Šikmý kostol
E-kniha

Románová kronika strateného mesta roky 1894 – 1921

Podtitul knihy výstižne zhŕňa príbeh o niekdajšej pastierskej dedine, ktorá vystavala svoj rozkvet na ťažbe uhlia, aby sa o storočie neskôr obrátila navnivoč – tiež kvôli ťažbe... Čítať viac

4,7 58 hodnotení
1. diel série
Šikmý kostol
Vydavateľstvo
Aktuell
424 strán
6 hodín čítania

Podtitul knihy výstižne zhŕňa príbeh o niekdajšej pastierskej dedine, ktorá vystavala svoj rozkvet na ťažbe uhlia, aby sa o storočie neskôr obrátila navnivoč – tiež kvôli ťažbe uhlia. Dnes už z výstavných budov a hrdo sa týčiacich Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Šikmý kostel - Karin Lednická, Bílá vrána
PDF EPUB MOBI
Čeština
Ihneď na stiahnutie

8,49 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Podtitul knihy výstižne zhŕňa príbeh o niekdajšej pastierskej dedine, ktorá vystavala svoj rozkvet na ťažbe uhlia, aby sa o storočie neskôr obrátila navnivoč – tiež kvôli ťažbe uhlia. Dnes už z výstavných budov a hrdo sa týčiacich veží nezostalo nič. Len šikmý kostol, ktorý stroho a varovne čnie do pustej krajiny.

Kniha začína obrovským banským nešťastím v roku 1894, ktoré drsne zasiahlo do života obyvateľov celého kraja. Patria medzi nich aj hrdinovia tejto knihy, ktorých pohnuté osudy môžeme nasledujúce štvrťstoročie sledovať.

BARBORA, JULKA a LUDWIK sú predstavitelia troch úplne odlišných dejových línií, ktoré sa však na mnohých miestach prepletajú a vytvárajú plastický obraz polozabudnutých čias, ktorých drsnosť je pre dnešného čitateľa v mnohých ohľadoch takmer nepredstaviteľná. Každý z hrdinov čelí životným výzvam po svojom: niekto sa im trpne poddáva, iný sa snaží uchopiť šance, ktoré mu kvasiaca doba ponúka. Do všetkých osudov však opakovane a nemilosrdne zasahujú veľké dejiny, ktoré môžu úsilie obyčajného človeka ľahko premeniť na prach. Alebo nie.

Príbeh je vystavaný na skutočných udalostiach, z ktorých mnohé doteraz neboli v českej románovej tvorbe spracované. Rozprávanie ubieha v dramatickom tempe a natoľko autenticky, že sa dej pred očami čitateľa mnohokrát mení na film zaznamenávajúci aj to, čo donedávna zostávalo skryté v trinástej komnate českej histórie.

Karin Lednická sa narodila v Karvinej, vyrastala v Havířove a teraz žije v Ostrave. Dá sa teda povedať, že celý život strávila v regióne, ktorého históriu spracováva vo svojej literárnej tvorbe.

Prvý diel trilógie Šikmý kostol vyšiel v roku 2020 a v českom literárnom prostredí zapôsobil ako zjavenie. Stal sa knihou roka, získal niekoľko literárnych ocenení, dodnes sa drží medzi najpredávanejšími knihami. Rovnako silný ohlas odbornej aj čitateľskej verejnosti vyvolal i druhý diel Šikmého kostola a populárne náučná publikácia Životice: obraz (po)zabudnutej tragédie, ktorá opisuje jeden z najväčších nacistických masakrov na území niekdajšieho Československa. Za svoju tvorbu autorka získala prestížnu Cenu Ústavu pre štúdium totalitných režimov, ktorá je udeľovaná za mimoriadny prínos k reflexii novodobých dejín. Šikmý kostol bol zdramatizovaný pre divadlo a uvedený v českom a poľskom jazyku, pripravuje sa televízny seriál a filmové spracovanie.
Čítať viac
Originálny názov
Šikmý kostel
Počet strán
424
Naše katalógové číslo
2129079
Štýl
filozofický, tragický, vojnový, životopisný, duchovný, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Česko
1. diel série
Šikmý kostol
Vydavateľstvo
Aktuell
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

58 hodnotení

48
3
7
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

11. februára 2021

Neviem, či je to tým, že Karviná je k nám bližšie ako Bratislava, no mňa táto kniha veľmi bavila a už teraz mi je jasné, že prečítam aj druhý a tretí diel (ktorý ešte nie je dopísaný). Páčilo sa mi, že to nebolo žiadne sladké a naivné spomínanie na časy dávno minulé, žiadna z postáv nie je len dobrá alebo zlá. Prakticky všetci riešia problémy a výzvy, ktoré nepôsobia len ako niečo vzdialené – dá sa do nich ľahko vcítiť a priam sa až nadýchnuť doby, ktorá je už 130 rokov za nami.
Nie je to úplne ľahké a oddychové čítanie, ale povedala by som, že z knihy môže mať pôžitok rovnako rekreačný i náročný čitateľ. Ako bonus poslúžia niektoré autentické výrazy z regiónu (ktoré vám ale budú známe, ak počúvate Nohavicu), a fakt skvelý historický rešerš autorky, takže budete mať chuť gúgliť si ďalšie detaily k rôznym miestam a udalostiam, ktoré sa v knihe objavia.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

23.1.2024
Dokonalosť
Šikmý kostol je naozaj skvelou, pútavou kronikou jedného strateného mesta z prelomu 19. a 20. storočia z prostredia ostravsko - karvinských baní.
Príbeh začína obrovským banským nešťastím v roku 1894, kde o život prišlo množstvo živiteľov rodín, ktorí za sebou zanechali vdovy a siroty, ktorých jedinou úlohou bolo prevziať na seba úlohu živiteľov, zabezpečiť pravidelný prísun potravy, ochrániť rodinu a nájsť vhodné bývanie.
Príbeh je vystavaný podľa skutočných udalostiach a práve vďaka trom hrdinom z tejto knihy Barbory, Julky a Ludwika, ktorí sú predstavitelia troch úplne odlišných dejových línií, ktoré sa však na mnohých miestach prepletajú spoznávame ťažký život obyčajných ľudí.
Som nadšená z celého prevedenia príbehu, autorka dokázala naozaj pútavou formou predložiť minulosť, vtedajšie zvyky a obyčaje, ktoré sú pre dnešného čitateľa veľkou neznámou. Všetko na celom príbehu je napísané tak auteticky, že na konci príbehu som mala pocit, že cítim uhoľný prach, bolesť hlavných hrdiniek, ktoré pred očami doslova ožíva, všetko je podané bez príkras, tak ako v tom čase život ubiehal.
Ak ste náhodou ešte knižku nečítali, veľmi vám ju odporúčam. Naozaj skvelá kniha, ktorá bude mať čestné miesto v mojej knihovničke.
Čítať viac
16.1.2024
Čakala som viac
No čo ja viem.. Nebolo to zlé, ale asi moje očakávania boli príliš vysoké po chválospevoch na túto knihu. Uznávam, že autorka si musela dať s knižkou veľa námahy, ale príbeh samotný ma veľmi nezasiahol, prišlo mi zbytočné ho deliť na tri dejové línie, viac ma to vyrušovalo ako bavilo.. Z nejakého dôvodu som čakala viac historických faktov, ktoré tam samozrejme boli, ale skôr som mala pocit, že to je len vyrozprávanie príbehu 3 osôb, ktoré majú rovnaké boliestky a trápenia ako ktokoľvek iný bez ohľadu na obdobie, v ktorom sa dej odohráva. Neviem, možno práve preto sa to mnohým tak páčilo.. Interpretácia však veľmi dobrá, Vilma Cibulková narozprávala knihu famózne! Čítať viac
12.12.2023
"Príbeh je vystavený na skutočných udalostiach, z ktorých mnohé doteraz neboli v českej románovej tvorbe spracované."

Napriek tomu, že som knihu prečítala pred pár dňami, stále sa vo mne miešajú pocity, ktoré som mala pri čítaní.

Miestami to bolo až na zimomriavky alebo niektoré pasáže dokonca cez slzy.

Debut českej autorky Karin Lednickej bolo pre mňa neľahkým čítaním.

Osud k rodine Barbory a Pawelovi Matuszkovym ako aj obyvateľom Karwinej nebol milý, keď v piatok 14.júna 1894 zaznie banský výbuch.

Kde o život prišiel nielen Pawel spolu so synom Karlom ale aj desiatky obyvateľov mesta Karwiná.

Barbora sa tak musí začať životom pretĺkať sama ako najlepšie vie aj s dcérami Františkou, Barkou a Žofkou.

Na blízku má aj svoju priateľku Julku Siwkovú, ktorá sa s ňou spriatelí cestou, keď idú viaceré ženy z dediny do Wieliczky po soľ. Odvtedy sa z nich stanú priateľky.

Barbora začne pracovať v hostinci u p. Mokrošovej, kde s dcérami aj bývajú....

Veľmi sa mi páči, že autorka v príbehu používa zastaralé výrazy ako napr. zkaj(odkiaľ), gupota(hlúposť), synek, devušky,...

Príbeh sa delí na 4.diely:
1.diel Barbora 1894-1895
2.diel Ludwik 1889-1894
3.diel Julka 1905-1906
4.diel Barka 1907-1921

Určite si nenechám ujsť pokračovanie románovej kroniky Šikmého kostola.

Rozhodne odporúčam prečítať.

5/5
Čítať viac

Jsem studentka Informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě a začínající redaktorka. Ráda píšu. Nejčastěji mě najdete zahrabanou v dece s knihou v jedné a čajem v druhé ruce. Mezi mé oblíbené neknižní aktivity patří pečení, pilates a jóga, procházky a poznávání nových míst.

Pavla Šmardová
Overený zákazník
8.12.2023
Na tuto knihu jsem se velmi těšila, jelikož se o ní hodně mluvilo a slyšela jsem na ni jen samou chválu. Měla jsem díky tomu velká očekávání, která bohužel nebyla úplně naplněna. Kniha mě bavila, ale z nějakého důvodu se mi pomaleji četla. Nebyla jsem schopná se začíst a musela jsem ji číst po malých dávkách. I přesto se mi děj líbil, hlavně to spojení s naší historií, a do dalších dílů se určitě pustím. Čítať viac
Henrieta Lorincová
Overený nákup
15.11.2023
Fajné a pěkné
Dobrá kniha. Celú dobu čítania mi išla v ušiach pesnička "Kdybych se narodil před sto léty...", ktorá život v tejto oblasti predstavuje idylicky, na rozdiel od realistickej knihy. Zažívala som silno uvedomenie, ako sa máme dobre voči minulosti. Reálie boli pre mňa úplne nové, takže okrem dobre vystaveného deja pre mňa mala knihu veľkú dokumentárnu hodnotu. Teším sa na ďalšiu časť. Čítať viac
Berenika číta
Neoverený nákup
8.11.2023
Bravúrne napísaný historicky román
Keď vyšiel pred tromi rokmi Šikmý kostol v češtine, nemohla som nezachytiť tie nadšené recenzie - kniha doslova ovládla český knižný trh. Nedávno vyšiel slovenský preklad a ja si prajem, aby o knihe u nás bolo počuť rovnako intenzívne - lebo áno, Šilmý kostol je bravúrne napísaný historický román.

Jeho dej sa odohráva v Karvinej, niekdajšej baníckej kolónii na Česko-poľských hraniciach, ktorú dobehol vlastný osud - vďaka výdatnej baníckej činnosti je dnes už mesto pod zemou. Karin Lednická, ktorá je rodáčkou z Karvinej, rozpráva postupne v troch knihách (táto je prvá z trilógie) príbeh strateného mesta od čias jeho najväčšej slávy až po úpadok.

Ak by som mala povedať čím ma kniha tak uchvátila, jednoznačne tým, že sa odohrávala len kúsok od nás, na česko-poľskej hranici, takže som sa s prostredím i postavami vedela identifikovať. Príbeh začína na konci 19. stor., a mňa nemohla od prvej strany nezaskočiť krutosť doby. Žiadne autá, automatické práčky či teplá voda v kohútiku. Naopak - už 14-roční chlapci mordujúci sa v baniach spolu s otcami, a ženy doma vykonávajúce všetku tú lopotu popri starostlivosti o deti. Život sa s bežným ľudom nemaznal. Práve tento bežný život život bežných ľudí sa autorke podarilo opísať veľmi hodnoverne, akoby si ho sama zažila. To, že kvôli knihe nepreštudovala len stovky dostupných zdrojov, ale sa aj intenzívne rozprávala s pamätníkmi je cítiť. Jej postavy sú živé, jazyk poeticky príznačný obdobiu a regiónu. Krásne dielo, z ktorého pravdepodobne upadnete do smútku, no nebudete ho vedieť položiť z ruky. Ideálne na pochmúrne novembrové dni.
Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
7.9.2023
Historický román o československom baníckom mestečku Karviná je viac než len rodovou ságou tamojších obyvateľov. Autorka pozbierala čriepky životov a historických udalostí a vytvorila z nich veľkolepú mozaiku doby (prvý diel 1894-1921, druhý 1921-1945). Od baníckych nešťastí cez prvú svetovú vojnu, zánik Rakúsko-Uhorska a česko-poľský konflikt, vznik Československa, sedemdennú vojnu medzi Československom a Poľskom, vzrastajúci nacionalizmus, následne okupáciu regiónu Nemeckom, až po koniec druhej svetovej vojny.
Tomuto literárnemu dielu nie je čo vytknúť a je skvelé. Ťažké, drsné, nostalgické a náučné, dýcha autentickosťou. Dramatické udalosti dokonale dopĺňajú prepracované osudy postáv, ktorých postoje gradujú, často sú názorovo protichodné, čo rozdeľuje nielen obyvateľov, ale aj rodiny samotné. Dej je písaný nenáročným štýlom a upúta natoľko, že stránky celkom objemných kníh - kroník strateného mesta, sa míňajú ani neviete ako.
Budem sa tešiť na tretiu časť. A možno si čakanie skrátim autorkinou knihou Životice.
Čítať viac
1.5.2023
Názor čitateľa
Keď sa táto kniha v roku 2020 objavila v kníhkupectvách, obletela knižný svet. Mal som pocit, že v istej dobe ju čítali snáď všetci a neboj jediný bookstagram, knižný podcast či video, ktoré by ju nechválilo. Napriek tomu sa mi do nej akosi nechcelo, ani vlastne neviem prečo. Vopred upozorňujem, že táto kniha je dosť depresívna. Nie je to síce to najsmutnejšie čo som kedy čítal, rozhodne to však nie je oddychové čítanie. Myslím si, že na túto knihu si treba urobiť čas a mať správnu náladu. Postavy sú úplne bežní ľudia žijúci v česko-poľskom pohraničí a ich život je úzko spätý s ťažbou uhlia. Ich charaktery sú veľmi dobre vykreslené a každá sa s tragédiou vyrovnáva po svojom. Na to, že sa jedná o autorkinu prvotinu, tak je táto kniha dobre napísaná a napriek tomu, že sa v texte vyskytujú nárečové a archaické slová, tak sa veľmi dobre číta. Prvé dve tretiny knihy som si bol istý, že Šikmý kostol nemôže dostať iné hodnotenie ako päť hviezdičiek. Potom prišla posledná tretina a tam som ostal trochu rozpačitý. Záver knihy mi nesadol. Prišiel mi dlhý a príbeh akoby stratil iskru. Každopádne si myslím, že Šikmý kostol je skvelá kniha, ktorá stojí za prečítanie a som veľmi zvedavý na druhý diel. Čítať viac
Andrej
Neoverený nákup
28.1.2023
Poklad súčasnej českej literatúry
Vynikajúca kniha! Jedno z najlepších diel, aké som za posledné roky čítal. Ak hľadáte niečo dobré zo súčasnej českej tvorby, tak určite odporúčam Šikmý kostel. Výborná psychologizácia postáv, jasné dejové línie, zaujímavý jazyk (človek sa niečo podučí z tamojšieho dialektu češtiny), strhujúci príbeh o živote, práci, radostiach i trápeniach bežných ľudí v rôznych historických obdobiach. Okrem toho získate aj zaujímavé poznatky z histórie blízkeho regiónu. Určite stojí za pozornosť. Čítať viac

Karin Lednická

Čítať viac

„Človek má toľko začiatkov, koľko je v živote dní a predsa sa niektoré veci už nikdy nezmenia.“