Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Vlak do Moskvy - Elena Gorokhova, AURORA, 2023

18,39 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Vlak do Moskvy

V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so... Čítať viac

Vydavateľstvo
AURORA, 2023
288 strán
4 hodiny čítania

V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so svojou tragickou minulosťou a zároveň sa ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

18,39 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Láska na skúšku - Christina Lauren, Metafora, 2024

Viac o knihe

V povojnovom Rusku 50. a 60. rokov sa aj dievčenský sen môže stať aktom vzdoru.

V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so svojou tragickou minulosťou a zároveň sa nevzdať nádeje na lepšiu budúcnosť. Román z nedávnej minulosti inšpirovaný skutočným príbehom je vo svetle súčasných udalostí najlepším odkazom toho, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu.
V ospalom mestečku za železnou oponou žije mladá dievčina Saša v dome, ktorý ukrýva mnoho tajomstiev. Jedným z nich je aj jej sen stať sa herečkou. Keď sa rozhodne odísť študovať herectvo do Moskvy, vzoprie sa matke aj starým rodičom, a zároveň opustí svoju prvú lásku Andreja.

Pred odchodom objaví tajný vojnový denník svojho strýka Koľu, ktorého aj roky po skončení vojny považujú za nezvestného. Zápisky mladého umelca odhaľujú oficiálne lži a zakázanú pravdu o Stalinovej brutalite. Jeho tragický milostný príbeh Sašu sprevádza celým štúdiom na divadelnej škole a upevňuje jej odhodlanie prežiť na javisku tisíce iných životov. Po skončení
školy získa angažmán v Leningrade, kde sa Andrej, teraz už aparátnik komunistickej strany, stáva cenzorom jej práce. Keď vyjde najavo tajomstvo z minulosti, Sašine ambície prudko narazia na Andrejovu oddanosť strane a musí sa rozhodnúť, či jej sny skutočne stoja za nevyhnutné obete. Až na konci sa spolu s ňou dozvieme, či – ako hovorievala jej stará mama – naozaj všetko dobre dopadne.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1497983
Originálny názov
A Train to Moscow
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×215 mm
Hmotnosť
482 g
ISBN
9788082500854
Rok vydania
2023
Štýl
vojnový, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Rusko, Spojené štáty
Vydavateľstvo
AURORA
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

10 hodnotení

1
8
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

7.10.2023
Kníh z obdobia 2.svetovej vojny mám prečítaních veľa,ale prvý krát som čítala príbeh z povojnového obdobia odohrávajúci sa v Rusku.

Nečakajte žiadne jednoduché a oddychové čítanie. Táto kniha je smutná a plná tragédie. Občas trochu ponurá ale čitateľský zážitok veľmi silný.

Hlavná hrdinka Saša vyrastá s pocitom strachu a v neistote,ktoré v ľuďoch vzbudzuje Stalinov režim. Žije ale aj s veľkou túžbou v srdci. Opustiť svoju rodnú dedinku Ivanovo a dostať sa do Moskvy na štúdium herectva.

Veľmi ju ovplyvnili tragické udalosti v rodine,smrť kamaráta z detstva,milenecký vzťah s Andrejom, jej štúdium,kariéra herečky a objavenie denníka patriacemu strýkovi,ktorý sa po vojne nikdy nevrátil.

Kniha je rozdelená na 4 dejstvá a každé je venované práve vyššie spominaním častiam jej života.

Po udalostiach,kvôli ktorým sa musí po rokoch vrátiť do Ivanova, odhalí rodinné tajomstvo, a aj keď to ňou veľmi otrasie, prebudí v nej novú nádej na lepšie zajtrajšky.

Dej v knihe pre mňa plynul pomalšie a určité časti v príbehu sa mi čítali ťažšie,možno preto,že boli pre mňa menej záživné. Najviac sa mi páčilo prvé a štvrté dejstvo,ktoré boli pre mňa najzaujímavejšie. Celkový pohľad na knihu je ale kladný a určite ju odporúčam. Je to naozaj kvalitné čítanie na dlhé chladné večery.
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
6.9.2023
Kniha je plná bolesti a krívd so zreteľným dôrazom na to, že história sa nesmie opakovať. Celý príbeh je však ladený do ruskej melancholickej nálady, a tá rozanalyzuje človeka až na kosť. Práve toto milujem na ruských spisovateľoch. Neboja sa opísať ani tú najväčšiu špinu, ani najmenšiu smietku, ktorá je prilepená na ich literárnych postavách. Uvedomujem si, že niekomu to nemusí vyhovovať. No keď viete, že nemáte radi ruských autorov, tak sa dielu radšej vyhnite.

„Ako mám žiť v krajine, kde je všetko založené na lži? Náš národný šport nie je hokej, ale klamstvo a pretvárka.“

Elena vie prekrásne pracovať so slovom, ale nenapísala nič nové. Už som prečítala toľko kníh o Rusku a Sovietskom zväze, že ma asi nič neprekvapí. Zamerala sa na povojnové roky, ale nevynechala tiež návraty do minulosti prostredníctvom zápiskov z frontu. No niečím je to predsa len iné. Vytvorila veľmi silnú hrdinku, ktorá odmieta ruský fatalizmus a snaží sa mu všemožne vzoprieť. Je až príliš iná. V prostredí, v ktorom sa nachádza, pôsobí zvláštne. Vytŕča z radu, a práve to čitateľa zaujme. Jej myšlienky sa nezhodujú s názormi okolia. Prebudila sa skôr ako ostatní. Aj ona má však svoje chyby a niektoré jej rozhodnutia som neschvaľovala. Preto nedávam knihe plný počet bodov. Viem, že nikto nie je dokonalý, no jej správanie ma iritovalo počas celého čítania. Viac prezradiť nemôžem, pretože v deji sú také zvraty, že sa bojím, aby som vám niečo neprezradila.

Keď som už pri tom, oficiálnu anotáciu si nečítajte. Opisuje skoro celý príbeh. Neviem, prečo to vydavateľstvá robia. Možno iba skopírujú tú zahraničnú a nezamýšľajú sa nad tým, že prezrádza veľa.
Čítať viac
6.9.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Silné príbehy som v poslednej dobe čítala len, keď sa odohrávali priamo počas vojny. Tu sa ale autorka rozhodla začať svoje rozprávanie až po nej a sledovať životy jednej nešťastnej rodiny v Rusku. Prostredníctvom vojnového denníka sa ale vraciame aj o pár rokov späť a sledujeme boje z frontu a drsné odlúčenie milujúceho sa páru.

Román je rozdelený do 4 častí. V prvej sledujeme dospievanie hlavnej hrdinky Saši a jej tajný sen stať sa herečkou. Odísť z dediny, kde sa len ťažko stotožňuje so zmýšľaním tamojšieho obyvateľstva a v podstate aj s vlastnou rodinou. V druhej časti sledujeme jej štúdium v Moskve a začiatočnícke úspechy v hereckej kariére. V súkromnom živote ale pretrváva smútok. V tretej časti odchádza hrať do Leningradu a rieši rozpor medzi profesijným a osobným životom. Napriek tomu, že dosiahla čo chcela, stále nevie nájsť pokoj a šťastie. V poslednej časti je Saša nútená vrátiť sa domov, kde sa rozpletú tajomstvá z minulosti a ona je nútená svoj život zmeniť od základov.

Vlak do Moskvy je príbeh plný smútku, tragédií a nešťastných životných osudov. Po celý príbeh sa na vás valí tiaž doby a obmedzené a úplne scestné komunistické zmýšľanie. Strach a nešťastie je na každej stránke a napriek tomu sa príbeh číta veľmi dobre. Štýl je skôr opisný, sústredený na priblíženie postáv, miest a režimu. Nenájdeme v ňom veľa dialógov, ale text je rozdelený na kratšie kapitoly a snáď aj to napomáha tomu, že dej veľmi dobre ubieha, nenudí a stále sa posúvame vpred.

Toto je presne štýl, ktorý mám rada. Drsný, surový, akoby chcel na vás hodiť všetky problémy sveta a postáv. Chápem, že zrejme nemusí sadnúť každému, ale kto sa v ňom nájde, bude určite nadšený. Podľa mňa má autorka neuveriteľný rozprávačský talent a jej prevedenie príbehu bolo pre mňa dokonalé. Napriek tomu, že ani jedna z postáv mi nejako zvlášť neprirástla k srdcu, získali si ma všetky svojou reálnosťou. Myslím, že je to verný obraz ruskej rodiny - obmedzený, nešťastný a tragický, akých sú tam stále tisíce.
Čítať viac
15

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️ Som študentkou medicíny, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Ema @somcitatel
Overený zákazník
31.8.2023
**
Pre mňa bol Vlak do Moskvy sklamaním.
Príbeh sa člení na štyri dejstvá, pričom každé zachytáva iné životné obdobie hlavnej hrdinky. Saša mi ako postava veľmi nesadla. Miestami akoby nevedela, čo chce a na herečku bola nevýrazná.
Čakala som, že autorka mi viac priblíži život v divadle, najmä bohému. To sa ale nestalo a celé Sašino pôsobenie ako v škole tak i neskôr na javisku mi prišlo fádne.
V nemalej miere sa autorka venovala i režimu počas a po vojne. Tomu, ako menil ľudí a osudy ich najbližších. Oceňujem to, ale mňa táto stránka dejín až tak nezaujala a v podstate som sa (keďže je to už čas, čo som naposledy mala hodiny dejepisu) trochu strácala.
Čo však veľmi chválim sú zápisky v denníku Sašinho strýka Koľu. Tie boli napísané tak dobre, až mi miestami pripomínali Remarqua. Pokojne by som si knihu v podobe jeho denníka prečítala. V tomto prípade však len predstavoval svetlý bod v inak nie veľmi dobrom čítaní.
Je mi to ľúto, ale k nihu lepšie ohodnotiť nemôžem.
Čítať viac
19
Overený zákazník
4.8.2023
Svojím spôsobom veľmi zaujímavá kniha…

Autorka nám popisuje povojnové časy v Sovietskom zväze - 50. a 60. roky 20.storočia.

Dej je síce pomalší, kniha je písaná naozaj zaujímavým štýlom.

Spoznávame malú rebelku Sašu, ktorá ide proti prúdu. Jej veľký sen, stať sa herečkou je na dosah. Jedine u svojej babky nájde pochopenie. Ani vlastná matka ani starý otec ju nechápu a chcú ju udržať doma, aby nesnívala, ale žila život nohami pevne na zemi… vôbec ju v tom nepodporujú a ona sa búri naozaj proti každému a ide si za svojim aj v tak ťažkých, napätých povojnových časoch…

Saša to nemá v živote ľahké, ale nevzdáva sa. Objaví aj starý denník svojho strýka, ktorý nám priblíži aj vojnové časy, prezrádza rôzne tajomstvá krajiny, ale aj rodinné, počas odhalenia ktorých mi jej naozaj bolo ľúto. Dokonca celej rodiny…

Vlak do Moskvy nám priblíži aj Sašin ľúbostný život, no ani láska v tých časoch to nemala ľahké. Aj tá bola popretkávaná rôznymi klamstvami, nakoľko ak si srdce človeka vybralo nesprávnu osobu, malo to potom veľkú cenu.

Táto kniha nám ponúka obraz skutočnej ruskej spoločnosti v povojnových časoch a mne sa to naozaj páčilo. Nič podobné som nečítala, ale veľmi ma to oslovilo. (Aj keď sa kniha napriek svojej útlosti čítala dlhšie, pomalšie, no bolo to vskutku zvláštne, miestami až fascinujúce).
Čítať viac
21
Overený zákazník
5.7.2023
Dej románu sa odohráva v povojnovom Rusku.
Hlavná postava Saša v tejto povojnovej spoločnosti cíti a odhaľuje plno tajomstiev. Tajomstiev, ktoré skrýva jej rodina a tajomstiev, ktoré skrýva spoločnosť a štát.
Od malička sa snaží tieto tajomstvá odhaliť.

Pravdu začne odhaľovať pomocou denníka jej strýka Koľu, ktorý v ňom opisuje reálnosť vojny. Odhaľuje že to nie je také ružové, jednoznačne a hrdinské ako to prezentuje spoločnosť.

Zároveň sa Saša túži stať herečkou. Túži prežiť tisícky ďalších životov a táto pretvárka na pódiu je pre ňu lepšia ako pretvárka, ktorá je v jej rodine ale aj v celej ruskej spoločnosti.
Zároveň ju jej herectvo oddeľuje od jej lásky Andreja.

Páčil sa mi štýl autorky. Bol to taký štýl starých kníh a pripomínalo mi to Annu Kareninu.

Príbeh bol dokonca aj dojímavý a rozplakal ma viac krát. Koniec bol otvorenejší a práve preto bol perfektný.

Knižku veľmi odporúčam ak sa zaujímate aj o takéto obdobie. A ak túžite odhaliť spolu so Sašou pravdu.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
21.6.2023
Pomalší smutný príbeh
Autorka v tomto románe vykresľuje ruskú spoločnosť po 2. sv. vojne, konkrétne v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Jej chápadlá a dopad pocíti na vlastnej koži aj samotná Saša, ktorá sa rozhodne stať herečkou. Útek z domova umocní tragický osud kamaráta Marika a aj napriek láske k Andrejovi cíti potrebu odísť. Doma sa jej nedostáva podpory, len babka má pre jej sen pochopenie a vzorom pre Sašu je nezvestný strýko Koľa, ktorý bol umelcom a jeho ukrytý denník si číta. Dokáže žiť Saša s pocitom viny a výčitkami? Bude pociťovať prázdnotu duše aj vo vytúženom svete? Dozvie sa to, a vy s ňou, keď nasadne na vlak do Moskvy a pôjde si za svojim snom.
Pomalým štartom sa postupne vnoríte do smutného príbehu, v ktorom postupne dôjde k zopár zvratom. Autorka poukazuje na zviazanosť vo svete poznačenom vojnou a s ľuďmi so stigmami minulosti. Vymaniť sa z područia domova a ísť si za snom nie je vôbec jednoduché, veď stranícke prenasledovania a čistky sú veľmi živé. Dotýkajú sa aj hlavnej hrdinky, ktorá aby prežívala veľkú láska, padá do chápadiel nemravností. Ona samotná mi príliš k srdcu neprirástla, od celého príbehu som čakala niečo iné, ale nie som sklamaná. Akurát mi tam stále niečo chýbalo, niektoré miesta boli akoby nedopovedané a v príbehu je podľa mňa veľa zbytočných opisov. Dej bol ku koncu pochmúrnejší, ale aj emotívnejší a dynamickejší a viac som si ho užila. V knihe je spomenutých veľa ruských literárnych diel, ktoré vás môžu inšpirovať k ich prečítaniu. Prečítajte si aj túto knihu, ktorá nie je príliš náročná, ale i napriek tomu vo vás môže zanechať rôzne emócie.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Očami dievčiny Saše, rodenej rebelantky voči neznesiteľnému konformizmu, ktorý presadzuje štát, ale aj jej vlastná rodina, sa nám ponúka intímny a nezabudnuteľný obraz ruskej spoločnosti po roku 1945. Sašin príbeh sa vyznačuje dynamikou. Ponúka nám nový
uhol pohľadu a vysvetlenie, prečo jej generácii umenie ponúkalo jedinú cestu k slobode.“ — J. M. Coetzee, víťaz Nobelovej ceny za literatúru v 2003 a autor knihy Ježišova smrť

„Tento historický príbeh, plný vypätých scén a detailov, môže prilákať čitateľov ľúbostných románov a zároveň pritiahnuť aj historikov, pretože ponúka stret trpkosti vojny a zobrazenia osudového stretnutia mladých sŕdc.“ — Booklist

„Elena Gorokhova, ktorá vyrastala v Sovietskom zväze šesťdesiatych rokov, nám prináša strhujúci autobiografický román. Tento román vás dojme a umožní vám precítiť bolesť a frustráciu človeka, ktorý potrebuje žiť v pravde a prosperovať zo slobody prejavu.“ — výber vydavateľov magazínu Historical Novels Review

„Očarujúce, dojímavé, úchvatné. Prvý román Eleny Gorokhovej sa zaoberá zmyslom pravdy a umenia a tiež cenou, ktorá sa platila za uchovávanie tajomstiev v sovietskom režime. Príbeh Saše, ktorá si ide za svojimi snami za akúkoľvek cenu, si ponesiete v srdci ešte dlho po prečítaní knihy.“ — Lara Prescott, oceňovaná autorka bestselleru Nikdy sme tu neboli

„Debutový román Eleny Gorokhovej Vlak do Moskvy je strhujúce, napínavé majstrovské dielo. Rebelantská, ctižiadostivá herečka Saša dospieva vo svete napätej atmosféry povojnového Sovietskeho zväzu, ktorý sa zmieta v boji s represívnou straníckou politikou. Zo
záhadného milenca sa vykľuje politický cenzor. Navyše ututlané tajomstvá jej vlastnej rodiny ohrozujú a narúšajú krehkú snahu o prežitie. Nezabudnuteľný portrét umeleckého zápasu, potlačenej lásky a nehynúcej nádeje. Nedokázala som knihu pustiť z ruky!“ — Kate Quinn, oceňovaná autorka bestselleru Alicina síť

„Elena Gorokhova umne a expresívne bohato odhaľuje zložitosť dospievania v Rusku po druhej svetovej vojne. Robí tak na pozadí výnimočného príbehu spletených vášní a hlboko zakoreneného citu pre čestnosť. Vlak do Moskvy je skvelý a nezabudnuteľný debut.“ — Susan Meissner, autorka bestselleru The Nature of Fragile Things

„Vlak do Moskvy od Eleny Gorokhovej je majstrovský, zápletkami vystavaný milostný príbeh odohrávajúci sa v drsnej realite sovietskeho života v 50. a 60. rokoch. Gorokhova dôverne pozná toto obdobie – opis prostredia je taký dokonalý a verný, že bude okamžite povedomý každému, kto strávil istý čas za železnou oponou. Autorka však rovnako dobre pozná aj všetky zákutia ľudského srdca. Nezabudnuteľné postavy románu, dokonale vykreslené prostredie, fascinujúce historické scény – to všetko len dodáva na dokonalosti príbehu, ktorý čitateľa strhne a nepustí od prvej až po poslednú stranu. Je to pozoruhodný úspech nielen pre románopisca, ale aj pre každého spisovateľa. Naozaj som si knihu vychutnal.“ — Roland Merullo, autor kníh A Russian Requiem a From These Broken Streets

Vydavateľstvo AURORA

Čítať viac

„Never hviezdam, že nám svietia, never slnku jeho smer, never pravde, čo lož splieta, iba mojej láske ver!“

Hamlet - William Shakespeare, 2006
Hamlet
William Shakespeare