Smrť a kúzelník - Tom Mead, Slovenský spisovateľ, 2023

15,63 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Smrť a kúzelník

Román Smrť a kúzelník ponúka čitateľovi napínavý prípad vraždy v zamknutej miestnosti, inšpirovaný detektívnymi románmi zlatého veku... Čítať viac

4,5 29 hodnotení
1. diel série
Joseph Spector vyšetruje
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2023
272 strán
4-5 hodín čítania

Román Smrť a kúzelník ponúka čitateľovi napínavý prípad vraždy v zamknutej miestnosti, inšpirovaný detektívnymi románmi zlatého veku... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
15,90 €

15,63 €

-2 %
Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 31 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Jednoducho vzťahy - Honza Vojtko, Aktuell, 2024

Viac o knihe

Román Smrť a kúzelník ponúka čitateľovi napínavý prípad vraždy v zamknutej miestnosti, inšpirovaný detektívnymi románmi zlatého veku. Nadšencov klasickej detektívky zaujme pôsobivou atmosférou Londýna 30. rokov minulého storočia a naoko nerozlúštiteľnou záhadou.

Londýn 1936. Keď gazdiná Olive Turnerová nájde svojho zamestnávateľa - popredného rakúskeho psychiatra doktora Reesa - mŕtveho v zamknutej pracovni, inšpektor Flint zo Scotland Yardu si uvedomí, že bude potrebovať pomoc svojho dávneho priateľa Josepha Spectora, kúzelníka s výnimočným talentom riešiť nevysvetliteľné záhady. Spolu vypočúvajú pestrý rad podozrivých – doktorových pacientov a členov jeho domácnosti -, odhaľujú ich temné tajomstvá a snažia sa prísť na motív ohavného činu. Keď však dôjde ku krádeži vzácneho obrazu a k ďalšej vražde v uzavretom výťahu, obaja pochopia, že páchateľa musia vypátrať čo najskôr.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Death and the Conjuror
Počet strán
272
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
330 g
ISBN
9788022025096
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1697607
Štýl
mysteriózny, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
1. diel série
Joseph Spector vyšetruje
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

29 hodnotení

20
6
2
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13

Nenazvala by som sa knihomoľom, napriek tomu som u mojich známych a priateľov známa tým, že veľa čítam. K mojej čitateľskej vášni ma viedla aj ma v nej podporovala moja mama. Takmer každú jednu knihu som dostala práve od nej. A keď sa u mňa v detstve prihlásili zdravotné problémy, nemocnica a barle, tak mi moja mamina chodila požičiavať knihy do knižnice. V to leto som ich prečítala okolo 50. Momentálne stíham knihy kupovať rýchlejšie, než čítať, pretože nie vždy je čas, najviac ma zamestnáva práca a cesta do nej a z nej (nie každý môže mať home office).

Eva Prosňáková
Overený zákazník
10.7.2023
Kniha, ktorá v dnešnej dobe chýbala ako soľ
Je mnoho kníh, ktoré vydavateľstvá, noviny alebo iní spisovatelia prirovnávajú ku knihám Agathy Christie, no zatiaľ tie, o ktorých to bolo povedané a ktoré som čítala, nesiahali dielam Agathy Christie ani po päty.

To však neplatí pri knihe Smrť a Kúzelník, ktorá umiestnením deja, energiou príbehu a vykreslením postáv nás vtiahne do 30. rokov 20. storočia silno pripomínajúc práve príbehy z pera slávnej autorky. Tom Mead dokázal napísať úžasný príbeh plný psychologických prvkov a záhad v podobe vraždy v uzatvorenej miestnosti, krádeže vzácneho a jedinečného obrazu a mŕtvoly vo výťahu, v ktorom sa chvíľu predtým viezli ľudia.

Kúzelník Joseph Spector mi tak trochu pripomínal svojou šikovnosťou a čítaním ľudského myslenia a správania práve slávneho detektíva Hercula Poirota, no súčasne si zachoval jedinečnosť svojej postavy. Rovnako tak inšpektor Flint mi príde podobne nechápavý a spomalený ako inšpektor Japp.

Kniha ma veľmi bavila, prostredie Londýna prvej polovice minulého storočia milujem, rovnako aj psychologické hry, záhady, záludné podrazy a prekvapivé zvraty. Do poslednej chvíle som ani len netušila, kto je vrah, a preto som ostala v napätí až do rozuzlenia záhady. Strany sa mi pretáčali automaticky samé a knihu som dychtivo zvládla za jedno popoludnie, čo sa teda mne veľmi často nestáva. Odporúčam každému fanúšikovi Agathy Christie aj fanúšikovi detektívnych príbehov a nemôžem dať iné hodnotenie, než plný počet hviezdičiek.
Čítať viac
Al
Neoverený nákup
26.6.2023
Sympatický Spector, ktorého obklopuje trocha mágie je zaujímavým prvkom tejto detektívky. V spojení s vyšetrovateľom Flintom funguje. Autorovo písanie je dynamické, čitateľ odhaľuje súvislosti spolu s ústrednou dvojicou a konfrontuje súvislosti v ich vzájomných rozhovoroch. Ukazuje sa ako vydarený príbeh s potenciálom dobre nastavenej série. Čítať viac
31.5.2023
Skvelý začiatok detektívnej série
Pokiaľ máte radi knihy Agathy Christie, nenechajte si újsť ani túto knižnú novinku, rozbiehajúcu sériu o kúzelníkovi vyšetrujúcom vraždy. Originálny námet, plný tajomna, trikov, napätia tiahnúceho sa celým dejom a záhada, ktorá, zdá sa, nemá riešenie. Alebo ich má naopak obrovské množstvo a vy musíte nájsť to správne. Zahrajte sa na detektíva spolu s Josephom Spectorom.

Smrť a kúzelník je autorov debutový román, ktorým sa zapísal v tom najlepšom svetle. Vhodil nás do Londýna 30. rokov minulého storočia a nechal nasať dobovú atmosféru. Úvodné prostredie divadla a následné usporiadanie kapitol v knihe, mi navodilo pocit sledovania divadelnej hry, rozdelenej na jednotlivé dejstvá. Všetky podobné zmeny a odlišnosti od iných diel sú zakaždým vítaným spestrením. Nehovoriac o záhadnom prípade vraždy popredného psychiatra doktora Reesa, nájdeného v uzamknutej pracovni... uzamknutej zvnútra.

Nesmierne pútavé a chytľavé čítanie, ktoré nechcete odložiť, kým nedostanete uspokojivé vysvetlenie. Množstvo postáv nie je mätúce, všetky si vďaka ich charakterovým črtám zapamätáte, čo vám pomôže, pokiaľ sa pustíte do vyšetrovania aj vy. Niektoré zvraty a odhalenia prekvapia, či až šokujú a vyzdvihnú tak autorovu nápaditosť. Premyslená zápletka vynikne aj vďaka strhujúcemu deju a akcii, s ktorou som ani nerátala, o to viac si príbeh vychutnáte a ktohovie, možno vyriešite aj túto poriadne zamotanú záhadu, čo sa mne žiaľ nepodarilo.

Pán kúzelník Spector na mňa zapôsobil. Nie len že má v rukáve vždy ukryté nejaké kúzlo, jemu vďaka týmto šikovným praktikám pracuje myseľ iným spôsobom, ktorú nechá zažiariť pri riešení nezvyčajných prípadov. Smrť a kúzelník je len začiatok novej detektívnej série a my môžeme len netrpezlivo očakávať jej pokračovanie.
Čítať viac
21
Overený zákazník
11.5.2023
4,5/5*
V poslednom čase obdivujem moderné poňatie historických detektívok. Takou je aj kniha Smrť a kúzelník, ktorá ma primárne zaujala práve vďaka výskytu kúzelníka v detektívnom románe. Mala som isté očakávania, no táto kniha ich prevýšila…

Dej je teda zasadený do Londýna a odohráva sa v 30.rokoch 20.storočia čomu je podmienené aj vyšetrovanie. Z môjho pohľadu mohlo byť pozadie miesta viac vykreslené, pre navýšenie kvality tej pravej historickej atmosféry. No naopak, vám miera intenzity opisov nemusí preukázať.

Pri čítaní som bola z knihy nadšená. Nebolo to ani tak samotnou postavou vyšetrovateľa-kúzelníka, i keď aj ten mal vynikajúce postavenie, ale psychiatra, ktorý sa stane obeťou. Vďaka nemu sa kniha venuje psychiatrickej sfére, rozoberá zaujímavé prípady pacientov a naberá tú správnu zápletku.

Autor naozaj dôkladne prípad premyslel, pretože ma viackrát pekným spôsobom obalamutil a jeho odhalenie bolo veľkolepé. Nikdy by som prípad sama nevyriešila. Inými slovami, výborne nejasné a napínavé čítanie s grandióznym zakončením!
Dúfam, že budú preložené a vydané ďalšie časti.
Čítať viac
26.4.2023
Detektívky ľúbim v akejkoľvek podobe, či už sú plné krvi, akcie a zvratov alebo sa vyberú tou klasickou cestou a zameriavajú sa na logiku, sem s nimi, nutne ich potrebujem!

Smrť a kúzelník na mňa už od samého začiatku zapôsobila, okamžite som potrebovala vedieť, kto za záhadnou vraždou stojí. Obeť bola predsa v zamknutej miestnosti úplne sama, ako je teda možné, že ju našli s podrezaným hrdlom? Celých zhruba 250 strán som zostávala v napätí, spolu s detektívom som niekoľkokrát zosumarizovala celú situáciu, no aj tak mi nešlo do hlavy, ako sa mohlo niekomu podariť spáchať až takto dokonalý zločin. Vrah po sebe nezanechal jedinej stopy, jediného vodítka.

Podozrivých síce bolo hneď niekoľko, avšak každý mi prišiel rovnako vinný ako aj nevinný. Nie každá postava mi sadla, niektorí mi prišli akýsi strojení a nedokázala som im uveriť, že za obeťou skutočne smútia. Na záverečný zvrat som ale nebola pripravená, veľmi mnou otriasol, za čo Tomovi Meadovi patrí veľká pochvala.

Vyskúšajte, neoľutujete!
Čítať viac
17.4.2023
Smrť a kúzelník ponúka zamotaný a na prvý pohľad neriešiteľný prípad na spôsob Agathy Christie. Ak milujete jej detektívky, je veľmi pravdepodobné, že si vás získa aj Tom Mead so svojím Josephom Spectorom, kúzelníkom a iluzionistom, pre ktorého žiadna záhada nie je neriešiteľná. Všíma si to, čo iným uniká a na pomoc si ho neváha zavolať ani hlavný vyšetrovateľ.

Je isté, že autor Tom Mead je obdivovateľom a fanúšikom klasickej anglickej detektívky a aj týmto svojím dielom jej vzdáva poctu. Odvoláva sa nielen na Agathu Christie, ale aj na iných autorov a ich literárne diela, ktoré milovníci tohto žánru určite poznajú. Trochu som sa bála, ako kúzelník zapadne do vyšetrovania, ale sadol tam výborne a ponúkal vždy zaujímavé postrehy, ktoré vyšetrovanie neustále posúvali ďalej.

Zo začiatku to vyzerá na veľmi zamotaný a zapeklitý prípad s viacerými podozrivými. Vrahom môže byť v podstate ktorákoľvek postava a ako to pri podobných knihách býva, podozrievala som postupne asi každú jednu z nich :D Vyšetrovanie ukazovalo každú chvíľu na iného podozrivého a vraha som veru neuhádla. Okrem vraždy sa riešil aj prípad ukradnutého obrazu a až do konca neviete, či tieto dva prípady spolu súvisia alebo sú páchateľmi odlišné postavy.

Autorov štýl je veľmi svižný, nezdržuje sa zbytočnými opismi, ale napreduje rýchlo a sústreďuje sa len na hlavné stopy. Pri prvých stránkach som mala trochu problém sa zorientovať v postavách, ale keďže som knihu prečítala na jedno otvorenie, rýchlo som sa do deja dostala a potom som sa už orientovala bez problémov. Veľmi dúfam, že táto séria bude mať postupne viacero dielov a že sa ich u nás všetkých dočkáme. Joseph Spector je výborná postava a jeho kúzelnícke postrehy zasadené do vyšetrovania ma neskutočne bavili.
Čítať viac
13.4.2023
Ocitáme sa v Londýne v roku 1936 a významného rakúskeho psychiatra doktora Reesa nájdu mŕtveho. Možno by na celom zločine nebolo nič zvláštne, teda až do momentu, keď jeho gazdiná Olive Turnerová odprisahá, že pracovňa, v ktorej ho našli bola uzamknutá zvnútra a okná boli zaistené. Začína sa teda vyšetrovanie, na ktoré inšpektor Flint zo Scotland Yardu bude potrebovať pomoc svojho dávneho priateľa - kúzelníka Josepha Spectora. Vyšetrovanie vraždy v uzamknutej miestnosti naberá postupne na obrátkach a podozriví sú nielen rodinní príslušníci, ale aj pacienti, ktorí za doktorom chodili s veľmi zaujímavými diagnózami.

Už po úvodných stranách tejto knihy na mňa sálal duch Agathy Christie. Londýnske prostredie, dámy a gentlemani, pozlátko luxusu a výslnia, postavy pôsobiace navonok dokonale, priam božsky, no každá z nich plná tajomstiev, starých krívd a túžbe po pomste. Hlavná postava kúzelníka Josepha Spectora v knihe fungovala veľmi dobre. Svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti ilúzií a trikov rafinovane aplikoval vo vyšetrovacom procese a ako jediný videl veci inak než všetci ostatní. Očami toho, kto dokáže vidieť v nevinnej lži dokonale premyslený plán zločinu.

Bola som z knihy nadšená - o čom svedčí fakt, že som ju prečítala za necelé dva dni. Myslím, že by oslovila čitateľov, ktorí radi čítajú detektívky na štýl Agathy Christie. Dalo by sa povedať, že Joseph je londýnskou verziou fúzatého belgičana pána Poirota, držiaci v jednej ruke karty a v druhej klobúk s králikom, ktorého vášňou sú nielen triky, ale i vyšetrovanie vrážd.

V knihe možno vidieť istú paralelu medzi kúzlami a zločinom. Nie je vari vražda (podobne ako divadelné predstavenie kúzelníka) založená na súbore trikov, ktoré musí páchateľ nafingovať pred ľuďmi tak, aby všetkých zmiatol a nikto nikdy neuhádol ako to urobil? No najmä, premyslel a spáchal zločin tak, aby sa neprezradil? Teda až do momentu, kým nenarazí na šibalské oko Josepha Spectora. Výborné, zamotané a napínavé čítanie.
Čítať viac
2.4.2023
Výborná kniha s atmosférou klasických anglických detektívok. Autor si pre nás čitateľov pripravil na prvý pohľad až nevyriešiteľnú záhadu, ktorú len tak ľahko nerozlúštite. Pripravte sa, že vás poriadne zmiatne a zároveň sa nebudete vedieť odtrhnúť od čítania, len aby ste prišli na to, ako to všetko bolo. Zamestná vám totiž poriadne myseľ, to vám sľubujem.
Toto bol rozhodne skvelý štart do novej série, v ktorej sa na vyšetrovaní podieľa kúzelník Spector s naozaj výnimočnými schopnosťami. Už teraz sa teším na ďalšiu časť!
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Meadovi sa darí držať čitateľa v napätí až do samého konca, ktorý prináša uspokojivé rozuzlenie. Milovníci záhad budú netrpezlivo čakať na pokračovanie. Publishers Weekly

RECENZIA: Tom Mead – Smrť a kúzelník (Denisa Patáková), precitane.sk

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

Čítať viac

„Upiecť jablkový koláč nie je ťažké, ak má človek jablká, napísala Nina v jednej zo svojich básní, no najťažšie je vymyslieť to jablko. “

Inventúra - Erlend Loe, 2013
Inventúra
Erlend Loe