Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Fjaka TOP #20
E-kniha

Chorvátska sezóna

Chytáte sa do Chorvátska? Veď viete, to je tam, pri slovenskom mori. Áno? Tak si rozhodne nezabudnite pribaliť túto knižku! Spoznáte v nej nielen rôzne mestá a ich špecifiká,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2024
352 strán
5 hodín čítania

Chytáte sa do Chorvátska? Veď viete, to je tam, pri slovenskom mori. Áno? Tak si rozhodne nezabudnite pribaliť túto knižku! Spoznáte v nej nielen rôzne mestá a ich špecifiká, ale aj chorvátske vojny a chorvátske traumy... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Chytáte sa do Chorvátska? Veď viete, to je tam, pri slovenskom mori. Áno? Tak si rozhodne nezabudnite pribaliť túto knižku! Spoznáte v nej nielen rôzne mestá a ich špecifiká, ale aj chorvátske vojny a chorvátske traumy. Fjaka je povinné čítanie k moru i do vnútrozemia.

Tvrdenie, že v Chorvátsku máme svoj kúsok slovenského mora už takmer zľudovelo. Čo však v skutočnosti vieme o krajine, ktorá sa z komunistického impéria vykúpila krvou? Poľská novinárka a prekladateľka Aleksandra Wojtaszek je rovesníčkou nezávislého Chorvátska. Dlhé roky venovala snahe o pochopenie zložitého chorvátskeho organizmu, v ktorom sa miešajú mimosezónna lenivosť, dovolenkový zhon i celkom
nedávne krvavé dejiny.

Aleksandra Wojtaszek sa pozerá aj do špinavých a zabudnutých kútov minulého i súčasného Chorvátska. Vo svojej knihe rozpráva o histórii futbalového tímu Hajduk Split, nespokojných vojnových veteránoch, bývalých šičkách zo sprivatizovaných
fabrík, ktoré vzali veci do svojich rúk, o väzňoch z chorvátskych koncentračných táborov, obyvateľoch jadranských ostrovov, obetiach transformácie, juhoslovanskej popkultúre i chorvátskej fantasy, upíroch, vymretých jazykoch, chorvátskom
nacionalizme a iných -izmoch, o niekoľkých prezidentoch a jednom sedliackom kráľovi. V neposlednom rade sa, prirodzene, dotýka aj turizmu, najmä jeho odvrátenej strany. Vďaka Aleksandre Wojtaszek sa o obľúbenej „slovenskej“ dovolenkovej destinácii dozvieme čosi viac. A začať môžeme hoci názvom – viete, čo to znamená „fjaka“? Je to stav ducha, keď sa človek túži len pozerať do diaľky a rezignovať z akejkoľvek formy aktivity, rozplynúť sa v priestore. A to sa v Dalmácii rovná životnému štýlu. Kniha Aleksandry Wojtaszek Fjaka s podtitulom Chorvátska sezóna vychádza v preklade Karola Chmela.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
2541475
Originálny názov
Fjaka. Sezon na Chorwację
Počet strán
352
Rok vydania
2024
Edícia
Prekliati reportéri
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre ženy, pre dospelých, pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

5 hodnotení

4
1
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

33
Overený zákazník
pred týždňom
Zhodou okolností sa mi Fjaka stala tematickým čítaním. Výborne dopĺňala moje dovolenkové vylihovanie pod borovicami a podnecovala rozjímanie o Chorvátsku. Kniha bola taká dobrá, že som po dočítaní ostal úplne sfjakovaný.

“Fjaka označuje stav ducha, keď sa človek túži len pozerať do diaľky a rezignovať z akejkoľvek formy aktivity, rozplynúť sa v priestore. Čím je teplejšie, tým je riziko fjaky vyššie…”
.
Reportáž Aleksandri Wojtaszek ponúka pohľad za dovolenkovú scénu tejto obľúbenej destinácie. Najmä mimo sezónu, keď sú okenice domácich zatvorené, terasy kaviarní a reštaurácii prázdne a slnko prestriedajú sivé veterné dni. Neváha odísť za centrá miest, do štvrtí, periférií a na vidiek. Umožňuje tak nazrieť do histórie bývalej juhoslovanskej krajiny vpísanej do sŕdc domácich, hrdých a veselých, ktorí sa po skončení leta roztrpčia a častejšie uzatvárajú do seba.
.
Pre pochopenie, kto sú Chorváti*ky a aká bola tvár Juhoslávie, nemožno obísť politické osobnosti, ktoré najvýraznejšie ovplyvňovali charakter krajiny a jej budúcnosť. Spomeniem juhoslovanského prezidenta Tita a jeho komunistickú ideológiu s vlastnou diktátorskou tvárou (tzv. titoizmus) a prvého prezidenta novodobého Chorvátska Tudmana, národného hrdinu (alebo skôr antihrdinu), ktorý pod záštitou demokracie odbáčal od komunizmu k pronárodnému vyhraňovaniu (rozošvávaniu zmiešaného srbsko-chorvátskeho obyvateľstva).
Dvaja velikáni, na pomyselných piesestáloch chorvátskych dejín 20.storočia, pre ktorých by som sa ja osobne do hrude nebil.
.
Veľmi ma zaujala rovina spájaného a vojnou rozdeleného juhoslovanského bratstva. Pri čítaní som sa nemohol ubrániť pocitu niečoho známeho. Nedávna minulosť a našliapnutá súčasnosť Chorvátska má v podstate podobný príbeh, ktorý žijeme aj u nás či pozorujeme v ďalších post-komunistických krajinách východnej časti Európy. Zjednodušene sa to dá vnímať ako premárnený a zneužitý socializmus, rozsiahle privatizácie a rozdúchavaný nacionalizmus.
“Chorvátsko je najkrajšia krajina na svete, ale vytvorili sme štát, v ktorom sa dobre žije iba politikom a zlodejom.”
.
Chorvátska sezóna otvára svoju náruč. Jej srdečnosť sa môže zdať trochu vypočítavá, no pod povrchom je vrúcna a pravdivá, až máte pocit, že jej rozumiete. Ostatne záleží na vás či objatie príjmete.
.
Super
Čítať viac
22

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
11.7.2024
4,5*

Vlastne ani neviem, kde po toľkých podnetoch začať. Bavilo ma to, veľmi. Autorka má chytľavý štýl písania, miestami vtipný. Na začiatku sa mi chvíľu zazdalo, že sú nám servírované náhodné príbehy. Až neskôr sa to pekne spojilo a došlo mi, že nás autorka týmto spôsobom len berie za ruku a vedie pod pozlátko. K pravej podstate hrdého čarovného Chorvátska. Priznám sa, chvíľu som bola aj skeptická - Poľka, ktorá píše o Chorvátsku... Napokon však musím uznať, že nik by to nenapísal lepšie. Len tak je zaručená objektívnosť a zachovaná autentickosť.

O samotnom Chorvátsku som sa toho dozvedela nesmierne veľa. Verím, že keby som čítala knihu druhýkrát, dozviem sa ešte viac. O jeho ostrovoch, o láske k futbalu, o nekončiacom boji za slobodu, o histórii, o významných predstaviteľoch, o nenávisti voči Srbom, o radostiach aj starostiach života, o gastre, hudbe, filme, jazyku - všetko pretkané v tuhej sieti autorkiných zážitkov, odbornej literatúry a životných príbehov vyspovedaných Chorvátov.

Fjaku - knihu o krajine, kde každý z nás už aspoň raz bol - vrelo odporúčam. Je to obohacujúce čítanie. :)
Čítať viac
6.7.2024
Chorvátska sezóna
Fjaka je názov novej "letnej" Absyntovky o súčasnom Chorvátsku z pera poľskej prekladateľky a novinárky Aleksandry Wojtaszek. Ola, ako ju prezývajú priatelia, je moja kolegyňa z fachu. Zo spoločného štúdia v Záhrebe si na ňu pamätám ako na zanietenú študentku, ktorá sa zaujímala o všetko, čo súvisí s krajinami bývalej Juhoslávie. Jej široké znalosti chorvátskeho jazyka a kultúry sa vďaka intenzívnemu štúdiu miestnych reálií rokmi znásobili. V knihe sa tak miešajú Oline vlastné zážitky a dojmy zo štúdií, výletov a dovoleniek, ako aj opis rôznorodých zvyklostí obyvateľov tejto krajiny a faktografia podložená množstvom vedeckých, publicistických či literárnych zdrojov. Ku knihe navyše existuje soundtrack, nájdete ho na Spotify. :) Slovenský preklad je vôbec prvý preklad tejto skvelej knihy. Autorka píše úsporným esejistickým štýlom - čo veta, to cenná informácia, žiadna vata navyše - ktorý je náročný na spracovanie, ale ktorý mám osobne veľmi rada. Dať dokopy toľko dát a zoradiť ich do logického a ľahko čitateľného celku si muselo vyžadovať množstvo poctivej práce. Fjaka je rozsiahla a cenná publikácia o krajine pri "slovenskom mori", kam sa mnohí chystáme aj počas tohtoročnej dovolenkovej sezóny. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Niekedy ľudia rozprávajú veľa iba preto, aby sa ich nikto nič nepýtal...“

Tri dni do raja - Silvia Bystričanová, 2017
Tri dni do raja
Silvia Bystričanová