Viktória Veresová

3

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

19.11.2020 18:55

Autorke románov Nechcem počuť tvoj plač a Vzala si mi všetko vyšla začiatkom jesene ďalšia kniha - emóciami nabitý román Po dnešnej noci mi nevolaj. Tento názov síce môže navodiť dojem, že to bude romantická oddychovka, ale nenechajte sa oklamať - rovnako, ako v predošlých knihách, ani v tejto sa autorka nevyhýba ťažkým témam a nie práve ideálnemu rodinnému zázemiu.

Osud Vanesy, ktorej detstvo a mladosť sú poznačené závislosťou matky na alkohole, sa nečíta ľahko. Všetky emócie - počnúc strachom a zahanbením, cez znechutenie, až po odpor a nenávisť z riadkov presakuje v enormných množstvách a umožňuje ich čitateľovi prežívať spolu s hlavnou postavou. Vďaka autorkinej schopnosti opísať aj ťažké témy pútavo a plynulo nemáte problém pochopiť spôsob, akým Vanesa zmýšľa a stotožniť sa s jej rozhodnutiami, aj keď mnohokrát neboli správne (alebo by ste s nimi nesúhlasili).

Táto kniha je názornou ukážkou toho, ako jedno zlé rozhodnutie, hoci vykonané s najlepším úmyslom, dokáže zničiť celý život... Ako sa kvôli jednému človeku, ktorý si nás ani nezaslúži, dokážeme zrieknuť všetkého, o čom sme doposiaľ boli presvedčení, a zároveň ničiť život aj našim najbližším... Ako sme si prisahali, že nebudeme robiť tie isté zlé rozhodnutia, ako naši rodičia, ale časom si uvedomíme, že "vzorec" správania, v ktorom sme roky vyrastali, je v nás zakorenený silnejšie, než si myslíme... Ale nikdy nie je neskoro, začať tieto chyby naprávať...

Je jedno, či po tejto knihe siahne mladá baba, zrelá žena alebo pani na dôchodku - autorka sa ňou prihovára každej vekovej kategórii a verím, že si v nej každá nájde, čo potrebuje. Za mňa jednoznačne najlepšia autorkina kniha.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

21.10.2020 22:09

Krízový plán je voľným pokračovaním "šéfovskej" série. Tentokrát autorka v príbehu predstavuje Deanu, ktorá si zaumienila, že ponúkne svoj byt do podnájmu, aby si rýchlejšie našetrila peniaze na spoločný život so svojou zahraničnou láskou, a priblíži život už známeho Mikyho, ktorý sa zhodou náhod stane Deaniným spolubývajúcim.

Nie je žiadnou novinkou, že sa autorka na vzhľade svojich kníh vyhrá do sýtosti, kým ich pošle do tlače. Podobne je to aj teraz - už samotná obálka láka na sľubný príbeh, nehovoriac o predsádkach. Milujete mapy krajín v knihách? V tejto nájdete rozloženie Deaninho bytu, ku ktorému sa počas čítania určite viackrát zatúlate.

Michaela Zamari nám už niekoľkokrát dokázala, že má spisovateľský talent - štýl, akým píše, je odľahčený, dobre čitateľný, človek sa ani nenazdá, a za dva dni prelúska 500 strán. Postavy sú realistické, dialógy miestami správne drzé, nechýba humor ani sarkazmus, čo ja v knihách (aj v živote) milujem.

Počas celého príbehu som sa smiala, predvídala, ako bude dej napredovať, kedy sa Deana prekecne a akým spôsobom budú hlavné postavy túto hru hrať. Občas som mala pocit, akoby mala autorka u mňa v byte nejakú skrytú kameru, lebo niektoré opisy - či už Deany, jej bytu alebo napríklad obsahu chladničky - pasovali na 99% aj na mňa, vďaka čomu nebolo ťažké sa do príbehu a postáv vžiť. Príjemným sprestrením bolo aj striedanie pohľadu, čo ešte znásobí pocity z prečítaného.

Aj napriek tomu, že by som Krízový plán označila za slow-burn romantiku, pri ktorej už ale od začiatku dúfate, že dopadne podľa Vašich predstáv, ku koncu som si tým až taká istá nebola a v istej časti prišlo aj pár sĺz, čo sa mi pri knihách stáva naozaj iba málokedy. Ak od knihy očakávate milý oddychový príbeh, ktorý je zároveň aj realistický a tak správne "šmrncnutý", tak je Krízový plán správnou voľbou.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

13.10.2020 20:59

Úprimne sa priznám, že som sa pri tejto knihe nechala zlákať hlavne nádhernou obálkou, ktorá je priam až luxusná. Aj napriek tomu, že sa kniha nemá súdiť podľa obálky, pri tejto cítim povinnosť ju vychváliť, keďže je naozaj prepracovaná do najmenších detailov.

Pri obálke ale chvály nekončia. Príbeh si ma získal už na prvých stranách - málokde nájdete ženskú postavu, ktorá by mala kladný vzťah k fyzike - a vďaka tomu som sa s Laurou nemala problém stotožniť. Odkazy na Alberta Einsteina boli milé a nenútené, dokonca natoľko, že som si (netuším ako) objednala knihu s jeho citátmi a výrokmi. Autorka sa s postavami vyhrala dokonale - boli opísané realisticky a presne tak, ako ich má čitateľ vnímať, čiže si úplne spontánne niektorých zamilujete, zatiaľ čo niektorých zas budete nenávidieť.

Štýl, akým autorka knihu napísala, je príjemný a nenútený - strany ubiehajú rýchlo a pravdepodobne budete mať problém knihu odložiť, kým nezistíte, ako príbeh skončí. Aj napriek tomu, že mnohým ľuďom hate-to-love vzťahy vadia, ja som si užila každú jednu stranu, každú jednu emóciu, každý jeden dialóg, naťahovanie sa a naprieky medzi hlavnými postavami.

Bolo príjemné čítať niečo tak reálne, zo života, bez presladených gýčových prvkov, kde hlavná postava nie je úplne dokonalý tip-top badboy. Za ten nápad s rečovou vadou má u mňa autorka veľké plus, keďže to zvládla úplne dokonale!

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

13.10.2020 18:51

Cudzinec z papiera je kniha, ktorá na prvý pohľad budí dojem, že ju prečítate za krátku chvíľu v rámci oddychu, čo je síce pravda, ale môžem s istotou napísať, že nad jej dejom sa budete ešte nejakú chvíľu zamýšľať...

Príbeh úspešnej, inteligentnej a sebestačnej Liany a záhadného Cudzinca, ktorého nechá cez týždeň prespávať vo svojom byte, som prečítala za jedno poobedie. Štýl, akým autorka knihu napísala, sa číta výborne, stránky som otáčala jednu za druhou a síce som občas mala nejaké to podozrenie, na ďalších stranách som už spriadala iné konšpiračné teórie. Spôsob komunikácie medzi hlavnými hrdinami - post-it papieriky a neskôr listy - tiež vdýchol do príbehu "čerstvý vzduch" a pridal na plynulosti deja.

Napriek tomu, že knihu veľa čitateliek označuje za oddychovú, si dovolím vyzdvihnúť aj jej reálnosť - v prípade, že ste si už čo-to odžili alebo ste dostatočne vnímaví, niektoré hlboké myšlienky Vám vyrazia dych... a tak to pri dobrej knihe má byť.

Za bonus považujem fakt, že je celý príbeh doplnený opisom rôznych turistických krás malebného Trenčína, do ktorého sa na základe tejto knihy raz určite pôjdem pozrieť.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

31.08.2020 19:36

V poslednej dobe sa mi do rúk dostávajú knihy, ktoré sa vôbec nečítajú ľahko a veľakrát ma počas čítania viac nahnevajú, než zabavia. Nekonečné úvahy po dočítaní ani nespomínam. Ale keďže sa na svet nepozerám cez ružové okuliare, vždy som po dočítaní rada, že som po podobnom žánri siahla.

Takou knihou je aj debut mladého autora Pavla Babeja - spoločenská dráma Drogy sú liek, ktorá ma zaujala už svojou anotáciou. Na prvý pohľad útla kniha totiž v sebe skrýva silný príbeh, ktorý je napísaný natoľko realisticky, že občas budete na pochybách, či má autor až tak perfektne vyvinutú predstavivosť, alebo veľmi "citlivo" opísal skutočnosť.

Štýl, akým autor píše, by som nazvala špecifickým - vzhľadom k tomu, že hlavná postava (rozprávač) si od začiatku nedáva servítku pred ústa, čakala som od celej knihy také typické, strohé "chlapské vyjadrovanie". Namiesto neho ma milo prekvapili rozvité súvetia a slovná rozmanitosť, ktorú oceňujem.

Menšiu dilemu mám akurát kvôli hlavnej postave - Leonard mi liezol neskutočne na nervy a po určitej strane som sa na neho nedokázala dívať inak, než na obyčajného pokrytca, čo sa mi ešte neskôr párkrát potvrdilo - musím ale uznať, že ho autor vykreslil dôveryhodne a jeho myšlienkové pochody na posledných stranách boli neskutočné.

A keď už spomínam posledné strany - nenávidím otvorené konce. A keďže je na konci tejto knihy dosť priestoru a možností, akými by sa mohol dej uberať, dúfam, že to autor využije a prinesie nám pokračovanie, ktoré bude stáť tiež za prečítanie.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

30.08.2020 11:47

Profesor Anton Heretik pôsobí už desaťročia ako súdny znalec a počas svojho pôsobenia sa ocitol zoči-voči stovkám páchateľov najzávažnejších zločinov. Niektoré (viac či menej známe) prípady bližšie opísal aj v útlej publikácii Zlo, ktorá je rozdelená do viacerých kapitol, pričom sa každá kapitola venuje istému typu zločincov. V úvode autor opisuje svoje "stretnutia so Zlom", pôsobenie v kriminalistickej sfére a vysvetľuje, prečo sa rozhodol napísať túto knihu.

V jednotlivých kapitolách si môžete vecne, odborne, avšak ešte stále dostatočne laicky a zrozumiteľne prečítať životné príbehy páchateľov najťažších zločincov - ich psychologický profil, motív na vykonanie trestného činu, priebeh vyšetrovania... Okrem iných nájdete medzi nimi aj brutálneho vraha, ktorého väčšina Slovákov pozná pod menom Beštia, alebo aj "Boss-a" slovenského podsvetia.

Kniha Zlo síce nepatrí medzi "ľahké čítanie", avšak môžem s istotou napísať, že zaujme každého milovníka psychológie, kriminálnych prípadov a trilerov. Ponúka pohľad do duše ľudí, ktorí sa navzájom v mnohých veciach líšia, ale predsa ich niečo spája - agresivita. Je to veľmi dôveryhodne napísaná kniha, ktorá jednoznačne stojí za prečítanie.

Čítať viac

Zlo
  • Anton Heretik
4,5
10,90 €

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

24.08.2020 21:44

Klbko zmijí je autorova 30. kniha, ktorá sa odohráva v roku 2009 a viac, než na nejaké mega krvilačné vraždy, poukazuje na nespravodlivosti a špinavosti u ľudí, u ktorých vidina bohatstva a moci úplne odstránila svedomie a chrbtovú kosť. Pri Dánových knihách si síce veľakrát povzdychnem, v akom to štáte žijeme, ale to, čo sa opisuje v tejto, bolo naozaj nepríjemné čítanie - podobné zhnusenie, odpor, a pocity na grcanie pri čítaní zažívam iba málokedy.

Našťastie nechýbal autorov štýl, na ktorý sa teším pri každej knihe - hlavne stará dobrá mordpartia a ich typický vraždársky humor, ktorý milujem. To však neospravedlňuje posledné strany knihy, kedy mi Pán Dán zlomil srdce - doslova.

Ten pocit, kedy uprostred noci sedíte nad knihou, roníte slzy a neviete, čo ďalej - lebo síce máte #bookfriends , ale nikto z nich ešte knihu nečítal a nechcete im vyzradiť, čo sa stane... Mala som chuť knihu nedočítať; neprečítať vlastne už žiadnu ďalšiu dánovku; vynadať autorovi, ako to mohol spraviť... nebola som pripravená a nevedela som s tou situáciou naložiť a práve v tom momente som si povedala, že to bolo prvý- a posledný-krát, kedy som si nenechala čítanie dánovky na narodeniny (väčšinou cca mesiac po vydaní).

Napriek tomuto môjmu "zrúteniu sa" radím knihu Klbko zmijí medzi najlepšie, ktoré autor zatiaľ napísal - jednoznačne počas čítania vyvolá rôzne (aj keď nie príjemné) emócie a po dočítaní poskytne priestor na hlbšie úvahy.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

17.08.2020 17:21

"Chcem žiť vo svete, kde je v poriadku, že nie som v poriadku."

Túto knihu som čítala už relatívne dávno, ale keby som recenziu písala hneď, bola by plná nadávok a "vybraných" slov. Knihy s drogovou tematikou majú zväčša silný dej, ale takýto surový a drsný "príbeh" som nečakala. Príbeh je schválne v úvodzovkách, lebo je uveriteľný natoľko, že som počas čítania ani na chvíľu nepochybovala, že by sa to mohlo naozaj stať.

Štýl, akým autor píše, by som prirovnala k plynulému rozhovoru dvoch kamarátov. Kniha nie je dlhá, dala by sa prečítať za krátku dobu, ale je to prakticky nemožné. Zmes pocitov, ktoré sa u mňa počas čítania vystriedali, ma nútili knihu odkladať a "predýchavať", nehovoriac o časti, ktorá ma vnútorne rozdrvila a ktorú som celú preplakala - tú scénu by som nechcela v živote zažiť, ale autor ju zvládol opísať bravúrne.

Okrem drog a všetkých (až príliš) reálnych "sračiek", ktoré sa k nim viažu, v knihe nechýba ani vzťahová linka, ktorá je však tiež v rovine reality a neurazí ani mužského čitateľa. Veľké plus u mňa predstavujú citáty, ktoré knihe dodali na "hĺbke" (ja ich milujem) a v neposlednom rade aj na estetickosti.

Verím, že svojou surovosťou kniha nevyhovie každému, ale ak hľadáte silný príbeh bez prikrášlenia, táto kniha bude správnou voľbou.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

03.04.2020 13:01

Keď som prvýkrát videla u autorky na Instagrame a Facebooku príspevok o tom, že sa pohráva s myšlienkou napísať "mini-spoveď", aké je to vydať si vlastnú knihu, cítila som, že to nebude "len tak hocijaké" pdf-ko. Ale aj keď som si za tú krátku dobu, odkedy ju na Instagrame sledujem, stihla všimnúť, že nepustí von niečo, čo nie je tip-top, nečakala som, že tento útly knihomoľský "must-have" bude hraničiť až s dokonalosťou - či už po obsahovej, alebo vizuálnej stránke.

Obálka knihy je príjemná, oku lahodiaca a bez rušivých elementov - v kníhkupectve by ma určite oslovila. Čo ma ale úplne odrovnalo, boli predsádky, ktoré som nemohla prestať očumovať. Po tom, čo som sa vynadívala na knižku z každej strany, som sa konečne pustila do čítania. A ako to už pri knihách od tejto autorky býva, zhltla som ju na jedno posedenie.

Počas celého čítania som mala pocit, akoby sme s autorkou sedeli na káve a preberali bežné záležitosti okolo práce a súkromia. To súkromie vyzdvihujem osobitne, keďže len málokomu otvorene poviete do detailov, koľko ste za posledný rok zarobili.

V knihe Zákulisie samovydávania nájdete všetko od A po Z - od spisovateľských záležitostí, cez vydavateľské, marketingové, distribučné, až po tie menej príjemné, spojené s odvádzaním dane a rôznych iných poplatkov, a to všetko úprimne a bez prikrášlenia (takže je možné, že občas natrafíte aj na niečo, čo sa Vám až tak páčiť nebude).

Napriek tomu, koľko úspechov má autorka za sebou, zostáva stále skromná a pokorná - čo je cítiť aj z tejto knižnej novinky. Preto si myslím, že by si knihu mali prečítať nielen čitatelia, ktorí píšu svoje príbehy a chcú ich raz mať vydané, ale aj ľudia, ktorí sú voči spisovateľom skeptickí - mohla by im totiž otvoriť oči a snáď by si viac vážili spisovateľov aj knihy.

Čítať viac

3
3

Viktória Veresová napísala recenziu

29.03.2020 19:14

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Prostredie rozhlasového štúdia je nové, zatiaľ neobkukané, a dokáže čitateľa zaujať, keďže to nie je bežne dostupné miesto. Čo sa postáv týka, už sme si mohli zvyknúť, že je Fitzekova hlavná postava psychológ/psychiater a že aj anamnézy vedľajších postáv nie sú chudobné na psych. diagnózy. Podobne je to aj v tejto knihe, kde sa ale stretnú dve rovnocenné postavy - psychologička Ira Saminová ako policajná vyjednávačka a bývalý uznávaný psychiater Jan May v úlohe šialeného psychopata, ktorý spustí hotové peklo.

Okrem Janovho dôvodu, prečo sa na to všetko odhodlal, nám autor pomaličky rozmotáva aj klbko Irinej minulosti, vďaka čomu nebude ťažké pochopiť, prečo príbeh začína jej plánovaním sebevraždy. Spoľahli by ste sa však na labilnú, skrachovanú alkoholičku odhodlanú zomrieť, že dokáže zachrániť rukojemníkov pred psychicky vytrénovaným šialencom?

Čítať viac

„Mnoho ráz mi povedal, že absolútna sloboda neexistuje; jestvuje však sloboda ľubovoľne si vybrať a potom sa zaviazať svojmu rozhodnutiu. “

Záhir - Paulo Coelho
Záhir
Paulo Coelho