Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2019
2022
2021
2020
2019
2018
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

14
Ivana Kriek

Ivana Kriek prečítala knihu

28.04.2022 09:25

14
14

Ivana Kriek napísala recenziu

28.04.2022 09:22

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Pred časom som si vypočula epizódu podcastu Liberatura, v ktorej moderátor položil filozofickú otázku: "Je írska autorka Sally Rooney vo svojich dielach presná alebo povrchná?" Po prečítaní jej dvoch románov si myslím, že je presná a povrchná zároveň. Jej druhotina Normálni Ľudia síce získala v roku 2018 nomináciu prestížnej Man Booker Prize a zvíťazila v kategórii najlepší román roka ankety Costa Book Awards, ale osobne sa mi autorkin debutový román Rozhovory s priateľmi páčil viac. Zatiaľ čo Normálni ľudia riešia rozdiely na úrovni spoločenskej obľúbenosti, tak Rozhovory s priateľmi prebiehajú napriek zásadnému vekovému a majetkovému rozdielu hlavných postáv. Novinárka Melissa a herec Nick sú dobre situovaný manželský pár, ktorý sa vo voľnom čase stretáva so študentkami dublinskej univerzity - Frances a Bobbi. Zo začiatku ich spája hlavne záujem o poéziu, neskôr medzi nimi vzniká ľúbostný 4-uholník (Nick je heterosexuál, Bobbi je lesba, Melissa a Frances sú bisexuálky). Časopis Metro o tomto diele napísal, že ide o "prudko návykový, zábavný a úprimný román o láske a literatúre." No neviem veru, ja som skôr mala dojem, že čítam text o patologických vzťahoch neúprimných ľudí, ktorých baví hrať sa na snobov a chľastať pri tom víno. Že tie ich literárne večery nie sú o priateľstve a skutočnom záujme o literatúru, ale že ich pravidelná účasť na týchto podujatiach je motivovaná postrannými záujmami. Zábavné čítanie si predstavujem inak, no to v tomto prípade vôbec nevadí, Sally Rooney podľa mňa napísala skvelú drámu o moderných vzťahoch-nevzťahoch. Návykový a pútavý tento román rozhodne je, veľmi dobre sa číta. Medzi riadkami sa riešia aj témy duševného zdravia a citovej zraniteľnosti - témy hospitalizácie, depresie, úzkostí, sebapoškodzovania, alkoholizmu či somatizácie psychických ťažkostí do podoby gynekologických problémov. Zmätená, no silná láska introvertnej rozprávačky Frances sa nedá spochybniť, precítite ju až do špiku kostí. Už sa teším sa na minisériu z produkcie Hulu, ktorá bude online od 15. mája. :)

Čítať viac

14
Ivana Kriek

Ivana Kriek prečítala knihu

11.02.2022 23:44

14
Ivana Kriek

Ivana Kriek prečítala knihu

31.01.2022 22:31

14
14

Ivana Kriek napísala recenziu

25.01.2022 19:30

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Guillermo del Toro je mexický režisér, producent, scenárista a autor knižných diel. Príbeh s názvom "Tvar vody" teda nielen napísal (so spoluautorom Danielom Krausom) do románovej podoby, ale aj zrežíroval rovnomerný film z roku 2017. Udivuje ma, že hoci obe umelecké diela majú rovnakého autora, sú veľmi rozdielne. Kniha je zdĺhavá, čo sa týka deja aj charakteristiky postáv. Film je naopak príliš krátky, seriálová miniséria by bola lepšia. Mrzí ma, že prvé kapitoly odohrávajúce sa v Amazónii nedostali vo filme vôbec priestor, bolo by zaujímavé vidieť, ako by si so zaujímavým knižným úvodom poradil filmový scenár. Charakter "hlavného záporáka" Stricklanda, ruského špióna Dimitrijho a atmosféra studenej vojny sú podrobnejšie vykreslené v knihe. V intralingválnom preklade do filmového jazyka zas oceníte nádherné vizuály zachytené šikovnou kamerou. Francúzska retro hudba v spojení s dokonalou farebnosťou mi evokuje Améliu z Montmartre. Absolútna topka je čiernobiela muzikálová scéna. Svet hlavnej hrdinky, nemej upratovačky Elizy, je plný krásnych topánok, plný fantázie, plný lásky k mýtickému "bohovi pralesa" Deusovi Branquia. Tvar vody je očarujúci, no smutný príbeh o ľudskej chamtivosti, ktorý by sa pokojne mohol stať.

Čítať viac

14
14

Ivana Kriek napísala recenziu

25.01.2022 19:28

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Guillermo del Toro je mexický režisér, producent, scenárista a autor knižných diel. Príbeh s názvom "Tvar vody" teda nielen napísal (so spoluautorom Danielom Krausom) do románovej podoby, ale aj zrežíroval rovnomerný film z roku 2017, ktorý som videla hneď potom, čo som si vypočula audioknihu. Udivuje ma, že hoci obe umelecké diela majú rovnakého autora, sú veľmi rozdielne. Kniha je zdĺhavá, čo sa týka deja aj charakteristiky postáv. Opisy sú popravde tak obšírne, že pripomínajú štýl legendárneho J.R.R.Tolkiena. Z tohto dôvodu vás musím dopredu varovať, aby ste si na audioknihu vyhradili viac než 12 hodín času na sústredené počúvanie. Film je naopak príliš krátky, seriálová miniséria by bola lepšia. Všadeprítomný rasizmus, sociálne rozdiely a ponižovanie žien sú v knihe situačne zdôraznené. No a tiež charakter "hlavného záporáka" Stricklanda, ruského špióna Dimitrijho a atmosféra studenej vojny sú podrobnejšie vykreslené v knihe, zaujímavá je tiež postava Stricklandovej manželky Lainie. Svet hlavnej hrdinky, nemej upratovačky Elizy, je plný krásnych topánok, plný fantázie, plný lásky k mýtickému "bohovi pralesa" Deusovi Branquia. Tvar vody je očarujúci, no smutný príbeh o ľudskej chamtivosti, ktorý by sa pokojne mohol stať.

Čítať viac

14
14

Ivana Kriek napísala recenziu

25.01.2022 19:26

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Guillermo del Toro je mexický režisér, producent, scenárista a autor knižných diel. Príbeh s názvom "Tvar vody" teda nielen napísal (so spoluautorom Danielom Krausom) do románovej podoby, ale aj zrežíroval rovnomerný film. Udivuje ma, že hoci obe umelecké diela majú rovnakého autora, sú veľmi rozdielne. Kniha je zdĺhavá, čo sa týka deja aj charakteristiky postáv. Opisy sú popravde tak obšírne, že pripomínajú štýl legendárneho J.R.R.Tolkiena. Film je naopak príliš krátky, seriálová miniséria by bola lepšia. Všadeprítomný rasizmus, sociálne rozdiely a ponižovanie žien sú v knihe situačne zdôraznené. No a tiež charakter "hlavného záporáka" Stricklanda, ruského špióna Dimitrijho a atmosféra studenej vojny sú podrobnejšie vykreslené v knihe, zaujímavá je tiež postava Stricklandovej manželky Lainie. Svet hlavnej hrdinky, nemej upratovačky Elizy, je plný krásnych topánok, plný fantázie, plný lásky k mýtickému "bohovi pralesa" Deusovi Branquia. Tvar vody je očarujúci, no smutný príbeh o ľudskej chamtivosti, ktorý by sa pokojne mohol stať.

Čítať viac

14
14

Ivana Kriek napísala recenziu

09.01.2022 15:30

Najlepšie fixky, aké som kedy mala. :) Výborný výber sýtych farieb., ktoré rýchlo schnú. Vďaka štíhlemu telu a ohybnému hrotu sa s nimi skvelo píše aj vyfarbuje.

Čítať viac

14
14

Ivana Kriek napísala recenziu

09.01.2022 15:21

Trilógia dočítaná! Kristína Tormová (rod. Farkašová) je profesionálna výmyselníčka. Okrem rozličných činností aj veľmi rada a zaujímavo píše, najradšej o (svojich) deťoch, pre (svoje) deti a o materstve všeobecne. Jej literárny štýl je svojský a sú len dve možnosti. Buď vás početné zdrobneniny a novotvary budú natoľko iritovať, že to po prvej kapitole vzdáte, alebo práve naopak - oceníte láskavý humor, ľahkosť bytia, originálnu slovotvorbu a v Kristíne spoznáte novodobého Hviezdoslava (lebo on si tiež rád vymýšľal nové slová). Ok, pokiaľ vyslovene neznášate deti, netúžite po nich alebo ich aktuálne máte plné zuby, asi bude pre vás nemožné naladiť sa na optimistickú vlnu, na ktorej surfuje trojnásobná mama Kristína. Trilógia proste nie je pre každého, resp. nie pre každé životné obdobie, a tak je to v poriadku. Ja som jednotlivé knižky čítala s časovým odstupom a hneď po sebe by som ich asi tiež "nedala". Nie každý deň je nedeľa, preto je pochopiteľné, že vám tento zámerne infantilný štýl písania sem-tam polezie na nervy. No cením jej snahu ostať nad vecou v situáciách, v ktorých je mnohým mamám do revu. Oprobujte Kristínin blog či Insta príspevky pre dospelých a uvidíte, či vám autorkin štýl ako taký sadne. Vtipné zápisky z materskej vyšli v papierovej, elektronickej podobe a aj ako audioknihy.

Čítať viac

14
Ivana Kriek

Ivana Kriek prečítala knihu

09.01.2022 15:17

„Mlčanie je zlato; kto dokáže mlčať sám so sebou, príde na všeličo, ticho presiakne pod pokožku, upokojí srdce, stlmí nepokoj, naplní izbu, v ktorej sa nachádzaš, naplní celý dom, kým vonku uháňa život ako bežec, pretekárske auto, pes, ktorý naháňa vlastný chvost, no nikdy ho nedobehne. Ale ticho je, žiaľ, ostýchavé, vo veľkých davoch dlho neobstojí a zaraz sa vytratí. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson