_knižné.úlovky

1

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Dievča zasnené v knihách ✿

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Dievča zasnené v knihách ✿

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

18.04.2022 11:39

Končí sa to nami. Avšak, nemusí sa tento príbeh končiť nami, pretože práve my, čitatelia, vieme príbeh Lily a Rilyho presadzovať, ukazovať svetu a zviditeľňovať ho.

Hlavná téma knihy je ťažká. Obdivujem pani autorku, že ju vedela takto obdivuhodne spracovať. Toto nie je niečo, čo by sa riešilo v každej knihe, dovoľujem si povedať, že sa to práveže rozoberá málo vzhľadom k tomu, že ešte stále sa podobné veci často dejú. Avšak, túto knihu si môžete kúpiť. Môžete si ju len tak kúpiť v kníhkupectve. Prosím, nepremárnite túto šancu. Ak ste ju od niekoho dostali tak, ako aj ja minulý rok na Vianoce, nečakajte tak dlho, aby ste ju začali čítať.

Počas knihy som sa často cítila ako Lily. Doslova, pretože viem, čo ako malá prežívala. Pri čítaní mi však nevypadla žiadna slza, hoci je to emočne náročná kniha. Prežívala som ju potichu.
Lily je príjemná žena, ktorú by som ako kamarátku rozhodne neodmietla (ona mňa asi hej, bohužiaľ, som dosť hlučný človek). Je silná, chápavá, rozličná vo viacerých ohľadoch, milá, ambiciózna, láskavá, a určite by som našla veľa ďalších prídavných mien. Je jednoducho skvelá vo veľa ohľadoch, a vždy sa snaží rozhodnúť správne, nech je to pre ňu akokoľvek ťažké.
Rily je muž, ktorého by neodmietla nejedna žena. Charizma z neho vyžaruje rozhodne aj cez knihu. Avšak, má svoje chyby. Veľmi, veľmi ho ľutujem.
Atlasa obdivujem za jeho veľké srdce. A ja vlastne obdivujem každú jednu postavu v knihe, ktorá tam zohrala nejakú rolu. Všetky sú nedokonalo dokonalé postavy a nedá sa mi nemať ich rada.

A nakoniec, taká, aká silná je kniha, sú aj myšlienky v nej. Je ich neúrekom. Ba, veľa z nich je aj na zamyslenie.

Prekrásne prepletený príbeh, ktorý zhltnete za pár dní, možno nájsť aj v tejto knihe. Rozhodne odporúčam niekedy prečítať.

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

18.04.2022 10:02

? Horkosladké esencie. Asi začnem týmto názvom, pretože už pri ňom sa zastavíte. Mňa oslovil. Rada miešam chute. Sladkú s kyslou. Sladkú so slanou. Horkú so sladkou. Milujem to. A esencie? Len málokto toto slovo používa, pozabudlo sa na jeho čaro. Je nádherné.

? Obálka skvelá. Asi si každý všimne perfektne splynuté kresby a napadnú fialovú - typickú farbu Dolceoviek.

? Viete čo sa mi na tomto príbehu páči? Máme klasické romantiky. Vyvolený pár prekonávajúci rôzne prekážky. Vždy máme nejakého zaporáka, ktorý im to sťažuje. Ex, kamaráta, otca, mamu... Tu nie je klasický záporák, lebo tak nikoho nemôžme označiť. Dej je však aj napriek tomu zaujímavý a svieži.

? No, a teda čím je príbeh zaujímavý? Má to zápletku. Dobre premyslenú zápletku. Popritom ako som čítala knihu, som vedela, že sa tam niekde stane zádrhel. Stočilo sa to však smerom, o ktorom som ani nemyslela, že by mohol byť.
Podstatou príbehu sú práve Horkosladké esencie a to asi v každom slova zmysle. Aj práve vďaka tomuto si možno príbeh obľúbiť.

? Páčil sa mi prechod príbehu. Od začiatku sme vedeli, ako prebiehajú vzťahy, ktoré naša hlavná hrdinka má s ostatnými, pretože sme spolu s ňou vyrastali od jej detstva. Pri Linde sme teda boli už od mala, až po jej dospelosť, kde sa to začalo viac komplikovať. Nemali sme žiadne zbytočné opisy, pretože všetko sme si ,,prežili" už skôr - s ňou.

? Taktiež prepojenie príbehov bolo skvelé, čo som si neskutočne užívala. Toto bolo jednoznačne mojou šálkou kávy.

? Linda je skvelá hlavná hrdinka. Je zaujímavá, kreatívna, láskavá, zábavná, starostlivá, srší dôvtipom a je jednoduchá. Mne veľmi sadla a rozhodne by som si s ňou vedela pokecať. :D
Avšak, je jedna vec, ktorá mi mierne vadila, ale bez nej by to predsa nebolo ono, pretože z časti práve na tej vlastnosti je všetko postavené. Linda je spontánna, mierne ľahkovážna. Aspoň mne taká prišla. Ale nevadí, aj takúto ju mám rada.?

? Vedľajšie postavy mi tiež veľmi sadli. Boli skvelé, každá z nich mala vlastný prepracovaný charakter a mne sa každá z nich páčila.??

? Kniha je plná prekrásnych myšlienok, ktoré stáli za zamyslenie. Chcela by som vyzdvihnúť aj spracovanie knihy. Vnútorná grafika knižky bola krásna.

? Keďže knihe nemám čo vytknúť, hodnotím ju všetkými hviezdičkami.??

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

05.10.2021 05:25

Básne tu, sú neskutočné. Po väčšine z nich som sa musela zamyslieť, alebo si ich prečítať ešte raz, aby som ich pochopila správne. Čo nevravím, že je zlé, práveže to je na tom to najlepšie. Donútiť čitateľa naplno sa sústrediť na to čo číta, rozumieť tomu a pochopiť to je veľmi ťažké, ale táto knižka to dokázala. Všetky básne mali niečo do seba a niekoľko z nich sa mi zarylo aj do pamäte.

Táto básnická zbierka mala dokonca aj vlastné rozdelenie v kapitolách, čo ma dosť prekvapilo, keďže som sa s tým ešte pri poézii nestretla, ale v konečnom dôsledku to bolo naozaj dobré a páčilo sa mi to. Taktiež je tu obsah. Áno, obsah! Ja obsahy v knihách milujem, lebo sa dajú veci jednoduchšie hľadať - či už nejakú pasáž, podčiarknutú myšlienku alebo tentokrát danú báseň. Obsahy v knihách sú jednoducho dar a táto ho mala.

Nemôžem nespomenúť tú obálku. Je úžasná, že?
Taktiež paperback knihy je skvelý. Keď sa otáčajú strany, nepokrčí sa jej chrbát, čiže obálka zostáva stále neporušená.
Knižka je naozaj podľa môjho gusta a už teraz viem, že knihu som neotvorila poslednýkrát.

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

04.04.2021 21:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Toto bola jednoducho pecka! Je úžasné čítať takýto skvost...

Po dočítaní som bola zaskočená a musela som toho veľmi veľa spracovať. Autorka nám nechala spúšť, a tým ukončila knihu. Akože, toto je čo?! To si predsa žiada ďalšie pokračovanie! No a tak my - nedočkaví knihomoli musíme čakať tie prekliate dlhé dni, kým výjde ďalšia časť.

Knižka sa mi čítala dlho. Avšak, ja som s tým rátala, lebo mne sa premyslené knihy čítajú ťažko (preto ich s takou obľubou čítam:)). Všetko potrebujem poriadne spracovať, a to si pýta čas. To je však na tom to najlepšie - ten úžasne premyslený dej, kde sa všetko dokáže zmeniť za pár minút. Aj preto je knižka bombastická - a to som ešte neprišla ku postavám.

S Lyrou som si veľmi sadla. Môžem povedať, že je to moja najobľúbenejšia postava z knihy. Dodávala jej poriadny šmrnc, a tak pri kapitolách, v ktorých vystupovala nikdy nič dlho nestálo.
Shade bol taktiež úžasný. Chápala som ho vo všetkých ohľadoch, dokonca aj v jeho nerozhodnosti. Neviem sa ubrániť, ale bol strašne zlatý. Bavil má jeho humor, ale keď šlo do tuhého, nezaprel sa.
Ku Vanille (alebo Vanilke) neviem čo dodať. Záleží jej na sebe, ale v prvom rade na ostatných. Vie sa vcítiť do svojho ľudu, ale dokáže sa povzniesť a pozerať s nadhľadom. Možno si to teraz neuvedomuje, ale bola by dobrou kráľovnou. Bohužiaľ som si s ňou však nespravila žiadny hlbší vzťah. V knihe sa rozoberala málo - priestoru na svoje pocity mala najmenej. Určite by som chcela, aby sa v nasledúcej knihe rozoberala viac. Ukrutne by som sa s ňou chcela viac oboznámiť a viac ju vnímať. Hoci jej úloha v príbehu je dôležitá, zdalo sa mi, že v tejto knihe je len niečo na vyplenie medzere, aby sa stále neriešila len Lyra alebo Shade. Verím, že sa to v ďalšej knižke zmení a nadobudnem s ňou hlbší vzťah.:)

Fakt je, že sa už neviem dočkať druhej časti lebo viem, že si určite nájde miesto na mojej poličke v knižnici.^^

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

01.04.2021 09:27

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Knižka je dobrá oddychovka, ktorá vás prenesie od vašich problémov ku problémov hlavných hrdinov. Avšak, tu nie je na vás, aby ste ich riešili - stačí sa pokojne usadiť s čajom/kávou v ruke, prípadne s dobrou pochúťkou a čítať, ako sa čo vyvinie.

Príbeh ma príjemne prekvapil. Už dlhšiu dobu som chcela prečítať nejaký historický román, a tu sa mi naskytla úžasná možnosť.
Autorka nás preniesla do roku 1903 do New Yourku a dej sa odohráva na základe skutočnej udalosti. Takže, čo si viac priať?

Hlavných hrdinov som si veľmi obľúbila. Lucy bola milá žena, ktorú len tak ľahko niečo nezaskočilo (ak nerátame jej strýka). Pri jej rodinnom spore som s ňou súcitila. Chápala som každé jej rozhodnutie a vždy mi prišlo rozumné. Lucy je jednoducho osoba, ktorá vždy bojuje za správnu vec a ťaží zo všetkého čo najviac, ale nie pre seba, ale pre ľudí, ktorí sú na tom horšie ako ona.
Colin bol zasa človek, ktorý tiež chcel pomôcť ľuďom, len iným spôsobom. Chcel pomôcť pastvu, ktoré zdedil, ale aj nájomníkom, ktorí v ňom žili, a teda nebolo ich málo. Keď je teda bez peňazí, ako ich zachráni? Jediné svadbou s bohatou dedičkou. Alebo je aj iný spôsob?

Príbeh určite stojí za prečítanie. Ak sa vám anotácia zapáčila, neváhajte si knihu kúpiť. Verím, že sa bude páčiť aj vám minimálne tak, ako mne.

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

24.03.2021 15:15

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Priznám, že nápad na knižku nie je veľmi originálny - padnutie sveta, nadvláda skupiny ľudí atď. Avšak, to neznamená, že to nebolo dobré.:)  Podanie príbehu bolo úžasné, tak isto aj jeho spracovanie. Pri čítaní som mala pocit, že som imaginárne pri hlavnej hrdinke - Ele, a spolu s ňou prežívam smutné chvíle, keď sa cíti osamelo, keď stráca nádej, že budú aj dobré chvíle, ale aj keď je v prítomnosti osoby, ktorú ľúbi, a ktorá ľúbi ju.

Postavy mi boli veľmi sympatické. Každá spĺňala svoju rolu priam dokonale.  V tejto útlej knižke som nenašla žiadny zádrhel, ktorý by ma mal odradiť od čítania. Nebolo tu priveľa opisov, ale ani nechýbali. Dialógov tu bolo dosť, avšak nič nám neuniklo. Všetko bolo skvelo vyvážené, a tak sa čitateľ mohol plynule presúvať do diania v príbehu.

V knihe bolo veľmi veľa zvratov - niektoré som vedela aspoň čiastočne predvídať, iné ani trochu. Autorke som všetko zhltla aj s navijakom a len čakala, ako sa bude dej ďalej vyvíjať. Hoci bol príbeh smutný, bolo tam veľmi veľa prekrásnych chvíľ, ktoré dodávali človeku odvahu, že sa nemá nikdy vzdávať.

Celý príbeh má úžasné posolstvo. Ja som ho poňala dvomi spôsobmi. Prvý je, že aj keď sa cítime hrozne, musíme sa postaviť a veriť, že prídu aj krajšie dni ako sú práve teraz, a že sa oplatí žiť, hoci tým nie sme vždy presvedčení. Druhý je, že by sme sa ako ľudia mali prestať správať ako hlupáci a lepšie spolu vychádzať. Jednak, že to navráva aj jeden úryvok z knihy (,,Ako to, že sa ľudský rod ešte nepoučil zo svojich chýb?"), a jednak, že by sme sa mali ku sebe správať milšie. Veď predsa - sme ľudia, a tí by mali držať spolu, a nie robiť medzi sebou vojny. Komu tým pomôžeme, keď zomrie viac ako polovica ľudstva?

Koniec koncov, knižka sa mi veľmi páčila a určite ju odporúčam každému.

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

24.03.2021 15:13

Táto útla, ani nie 200 stranová kniha v sebe skrýva veľmi veľa emócií. Hneď ako začnete čítať vycítite, že hlavná hrdinka si toho prežila veľmi veľa. Príbeh sa začína opisovaním udalostí a neskôr sa tam vraciame na úplný začiatok - ako sa to začalo. Rozhodne vás nejdem pripravovať o radosť - knižku si prečítajte radšej sami.:)

S hlavnou hrdinkou - Kristínou som si veľmi rozumela. Používala nezvyčajný humor, do ktorého bol zakombinovaný aj sarkazmus, takže v tomto prípade som sa nesmierne zabavila. Veľmi sa mi páči, že po celom príbehu sa zmenila. Myslím, že presne toto je jedna zo základných vecí v knihách - keď si hlavný hrdina niečím prejde, nakoniec mu to dá niečo do života a zmení sa k lepšiemu. Ostatné postavy mi boli ne/sympatické, závisela od toho ich úloha. Napríklad Ivan mi liezol na nervy už od začiatku, ako sa s ním Kika zoznámila, avšak aj mal prečo.

Čo mi však vadilo, boli pravopisné chyby v knihe (napr. nad-ýchla), no nebolo ich tam veľmi veľa. Určite by sa oplatilo, keby kniha ešte raz prišla korektúrou, ale svet sa nezrúti, ak nie.

Určite knižku odporúčam, lebo sa oplatí zobrať ju do ruky.

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

24.03.2021 15:11

Tak toto bola poriadna jazda! Knižka je naozaj perfektná! Celý jej námet a spracovanie je originálne a božské.

Autorka čitateľom nedáva možnosť sa nudiť. Nenašla som ani jednu pasáž, kde by som nehltala každé písmenko, nerozmýšľala, čo niekto urobí alebo neurobí. Prežívala som priam muky, keď som knihu musela odložiť.

Ako to? Sama neviem. Knižka je bravúrne napísaná a ja som veľmi rada, že sa mi dostala do rúk. Na túto knihu som hádam ani nenarazila na negatívny názor, a právom. Po dočítaní som hľadela na stranu s otvorenými ústami dokorán. Myšlienky mi behali kade tade, a normálne som počula, ako mi to v hlave šrotovalo.

Veľmi sa mi páčili posledné dve kapitoly z pohľadu Daemona. Príbeh tak bol ešte o niečo viac okorenený. Doťahovanie a slovné prestrelky medzi postavami boli taktiež skvelé. Či už medzi Daemonom a Dee, alebo medzi Daemonom a Kat - vždy som mala málo ku záchvatu smiechu.

Najhoršie (alebo najlepšie?) na to je, že na konci knihy je ukážka z druhého dielu série Lux. A teraz čo? No samozrejme, že si to musíte prečítať. Po dočítaní ukážky máte pocit, že vám niekto vytrhol z tela dušu a nutne potrebujete pokračovanie....

Asi jediné, čomu celkom nerozumiem je, kto je celkom na obálke knihy. Daemon a Dee? Nemyslím.... Daemon a Kat? Nehovorilo sa v knihe, že má vlasy niečo medzi hnedou a blond?

Avšak, knižku veľmi odporúčam. Určite si ju zoberte do rúk, lebo som si istá, že aj vás dostane tak ako mňa.

Hodnotím: 5/5

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

15.03.2021 10:54

Knižka sa čítala naozaj ľahko, na štýl písania autorky som si zvykla už pri prvej knižke, ktorú som od nej čítala. Avšak, chcem upozorniť, že hoci sa dá čítať aj samostatne, je to pokračovanie knihy Každý deň má niekto narodeniny.

Postavy sú sami o sebe špecifické - tentokrát ma hlavná hrdinka Nina niekoľkokrát počastovala nečakanými rozhodnutiami, ale je to predsa ona, a to mám na nej rada. Anabel som si obľúbila ihneď. Gesto, ktoré Nina spravila s rukavicami - ponožkami ma veľmi zasiahlo a tým si ma spolu s Anabel ešte viac získala.

Túto dvojdielnu sériu sa určite oplatí vziať do ruky, nech ste akejkoľvek vekovej kategórie. Veď i tak sa nedozviete, ktoré postavy majú koľko rokov. Nanajvýš, nie je to ani podstatné - príbeh pekne plynie aj bez toho. Smútim, že táto knižka nie je moja, lebo je tu pekelne veľa úžasných myšlienok a ja si ich nemôžem podčiarknúť.

Knižku určite doporučam.

Čítať viac

1
1

@_knižné.úlovky . napísala recenziu

25.02.2021 11:03

„Nikdy se v zásadních rozhodnutích nenech ovlivnit mužem. Žena je ženou jen tehdy, když myslí a činí za sebe."

Na túto knižku som bola nesmierne zvedavá, lebo som na ňu počula veľa odlišných názorov. Pre niekoho je to úžasná kniha, pre iných prepadák. Za mňa je to však priemerná knižka. Nie najhoršia, no ani najlepšia.

Dej sa začína odohrávať na letisku. Charlotte po rozchode s priateľom sa zrušil let do jej rodného mesta - Londýna, a tak trčí v New Yourku. Aby zabila čas, vojde do kníhkupectva, kde sa k nej (nešťastnou) náhodou dostane kniha Jak zapomenout na svého expartnera v deseti snadných krocích! Na letisku sa stretáva aj s Anthonym, ktorý ju  sprevádza po meste. Tu sa začína kolotoč zmiešaných pocitov, hľadanie strateného ale hlavne nájdenie nového.

Dlhší čas som nevedela, čo si o knižke mám myslieť. Dokonca ani táto mini recenzia sa mi nepíše ľahko. Na knižke nie je veľa kritizovať (aspoň z môjho pohľadu). Možno niekedy lepšie vysvetlenie, viac opisov, ale to je asi všetko. Knižka má úžasný námet, ktorý je zaujímavo spracovaný. Páčili sa mi niektoré myšlienky, nad ktorými sa postavy v knihe pozastavovali. Nápad príbehu sa mi však páčil viac ako jeho spracovanie. Proste nič moc - nemastné, neslané.

Čítať viac

„Keď človek niekoho miluje, vzniká mnoho nových strachov, o akých predtým nemal ani tušenia. “

Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque
Čas žitia a čas umierania
Erich Maria Remarque