel peklom na zemi?
Knihu som mala reading-liste dlhú dobu, ale na takýto titul si treba nájsť dostatok času a mať myseľ pripravenú na drsný príbeh. Navyše, je potrebné si zvyknúť na špecifický spôsob písania autorky, lebo je ľahké sa stratiť v jej dlhých súvetiach. Avšak na čitateľa čaká silný zážitok už počas čítania a dlhé emocionálne dozvuky (nemálo preliatych sĺz) aj po poslednej strane knihy. Tí, ktorí vyhľadávajú kvalitné tituly zo svetovej beletrie, Malý život čaká na Vás!

Čítať viac

Priveľa postáv, zložitá štruktúra, ťažké témy, repetitívnosť, melodráma… Podobne ako život hádže na tajomného Juda jednu pohromu za druhou, ani Hanya Yanagihira sa so svojím románom nijako nemaznala – a predsa to dokopy funguje.

Malý život je ťažký, ale nádherný, emóciami nabitý príbeh, od ktorého som sa nevedel odtrhnúť a napriek dĺžke som ho zhltol za pár dní. Je možné sa vyrovnať s ťažkou minulosťou, ktorá zmrzačila telo i myseľ? Je možné uveriť, že sme hodní lásky, aj keď vnútorní démoni nám tvrdia opak?

Kníh o mužoch, ktorí naplno prejavujú svoje pocity a lásku (priateľskú, partnerskú či otcovskú) je ako šafránu. Kníh o ľuďoch zápasiacich so zdravotným znevýhodnením ešte menej. Ak máte chuť prežiť s hlavnými postavami jeden celý malý život, choďte do toho. Bude to jazda.

Čítať viac

Recenzí opěvujících Malý život již vyšlo mnoho a já se k nim nemohu než nepřidat. Pokud čtenář vydrží pomalejší začátek knihy a zvykne si na dlouhá souvětí a odbočky, které Yanagihara ráda používá, čeká ho čtení plné bolesti, lásky a milionu dalších různých pocitů a peripetií.
Knihu za mě nejlépe vystihne citace z Harryho Pottera: "Budeš trpět, ale náramně si to užiješ."

Čítať viac

Malý život určite patrí medzi najlepšie a najemotívnejšie knihy aké som čítala. Život a vzťahy sú tu zachytené také aké sú, reálne, bez prikrášľovania. To pekné, ale hlavne to škaredé, hrozné a smutné, to o čom veľa ľudí nerozpráva. Taký je aj príbeh Juda. Vo svojom živote zažil veľa zlého a prežil veci, ktoré si nevieme ani predstaviť. Jeho detstvo bolo plné trápenia a nešťastia, ale zároveň som tam stále videla malé svetielko nádeje, že všetko bude lepšie. Musíte čítať ďalej, poznať jeho príbeh, ale zároveň by ste o tom najradšej v živote nepočuli. Okrem autorkinho vynikajúceho opisu medziľudských vzťahov a životných situácii z knihy sršala úžasne jedinečná atmosféra New Yorku, ocitla som sa na jeho uliciach a prechádzala sa po nich s postavami. Malý život je veľká kniha a určite sa oplatí ju prečítať. Rozmýšľať nad ňou budem ešte dlho.

Čítať viac

Malý život je to najsilnejšie, čo som v živote čítala. V každom zmysle toho slova. Čokoľvek po prečítaní anotácie čakáte, je to horšie. Po polovici som už nerátala slzy, vzlyky, predýchavanie. Okrem tých strašných vecí, čo sa tam dejú, je to však podľa mňa predovšetkým o strašne silných vzťahoch, brutálnom kamarátstve a neskutočnej láske. O sile jednotlivca aj skupiny, o podpore, láskavosti, nekonečnej starostlivosti. A na druhej strane o nepredstaviteľnom utrpení na všetkých frontoch. Yanagihara je proste pani a stvorila veľké dielo. Ešte dlho o tej knihe budem rozmýšľať, ešte dlho vo mne zostane.

Čítať viac
7. februára 2019

Som asi rok pozadu, pretože táto kniha dominovala v odporúčacích rebríčkoch už dávnejšie. Ja som mala veľký problém sa do nej začítať (najmä kvôli dlhým súvetiam), ale keď som sa dostala za prvú štvrtinu, postupne sa zlepšovalo. Môžem teda potvrdiť s ostatnými: brutálne, ale výborné!

Odporúčam pre: všetkých

Čítať viac
Martinus
11

Som žena zapálená pre umenie a kultúru, bez ktorých si nedokážem predstaviť svoje fungovanie na tomto svete. Sú mojou najväčšou slabosťou a zároveň aj najväčšou prednosťou :)

Alexandra Harvanová
zamestnanec
24. decembra 2017
Malý život = veľká kniha!

Hľadám slová a ešte stále, ako skladám tento komentár, neviem, čo presne napísať. Možno, že to bol môj tohtoročný najsilnejší čitateľský zážitok. Ale zhodnotiť knihu Malý život len takto, by bolo málo. Žalostne málo. Rozsiahly román Hanye Hanagihary je kniha o hrôzach malého chlapca, ale možno ešte viac kniha o tom, aké ťažké, často až nemožné, je umlčať démonov z minulosti. Ako sa po nás naťahujú, ako nás zväzujú a nechcú k nám pustiť denné svetlo. Je to kniha o priateľstve, po akom všetci túžime, o neschopnosti ho prijímať, o rôznych odtieňoch vzťahov, o intímnej blízkosti, o snoch a diaľkach. O veľkej bolesti a o prchavom šťastí, ktoré chceme mať ukotvené v sebe naveky. A aj napriek menším výhradám, je kniha Malý život silným emocionálnym zásahom, tak živým, až fyzicky prítomným. Ale pozor, na tento román si musíte vyhradiť čas, čítať ho intenzívne a sústredene, byť na neho pripravený. Nie je to jednoduché sústo. A čas budete potrebovať aj na jeho spracovanie a na premýšľanie o ňom.

Čítať viac
Názor čitateľa

Malý život v sebe skrýva úžasne farbistý, mnohovrstevný a najmä silný, veľmi silný a dôležitý príbeh, ktorý po pár stranách úplne vtiahne a napriek veľkému emočnému vyčerpaniu, ťažobe a veľkej bolesti, ktorú zažívate s každou stranou sa to nedá prestať čítať. Mimoriadne citlivo a precízne napísaný text o bolesti a jej rôznych podobách, vnútorných démonoch, priateľstve, nádeji a beznádeji, láske a živote. Už dlho som nečítal knihu, ktorá by mi spôsobila také veľké psychické a citové pohnutie ako práve Malý život. Zimomriavky pri každej strane!

Čítať viac
Emočné vydieranie

A Little Life sa tvári, že sleduje skupinu priateľov, ale naozaj je tam dôležitý iba Jude a jeho až absurdne komicky život plný traumy. Čo si zmyslíte ako najtraumatizujúcu udalosť, ktorú sa môže človekovi udiať sa určite udialo Judeovi, alebo aspoň niečo podobné tomu. Dokonca by som povedala, že len čítanie o udalostiach v jeho živote spôsobila mne traumu.
Kniha začína celkom fajn – skupina chlapcov v New Yorku, ktorí sú sexisti a rasisti (boys will be boys, čijak) a spolu bývajú a sa spoznávajú. Jude je mysteriózny a nezdieľa veľa o svojom živote. Neskôr sa všetko odhalí.
Hanya Yanagihara prezradila, že pri písaní nerobila žiaden "research" ohľadom diagnóz, udalostiach a porúch, ktoré opisuje v knihe. Všetko je len to čo si autorka zmyslela, že by taký človek prežíval. Autorka taktiež emočne vydiera čitateľa, zbytočne a nezmyselne.
Kniha ma psychicky, fyzicky a emočne totálne vyčerpala a preto nedokážem, s čistým svedomím, odporučiť túto knihu nikomu, hlavne mladým ľudom, ktorí po nej siahajú kvôli TikToku.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

12

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Nella Kubišová
Neoverený nákup
5
23.1.2024
Táto kniha ma zlomila.

Niekoľko dní po jej dočítaní som stále hľadela na prázdnu stranu s tým, že vlastne ani neviem čo napísať. Ako môžem toľko emócií zhrnúť do niečoho krátkeho a výstižného, pretože ja mám pocit, že v tejto knihe sa toho skrýva tak veľa, že by bola urážka to zhrnúť len na pár riadkov.

Toto nebol prvý raz, ktorý som sa pokúšala túto knihu čítať. Prvý raz som ju po pár stranách odložila, pretože ma nebavila. Druhý raz som sa dostala po prvú časť a potom som od nej mala dlhšiu pauzu, až som zabudla na to, čo sa v nej dialo. No na tretí raz to vyšlo a absolútne to neľutujem, aj napriek tomu, že na ňu nedokážem pomyslieť bez sĺz v očiach, ktoré tam mám aj teraz.

Najskôr som nerozumela tým rozsiahlym opisom postáv, ktoré sa nachádzajú na začiatku knihy, ale povedala som si, že dobre, prelúskam sa nimi a bude to lepšie. Až neskôr som naozaj pochopila celý zmysel a verte mi, všetko je to presne tak, ako to má byť. Všetko je tak rozsiahlo vysvetlené, pretože neskôr sa na tom bude stavať veľmi veľa vecí v príbehu a keď sa na to spätne pozerám, bolo krásne sledovať, ako do seba postupne jednotlivé dieliky zapadali.

Fascinovalo ma to, ako autorka zachytila život našich štyroch priateľov. Vo väčšine kníh je zachytených zopár rokov pred a po, kedy sa udalosti v knihe udiali, ale tu je zachytený doslova ich celý život. Možno preto aj tá hrúbka. Už hneď zo začiatku som si obľúbila Willema, ktorý bol jednou z mojich najobľúbenejších postáv až do samotného konca a tento názor nikdy nezmením. Na prvých stranách ukázal to, aký je dobrosrdečný a obetavý a taký zostal po celý svoj život. Rada by som povedala, že ďalší traja z tejto nie až tak veselej partie priateľov boli moji obľúbenci, ale klamala by som. K nim som mala trošku zložitejší vzťah.

Počas väčšiny knihy sa zameriavame na život Juda St. Francisa. Až do posledného momentu som nechápala, prečo vlastne? Máme tam niekoľko hlavných postáv, tak prečo práve Jude? Verte mi, porozumiete. Tak ako každý čitateľ, aj ja som so záujmom sledovala jeho každodenné trápenie a prebíjanie sa životom medzi stránkami tejto knihy. Bola som fascinovaná, ako aj so zdravotnými problémami dokáže fungovať a stále chce, aby ho ľudia videli ako zdravého, nepoškodeného. To totiž všetci chceme. S každou ďalšou ranou, ktorá ho počas života zrážala na zem, som mala pocit, akoby som bola zrážaná s ním. Je naozaj výnimočné, ako dokázala autorka vytvoriť pocit, že sme si s Judom dôverne známi a každá jeho bolesť je zároveň aj naša, pretože sme si ho obľúbili. Počas väčšiny vecí, ktoré sa mu počas života udiali som mala chuť urobiť iba jednu jedinú vec. Objať ho, držať a viac nepustiť.

Ako budúci psychológ (dúfajme) by som chcela vyzdvihnúť aj autorkinu prácu s jednotlivými aspektami, ktoré v knihe boli spomenuté. Od depresie, cez PTSD, až po iné psychologické diagnózy boli podľa mňa vykreslené veľmi reálne a možno bežnému človeku príde častokrát správanie toho druhého veľmi nelogické, ale je to len preto, lebo neviete ako rozmýšľa "chorý" človek. Tak isto jedna myšlienka v knihe, ktorú som si poznačila hovorí o tom, že "zdravým logiku chorých nikdy nevysvetlíte". Ľudská myseľ je veľmi fascinujúce miesto, ktoré je skúmané už nejaký ten piatok, ale nikdy ho nebudeme schopní preskúmať natoľko, aby nás prestalo udivovať.

Po celý čas čítania som bola v neskutočnom napätí, lebo za každou otočenou stránkou akoby som cítila, že príde niečo zlé a niečo, čo ma emočne úplne dostane. A presne to sa aj stalo. Nikdy som pri knihe neplakala toľkokrát, ako pri tejto, ale nedivím sa tomu. Témy, ktoré sú tu obsiahnuté, sú neskutočne citlivé pre veľké množstvo ľudí a ja ani neodporúčam čítať túto knihu ľuďom, ktorí sa nachádzajú na nejakej emočnej horskej dráhe, pretože po tomto to bude hotová púť. Za každou otočenou stránkou som si hovorila, že už nemôže prísť niečo horšie, ale ono to zakaždým prišlo a s každým ďalším odhalením Judovho života som ronila krokodílie slzy. Naozaj nerozumiem tomu, ako o takýchto veciach niekto dokáže čítať s kamennou tvárou. Samozrejme, každý je iný, ale ak to dokážete, máte môj obdiv.

Na konci som mala jediný pocit a to, že som zlomená.

Bola som doslova vyžmýkaná zo všetkých svojich emócií a moje slzné kanáliky si v ten moment zobrali už dovolenku, lebo to so mnou nezvládali.

Toto je naozaj kniha, ktorá vyžaduje trpezlivosť, aby ste sa prebojovali až do trpkého konca a obrovský balík vreckoviek. Zároveň sa v nej skrýva obrovská dávka posolstva a hlbokých myšlienok, ako som zatiaľ asi nečítala v žiadnej knihe. Myslela som si aj to, že keď som videla ľudí plakať nad ňou a tvrdiť to, ako ich zasiahla a dlho po dočítaní ju majú ešte v hlave, tak preháňajú. Teraz rozumiem každému jednému slovu, každej jednej recenzii a každej ich vyronenej slze.

Toto je kniha, ktorú prečítate a budete sa k nej chcieť vracať, aj napriek jej ťažkej téme. S každým novým otvorením vám ponúkne nový pohľad na svet a dá vám do života cennú lekciu.

Toto je kniha, ktorej štýl písania je nádherný, ale zároveň najviac zdrvujúci.

Myslím si, že ani slová ktoré som napísala, nedokážu dostatočne vyjadriť moje pocity z Malého života. Som rozpoltená, zničená, uplakaná, ale zároveň vďačná. Na záver poviem už iba to, čo si myslím, že zostáva v hlave každého jedného čitateľa po zatvorení tejto knihy.

Jude St. Francis, you have my heart for the rest of my life. x=x

"A tak sa pokúšam pozerať s láskou na všetko, čo vidím okolo seba, lebo vo všetkom, čo vidím, vidím jeho."
Čítať viac
Anna
Neoverený nákup
2
13.3.2021
Nezaradím sa k fanúšikom tohto diela. Ale mohlo byť naozaj dobré, KEBY... Skutočne do hĺbky prepracované charaktery - osobnosti, pohnútky, väzby. Bavilo ma študovať a objavovať ich. Neustálou ťažobou atmosféry a zničenosťou hl. hrdinu mi to trošičku pripomínalo Stehlíka D. Tartt. Odpustila by som časté nesmierne dlhé súvetia s kopou čiarok a odbočení, až som sa vracala v texte, aby som si spomenula, čo prvotne bolo vetou myslené. Preniesla by som sa aj cez zbytočné množstvo nepodstatných postáv a mien, ktoré v diele nehrali rolu. Ale čím sa pre mňa Malý život absolútne vyfauloval?
Ako na bežiacom páse sa hl. hrdinovi diali všetky obludnosti, na aké si len pomyslíte a autorka to podľa mňa prepálila. Tak chcela vyrozprávať silný, emocionálny, ťažký príbeh, až to skĺzlo do teatrálneho amerického klišé a prestalo to byť autentické, uveriteľné.
Čítať viac
2

Snažím sa v knihách nájsť múdrosť, vidieť očami autora, vnímať postavy, učiť sa z kníh. Pri čítaní dobrej knihy zabúdam na všetko ostatné. Pri knihách relaxujem ale sa aj učím. V knihách sa skrýva krása poznania.

Katarína Patakiová
Overený nákup
16.5.2024
Kniha vo vás zostane
Myslím, že táto kniha nie je pre každého ale mňa úplne dostala. Priznám sa, že prvú prečítať prvú tretinu knihy mi išlo ťažko a nebavilo ma to veľmi ale potom som bola nezastaviteľná. Na knihu som myslela aj pri bežných činnostiach a chcela som už ísť ďalej čítať. Krásny príbeh, ktorý vo mne pretrváva aj keď som medzi tým už prečítala ďalšie iné knihy. Čítať viac
Ľubica
Neoverený nákup
8.2.2024
Dlhy cas bola kniha o nicom, ked sa to konecne rozbehlo, bolo to cele zvratene a nechutne a koniec knihy to definitivne zaklincoval. Cele zle, knihu by som nikomu neodporucala. Nechapem, ako mohlo niekoho napadnut vymysliet takyto dej. Hroza, des. V zivote sa nam deje dost zleho, nepotrebujem este o tom citat a aby jeden clovek mal tolko nestastia v zivote hadam ani nie je mozne. Este ze je to len kniha. Čítať viac
Simona
Neoverený nákup
1.5.2024
Na čo ste si ju vyberala teta? Viete že existuje také čosi ako anotácia? Plus, možné to je, v živote sa stávajú i horšie veci <3 Čítať viac
3

Knihy ma sprevádzajú celý môj život, tvoria môj imaginárny svet, do ktorého sa vždy rada ponorím. Čítanie kníh je mojím potešením a zároveň aj útekom pred realitou a hlavne ľuďmi.

Katarína Tisovská
Overený nákup
24.1.2024
Little life je naozaj výnimočná kniha, ktorá pohltí veľa čitateľov. Jediné slovo, ktorým označím túto knihu je jednoznačne DOKONALOSŤ!!!

“the daily effort it took to appear normal was so great that it left energy for little else.”
Čítať viac
12

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Nella Kubišová
Overený nákup
23.1.2024
Táto kniha ma zlomila.

Niekoľko dní po jej dočítaní som stále hľadela na prázdnu stranu s tým, že vlastne ani neviem čo napísať. Ako môžem toľko emócií zhrnúť do niečoho krátkeho a výstižného, pretože ja mám pocit, že v tejto knihe sa toho skrýva tak veľa, že by bola urážka to zhrnúť len na pár riadkov.

Toto nebol prvý raz, ktorý som sa pokúšala túto knihu čítať. Prvý raz som ju po pár stranách odložila, pretože ma nebavila. Druhý raz som sa dostala po prvú časť a potom som od nej mala dlhšiu pauzu, až som zabudla na to, čo sa v nej dialo. No na tretí raz to vyšlo a absolútne to neľutujem, aj napriek tomu, že na ňu nedokážem pomyslieť bez sĺz v očiach, ktoré tam mám aj teraz.

Najskôr som nerozumela tým rozsiahlym opisom postáv, ktoré sa nachádzajú na začiatku knihy, ale povedala som si, že dobre, prelúskam sa nimi a bude to lepšie. Až neskôr som naozaj pochopila celý zmysel a verte mi, všetko je to presne tak, ako to má byť. Všetko je tak rozsiahlo vysvetlené, pretože neskôr sa na tom bude stavať veľmi veľa vecí v príbehu a keď sa na to spätne pozerám, bolo krásne sledovať, ako do seba postupne jednotlivé dieliky zapadali.

Fascinovalo ma to, ako autorka zachytila život našich štyroch priateľov. Vo väčšine kníh je zachytených zopár rokov pred a po, kedy sa udalosti v knihe udiali, ale tu je zachytený doslova ich celý život. Možno preto aj tá hrúbka. Už hneď zo začiatku som si obľúbila Willema, ktorý bol jednou z mojich najobľúbenejších postáv až do samotného konca a tento názor nikdy nezmením. Na prvých stranách ukázal to, aký je dobrosrdečný a obetavý a taký zostal po celý svoj život. Rada by som povedala, že ďalší traja z tejto nie až tak veselej partie priateľov boli moji obľúbenci, ale klamala by som. K nim som mala trošku zložitejší vzťah.

Počas väčšiny knihy sa zameriavame na život Juda St. Francisa. Až do posledného momentu som nechápala, prečo vlastne? Máme tam niekoľko hlavných postáv, tak prečo práve Jude? Verte mi, porozumiete. Tak ako každý čitateľ, aj ja som so záujmom sledovala jeho každodenné trápenie a prebíjanie sa životom medzi stránkami tejto knihy. Bola som fascinovaná, ako aj so zdravotnými problémami dokáže fungovať a stále chce, aby ho ľudia videli ako zdravého, nepoškodeného. To totiž všetci chceme. S každou ďalšou ranou, ktorá ho počas života zrážala na zem, som mala pocit, akoby som bola zrážaná s ním. Je naozaj výnimočné, ako dokázala autorka vytvoriť pocit, že sme si s Judom dôverne známi a každá jeho bolesť je zároveň aj naša, pretože sme si ho obľúbili. Počas väčšiny vecí, ktoré sa mu počas života udiali som mala chuť urobiť iba jednu jedinú vec. Objať ho, držať a viac nepustiť.

Ako budúci psychológ (dúfajme) by som chcela vyzdvihnúť aj autorkinu prácu s jednotlivými aspektami, ktoré v knihe boli spomenuté. Od depresie, cez PTSD, až po iné psychologické diagnózy boli podľa mňa vykreslené veľmi reálne a možno bežnému človeku príde častokrát správanie toho druhého veľmi nelogické, ale je to len preto, lebo neviete ako rozmýšľa "chorý" človek. Tak isto jedna myšlienka v knihe, ktorú som si poznačila hovorí o tom, že "zdravým logiku chorých nikdy nevysvetlíte". Ľudská myseľ je veľmi fascinujúce miesto, ktoré je skúmané už nejaký ten piatok, ale nikdy ho nebudeme schopní preskúmať natoľko, aby nás prestalo udivovať.

Po celý čas čítania som bola v neskutočnom napätí, lebo za každou otočenou stránkou akoby som cítila, že príde niečo zlé a niečo, čo ma emočne úplne dostane. A presne to sa aj stalo. Nikdy som pri knihe neplakala toľkokrát, ako pri tejto, ale nedivím sa tomu. Témy, ktoré sú tu obsiahnuté, sú neskutočne citlivé pre veľké množstvo ľudí a ja ani neodporúčam čítať túto knihu ľuďom, ktorí sa nachádzajú na nejakej emočnej horskej dráhe, pretože po tomto to bude hotová púť. Za každou otočenou stránkou som si hovorila, že už nemôže prísť niečo horšie, ale ono to zakaždým prišlo a s každým ďalším odhalením Judovho života som ronila krokodílie slzy. Naozaj nerozumiem tomu, ako o takýchto veciach niekto dokáže čítať s kamennou tvárou. Samozrejme, každý je iný, ale ak to dokážete, máte môj obdiv.

Na konci som mala jediný pocit a to, že som zlomená.

Bola som doslova vyžmýkaná zo všetkých svojich emócií a moje slzné kanáliky si v ten moment zobrali už dovolenku, lebo to so mnou nezvládali.

Toto je naozaj kniha, ktorá vyžaduje trpezlivosť, aby ste sa prebojovali až do trpkého konca a obrovský balík vreckoviek. Zároveň sa v nej skrýva obrovská dávka posolstva a hlbokých myšlienok, ako som zatiaľ asi nečítala v žiadnej knihe. Myslela som si aj to, že keď som videla ľudí plakať nad ňou a tvrdiť to, ako ich zasiahla a dlho po dočítaní ju majú ešte v hlave, tak preháňajú. Teraz rozumiem každému jednému slovu, každej jednej recenzii a každej ich vyronenej slze.

Toto je kniha, ktorú prečítate a budete sa k nej chcieť vracať, aj napriek jej ťažkej téme. S každým novým otvorením vám ponúkne nový pohľad na svet a dá vám do života cennú lekciu.

Toto je kniha, ktorej štýl písania je nádherný, ale zároveň najviac zdrvujúci.

Myslím si, že ani slová ktoré som napísala, nedokážu dostatočne vyjadriť moje pocity z Malého života. Som rozpoltená, zničená, uplakaná, ale zároveň vďačná. Na záver poviem už iba to, čo si myslím, že zostáva v hlave každého jedného čitateľa po zatvorení tejto knihy.

Jude St. Francis, you have my heart for the rest of my life. x=x

"A tak sa pokúšam pozerať s láskou na všetko, čo vidím okolo seba, lebo vo všetkom, čo vidím, vidím jeho."
Čítať viac
2

Veľmi obľubujem klasickú a fantasy literatúru! (Ale rada si prečítam všetko. Hlavne nech je kniha dobre napísaná!)

Nina Vidličková
Overený zákazník
21.1.2024
Každý by si mal túto knihu prečítať.
Krásne napísaná. Počas čítania som si vytvorila vzťah s hlavným hrdinom, záležalo mi na ňom a preto som si často pri čítaní aj poplakala.
Túto knihu by si mal každý prečítať aspoň raz za život.
Čítať viac
Pavlína Louženská
Overený zákazník
30.9.2023
Knížku jsem četla v angličtině a má intenzivní jazyk, co vás donutí přestat dýchat. Dala bych se jinak přečíst jedním dechem, jak je výborná. Ale protože je ještě lepší, nedá se. Čítať viac
1.3.2023
I will not talk about things that I liked about the book bc it would feel weird doing that. This book is just something else. It took me more than a month to get to the end bc I had to take some days of sometimes. There are no words to describe this book. I started reading the last chapter thinking: i always see people crying during the last part but what could possible be there in the last part to make me cry?? I even felt bad for not being sad while starting the last part. But then it came. And i was crying and crying and I couldnt even breathe properly. It feels good saying goodbye to this book and i will never read it again and i dont think i will be begging my friends to read it but at the same time im kind of glad i did read it.

Other things about book: very very long chapters; was a little bit hard to read it at some points as english is not my first language; this book is heavy af (literally and also for your mental health)
Čítať viac

„Rodný kraj má korene, ktoré prerastú dušu človeka tak, že nikdy nezabudne, kde sa cítil prvýkrát milovaný.“

Pustovník: Slzy zeme - Vladimír Štefanič, 2021
Pustovník: Slzy zeme
Vladimír Štefanič