Knihomoľka Baruš

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Môj názor pomáha
2020
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

01.06.2023 12:38

Búrka je romantický príbeh plný krásnych myšlienok na zamyslenie. Hlavnou hrdinkou je letuška Louisa Lambertová, ktorej život hodil pod nohy polená, vďaka ktorým sa dostáva do kontaktu s bývalou futbalovou hviezdou a majiteľom klubu NFL Elliotom Evansom.

Obidve hlavné postavy som si obľúbila. Lou bola naozaj silná ženská hrdinka, páčilo sa mi jej zapálenie pre prácu a lietanie, aj keď s ňou neférovo zaobchádzali, nevzdávala sa. Elliot sa po strate uzatvoril do seba a jediné, čo ho zaujímalo, bola jeho dcéra Ava.

Autorkin štýl písania mi sadol, okamžite som sa začítala a už prológ ma navnadil na ďalšie stránky. Dej plynul postupne, spoznávali sme hlavné aj vedľajšie postavy a ja som sa tešila na moment, kedy sa ich cesty skrížia a že to teda bola riadna jazda.

Autorka vzťah popísala pekne, verila som im vášeň aj lásku, ale prijala by som viac strán, čo sa týkalo budovania vzťahu. Čo je však len moja osobná preferencia.

Páčilo sa mi posolstvo príbehu s médiami, ktoré každého prenasledujú a častokrát prekrúcajú skutočnú pravdu. Úprimne som sa Elliotovi nečudovala, že prestal veriť. Ja by som na tom bola rovnako. Preto som aj dychtivo čítala, aby som sa dozvedela, ako to nakoniec cele dopadne.

Názov búrka mal veľký význam v knižke a bolo to veľmi pekné a aj pravdivé. Celkovo som tu našla veľa pekných myšlienok, čo príbehu dodávalo inú atmosféru. Musím povedať, že čítanie som si veľmi užila, bol to dojímavý a zároveň aj pekný príbeh s nádhernou obálkou. Už sa teším na ďalšie diela od autorky, ktoré si nenechám ujsť.

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

28.05.2023 13:33

Búrková sezóna je poviedkový príbeh zo sveta Zaklínača. Dejovo sa odohráva pred celou sériou, ale odporúčam ju čítať až potom. Jednak aj kvôli tomu, že je to návrat do sveta a takisto aj pre to, že sa tam spomínajú nejaké náznaky z finále.

Ja som bola touto poviedkou nadšená. Konečne bol hlavným hrdinom Geralt, zabíjal monštrá a príšery a spoločnosť mu robil Blyskáč. Toto bolo pre mňa ako balzam na dušu po záverečnej srdcervúcej časti. Pripomenulo mi to tie prvé knihy, kde to bolo zamerané na zaklínačské povinnosti.

Aj dejovo mi to prišlo veľmi zaujímavé, však Sapkowski už dokázal, že má brilantnú fantáziu a ponúkol viac línií, ktorými sa Geralt zaoberal. Nikdy ma neomrzí priateľstvo medzi Geraltom s Blyskáčom, ich doťahovanie, večný humor. Len som pretáčala stránky, usmievala sa a dychtivo hltala slová, aby som sa dozvedela, čo sa skrývalo za tajomstvami.

Týmto som svet Zaklínača uzavrela, spokojná a šťastná, že to bolo také, ako som očakávala. Geralt, vedz, že sa nevidíme poslednýkrát, už teraz plánujem, ako sa vrátim na Kontinent a začítam sa do neuveriteľného dobrodružstva.

Ak ste ešte stále nečítali Zaklínača, teraz je tá správna chvíľa. Ponorte sa do magického sveta zabijakov príšer, mocných čarodejov, sprisahaní medzi kráľovstvami, zradami a priateľstvami až na smrť. Garantujem vám, že vás to pohltí a pri čítaní sa vystrieda mnoho emócií. Geralt už čaká.

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

28.05.2023 13:27

Pani Jazera je poslednou časťou Zaklínača od Sapkowskeho, ktorú som dlho odkladala. Opäť sa dej oveľa viac sústreďuje na Ciri, preto sa čítanie zo začiatku vlieklo. Musela som sa dostať do obrazu, bolo tam veľa nových postáv, dej preskakoval z jedného času do druhého. Čo však nemení nič na tom, že Sapkowski je Pán spisovateľ a budem ho obdivovať ešte dlhé roky.

Ciri mi ako postava veľmi nesadla, v jednej chvíli sa správala ako malé dievča, inokedy ako dospelá žena, niekedy sa mi jej činy pozdávali, častokrát nie a nechápala som ju. Postupne som si k nej však našla svojský vzťah a v istých momentoch ju mám aj rada.

Na celej sérii ma najviac mrzelo, že Geralt nie je hlavná postava ako som si spočiatku myslela a v tejto časti sa dokonca objavil až v druhej polovici (a to si zoberte, že kniha má skoro 600 strán).

Potom som sa už na čítanie tešila, pretože vždy, keď bol on aj s Blyskáčom a celou družinou na scéne, akosi to rýchlo odsýpalo a nestíhala som spracovávať. Preto by som uvítala viac ich dejovej línie než Cirinej či vojenských línií, pri ktorých som sa často strácala. Vojna s takým kráľovstvom s takým kráľom proti tomu panovníkovi. No poviem, že som z toho mala riadny guláš.

Pani Jazera je naozaj dokonalou záverečnou časťou, pretože som sa neraz smiala, čudovala a obávala som sa momentu, keď sa rozlúčim s hrdinami. Na konci som zostala v šoku, poplakala si, ale napokon aj usúdila, že to tak malo byť a celej sérii to dodalo správny podtón. Už teraz viem, že Zaklínača som nečítala poslednýkrát, nakoľko mi postavy prirástli k srdcu a takisto som určite prehliadla veľa detailov či mien, ktorých mala séria neúrekom. Za mňa opäť jedno z úžasne prepracovaných fantasy diel.

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

12.04.2023 13:30

Zrodení z mágie sú druhou časťou série Katja, ktorú som si prečítala vďaka štafete. Prvú časť som čítala takmer pred rokom, preto som bola prvé kapitoly zmätená, ale potom som si spomenula a dostala sa do deja.

Mám pocit, že Natali nám ponúka oveľa prepracovanejší príbeh. Páčilo sa mi, že sme naprieč celou knihou cestovali, prešli mnohé územia, ktoré sa dali sledovať aj na mape, čo vždy oceňujem pri fantasy.

Katja mi zo začiatku prišla veľmi ufňukaná, ale nemohla som jej to zazlievať, lebo veľa padlo na jej plecia, že sama netuším, či by som to vládala niesť. Páčilo sa mi, akým vývojom prešla a bolo vidieť, ako sa zocelila. Jej puto s Briamom som neraz obdivovala, veľmi sa mi páčil ten cit pri písaní. Chápala som ich spojenie a takisto sa mi páčilo, že sa navzájom rešpektovali.

V knihe je toľko nových postáv, ktoré som si obľúbila, a pri niektorých som váhala, či im veriť, ale napokon všetko dopadlo ako malo. Katja a jej družina putovali po krajine, hľadali útočisko, bojovali, chránili sa a budovali si priateľstvá. Ach, toľko akcie tu bolo, až mi neraz srdce poskočilo, keď som nevedela, čo čakať.

A ako sa Katjina linka blížila ku koncu, tam nadviazal Argos, ktorého mám asi zo všetkých postáv najradšej. Páčilo sa mi, že si ho Natali nechala ako čerešničku na torte a dopriala mi dobrodružnú výpravu, počas ktorej som nestíhala spracovávať informácie.

Celú knihu som si užila, na každú voľnú chvíľku čítania som sa tešila, pretože som potrebovala vedieť, čo sa stane. Kapitoly končili napínavo a ja som chcela byť s hrdinami čo najdlhšie, odhaľovať tajomstvá a bojovať proti Ariinej tyranii. Už teraz sa teším na tretiu časť, pretože po tom konci nutne potrebujem pokračovanie!

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

12.04.2023 13:28

Nástroje smrteľníkov predstavujú pre mňa neskutočnú nostalgiu. Prvú knihu som dostala ešte na základnej škole, ale poctivo som čakala na ďalšie časti a až pred pár rokmi som si prečítala celú sériu. Keďže som sa chcela vrátiť do sveta Tieňolovcov, prečítať si nové série a zažiť iné dobrodružstvá, rozhodla som sa pre re-reading.

Celá séria sa točí okolo partie Tieňolovcov, bojovníkov proti démonom. Veľmi sa mi páči svet, aký Cassie vytvorila, vždy patril k jedným z mojich obľúbených. Aj keď majú niektoré časti okolo 400-500 strán, dokázala som ich prečítať za pár dní, pretože píše pútavo, dej je dynamický, stále sa tam niečo deje a navyše som mohla byť s úžasnými hrdinami.

Keď som čítala sériu v roku 2019, nemala som rada Simona a ani teraz sa to nezmenilo. Ten chlapec mi liezol tak na nervy, hlavne v prvých častiach, keď chcel stále ochraňovať Clary, ktorá bola úplne schopná postarať sa o seba.

Najviac na tom celom sa mi páčilo puto parabatai, veľmi pekne to tam bolo opísané a Jace a Alec boli úplné protiklady, ktoré sa navzájom dopĺňali.

Pri prvom čítaní som si neuvedomila toľko odkazov na Pekelné stroje, ale teraz som dávala pozor a tešila som sa pri každej zmienke. Hlavne posledná časť bola na to zameraná a mali sme možnosť stretnúť niekoľko hlavných postáv z trilógie. Finálna časť bola úžasná (až na tie hrozné preklepy a zmenu prekladu, ktorú doteraz nechápem). Páčil sa mi boj, takisto záporák, ktorý bol vážne šialený a nechutný. Už teraz sa nemôžem dočkať, keď budem pokračovať v ďalších knihách a vrátim sa opäť do sveta nefilov.

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

05.03.2023 14:53

Daisy Jones & The Six je veľmi zaujímavo písaný príbeh o populárnej rockovej skupine počas 70. rokov. Po celý čas som mala pocit, akoby som čítala skutočné rozhovory reálnych členov a nie vymyslený fiktívny príbeh. Naozaj to pôsobilo, akoby skupina, postavy a všetko okolo žili, boli reálni a skutoční. Práve tým si ma autorka získala a ja som sa potrebovala dozvedieť viac o postavách, pozadí rock and rollu a rozpade.

Páčilo sa mi, ako bola kniha napísaná, nebol to klasický dej, ktorý plynul, ale postavy spoznávame cez rozhovory jednotlivých členov kapely The Six - Billyho, Grahama, Karen, Eddieho, Warrena a Peta, manželku hlavného speváka Billyho Camillu, začínajúcu hviezdu Daisy Jonesovú a ďalších dôležitých ľudí v živote skupiny.

Nie je to len o hudbe, ale aj o láske, sexe, obetovaní, veľkom sebazaprení, sebectve, materstve a potrate, drogách a alkohole. Drogy a alkohol nás prevádzajú naozaj celým dejom, sú všade, každý ich berie a nikto sa nestará, čo sa stane.

Daisy je však úplne závislá, nepamätá si, koľko ich berie a ako často, nevie už bez nich existovať, preto pôsobí veľmi chaoticky a sebecky. Stála si za svojím názorom, bolo jej jedno, čo si kto myslí a častokrát som sa musela pozastaviť nad jej správaním.

Najviac som sa bavila na Eddiem, pretože ofrflal všetko, čo Billy navrhol a je síce pravda, že bol neskutočne sebecký a chcel všetko podľa seba, ale Eddie ho vyslovene nemohol vystáť.

Členovia rozprávajú príbeh o tom, ako sa kedysi spoznali, vytvorili kapelu, nahrali albumy, ako sa Billy a Daisy hádali o pesničkách, tvorili, zabávali sa a žili život hviezd. A tak vznikla skupina, ktorú svojho času všetci milovali!

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

04.03.2023 17:48

Gideon je čerstvou novinkou o láske medzi dvomi ľuďmi, ktorí spoločne padli na dno. Autorka nám na začiatku predstavuje hlavné postavy Gideona a Freyu, ktorým sa po jedenástich rokoch skrížia cesty počas anonymných stretnutí pre závislých.

Freya bola zlomená, prešla si mnohými odvykačkami, hnusnými situáciami a stratila samú seba. Po boku mala milujúceho manžela Massima, ktorého som si obľúbila. Páčilo sa mi, že autorka z neho nespravila toho zlého, aby sme si vybrali stranu, ale ukázala, že aj ten druhý vie byť oddaný. Freya bola ťažký oriešok, videla som, že veľmi trpí a bolo mi jej ľúto, ale po tom všetkom, čo sa jej stalo, som jej to nemohla zazlievať. Vybrala si jednoducho ľahšiu cestu.

Gideon, ktorý sa na vonok javil ako drsný chlap, keďže bol potetovaný, namakaný a s vlasmi v drdole, lenže zdanie klamalo a spoznávame jeho osobnosť, dobrotu, nekonečný smútok či výčitky. A v neposlednom rade nehynúcu lásku k Marion a Dorianovi. Milovala som tú trojicu od prvého momentu a pri čítaní mnou prešli tisíce emócií, pretože takýto príbeh sa nečíta vôbec ľahko.

Freya a Gideon mali ťažkú minulosť, veľa tajomstiev a spomienky, na ktoré nedokázali zabudnúť, čo ich k sebe viac priťahovalo.

Dej bol veľmi pútavý, túžila som sa dozvedieť, čo sa im v minulosti stalo, že spadli na také dno, a dúfala som, že spolu vyjdú na povrch. Nečakajte obyčajný príbeh lásky, tu dostanete niečo viac, aby ste pochopili, čo znamená beznádej.

Karin píše veľmi jemne a zároveň drsne, jej štýl mi sedí a s radosťou čítam každé dielo. Gideon sa mi zapísal do srdca, posledné strany som čítala so slzami v očiach a dúfala v ten povestný šťastný koniec. Prosím si viac takýchto kníh na slovenskom knižnom trhu.

Čítať viac

Gideon - Karin Horváthová, 2023
Gideon
  • Karin Horváthová
4,6
14,45 €

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

04.03.2023 17:45

Španielsky ľúbostný podvod som videla takmer všade a ani mňa neobišiel. Catalina Martínová je pozvaná na svadbu svojej staršej sestry do Španielska a celej rodine naklamala, že príde so svojím priateľom... Aaronom Blackfordom.

Autorka nás vhodila priamo do deja, spoznávame charaktery hlavných protagonistov, najlepšiu kamarátku Rosie, Lininých kolegov v InTech a hlavne jej vzťah s Aaronom. Alebo skôr nevraživosť?

Catalina a Aaron sa nemusia, navzájom sa podpichovali, čo sa mne osobne pozdávalo a už na začiatku som neraz vybuchla do smiechu. Páčila sa mi interakcia medzi nimi a tešila som sa na postupné budovanie vzťahu.

Catalina bola ako divoká neriadená strela, typická Španielka a ešte aj neskutočne tvrdohlavá. Ja som si ju však obľúbila a bavila som sa na jej ustavičnom táraní. Aaron bol jej presný opak, večne v košeli, spoľahlivý s prísnym výrazom. A dokonalými modrými očami. Už od začiatku bolo zrejmé, že Aaron je ako také roztomilé šteniatko. Na povrch sa javil ako skala, ale vnútri sa ukrývalo nežné srdiečko s obľubou v rozprávkach.

Dej bol naozaj skvelý, ani jednu stranu som sa nenudila. Lina aj Aaron mi veľmi sadli a celá rodina Martínovcov bola k nezaplateniu. Toľko chaosu a lásky. Najviac som si užívala tie tri dni v Španielsku, pretože Aaron je presne ten typ chlapa, ktorého by sme každá chceli.

Situácie, keď sa postupne spoznávali, boli veľmi pekne boli opísané. Naozaj som sa pri nich roztápala a usmievala na strany. Páčilo sa mi, že to bolo vtipné, veselé, romantické, ale aj smutné, že mi vybehli slzy do očí. Z môjho pohľadu to malo všetko, čo očakávam od romantickej knihy a dúfam, že sa preloží aj druhá časť s Rosie.

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

02.03.2023 12:52

Pozvánka mi padla práve vhod, nakoľko som hľadala niečo jednoduché a romantické. A zhodou okolností sa stala aj mojou prvou romantickou knihou v tomto roku.

Kniha začína naozaj zaujímavo - Stella sa so svojím najlepším kamarátom Fisherom prepašovali na svadbu. Háčik bol v tom, že neboli pozvaní a prišli pod cudzími menami. Už vtedy som vedela, že obaja budú veselá kôpka a ani som sa nemýlila.

Pri Vi mám rada, že vie svoje postavy zoznámiť naozaj originálne. Stella mala vynikajúci čuch, ktorý bol práve zdrojom stretnutia sa s Hudsonom Rothschildom. Nevestiným bratom. Hudson ju hneď prekukol, čo viedlo k ďalšiemu vývoju udalostí.

Stella aj Hudson mali medzi sebou skvelú chémiu a ich vzťah napredoval veľmi pomaličky. Páčila sa mi aj postava Charlie, ktorá bola rozkošná. Veď kto by nemal rád detskú úprimnosť? A ešte, keď to bol Hudson, ktorý sa k ňu tak krásne a s láskou staral, no samozrejme, že som šla do kolien.

Páčil sa mi aj nezvyčajný koníček hlavnej hrdinky, zbieranie cudzích denníkov, kde bol práve jeden významný a i keď som zápletku uhádla, neubralo to na kvalite, pretože som si chcela oddýchnuť.

Vi ponúka krásny príbeh, v ktorom nájdete lásku, vášeň pracovať, nezvyčajné prostredie voňaviek, kamarátstvo, kde ho neočakávate, zradu, veľa pekných momentov a potom jeden závažný, pri ktorom mi puklo srdce. Z toho momentu som sa naozaj dlhšie spamätávala, ale aj keď to nedopadlo podľa predstáv, páčila sa mi tá myšlienka. Ak si chcete oddýchnuť, toto by mohla byť tá správna voľba.

Čítať viac

11
11

Barbora Kriššáková napísala recenziu

24.02.2023 12:46

Tajné spoločenstvo je druhou časťou série Kniha Prachu. Opäť sa stretávame s Lyrou a inými známymi postavami. Tentokrát sa dej odohráva po udalostiach Temných hmôt, Lyra má okolo dvadsať rokov a s Pantalaimonom majú veľké problémy. Nenávidia sa. Keď som videla to slovo v anotácii, nechcelo sa mi tomu veriť. Veď démon má byť spriaznená duša, nie?

Lyra je veľmi zmenená, smutná, neverí na množstvo vecí, stratila fantáziu... Ani si neviete predstaviť, ako ťažko sa mi to čítalo. Na jednej strane je to úžasná kniha, svet plný mágie a dobrodružstiev, ale na druhej strane je tam toľko zla, cirkev, Lyra a Pan, ktorí sa musia vzájomne nájsť.

Kniha má vyše 600 strán, čiže som sa obávala, čo sa bude diať a úprimne poviem, že skoro nič akčné, pretože tam ide skôr o poznávanie, cirkev, ktorá sa stále rozrastá, nájdenie samého seba, hľadanie pravdy o démonoch... Ale aj napriek tomu som si užila každé jedno slovo.

Nebudem klamať, stále som mala slzy v očiach, pretože sa mi ťažko čítali niektoré úseky, keďže Lyra a Pan mali také nádherné puto v Temných hmotách...

Philip to vie so slovami, pretože aj keď to bolo ťažké čítanie, nemohla som sa odtrhnúť. Čiže áno, čítanie vám roztrhá srdce na kúsky, ale strávite ho s Lyrou, Panom, Malcolmom a inými.

V podstate sa opakujem, ale tento svet pre mňa veľa znamená, od začiatku roka ma drží pri živote a očaril ma, preto som vďačná za každú zmienku, ktorú autor ponúka. Nemôžem sa dočkať, keď vyjde tretia časť, pretože koniec bol veľmi napínavý a ja veľmi dúfam v šťastný koniec. Nezniesla by som, keby sa niečo pokazilo.

Čítať viac

„Sú rôzne druhy odvahy. Poznám ľudí, čo sa smelo vrhnú medzi rinčiace meče, ale vystavte ich spleti mocenských intríg a vezmú nohy na plecia. A naopak.“

Diabol v zrkadle - Juraj Červenák, 2016
Diabol v zrkadle
Juraj Červenák