Farby života - Katarína Bilkovičová, Katarína Bilkovičová, 2023

13,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Farby života - Katarína Bilkovičová, Katarína Bilkovičová, 2023
Farby života - Katarína Bilkovičová, Katarína Bilkovičová, 2023

Farby života

18-ročný Oliver je večne obklopený priateľmi a dievčatami. Každý ho zbožňuje pre jeho priateľskú povahu, každé dievča ho túži mať pre seba pre jeho príťažlivý zovňajšok. Jeho... Čítať viac

4,7 21 hodnotení
Vydavateľstvo
Katarína Bilkovičová, 2023
320 strán
4-5 hodín čítania

18-ročný Oliver je večne obklopený priateľmi a dievčatami. Každý ho zbožňuje pre jeho priateľskú povahu, každé dievča ho túži mať pre seba pre jeho príťažlivý zovňajšok. Jeho život je jedna veľká párty... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Moje šialené nápady - Bernardo Zannoni, Cosmopolis, 2024
Farby života - Katarína Bilkovičová, Katarína Bilkovičová, 2023
13,90 €

Viac o knihe

18-ročný Oliver je večne obklopený priateľmi a dievčatami. Každý ho zbožňuje pre jeho priateľskú povahu, každé dievča ho túži mať pre seba pre jeho príťažlivý zovňajšok. Jeho život je jedna veľká párty. Naproti tomu Elias je utiahnutý chlapec bez priateľov, ktorý prestúpil z inej školy. Napriek tomu, že títo dvaja nemajú absolútne nič spoločné, ich cesty sa jedného dňa pretnú tým najzvláštnejším spôsobom. Oliver sa rozhodne nad večne smutným Eliasom rozprestrieť svoje ochranné krídla a postupom času sa z nich stanú priatelia. Čo ale urobí Oliver, keď sa dozvie pravý dôvod, prečo Elias prestúpil z inej školy? Bude Eliasa nenávidieť rovnako ako ostatní? A môže jeden človek zachrániť iného iba tým, že je? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v príbehu o utrpení, predsudkoch, ale aj o skutočnom priateľstve, láske a nádeji.
Čítať viac
Počet strán
320
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
147×210 mm
Hmotnosť
380 g
ISBN
9788097458607
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1964663
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Katarína Bilkovičová
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

21 hodnotení

14
7
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
Overený zákazník
19.1.2024
Skvelé dielo
Kniha Farby života patrí medzi kvír literatúru. Je o láske dvoch ľudí rovnakého pohlavia - mužov. Autorka s touto témou pracuje citlivo, nepodsúva svoje názory, nevytvára rušivé momenty. Kvír prvky tu nepôsobia umelo, príbeh je vo svojom celku úplne prirodzený. Nevyčnieva z radu kníh o láske. Prirodzenosť sa tak začleňuje medzi najväčšie kvality knihy.

Ďalšou takouto kvalitou sú témy, ktoré autorka rieši. Medzi nich patrí rodičovská láska, sebaprijatie a sebahodnota, potreba niekam patriť, nálepkovanie, vyrovnávanie sa s problémami, schopnosť prijať pomoc a pod. Myslím, že v čitateľovi/ke najviac zarezonujú pasáže, v ktorých sa prejavuje zlyhanie rodičov.

Kniha je plná rozporov, čo sa prejavuje už u hlavných postáv. Oliver je obľúbený a má mnoho priateľov, Elias je uzavretý a sám. Oliver má vytvorený domov, Elias žije v chladnom prostredí. Autorka takýmito rozpormi ukázala, že každú temnotu dokáže prekryť kúsok svetla. Oliver a Elias si navzájom vedia do života vniesť farby, čo sa často prejavuje v hraničných situáciách.

Táto kniha obsahuje aj intímne scény. Musím vystihnúť ich spracovanie. Sú detailné, ale krásne. Autorka dokázala vystihnúť duševné splynutie dvoch milujúcich ľudí práve fyzickým aktom.

Farby života sú plné rôznych emócií. Pri tejto knihe sa však človek necíti sám. Dúfam, že sa k nej dostanú čitateľka/ky, ktoré to potrebujú, ale aj tí, ktorí milujú kvalitné príbehy.

Nabudúce by autorka mohla priniesť takýto príbeh so ženským pohlavím. Som presvedčená, že by to bolo rovnako výborné. A ja by som bola nadšenou čitateľkou.
Čítať viac
6

Milujem romantiku ale siahnem aj po iných žánroch. V knihách mám rada keď sa rozoberajú aj vážnejšie témy. Som romantická duša, veselá povaha a rada veľa rozprávam :-)

Klára Kocúrová
Overený zákazník
25.12.2023
je to tak krásne a zároveň smutné
Krásna a zároveň smutná kniha o dvoch chlapcoch, ktorých príbehy sú rôzne no oba v sebe nesú bolesť. Autorka sa pustila do kontroverznej témy, za čo ju veľmi obdivujem, na našej knižnej scéne nie je veľa lgbti+ kníh. Veľmi citlivo podané, spoločnosťou tak rozoberané, témy. Priznám sa, že ja sa radím skôr ku konzervatívnej skupine, aj tak radím knihu k najlepším, ktoré som tento rok prečítala. Každý by mal počítať s možnosťou, že ich dieťa nemusí byť hetero, rovnako ako musí počítať s tým, že sa nemusí narodiť zdravé… Po prečítaní niektorých časti som si musela dať prestávku a premýšľať nad nimi. Nebolo to pre mňa ľahké čítanie ani jednohubka.

Postáv je tu viac, mne osobne k srdcu najviac prirástla Becca s jej rodičmi. Tak láskavé a dobré postavy, aj keď vedľajšie, boli úžasné. Vždy keď sa objavili v kapitole, hovorila som si, že by som chcela byť ako oni.
Eliasa mi bolo veľmi ľúto, nemal ľahký osud, ani život, avšak všetko zlé mu bolo vynahradené skrz priateľov a rodičov jeho priateľov. Paradoxne mi prišiel oveľa šťastnejší keď opustil domov. Miestami mi vadilo ako sa nechcel otvoriť Oliverovi, plus ako ho viackrát zranil, pretože by sa podľa neho nemali baviť. Prišlo mi to ako blud.
Oliver bol výborný aj keď často otravný. Na jeho správaní mi od začiatku niečo nesedelo a na záver sa mi moje dojmy potvrdili.
Najmenej sympatický mi bol Alex. Vytváral na Eliasa tlak, bol nepríjemný/slizký a prišiel mi lacný. Silou-mocou tlačil na pílu až som sa pri tom necítila príjemne.
Jedna z vecí, ktorá sa mi nepáčila, bola vykreslenie žien. Nie všetky, no mne prišlo, že ich bolo viac. Jednalo sa o mladé dámy, ktorých sebaúcta obišla naďaleko. Nemyslím si, že by Oliver ako je kniha dlhá nenarazil aspoň na jednu milú a normálnu babu (a nemyslím tým Beccu).

Do deja som bola hneď vtiahnutá, po niektorých kapitolách som nemohla ísť spať a musela som pokračovať v čítaní. V jednej pasáži som dokonca plakala, tak to bolo silné a autentické. Napätie takmer nevymizne ani na záver. Nepríjemné mi boli len príliš detailné opisy styku medzi rovnakým pohlavím.

Nie som žiadny odborník a netvrdím, že som bez chyby ale boleli ma oči keď som na konci riadku videla rozdelené -ia. Plus sa sem-tam vyskytli nespisovné slová.

Kniha odporúčam každému kto sa cíti kvôli svojej inakosti osamelý, rovnako ako tým, ktorí chcú pochopiť pocity takýchto ľudí.
Čítať viac
1.12.2023
Krásna a smutná láska
Som jednou z tých, ktorí mali tú česť prečítať si Farby života ešte v čase, keď boli publikované online a páčili sa mi až natoľko, že keď som približne o rok neskôr dostala príležitosť položiť ich na svoju poličku, neváhala som ani pol sekundy a hneď po nej siahla.

Každý piatok som sa tešila na novú kapitolu a miestami neskôr zaspávala so slzami v očiach, pretože udalosti a okolnosti, ktoré viedli k ich stretnutiu, a ktoré sa následne diali počas obdobia, kedy sa už poznali, boli naozaj emotívne, a keď sa všetko postupne odhaľovalo, nedalo sa neplakať.

V tejto knižke totiž nejde len o dvoch chlapcov a obyčajnú romantickú zápletku. Farby obsahujú neskutočne hlboké témy ako napríklad domáce násilie, rakovina, samovražda, depresie, smrť milovaného, strach z odmietnutia, sebanenávisť, pokus o samovraždu... Je tam toho naozaj veľa.

Farby nie sú LGBT+ príbeh, kde je centrom diania fakt, že hlavný pár tvoria dve postavy rovnakého pohlavia. Ide o viac a ja som presvedčená, že to uvidí každý kto si ju prečíta. Prirodzene, keďže ide o romantiku, príbeh sa točí hlavne okolo Olivera, Eliasa a ich postupného zbližovania a objavovania sa, no ako som už povedala, niekde medzi riadkami nájdeme aj množstvo hlbokých myšlienok.

"Sú takí, ktorí prešli utrpením a aj tak ich srdce ostalo dobré, a potom sú tu tí, ktorých utrpenie zmenilo na netvorov."

Jediným nedostatkom, ktorý ako čitateľ vnímam, je zopár preklepov a miestami aj nesprávny slovosled, no ten som si poväčšine všímala iba pri priamej reči, kde by nemal byť až tak veľkým problémom, no aj napriek tomu bol pre mňa osobne trochu rušivý.

Dúfam, že na slovenskej knižnej scéne sa bude objavovať viac takýchto kníh, aby bolo čím ďalej menej ľudí ako teta na stanici metra zo strany 283.
Čítať viac
24

Knihomol, ktorý často kupuje knihy podľa obalu. Ale! Zato to málokedy ľutuje. Plus svoje dojmy píše okrem Martinus.sk aj na bookstagram @gabikas_books.

Gabriela Bariczová
Overený zákazník
30.11.2023
Farby života sú smutno-krásnym príbehom dvoch navonok úplne odlišných mladých ľudí - chlapcov. Obaja si už vo svojom krátkom živote pretrpeli viac než dosť. Jeden je otvorený, usmievavý, priateľský, očarujúci a starostlivý. Druhý je uzavretý, plachý a inteligentný. Obaja však bojujú so svojimi démonmi a obaja si vedia navzájom pomôcť.

Z tohto príbehu by sa dokázali mnohí poučiť, samozrejme ak by chceli. Rozoberá ťažké témy ako sebapoškodzovanie, myšlienky na samovraždu, depresiu, domáce násilie, homofóbiu a šikanu. Je ukážkovým príkladom toho, ako to v živote chodiť nemá, ale zároveň nám ukazuje ako sa to môže zlepšiť. Autorka krásne vykreslila pomalé zbližovanie sa dvoch úžasných duši, ktoré síce pred sebou mnohé tajili, ale nakoniec si aj tak k sebe cestu našli.

Obaja mladi muži boli skvelí. Na Olim bola úžasná jeho obetavosť, ochrana, milota, starostlivosť a dôvtip. A na Eliasovi zase jeho inteligencia, plachosť a sila bojovať. Obaja si boli navzájom náplasťou. Napriek tomu, že existuje kopec homofobov, im väčšina ich okolia priala šťastie. To bola ukážka ľudí, akými by sme mali byť všetci. Tolerancia, rešpekt a podpora. To je základom skvelých ľudských vzťahov.

Aby som však len nechvalila, mám aj zopár mojich subjektívnych nedostatkov. Rozpačitý začiatok, niektoré dialógy mi prišli silené a jazyk veľmi slangový, ale zároveň nemám pocit, že sa tak ľudia rozprávajú (hlavne v začiatkoch príbehu mi to tak prišlo), rovnako sa mi miešali pohľady (skôr by sa mi asi páčili rovno dva pohľady a oddelené kapitoly podľa nich), posledné dve kapitoly mi už prišli veľmi sladké, osobne by som to ukončila asi 17. kapitolou, pretože je niekedy menej viac a rovnako by som ubrala sexuálne scény, keďže som ich tam vôbec nečakala. Tiež platí pravidlo menej je viac, a keď je to nevypovedané, je to podľa mňa krajšie a minimálne v tomto príbehu by sa mi to tak veľmi páčilo. Z celého príbehu bolo cítiť smútok a melancholiu z hlavných postáv a ich začiatok priateľstva bol krásny a ten prerod do vzťahu ešte krajší, aj keď rýchly. Za mňa sľubný a silný prvý príbeh od autorky.
Čítať viac
Dominika Dupkalová
Overený zákazník
9.10.2023
Farby života
Oliver je medzi všetkými obľúbený, má svojich najlepších kamarátov a milujúcu mamu ...

Naopak Elias je sám, nikto ho nemá rád, otec ho bije za to, aký je a aby toho nebolo málo, v škole ho šikanujú ...

Rozhodne sa, že ukončí svoje trápenie, avšak Oliver mu v tom zabráni a tak sa postupne začne ich kamarátstvo ...

Ako zareaguje Oliver, keď sa o Eliasovi dozvie pravdu ?

Eliasa mi bolo úprimne ľúto - hlavne ma prekvapilo, ako sa k nemu zachovali rodičia !
Dokázali ho vyhodiť z domu a bolo im jedno , čo s ním bude ...

Oliver bol úžasný - takého skvelého a dobrosrdečného kamaráta, by som brala aj ja - pre svojich kamarátov, by spravil čokoľvek ...

V knihe sa strieda veľa emócií a hlavne sa tam riešia ťažšie témy!

Štýl písania mi sadol, aj keď jediné, čo mi prekážalo, bolo zopár gramatických chýb ...

Ale celkovo by som knihu odporúčala + veľkým plusom, boli ilustrácie, ktorých mohlo byť vkľude aj viac .
Čítať viac
2.10.2023
Recenzia
Farby života je emotívny príbeh o dvoch rozdielnych dušiach. Ako prvého spoznávame Olivera, hudobníka a člena kapely. Oliver je veľmi spoločenský typ, má kopu kamarátov a veľké srdce. Šťastnou náhodou sa ocitne v správnom čase na správnom mieste a zachraňuje Eliasa. Utiahnutého chalana, ktorý prestúpil z inej školy.

Elias bol počas celej knihy záhadný, potichu trpel a znášal dôsledky svojho ja, za ktoré vlastne ani nemohol. Túžila som natiahnuť ruku do stránok knihy a objať ho, povedať mu, že všetko má svoj správny čas a raz dostane celý svet.

Kniha je písaná pútavo, ocitáme sa na strednej škole, zaspomínala som na staré časy a zoznámila sa s Oliverovými kamarátmi. Najviac vo mne zarezonovala Becca, pretože je to presne prototyp znenia: „Nesúď knihu podľa obalu.“ Aj keď sa navonok javila ako rebelka, vnútri bola obetavá kamarátka, ktorá by za druhých položila život.

Je tu mnoho silných a ťažkých tém, autorka sa zaoberá duševným zdravím, ktoré bolo vykreslené naozaj skvelo. Častokrát to nebolo ľahké čítanie, bolo tam toľko nespravodlivosti, neraz som mala chuť istým osobám vytrhať vlasy a poslať ich kade-ľahšie, ale aj o tomto sú knihy. Knihy, ktoré sú skutočné, až to bolí.

Romantická linka je veľmi pomalá, postupne sa buduje, ale bol tam cítiť záchvev nádeje, štipka čohosi, čo vedeli len zainteresovaní, až to napokon rozkvitlo ako kvietok na jar.

Nečítam často LGBT príbehy, vlastne myslím, že toto je prvý, kde je ústredný takýto pár, ale bolo to niečo iné a užívala som si každú jednu stranu.
Čítať viac
3.9.2023
Aj napriek tomu, že som knihu čítala dlhšie, sa mi ju žiaľ nepodarilo dočítať.

Ako názov hovorí, život je plný rôznorodých farieb a pocitov, no v knihe prevládajú farby sivé, až čierne, sem tam popretkávané nejakým tým svetlom, z čoho mi bolo veľmi smutno. Je tiež pomerne dosť depresívna.

Aj rozumiem, prečo, samozrejme, ale myslím si, že toto nieje kniha pre mňa. Skôr by som ju odporučila mladším ročníkom, ktoré sa ešte len hľadajú a miestami strácajú.

Čo sa týka postáv, zarezonoval vo mne Elias, ktorého som mala miestami chuť pohladkať a poľutovať, ako môže mať jeden mladý človek tak hrozný život...

Rada by som sa ešte vyjadrila k štylistike. Veľmi mi prekážala dĺžka kapitol (aj 30s.) a dlhé, nepredelené odseky. Ponachádzala som aj veľa gramatických chýb.

Napriek tomuto všetkému knižka ale ukrýva krásne zamyslenia a myšlienky.

Rozhodla som sa ohodnotiť ju na motivačné 4, pretože autorka talent určite má a myslím si, že nám ešte má čo ponúknuť, len jednoducho táto knižka mi prišla taká 'nedorobená'. Verím ale v to, že svojich nadšencov si nájde.
Čítať viac
29.8.2023
Farby života je rozkošno-vtipno-smutno-krásny príbeh o láske, sile priateľstva, rodine, vzájomnom rešpekte, životných vzostupoch i pádoch či hľadaní seba samého. Riešilo sa tu viacero závažných tém ako šikana, depresia, sebapoškodzovanie, strata blízkeho človeka, sexuálna orientácia a podobne. Bola to taká menšia emotívna bomba, ktorú som si však maximálne užila. Rozhodne ju môžem zaradiť do zoznamu naj slovenských kníh, ktoré som tento rok prečítala.

Na Eliasa sa to valilo zo všetkých strán, bojoval s mnohými démonmi a mne preňho pukalo srdce. Bol tichý, plachý, bojazlivý, samotársky, nikoho si nepripúšťal bližšie k telu. Miestami by som ho najradšej objala a povedala mu, že všetko bude dobré. Prístup jeho rodičov bol hrozný, asi nikdy nepochopím, ako sa môžu rodičia takto správať k vlastnému dieťaťu. Mnohí cudzí ľudia mu to tiež zrovna neuľahčovali, vždy mi je ľúto, keď vidím, akí vieme byť jeden k druhému krutí. Niektoré pasáže sa mi čítali fakt ťažko.

Kým okolo Eliasa vláda skôr taká temnejšia aura, Oliver bol zasa úplné slniečko a všade okolo seba šíril pozitívnu energiu. Bol to chalan so srdcom na správnom mieste, pre ľudí, ktorých mal rád, by urobil prvé i posledné. Mal síce trochu výbušnú povahu a občas potreboval trochu krotiť, ale inak to bolo zlatíčko. Jeho mama bola úplne skvelú, vo všetkom ho podporovala, mohol sa jej so všetkým zdôveriť, veľmi sa mi páčil ich blízky vzťah. Prekvapili ma aj jeho kamaráti, zo začiatku som z nich mala trochu zmiešané pocity a myslela som si, že v príbehu ešte narobia nejaké problémy, ale zle som ich odhadla.

Už od prvého stretnutia si Oliver zobral Eliasa pod svoje ochranné krídla, snažil sa ho viac spoznať, začleniť ho medzi svojich kamarátov, pomôcť mu s jeho problémami a dostať sa pod hradby, ktoré si okolo seba vystaval. Mal s ním naozaj veľkú trpezlivosť, no časom sa mu to vyplatilo. Romantická linka bola rozkošná, neraz som sa usmievala ako slniečko na hnoji.

Čo sa týka samotného textu, našlo by sa tu pár výhrad, napríklad používanie čechizmov, nesprávny slovosled a podobne. V budúcnosti by bolo tiež dobré dávať si pozor na menšie chybičky krásy ako zbytočne veľké medzery, úvodzovky tam, kam nepatria, prípadne ich absencia tam, kde by mali byť atď. Nemôžem povedať, že by ma to nejak extra rušilo pri čítaní, ale treba sa takýmto chybičkám vyvarovať. Musím pochváliť obálku i ilustrácie vo vnútri knihy, tie boli veľmi pekné.
Čítať viac
Soňa SZ
Neoverený nákup
27.8.2023
Som rada, ze sa nasiel niekto, kto sa neboji otvorene hovorit a pisat o takychto veciach. Kniha je skvelo napisana, vyborne sa citala a bolo by fajn, keby bolo viac takych autorov. Nikdy som nechapala, co maju ludia proti homosexualom, ved nie su o nic horsi, ako my. Skor by som povedala, ze tej ludskosti maju v sebe ovela viac. Prajem autorke len to najlepsie v zivote. Čítať viac

„Je to naivné no...niekedy je nádej jedinou alternatívou lebo realita je priťažká.“