Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Vojna a trest - Michail Zygar, Absynt, 2023

22,48 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Vojna a trest TOP #54

Putin, Zelenskyj a cesta k ruskej invázii do Ukrajiny

Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2023
560 strán
8-9 hodín čítania

Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
24,90 €

22,48 €

-10 %
Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Beyond the Story (slovenský jazyk) - BTS ,Myeongseok Kang, Ikar, 2023
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Michail Zygar nás už toho o Rusku naučil veľa. Vďaka nemu vieme, kto v Kremli ťahá za nitky, aká bola cesta od imperializmu ku komunizmu i ako s tým všetkým súvisí Putin. Dvadsiaty štvrtý február 2022 však prekvapil aj jeho.

Podstatnú časť svojej knihy Všetci mocní Kremľa napísal u kamarátky Nadje v ukrajinskej Buči. Nadja sa s ním dnes už nerozpráva, pretože si myslí, že je imperialista, ako všetci ostatní Rusi a Rusky. Túto knihu napísal aj preto, aby Nadji dokázal opak.

Zygarova najnovšia kniha Vojna a trest je o mýtoch a o ľuďoch. O ľuďoch, ktorí sa po svojej smrti stali obeťami nemilosrdnej „dejinnej logiky“ slúžiacej potrebám mocných. A zároveň je aj o našich súčasníkoch. O Volodymyrovi Zelenskom, ktorého vnímame ako skutočného, no čoskoro sa aj z neho stane nesmrteľný hrdina. A je aj o Vladimirovi Putinovi, z ktorého sa už počas jeho života, stal symbol nadpozemského, univerzálneho zla. Ako presne sa to stalo? To ej otázka, ktorú si kladie Michail Zygar.

Ako novinár robil Zygar viackrát rozhovory s prezidentom Zelenským a mal prístup k mnohým významným hráčom – od politikov až po oligarchov. Ako expert na Putinove nálady a správanie strávil roky študovaním plánov Kremľa týkajúcich sa Ukrajiny a v tejto knihe prehľadne a chronologicky vysvetľuje, ako sme sa dostali až sem.

Napriek tomu nejde len o dejiny Ukrajiny a zatiaľ krátku históriu prebiehajúcej vojny. Ide skôr o detektívny príbeh podaný z pohľadu páchateľa, o kroniku toho, ako Rusko počas posledných piatich storočí utláčalo Ukrajinu. Ako sa impérium snažilo o vychovanie lojálnych elít, ale v konečnom dôsledku aj tak nedokázalo potlačiť živú ukrajinskú spoločnosť.

Táto kniha nedokáže napraviť minulosť ani prítomnosť, ale môže zmeniť budúcnosť.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Michal
Neoverený nákup
pred štyrmi dňami
Mchail Zygar ma jeho najnovšou knihou nesklamal. Kniha Vojna a trest sa číta dobre, v niektorých častiach prekvapí vyjasnením pozadia už známych udalostí, a aj keď predložené fakty nie vždy podloží odkazmi na zdroj informácií, napríklad tvrdenie o samovražde Mikuláša I., je uveriteľná. Je to možno aj preto, že už viem dávnejšie, aké hodnoty si autor ctí a čo všetko už pre svoje presvedčenie podstúpil. Jednoducho mu dôverujem, teda verím, že je jeho spoveď kvôli vojne na Ukrajine úprimná a pravdivá. Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
15.11.2023
Osobnosti histórie žijúce pred stáročiami, intrigy a záhadné úmrtia, odkiaľ sa vynoril Zelenskyj a Putin... Autor nás pútavo a nestranne prevedie týmito medzníkmi a nezabudne použiť svoj typický nadhľad. Niektoré súvislosti, ktoré dokázal pospájať, boli tragikomické a, žiaľ, pravdivé.

Predslov mi vohnal slzy do očí. Aj keď som teraz tvrdila, že píše nestranne, zastáva názor kolektívnej viny Rusov. Počas čítania tejto novinky som pochopila prečo, no podľa mňa nikto nemôže za to, kde sa narodil.

Táto kniha síce nedokáže napraviť minulosť ani prítomnosť, ale môže zmeniť budúcnosť. Nacionalistické dejiny sú ako choroba, ktorou sa nakazili mnohé národy. Rusi môžu mýty, ktorými sa nakazili, vykoreniť; Ukrajinci sa s tými svojimi vyrovnávajú vlastnými silami.
(str. --)

Každý štát má príležitosť zmeniť sa a neopakovať chyby minulosti, no niektoré si nezvolia túto cestu. Tušila som, čo ma bude v diele čakať, ale stále ma dokáže prekvapiť zmýšľanie Ruska. Videla som všetky nesprávne rozhodnutia na jednom mieste. Keď sa človek viac ponára do udalostí, ktoré formovali tvár dnešného sveta, je zmätenejší ako na začiatku svojej púte za poznaním. Zygar všetko zrozumiteľne vysvetľoval, no jeho knihy nie sú oddychovým čítaním. Mňa miatlo aj to, keď som čítala o Kyjive namiesto o Kyjeve. Budem si na to musieť zvyknúť.

Michail volil tie správne slová, aby zaujal. Napríklad: „Všetko sa to začalo takto.“
Vedel, ako upútať pozornosť. Knihu som zhltla. Dôvodom mojej rýchlosti bol tiež fakt, že ak by som čítanie odkladala alebo kúskovala, iba by som sa v texte strácala. História je veľmi komplikovaná a Zygar odviedol výbornú prácu. Všetko nám naservíroval ako na podnose. Dokonca poskytol súvislosti, ktoré sme v daný moment potrebovali. Čítalo sa to vynikajúco, aj keď mi išiel vybuchnúť mozog. Som presýtená informáciami (úplne novými, ale aj zopakovanými z knihy Všetci mocní Kremľa), no mám pocit, že Michail bude o Rusku písať donekonečna, lebo nič neskončilo. Bohužiaľ.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Každá žena objasňuje muža, ktorý ju miluje, a naopak: on objasňuje jej charakter. “

Roviny života - Julian Barnes, 2014
Roviny života
Julian Barnes