Letné svetlo a potom príde noc
E-kniha

Neveľká dedina na západe Islandu, drsná príroda, miesto na hranici ľudskej obyvateľnosti. Prevratné spoločenské zmeny konca 20. storočia akoby toto miesto obchádzali. Nič sa tu... Čítať viac

4,7 79 hodnotení
Vydavateľstvo
Artforum, 2014
200 strán
3-4 hodiny čítania

Neveľká dedina na západe Islandu, drsná príroda, miesto na hranici ľudskej obyvateľnosti. Prevratné spoločenské zmeny konca 20. storočia akoby toto miesto obchádzali. Nič sa tu neutají: vzťahy, strasti, radosti živo zreťazené... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

7,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Neveľká dedina na západe Islandu, drsná príroda, miesto na hranici ľudskej obyvateľnosti. Prevratné spoločenské zmeny konca 20. storočia akoby toto miesto obchádzali. Nič sa tu neutají: vzťahy, strasti, radosti živo zreťazené v príbehoch miestnych vidiečanov. Rozprávač (snáď kolektívne vedomie dediny) vie o všetkom, čo sa tu deje: presne popisuje, s múdrosťou a nadhľadom komentuje, kladie otázky. Jednu zvlášť naliehavo: odkiaľ a kam smerujeme?
Túžba, samota či smrť, neľahké témy, ktoré sú tu však oslobodené od akéhokoľvek sentimentu alebo pátosu. Naopak: cez priamočiare a zároveň poetické príbehy pôsobí rozprávanie jednoducho, nenásilne, plynie s ľahkosťou, svoje samozrejmé miesto tu má irónia a humor.
Stefánsson za román roku 2005 dostal najprestížnejšiu islandskú literárnu cenu a bol nominovaný na Cenu severskej rady.
Čítať viac
Originálny názov
Sumarljós og svo kemur nóttin
Počet strán
200
Rok vydania
2014
Naše katalógové číslo
196336
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

79 hodnotení

62
11
3
1
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto kniha od islandského spisovateľa Jóna Kalmana Stefánssona je vzácnosť. Málo slov, čo nesú množstvá myšlienok, slová, ktoré nás vedú niekam do nekonečna. Toto veľdielo je rozprávaním o živote, príbehoch obyčajných ľudí, ktoré sú nám tak podobné. A potom o neobyčajnosti v obyčajnom. Človek je zvláštny tvor. Kazdý jeden je iný, a predsa sme v mnohom rovnakí. Život plynie, čas uteká, inokedy sa zas vlečie a my ho necháme často bezvýznamne prežitý. A veď nakoniec raz všetko skončí, ten život, tento príbeh. Ale naozaj sa oň chce ľudská bytosť nechať ukrátiť? Veď v sebe možno len ukrýva niečo väčšie, čo si sami nedokážeme predstaviť. Nie sú smutné a obohacujúce príbehy omnoho nádhernejšie ako šťastie z jednoduchosti? Zložité je výnimočné, ťažké okamihy nás tvoria a možno práve preto je ľudský život taký nepochopený.

Čítať viac
Názor čitateľa

Islandská dedina, kde býva štyristo obyvateľov. Medzi nimi aj ten, ktorému sa jednej noci sníva po latinsky, a potom opustí ženu, dom, zamestnanie, predá svoje autá a nakúpi knihy. Tá, ktorá je celkom pokojná, až pokým neodhalí manželovu neveru, potom zastrelí šteňatá, odreže kohútovi hlavu a podpáli manželovi auto. Tí, ktorí jedného dňa v práci v sklade zacítia duchov, tá, ktorá je krásna v zamatových šatách, tá, čo má tajné túžby a ten, ktorý je strašne osamelý. A okolo nich sa mihajú osudy ďalších dedinčanov, ktorí sú s nimi nejakým spôsobom spojení. A všetci majú svoje túžby a sny, žijú svoje (ne)obyčajné životy a pýtajú sa, aký to má zmysel.
Stefánsson píše krásne, poeticky. Rozprávač je v prvej osobe plurálu, čo je nezvyklé a zaujímavé. Kniha ma zaujala na prvý pohľad – obálkou, ktorú ilustroval Miloš Kopták, dizajn a grafickú úpravu knihy mala na starosti Mária Rojko.
A podčiarkovať si slovné spojenia, vety a pasáže a vypisovať si ich, by sa z tejto knihy dalo donekonečna…

Čítať viac
Skvostné

"Máme okrem bozkávania pier nejakú úlohu? Vieš, napríklad, ako sa povie túžim po tebe po latinsky? A ako sa to vôbec povie po islandsky?"

Jón Kalman Stefánsson napísal román Letné svetlo a potom príde noc pred desiatimi rokmi a získal zaň Islandskú literárnu cenu. V slovenčine vyšla kniha vlani a je naozaj bravúrna.
Autorov štýl písania je jedinečný. Jeho vety sú dlhé, nepoužíva priamu reč a rozprávačom sú všetci - obyvatelia malej islandskej dediny. Prihovárajú sa čitateľovi, rozprávajú príbehy tajomné, smutné, krásne. O utrpení, hneve, láske, snoch, žiadostivosti, o letnom svetle a tmavých nociach. O šťastnom kamionistovi, nádhernej Elísabet, osamelom farmárovi či mužovi, ktorý nedokázal spočítať ryby. O Hvezdárovi, ktorý sa vzdal všetkého len preto, že sa mu jednej noci začalo snívať po latinsky. No nie je to čarovné?
Spôsob, akým Jón Kalman Stefánsson píše neruší. Dodáva románu správnu atmosféru, priam charizmu. Kniha je skutočne výnimočné dielo, ktoré sa oplatí prečítať. Ja som si ju dávkovala pomaly, nedokázala som ju prečítať naraz a rýchlo, potrebovala som ticho a čas. Odporúčam mužom i ženám, ktorí hľadajú "iný" príbeh, nie je to žiadny mainstream a je to skutočne krásne (aj keď miestami kruté a smutné).

Čítať viac

Recenzie čitateľov

25.12.2022
Kind of naturalisticko filozofický román od islandského spisovateľa Jóna Kalmana Stefánssona, známeho aj knihou Sága z Keflavíku.

Mám celkom problém knihu nejako definovať. Sú to krátke príbehy obyvateľov malej islandskej dedinky so 400 obyvateľmi a okolitých farmárov. Rozprávačom je akési kolektívne vedomie obce. Príbehy všedné, ako kamionista jazdí do veľkého mesta, až po veľké, plné lásky a nevery. Kniha však nemá nejaký ústredný dej, preto mám taký problém. Skutočne je viac o reflexii sveta, svojho vnútra, drsnej islandskej prírody, smrti.

Čítanie bol vcelku netradičný zážitok, niečo v knihe mi pripomínalo Malého princa alebo Alchymistu.

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam
Čítať viac
21
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený nákup
25.9.2022
„Najťažšie okovy si človek všimne často až vtedy, keď sa z nich vymaní.”

Letné svetlo a potom príde noc sa odohráva v malej dedinke na Islande, no podmienky sú tu poriadne drsné a hŕstka ľudí, pre ktorých je domovom, sa v nej borí so svojimi túžbami, snami a neistotami, láskou a stratami, vášňami, stráži si tajomstvá a hľadá zmysel života. Príbehy, akých sú stovky, tisíce, milióny, Stefánsson zachytil úplne čarovným spôsobom.

„Človek je komplikované stvorenie, hotový labyrint, v ktorom sa dá napriek vysvetlivkám ľahko stratiť."

Ach, tento úchvatný výlet do hláv miestnej komunity, od ktorého som sa nemohla odtrhnúť prvýkrát, druhýkrát a ani tretíkrát, keď som na túto nádheru opäť dostala chuť. Jednoducho sa cítite, ako by ste s obyvateľmi prežívali každú jednu útrapu priamo na mieste a pod kožu sa vám akosi mimovoľne dostáva chlad i hrejivý pocit zároveň.

Na prvý pohľad obyčajné, ničím výnimočné veci, pocity Stefánnson dokáže uchopiť tak poeticky, ľudsky, nežne, že vytvorí naozaj melancholickú atmosféru, do viet vkladá obrovskú hĺbku s obdivuhodnou ľahkosťou a z čítania robí naozajstný zážitok. Toľko krásnych myšlienok obsahuje toto útle dielko...

Na pochmúrne, pomalé jesenné dni ako stvorená!
Čítať viac
23.2.2022
Táto kniha bola pre mňa utrpením a poslednú tretinu som len narýchlo prelistovala. Prišlo mi to ako kniha bez príbehu, ktorá len opisuje nudný život ľudí v dedinke na Islande (nič sa nedeje ani v ich životoch ani v knihe) a občas autor niekde skryje peknú myšlienku. Tie pekné myšlienky boli fajn, ale to si radšej každý deň môžem prečítať nejaký motivačný citát, bez toľkého zbytočného balastu okolo. Za mňa bohužiaľ prvý a aj posledný Stefánsson. Čítať viac
Miriama B
Neoverený nákup
10.12.2021
Úžasná kniha, absolútne ma nadchla. Autor nestavia na dynamickom deji, dej je skôr len sprievodom. Avšak autor vie neuveriteľným spôsobom na čitateľa preniesť emócie, pocity, dojmy, atmosféru. Mnohokrát ma donútil zamyslieť sa, mnohokrát som si povedala, že tento pocit poznám. Prebudil vo mne súcit s postavou, našla som pre ňu pochopenie. Kniha je napísaná nádherným jazykom, čomu, samozrejme, pomohla aj prekladateľka. Temná atmosféra Islandu knihe dodáva ten správny šmrnc. Čítať viac
5.10.2021
Islandské dni sú dlhé a smutné..
Letné svetlo a potom príde noc je jednou z najkrajších kníh aké som kedy prečítala. Je to jedna z kníh u ktorej si máte potrebu počiarkovať každú jednu vetu. Okamžite som si obľúbila Island a ľudí, ktorý tam žijú. Autor píše veľmi ľahko a zaujímavo. Veľké plus má u mňa spracovanie knihy a obálka, ktorá je jednoducho nádherná. Bola to moja prvá kniha od Stefánssona a určite siahnem aj po dalších. Jednoducho Islandská láska! Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
7.3.2021
Obálka knihy
Prosím Vás, vedel by mi niekto povedať, čo je vlastne namaľované na obálke knihy? Čo tam vidíte?
A tiež by som sa chcela spýtať, v akom poradí doporučujete čítať Stefanssonove knihy. Ďakujem pekne.
Čítať viac
Kateřina
Neoverený nákup
7.7.2021
Dobrý den,
na obrázku vidím hlavu papuchalka a kostřičky ryb (kterými se papuchalk živí). Papuchalk je vodní pták, alkovitý.
KP
Čítať viac
21
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený nákup
18.2.2021
Krásna obálka ma skvelo naladila na ešte krajší príbeh, v ktorom autor prináša zmes osudov viacerých postáv z jednej malej, ničím nevýznamnej dediny. Stefánssonov jemný, poetický štýl vytvára čarovnú atmosféru a dokáže aj z obyčajných ľudských osudov urobiť skvelý čitateľský zážitok, od ktorého sa nedá odtrhnúť. Čítať viac
7.1.2021
Kniha
Jon Kalman Stefansson opäť nesklamal. Na začiatku knihy som mal pochyby či tá kniha nebude len strata času ale keď som ju prečítal až do konca bol som rád že som ju nevzdal. Jeho melancholicka miestami magická atmosféra Islandu plus krásne myšlienky, ktoré sú u tohoto autora známe mi opäť učarovali. Sú to obyčajne životné príbehy obyčajných ľudí Islandu. Pre mňa to bol krásny čitateľský zážitok. Za mňa je to 5 hviezdičiek. Čítať viac

Jón Kalman Stefánsson

Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Päť minút. Toľko stačí na to, aby sa vám zrútil svet.“

Končí sa to nami - Colleen Hoover, 2022
Končí sa to nami
Colleen Hoover