Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Zjedol som Lautreca - Vanda Rozenbergová, Slovart, 2021

11,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zjedol som Lautreca

Zjedol som Lautreca je fiktívna autobiografia mladého muža narodeného v roku 1994... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2021
112 strán
2-3 hodiny čítania

Zjedol som Lautreca je fiktívna autobiografia mladého muža narodeného v roku 1994... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

11,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Dostupné v 31 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Zjedol som Lautreca je fiktívna autobiografia mladého muža narodeného v roku 1994. Rozprávač príbehu Bubi opisuje svoje dospievanie, ktorému dominuje zvláštny vzťah s matkou. Bubiho život je emotívna mapa kultúrnych vplyvov, do ktorej sa však postupne zapisuje zločin: on a mama Lasička riskujú životy najbezbrannejších. To, čo robia, je pravdepodobne na hranici etiky a morálky – ale možno nie.

Vanda Rozenbergová, niekoľkonásobná finalistka ocenenia Anasoft litera, prichádza s novinkou, ktorej text je doplnený kresbami autorky.
Čítať viac
Počet strán
112
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
274 g
ISBN
9788055653143
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1083139
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Zjedol som Lautreca - Vanda Rozenbergová, Slovart, 2021
Slobodu bažantom - Vanda Rozenbergová, Slovart, 2015
23,90 €

Hodnotenia

4,8 / 5

10 hodnotení

8
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

12. decembra 2021

Vandine knihy mám rada. Je to autorka, ktorá píše konštantne dobre a je to typ slovenskej literatúry, ktorá má pre mňa ten správny balans lokálnosti, modernosti, ale nie príliš veľkej intelektuálnosti alebo excentrickosti.
V tejto knihe nikto nekonzumuje francúzskeho kontroverzného impresionistu; sú to fejkové spomienky mladého chalana, ktorý má veľmi špecifický vzťah so svojou mamou a spolu sa venujú ešte zvláštnejšej aktivite. (Nebojte, všetko je naporádku.)
Neurvalo mi to úplne dekel, že by som tomu dala 5 hviezd, ale 4 sa mi zdajú trochu málo. Dohodnime sa, že 4 a pol, a keď toto dopíšem (tak nenapíšem, ako Gusto Rúhe začaroval Erika Raka), ale dám si do wishlistu ostatné knihy autorky, ku ktorým som sa zatiaľ nedostala. Odporúčam to aj vám :-).

Čítať viac

Recenzie čitateľov

30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
19.1.2023
Kto číta Vandu, tak vie, že je skvelá. Kto ju nečíta, mal by s tým rozhodne začať!
Zjedol som Lautreca je smutnokrásnym rozprávaním introvertného chlapca (1994) o svojom dospievaní, spomienkach a nevšednom vzťahu k matke. Pohráva sa s hĺbkou priepasti medzi dobrým skutkom a zločinom. Rozpúta v čitateľovi emocionálnu búrku, morálnu a etickú dilemu, má obohacujúci vplyv kultúry a umenia tej doby. Zameriava pozornosť na veci, ktoré mnohokrát radšej nevnímame a každou stránkou sa čoraz nemilosrdnejšie dostávajú pod kožu. Ukrýva veľa otázok, tajomstiev, ktoré postupne odhaľujeme a ako skutočne mimoriadna kniha, si ich šetrí do poslednej stránky.
Podmanivý autorkin štýl milujete od prvej stránky.
Čítať viac
25.9.2022
Útla knižka, ale výborná.
Príbeh, ktorý otvára skrytý svet za svetom. Bubi a jeho matka, fyzikálna inžinierka Lasička, sú od jeho detstva prepojení inak ako obyčajné matky a synovia. Lasička sa k Bubimu odmalička správa ako s dospelému. Už ako chlapček má vyspelé uvažovanie a vycibrený vkus na hudbu, filmy a umenie. Autorka necháva vyznieť chlapcovu inakosť a vnútorný svet cez hudobné zážitky, vnímanie interpretov a filmov – a robí to fantasticky. Veď ktoré decko v škole trpí, lebo jeho spolužiaci nepoznajú Eninema, Ettu James, Ninu Simone, Stevie Wondera alebo Lauryn Hill. Ktorá matka vezme svoje decko na hiphopový koncert v jedenástich!

Bubi dospieva a pokúša sa zblížiť aj s inými dievčatami, ale Lasička má naňho magický vplyv. Zasvätí syna do tajomstiev sveta, v ktorom spolu zachraňujú deti a dúfajú pre ne v lepšiu budúcnosť. Tajný svet, v ktorom nehrajú rolu pravidlá, doklady ani papiere. Svet, v ktorom matka so synom spáva na manželskej posteli a syn pracuje v hypermarkete, hoci ako šesťročný recitoval Edgara Allana Poeho.

Príbeh sa opatrne dotýka citlivých hraníc. Dovolené či zakázané. Zúfalá chudoba či príjemný blahobyt. Samota či spoločnosť iných. Dobrý skutok či zločin. Dej sa odvíja nenáhlivo a necháva vyniknúť vnútorný Bubiho svet a vzťah k matke, s ktorým sa autorka pohrala naozaj precízne. Záver je šokujúci a trochu transcendentný.
Čítať viac
28.12.2021
Iná, šokujúca, výborná
Nikdy som podobnú knihu nečítala. Štýl, akým je napísaná, vás buď dostane, alebo odradí hneď na začiatku. Mňa dostal. A to ani nehovorím o príbehu samotnom. Čo sa smie? Čo je etické? Je toto už za hranicou? Tieto otázky som si kládla pri čítaní, odpovede budem hľadať asi ešte dlho.
Záver ma prekvapil,, skutočne skvost.
Čítať viac
Bianka
Neoverený nákup
30.10.2021
plakala som. záver sa dá prečítať nekonečne veľa ráz.
Toto je najlepšie autorkino dielo. Vnímala som tú sociálnu dilemu, tie rozhovory napríklad aj o pohlaviach, ale stále som sa akoby obávala, čo sa stane medzi synom a Lasičkou a či sa nebudem cítiť trápne,
ale VR nevytvára situácie, kde je miesto pre pocity trápnosti na strane čitateľa. Stvorila príbeh, ktorý ma dojal, príbeh, ktorá nenechá žiadnu ženu, žiadnu mamu a žiadneho otca na pochybách. ani žiadnu dcéru, syna, nikoho. Chudoba je tu priam hmatateľná a obludné bohatstvo ducha má rozmery, ktoré cítite,
ale to, čo sa ukrýva za týmito premennými, je dychberúce. Nemám rada toto slovné spojenie: ale odpálilo mi dekel. Niet vety, ktorá by nebola na svojom mieste, niet myšlienky, ktorá by neprišla z akejsi inej civilizácie. Famózne.
Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
12.10.2021
...keď sa láska smie...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
ZJEDOL SOM LAUTRECA. Tento román sa zdá byť obsahovo iným ako ostatné romány Vandy Rozenbergovej. „Rozprávač Bubi a mama Lasička riskujú životy najbezbrannejších. To, čo robia, je pravdepodobne na hranici etiky a morálky...“ Z ich pohľadu asi životy tých detí neriskujú, ale zachraňujú. Román, aj keď ide len o fikciu, si všíma obrovské až fatálne sociálne rozdiely v dnešnej spoločnosti, ktoré vidíme aj u nás, či okolitých krajinách. Je zvláštne, že hlavné postavy takýmto, priam pokútnym spôsobom, „pomáhajú“ deťom a potom istým spôsobom ďalším ľuďom, ktorým ich „dodajú“. Vzniká tu akýsi paradox, lebo deti z beznádejne biednych pomerov zachraňujú práve ľudia z pomerov určite nadpriemerných, aj pokiaľ ide o stránku materiálnu, vedomostnú, kultúrnu, intelektuálnu. A nie, nerobia to pre peniaze. Prečo teda? Je tam, podľa mňa, istý náznak, kľúč k rozlúšteniu, k tomu, prečo sa na toto dala matka-fyzička, vedkyňa a ako k tomu presvedčila svojho syna. Myslím, že ani ho presviedčať nemusela. Má naňho neskutočný vplyv. Niekto by povedal, že prekračuje hranice. Vďaka ich zvláštnemu vzťahu, ktorý dominuje románu, ktorý sledujete, cítite ho vo výchove, vzájomnej láske, počas celého rozprávania badať, že samotársky, introvertný syn je matke oddaný a zdieľa jej názory a pohľad. Cielene, lebo tak ho to naučila, ale aj intuitívne. Ak sme si mysleli občas počas čítania, že toto je naozaj už za čiarou, tak záver nás presvedčil o opaku. ZJEDOL SOM LAUTRECA – ďalšia vec Vandy Rozenbergovej, ktorá nesklamala. Také ani nie sú ;) Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac
Kúpte spolu
Zjedol som Lautreca - Vanda Rozenbergová, Slovart, 2021
Slobodu bažantom - Vanda Rozenbergová, Slovart, 2015
23,90 €

„Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Malý princ - Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor), 2019
Malý princ
Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor)