Vojna a trest - Michail Zygar, Absynt, 2023

22,48 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Vojna a trest TOP #94

Putin, Zelenskyj a cesta k ruskej invázii do Ukrajiny

Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2023
560 strán
8-9 hodín čítania

Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

22,48 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Z kolekcie: Kolekcia kníh o Ukrajine

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Tipy vydavateľov

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Pollyanna - Eleanor H. Porter, Kumran, 2024
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Michail Zygar nás už toho o Rusku naučil veľa. Vďaka nemu vieme, kto v Kremli ťahá za nitky, aká bola cesta od imperializmu ku komunizmu i ako s tým všetkým súvisí Putin. Dvadsiaty štvrtý február 2022 však prekvapil aj jeho.

Podstatnú časť svojej knihy Všetci mocní Kremľa napísal u kamarátky Nadje v ukrajinskej Buči. Nadja sa s ním dnes už nerozpráva, pretože si myslí, že je imperialista, ako všetci ostatní Rusi a Rusky. Túto knihu napísal aj preto, aby Nadji dokázal opak.

Zygarova najnovšia kniha Vojna a trest je o mýtoch a o ľuďoch. O ľuďoch, ktorí sa po svojej smrti stali obeťami nemilosrdnej „dejinnej logiky“ slúžiacej potrebám mocných. A zároveň je aj o našich súčasníkoch. O Volodymyrovi Zelenskom, ktorého vnímame ako skutočného, no čoskoro sa aj z neho stane nesmrteľný hrdina. A je aj o Vladimirovi Putinovi, z ktorého sa už počas jeho života, stal symbol nadpozemského, univerzálneho zla. Ako presne sa to stalo? To ej otázka, ktorú si kladie Michail Zygar.

Ako novinár robil Zygar viackrát rozhovory s prezidentom Zelenským a mal prístup k mnohým významným hráčom – od politikov až po oligarchov. Ako expert na Putinove nálady a správanie strávil roky študovaním plánov Kremľa týkajúcich sa Ukrajiny a v tejto knihe prehľadne a chronologicky vysvetľuje, ako sme sa dostali až sem.

Napriek tomu nejde len o dejiny Ukrajiny a zatiaľ krátku históriu prebiehajúcej vojny. Ide skôr o detektívny príbeh podaný z pohľadu páchateľa, o kroniku toho, ako Rusko počas posledných piatich storočí utláčalo Ukrajinu. Ako sa impérium snažilo o vychovanie lojálnych elít, ale v konečnom dôsledku aj tak nedokázalo potlačiť živú ukrajinskú spoločnosť.

Táto kniha nedokáže napraviť minulosť ani prítomnosť, ale môže zmeniť budúcnosť.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

12 hodnotení

10
0
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Vojna a trest

Autor je dlhoročný ruský investigatívny novinár, ale celkom jasne obhajuje ukrajinskú suverenitu, ktorá sa tiahne stovky rokov – aj keď s mimoriadne chaotickým vzťahom s Ruskom, ktorý v rôznych momentoch osciluje od integrovaného štátu cez spojenecký stav až po nepriateľský rozmer, pričom Rusko je väčšinou ten panovačný starší brat.

Kniha Michaila Zygara výborne odhaľuje a prehodnocuje históriu medzi Ukrajinou a Ruskom, najmä vo svetle ruského imperialistického myslenia. Domnievam sa, že ide o najdôležitejšiu politickú knihu vydanú v tomto roku, vzhľadom na Zygarov bezkonkurenčný prehľad o ruskej a kremeľskej politike.

Ak ste čítali Všetkých mocných Kremľa, potom je táto nová kniha povinným čítaním. Ak ste tak neurobili, vrelo odporúčam prečítať si obe knihy. Dozviete sa veľa nového a zaručujem vám, že ich nebudete môcť odložiť, kým ich nedočítate.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
1.4.2024
Čo je trestom?
O histórii Ruska i Ukrajiny sa napísalo veľa kníh. Táto je o histórii rusko-ukrajinských vzťahov, o faktoch, ktoré autor zozbieral a spísal a všetkému dáva svoj uhol pohľadu. Ja tu nebudem rozpisovať celú históriu od prvopočiatkov rozoberaných krajín, časť ich dejín aj my vnímame a nadvládu ZSSR poniektorí z nás aj zažili. Autor sa snaží svojím písaním spraviť nadhľad, aby každý jeden čitateľ pochopil súvislosti a už som čítala aj názory, že tu chýba väčšia kritika USA. Ale podľa mňa nie, pretože toto je autorov názor, jeho sebareflexia, vlastne lepšie povedané, jeho vlasti prostredníctvom neho. A samozrejme, nevynecháva písanie o Putinovi a Zelenskom a prostrediach, z ktorých vzišli.
,,Musíme sa vrátiť do reality a uvedomiť si, čoho sme sa dopustili. Toto ponaučenie potrebujeme. Potrebujeme ho na to, aby sme prestali veriť vo vlastnú výnimočnosť. Aby sme prestali byť hrdí na naše rozsiahle územie. Aby sme sa prestali považovať za niečo extra. Aby sme sami seba prestali považovať za stred sveta, za jeho svedomie, za zdroj duchovna."
Autor prostredníctvom kolektívnej viny viní aj sám seba ako Rusa z mnohého zla, nielen zo súčasnej vojny, i keby nemusel. Každopádne podáva zaujímavý pohľad na dejiny, vojny a rôzne situácie. Píše zrozumiteľne a pre mňa pútavo, miestami mi to pripadalo dokonca ako fantasy, tak skvelý jazyk používa. A či len Rusko si o sebe myslí najviac? NIE! Výborná kniha a Epilóg ma ozaj dostal.
Čítať viac
Tomáš
Neoverený nákup
19.12.2023
Táto kniha je v skratke vymývanie mozgov a všetko sa zhadzuje na Rusko, pritom kde je spomenutá USA ?????
O tom už autor pre istotu nepíše………
Čítať viac
Tomáš Vlček
Overený zákazník
20.12.2023
Dezolát Čítať viac
Michal Vaško
Overený zákazník
19.12.2023
Tu si v knihkupectve a nie v 3 cenovej... Tak tu nesir hlupu rusku vojnovu propagandu o tom, ako za vsetky ruske imperialne vojny moze USA ci NATO... Čítať viac
Michal
Neoverený nákup
4.12.2023
Mchail Zygar ma jeho najnovšou knihou nesklamal. Kniha Vojna a trest sa číta dobre, v niektorých častiach prekvapí vyjasnením pozadia už známych udalostí, a aj keď predložené fakty nie vždy podloží odkazmi na zdroj informácií, napríklad tvrdenie o samovražde Mikuláša I., je uveriteľná. Je to možno aj preto, že už viem dávnejšie, aké hodnoty si autor ctí a čo všetko už pre svoje presvedčenie podstúpil. Jednoducho mu dôverujem, teda verím, že je jeho spoveď kvôli vojne na Ukrajine úprimná a pravdivá. Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
15.11.2023
Osobnosti histórie žijúce pred stáročiami, intrigy a záhadné úmrtia, odkiaľ sa vynoril Zelenskyj a Putin... Autor nás pútavo a nestranne prevedie týmito medzníkmi a nezabudne použiť svoj typický nadhľad. Niektoré súvislosti, ktoré dokázal pospájať, boli tragikomické a, žiaľ, pravdivé.

Predslov mi vohnal slzy do očí. Aj keď som teraz tvrdila, že píše nestranne, zastáva názor kolektívnej viny Rusov. Počas čítania tejto novinky som pochopila prečo, no podľa mňa nikto nemôže za to, kde sa narodil.

Táto kniha síce nedokáže napraviť minulosť ani prítomnosť, ale môže zmeniť budúcnosť. Nacionalistické dejiny sú ako choroba, ktorou sa nakazili mnohé národy. Rusi môžu mýty, ktorými sa nakazili, vykoreniť; Ukrajinci sa s tými svojimi vyrovnávajú vlastnými silami.
(str. --)

Každý štát má príležitosť zmeniť sa a neopakovať chyby minulosti, no niektoré si nezvolia túto cestu. Tušila som, čo ma bude v diele čakať, ale stále ma dokáže prekvapiť zmýšľanie Ruska. Videla som všetky nesprávne rozhodnutia na jednom mieste. Keď sa človek viac ponára do udalostí, ktoré formovali tvár dnešného sveta, je zmätenejší ako na začiatku svojej púte za poznaním. Zygar všetko zrozumiteľne vysvetľoval, no jeho knihy nie sú oddychovým čítaním. Mňa miatlo aj to, keď som čítala o Kyjive namiesto o Kyjeve. Budem si na to musieť zvyknúť.

Michail volil tie správne slová, aby zaujal. Napríklad: „Všetko sa to začalo takto.“
Vedel, ako upútať pozornosť. Knihu som zhltla. Dôvodom mojej rýchlosti bol tiež fakt, že ak by som čítanie odkladala alebo kúskovala, iba by som sa v texte strácala. História je veľmi komplikovaná a Zygar odviedol výbornú prácu. Všetko nám naservíroval ako na podnose. Dokonca poskytol súvislosti, ktoré sme v daný moment potrebovali. Čítalo sa to vynikajúco, aj keď mi išiel vybuchnúť mozog. Som presýtená informáciami (úplne novými, ale aj zopakovanými z knihy Všetci mocní Kremľa), no mám pocit, že Michail bude o Rusku písať donekonečna, lebo nič neskončilo. Bohužiaľ.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Empatia, schopnosť počkať, pocit pokoja či lásky sa nedajú pestovať tempom skleníka a vyžadujú pozvoľný rast.“