Stanka Skladanová

4

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

08.08.2023 09:10

Celý príbeh sa odohráva len v priebehu niekoľkých dní pred Día de Muertos a postavy vás vtiahnu do úžasného sveta brujx, ktorí vedia liečiť zranenia a odprevádzať mŕtvych na druhú stranu. Pohltí vás latinskoamerická kultúra, ktorá príbeh podtrháva v jeho výnimočnosti. Ale aj boj trans chlapca a geja, ktorý sa zúfalo snaží, aby ho prijali jeho najbližší takého, aký je. V tomto prípade pomoc prichádza z nečakanej strany, keď sa stretne s Julianom, ktorému nemusí nič vysvetľovať ani sa pred ním brániť. Vzniká tak krásny vzťah, má to však jeden háčik... Julian je mŕtvy a on sa ho nemôže ani dotknúť.

Napriek jednoduchosti príbehu, túto knihu milujem od prvej vety až po poslednú stránku. Zamilovala som sa do charakterov postáv, do latinskoamerického prostredia i do štýlu, akým autor príbeh rozpráva. Každý by chcel mať kamošku, akou je Maritza, ktorá Yadrielovi vždy kryla chrbát. A kamaráta, ako Julian, ktorý nikoho nesúdi. Nečakajte však žiadne zvraty, táto kniha ich nemá. Tento príbeh ich však nepotrebuje na to, aby bol skvelým. Ja len dúfam, že sa dočkám pokračovania a zatiaľ sa uspokojím s autorovou novou sériou The Sunbearer Trials.

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

04.08.2023 12:23

Čo by mohlo priniesť obyčajné vyšetrovanie malých krádeží v študentskom penzióne? Zrejme nič vzrušujúce, no keď je z pera anglickej kráľovnej detektívok, čakajte poriadne divokú jazdu. Asi v polovici knihy sa mi zdalo, že celá vec je vyriešená. Prípad sa objasnil, máme zlodeja, môžem to zavrieť. Ale o čom je potom druhá polovica knihy?

Tradične som si už zvykla, že nie všetky knihy od A. Christie sú písané len „z pohľadu Poirota“. Poirot nás síce uvádza do deja, no väčšina vypočúvaní a objasňovaní záhad sa teraz točí okolo inšpektora Sharpa. Napriek tomu to nie je ani nudné, ani predvídateľné. Zapletiete sa v menách, v tom, kto čo urobil či neurobil, kto kde bol či nebol a v mnohom ďalšom... Záver knihy bol, takpovediac, prekvapivý. Žiadalo by sa mi napísať prvoplánový, všetci sme to mohli čakať, avšak na tejto knihe nie je nič nepremyslené do najmenšieho detailu.

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

27.04.2023 08:41

Skupinka naoko obyčajných ľudí prichádza do Devonu na pozvanie tajomného N. Z. Amisa, aby strávila niekoľko dní na Vojakovom ostrove. Avšak než sa deň skončí, je každý z nich obvinení, že spáchal vraždu alebo zapríčinil smrť inej osoby. Pobúrenie hostí vystrieda strach, keď jeden z nich umiera. Jednoduchá návšteva sa tak zvrtne v boj o holý život. Hostia sa musia poponáhľať, aby odhalili vraha, pretože k ostrovu sa blíži búrka. A smrťou jedného sa to nekončí...

Opäť raz to bolo skvelé čítanie bravúrne napísaného príbehu. Stretli sme sa s desiatimi postavami, každá bola veľmi špecifická a mohla by byť potenciálnym páchateľom. Veď čo? Podľa všetkého už predsa raz vraždili. Lenže ktorá? Príbeh je premyslený až po najmenší detail a každá ďalšia kapitola vás udržuje v napätí. Keď čítam knihy Agathy Christie, väčšinou sa s Poirotom snažím prísť na stopu vrahovi. Urobil to henten a či tamten? Pri tomto príbehu z Vojakovho ostrova som však bola absolútne bezmocná. Počet možných podozrivých sa každým dňom zmenšuje, no ani to nedáva istotu, že vraha odhalíte. A keď si už-už myslíte, že by to mohol byť on... Omyl! Jeho meno je očistené, je totiž mŕtvy!

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

24.04.2023 09:35

Kniha o ťave, mačke či o čom to vlastne je, nie je nejaký bežný sprievodca, ktorého by ste si mali prečítať pred cestou do Ázie – ale rozhodne vás dokáže zasvätiť do každodenného života na Taiwane a v Číne. Autorkine príbehy sa mi čítali neskutočne ľahko a rýchlo. Kapitoly boli síce krátke, ale určite v tom má prsty aj jej dobrý štýl písania, vtipný spôsob rozprávania a prosto príbehy, na ktoré len tak nenatrafíte. Toto vám v žiadnej príručke nepovedia! Napríklad príbeh o tom, že do škôlky sa deti nechodia hrať – škôlky na Taiwane slúžia k učeniu a príprave na základnú školu. Základka zas slúži k príprave na strednú, stredná na vysokú a vysoká na prácu. A práca... No veď si to prečítajte sami!

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

16.03.2023 08:45

Táto skvele napísaná knižka vám ukáže, že fyzické násilie tvorí len zlomok toho, proti čomu by ste sa mali naučiť brániť. Predstaví vám rôzne typy obťažovania, ktorým musí v modernom svete čeliť každá žena (alebo muž). Naučí vás, aké dôležité je ohradiť sa voči takýmto veciam, nastaviť si svoje hranice a povedať rázne „Nie!“. Ale zistíte aj to, ako včas odhaliť, keď si vás agresor vyberie ako svoju obeť. Ako ho odradiť od jeho zámeru a nespanikáriť. A povie vám toho omnoho viac...

Podľa mňa by sa Moderná sebaobrana by sa mala stať povinnou výbavou každej ženy. Prečítať si ju však môžu aj muži. A keď si ju prečítate, odporučte ju svojim blízkym a známym. Pretože sa môže zísť každému, aj keď by bol lepší opak.

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

17.02.2023 09:29

Slony nezabúdajú je jedna z najlepších kníh, akú som od Agathy Christie zatiaľ čítala. Občas mám nejaké výhrady k tomu, ako prípady vyšetruje či koľko informácií prezrádza – alebo skôr neprezrádza – čitateľom. V tomto prípade však išlo o perfektné vyšetrovanie, kedy sa pretkávali dva pohľady, jeden od pani Oliverovej, ten druhý od Poirota. Je to ako hľadať ihlu v kope sena, no na záver si uvedomíte, že čosi aj tušíte. Že vám postavy prezradili všetko, čo mali. Samozrejme, že na konci nemôže chýbať Poirotove veľké odhalenie. Dovtedy je však všetko prirodzené. Pútavé a vy si nemôžete pomôcť, než obracať stranu za stranou a čítať stále ďalej a ďalej až do posledného slova.

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

16.02.2023 17:39

Táto knižka nie je určená len deťom, jej čítanie si užije každý, kto po nej siahne. Obsahuje skoro všetko, čo by vás mohlo o krajine vychádzajúceho slnka zaujímať. Naučíte sa niečo o geografii ostrovov, histórií a božstvách či zistíte, ako funguje tamojší školský systém a aké sviatky Japonci oslavujú – mimochodom, je ich dosť! Máte radi orgiami, mangu či anime? Páčia sa vám bonsaje? V tejto knihe sa dozviete čosi o tom, ako to s nimi celé začalo... Kniha má krásne ilustrácie, ktoré vás nadchnú a príjemne doplnia čítaný text. Kapitoly sú krátke a text je členený na malé pasáže, ktoré sa čítajú ľahko a rýchlo. Kniha tak pôsobí veľmi živo a vy ju budete schopní zhltnúť na jedno posedenie. A potom sa k nej vrátite...

Čítať viac

Banzai - Zofia Fabjanowska-Micyk, 2023
Banzai
  • Zofia Fabjanowska-Micyk
4,9
14,20 €

4
Stanka Skladanová

Stanka Skladanová získala odznak Plány do budúcnosti

13.02.2023 21:14

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

Plány do budúcnosti
4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

04.02.2023 17:50

Z knihy vás bude mraziť v kostiach. Pán Štoček opisuje každý prípad do najmenších detailov a jeho rozprávanie je veľmi pútavé. Je jasné, že rokmi skúseností získal schopnosť vidieť páchateľom do hlavy a môže tak predvídať ich ďalší krok. Aspoň sa tak zdalo. Jednotlivé prípady však boli náročné na čítanie, nielen pre brutalitu, ale aj pre spracovanie. Sú to proste dlhé eseje na desiatky strán, pri ktorých sa nadýchnete, až keď sa nedostanete na koniec. Text by bol oveľa znesiteľnejší a lepšie by sa čítal, ak by obsahoval podnadpisy. Knižka však stojí za prečítanie.

Čítať viac

4
4

Stanka Skladanová napísala recenziu

24.01.2023 19:33

Riešiť vraždu ešte predtým, než k nej dôjde, je skutočne náročné, nie však dostatočne náročné pre Hercula Poirota. Kniha Mŕtva v lodenici je jeden z tých príbehov, ktorý vám jednoznačne utkvie v pamäti. Príbeh bol úžasne komplikovaný, no na konci všetky stopy zapadli do seba ako dobrá skladačka. Postavu malého Belgičana milujem a tiež mám rada dobové prostredie Anglicka, v ktorom autorka písala. Ja osobne som knižku takmer zhltla, takže všetkým odporúčam!

Čítať viac

„A najdôležitejšia vec, ktorú by ste si mali zapamätať: pravidlá neexistujú.“

Sila podvedomia - Kimberly Friedmutter, 2020
Sila podvedomia
Kimberly Friedmutter