Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

4
Peter Dana

Peter Dana prečítal knihu

08.04.2021 21:20

4
Peter Dana

Peter Dana prečítal knihu

08.04.2021 21:20

4
Peter Dana

Peter Dana prečítal knihu

08.04.2021 21:20

4
Peter Dana

Peter Dana prečítal knihu

08.04.2021 21:20

4
Peter Dana

Peter Dana prečítal knihu

08.04.2021 21:20

4
4

Peter Dana napísal recenziu

08.04.2021 21:17

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ako by sa Vám páčilo žiť vo svete, kde neexistuje smrť, choroby, hladomor. Všetci by mali robotu, strechu nad hlavou. Všade by vládol kľud a pokoj.

Musím sa priznať, že okolo tejto knihy som chodil veľmi dlho. Tu, sa prejavila moja zlá vlastnosť (ak, to tak môžem nazvať), ktorá mi bránila sa do knihy pustiť. Hrozne sa mi nepáčila obálka knihy. A nepáči sa mi doteraz. Neviem si pomôcť ale vyzerá hrozne. Samozrejme sto ľudí, sto chutí. Nikoho sa nechcem dotknúť, ani uraziť

Ale našťastie som v jeden krásny deň, spravil prvý krok, k tejto knihe. Samotný popis knihy je veľmi zaujímavý

Neal Shusterman vytvoril svet, v ktorom sa ľudia majú dobre. Neexistuje tam smrť, nakoľko ju porazili. Stará sa o nich umelá inteligencia zvaná Nimbus, ktorý zabezpečuje podporu pre všetkých ľudí na svete. Nimbus riadi všetko. Riadi počasie, zabezpečuje prácu, potraviny a dokonca oživuje ľudí, ktorý sa smrteľne zranili. Všade sú kamery, snímače a v prípade smrti, prídu po osobu a prevezú ho, do oživovacieho centra, kde bude znova oživený. V čase, keď prestala existovať smrť sa vytvoril spolok Smrtiek - takzvaný Kosci. Sú to ľudia, určený na zabíjanie. Keďže prirodzená smrť prestala existovať, je potrebné udržovať počet ľudí na prijateľnej hladine. Na to slúži spolok Smrtiek. Oni nahradili smrť ako takú. Majú presne určený počet zabití. Má to však svoje pravidla. Nemôžu zabíjať z pomsty. Nemôžu zabíjať koho chcú a koľkých chcú. Všetko je presne dané. Tieto osoby Nimbus neoživuje.


Je to svet, ktorý je vytvorený veľmi zaujímavo. V prvom diele sa autor zameral na samotný spolok Smrtiek.

Citra a Rowan, dvaja mladý ľudia, ktorý žijú bežným životom mladých. Chodia do školy, majú svoju rodinu. Jedeného dňa ich navštívi ctihodná smrtka Faraday. Väčšinou to znamená, že domácnosť, kde príde ctihodná smrtka, bude niekto skosený (zabitý) a Nimbus ho neoživí (ak by niekto zomrel inak ako skosením, bol by oživený). Citra a Rowan, vystrašený a čakajúci na skosenie, zistia, že si ich smrtka vybral, aby sa stali ďalšími smrtkami. Aj napriek tomu, že to nechcú, musia nastúpiť, stávajú sa z nich učni a začína ich výcvik.

Čo sa mne osobne veľmi páčilo v tejto knihe, je spôsob ako fungujú zákony Smrtky. Ako to autor veľmi dobre vymyslel. V prvom diely sa viacej dozvedáme o fungovaní, výcviku smrtiek, ako o Citre a Rowanovi samotných.

Samozrejme, nebude to také jednoduché. Ctihodné Smrtky, môžu mať podľa zákona len jedného učňa. Preto na kongrese (smrtky sa raz ročne stretávajú aby prebrali ďalšie fungovanie Smrtiek), iné Smrtky určia, že iba jeden učeň, môže byť v prípade úspechu povýšený do stavu Smrtky. Ten druhý, ktorý nebude vybraný, bude hneď skosený.

Tu nastáva boj a súperenie medzi Citrou a Rowanom. Najhoršie pre nich bude aj to, že sa do seba zaľúbia a nastáva tu, dilema. Ako sa z tejto situácie dostať.

Kniha má veľmi dobre zápletky. Od prvej strany ma táto kniha bavila a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Prvý diel tejto trilógie, je na to aby sa čitateľ dozvedel o svete, ktorý vytvoril Neal Shusterman. Vznikne tu veľmi veľa otázok, ktoré sa v ďalších knihách budú postupne vykresľovať.

Čitateľ je veľmi rýchlo vtiahnutý do deja. Celý svet, jeho zákony a fungovanie je fascinujúce. Je tu veľmi dobre vykreslená morálna hodnota. Na jednej strane, je potrené niekomu zobrať život. Na strane druhej, ako určiť komu ho zobrať. Autor tu dobre zaplietol aj lásku dvoch mladých ľudí, ktorí každý musí bojovať sám za seba. Ale znova je tu morálna hodnota - ako uspieť a nechať toho druhého na žive.

V knihe nás budú sprevádzať okrem deja aj zápisky Smrtiek. Každá smrtka si musí písať denník. Každý deň. Tieto zápisky sú verejné a môže ich čítať každý. Aj tu, je dobre vykreslená povaha jednotlivých členov spolku Smrtiek. Autor veľmi dobre dokresľuje celé pozadie.

Kniha osloví mladých čitateľov. Aj keď je tam zabíjanie, nie je to žiadny krvák. Osloví aj starších čitateľov. Hlavne milovníkov kníh Divergencia, Hry o život.... Je to výborné fantasy.

Čítaj viac

4
4

Peter Dana napísal recenziu

08.04.2021 21:11

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Wim Hof, je obyčajný chlapík, ktorý objavil neobyčajné veci. Je uznávaný ľadový muž, ktorý vďaka svojej technike otužovania, dýchania a vizualizácie, dokáže odolávať chladu. Zároveň, dokáže ovládať svoje vnútro, vďaka čomu, dostáva pod kontrolu, svoju vlastnú fyziológiu.

Metóda Wima HofaMetóda Wima Hofa
Vyšiel na Kilimandžáro iba v šortkách, zabehol polmaratón za polárnym kruhom naboso, stál v nádobe s ľadom viac ako stodvanásť minút. Preplával v zamrznutom jazere 50 metrov na jedno nadýchnutie, kde pri prvom pokuse mu zamrzli sietnice. Prínosy jeho metódy, ktorú využívajú milióny ľudí po celom svete, potvrdilo viacero univerzitných výskumov.

Wim Hof, sa vďaka tejto knihe, snaží podeliť o skúsenosti z chladom. Kniha je zameraná na jeho život. Začíname od jeho detstva, kde vyrastal. Neskôr sa prepracujeme k prvému stretnutiu z ľadovou vodou a jeho objavom, ktorý po dlhé roky zlepšoval do dokonalosti.

Kniha nás postupne prevádza celým jeho životom. Vykresľuje svoj úspech, objav ale aj nešťastie v podobe samovraždy manželky, ktorá mala duševnú poruchu a ktorej nedokázal pomôcť.

Dozvedáme sa tu ako začať z otužovaním a aké prínosy pre zdravie to má. Je tu kompletne popísaný spôsob dyhových cvičení, ktoré sú jednoduché na aplikovanie do bežného života. Nie sú to zložité techniky. Len hlboký nádych a za tým výdych. Tridsať opakovaní a potom úplne vydýchnutie, až kým sa nepotrebujete nadýchnuť a následne na to nádych s pätnásť sekundovým zadržaným dychu. Toto opakovať tri krát.

Už po krátkej chvíli sa dá naučiť to čo ovláda Wim Hof. To, že je ho technika funguje bola dokázaná aj vedecky a mnoho lekárov, robilo výskum, kde potvrdilo, že dokáže ovládať svoju fyziológiu. Bolo dokázané, že to vie naučiť kohokoľvek. Preto Wim Hof v Poľsku robí camp, kde osoby, ktoré o to majú záujem, učí správnej technike dýchania, vizualizácie a ukončené to je výstupom na horu, kde teplota dosahuje aj -20 stupňov C, len v krátkych nohaviciach a topánkach.

Kniha, je písaná jednoducho ale zároveň veľmi pútavo. Vykresľuje tam celý svoj život. Dozvedáme sa tam, aj o tom, ako funguje náš imunitný systém. Čo sa deje, keď žijeme ako doteraz. A čo sa bude diať, keď začneme aplikovať metódu Wima Hofa. Za veľmi krátku dobu, dokáže telo získavať benefity z otužovania a dýchania. Desať dní ľadovej sprchy a náš imunitný systém, naše cievy sa nám poďakujú.

Výborne na tejto knihe je to, že všetko, čo je tam napísané, už vyskúšalo mnoho ľudí a je preukázané, že to pomáha. Samozrejme, je tam aj varovanie pre ľudí, ktorý majú zdravotné problémy. Niektorý, aj so zdravotným problémom, môže vykonávať metódu Wima Hofa ale sú typy ľudí, ktorý to majú zakázané. Všetko je v knihe jasne a zrozumiteľne napísané.

Je to jednoduché, LEN DÝCHAJTE....

Čítaj viac

4
4

Peter Dana napísal recenziu

08.04.2021 21:05

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Cia mladá, múdra a ctižiadostivá...
Hlavnou hrdinkou knihy je Cia. Žije v zemi, ktorá bola zničená vojnou. Zvyšok ľudstva sa snaží o obnovu Zeme a krajiny. Cia je mladá žena, ktorá skončí strednú školu. To je čas, kedy sa buď zamestnajú vo svojej komunite alebo majú možnosť - ak budú vybraný - ísť študovať na Univerzitu do Tosu.

Cia tú možnosť dostala. Bola vybraná, aby sa mohla zúčastniť skúšky. Tesne pred odchodom sa jej otec zverí so spomienkami, ktoré sa mu vynárajú na skúšku, ktorú niekedy absolvoval on sám. Varuje ju aby nikomu neverila.

Univerzita výnimočných je len pre najnadanejších uchádzačov...
Od momentu, kedy odchádza z rodného domu, začína pravý boj o holý život. Každý jej krok je sledovaný. Všetko čo robí môže rozhodnúť o tom, či bude žiť alebo zomrie. Do Tosu prichádza vznášadlom, ktoré je vyslané z hlavného mesta. Už počas cesty, zisťuje Cia, že nie je všetko tak ako si predstavila.

Na Univerzitu prichádzajú mladý z celej krajiny. Každý z nich je pripravený a odhodlaný dostať sa do úzkeho výberu študentov. Iba zopár výnimočných bude mať možnosť nastúpiť do prvého ročníka na Univerzite.

Všetko môže byť úplne inak.....
Na Univerzite ich čaká séria niekoľkých veľmi náročných úloh. Zo začiatku si myslia, že pôjde len o vedomosti. Do momentu, kedy prvý z nich zomrie, pretože nesplnil dostatočne úlohu. Cia a ostený zistia, že za zlyhanie sa niekedy platí aj životom.

Po sérií úloh, ktoré sa dejú priamo v budove nastáva ďalšia fáza testovania. Tí, čo prešli prvou, budú poslaný do neupraveného miesta na Zemi, kde žijú rôzne zmutované zvieratá, ľudia, voda je nepitná a jedlo je ťažké zohnať. Tu budú musieť čeliť nebezpečenstvu, ktoré na nich číha vonku ale aj pred ostatnými súpermi. V tejto časti sa to veľmi podobá na Hry o život ale nie je to rušivé.

Čo sa mne veľmi páčilo na knihe je to, že sa ľahko číta. Od prvého momentu sa dej dobre rozvíja. Hlavná hrdina, je vykreslená celkom zaujímavo. Páčila sa mi.

Čítaj viac

4
4

Peter Dana napísal recenziu

08.04.2021 21:03

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ponožkový vraj sa prvýkrát ozval v októbri minulého roka. Chlapci z oddelenia vrážd netušili, že premiéru už má dávno za sebou, že v Nemecku a Holandsku zanechal za sebou tri obete a domov sa vrátil len preto, lebo mu priháralo za zadkom

Máme tu ďalší diel od známeho autora detektívnych príbehov -Dominik Dán. Jedná sa, o tridsiatu prvú knihu z pera tohto úžasného autora.

Vraciame sa znova k Ondrejovi, ponožkovému vrahovi, ktorý vyčíňal v Našom meste v deväťdesiatych rokov. Richard Krauz, ako mladý detektív, zo všetkých síl, sa snaží vypátrať vraha žien, ktoré sú brutálne zabité a zneuctené. Vrah, pri mŕtvolách žien, zanechá len otlačok topánok, cigarety a ponožky. Z toho aj dostal prezývku ponožkový vrah.

Priamo príbeh, ktorý sa zaoberá ponožkovým vrahom, je úžasné dielo z názvom Beštia (vydaná v roku 2006, vydavateľstvom Slovart). V tieni, sa vraciame do obdobia deväťdesiatych rokov, kde popri hlavnom vrahovi (Ondrej Rigo), oddelenie vrážd musí riešiť aj iné vraždy

Chlapci z kancelárie sto štyridsaťjeden prichádzajú na miesto činu, ktoré sa veľmi podobá ponožkovému vrahovi. Žena, zabitá brutálnym spôsobom, predpoklad zneuctenia po smrti. Ale sú tu aj nejaké nezrovnalosti, ako napríklad miesto, kde sa to stalo. Ak to spravil ponožkový vrah, tak odišiel z centra mesta do okrajových časti. Prečo? Sú mu na stope? Vystrašili ho?

Richard Krauz, Váňa, Burger, Hanzel a ostatný, sa púšťajú do ďalšieho zaujímavého prípadu, z ešte prekvapujúcejším koncom. Prípad, bude o to ťažší, že sa bude jednať o smrť manželky, ich spoločného kamaráta. O to viac, ich to zasiahne.


Kniha je písaná veľmi jednoduchým a priamočiarym spôsobom. Nie je tu iná dejová línia, ktorá by išla priamo z príbehom. Preto, už od prvej strany, je čitateľ pohltený. Tento príbeh, dotvára atmosféru Beštie. Viac sa tam vykresľuje pozadie a boj rádových policajtov z oddelenia vrážd z nadriadenými, ktorý nechápu to, čo Richard Krauz a jeho kolegovia už dávno vedia.

Knihu hodnotím veľmi pozitívne. Som milovníkom, každej knihy, od autora Dominik Dán. Na záver, by som len podotkol, jednu podľa mňa dôležitú vec. Pre lepší zážitok, odporúčam si prečítať najprv Beštiu a potom túto knihu. Samozrejme, nie je to potrebné, ak si Beštiu dobre pamätáte. Naozaj sa tie knihy veľmi prepletajú.

Čo by som dodal na záver: "Kto si dá tresku, rožky alebo poriadny chlieb z tlačenkou? "

Čítaj viac

4
4

Peter Dana napísal recenziu

08.04.2021 21:02

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Na začiatku je veľká bolesť...
Hlavným hrdinom knihy je Till Berkhoff, je to otec rodiny, ktorý vychováva svojho syna Maxa Berkhoffa. Jedného dňa, jeho syn zmizne bez stopy. Prejde rok a on sa stále nenájde. Pre celú rodinu je to veľká trauma. (táto časť, sa mi ťažko čítala, nakoľko som sám otec...). Polícia po jeho synovi pátra ale všetko nasvedčuje tomu, že ho uniesol sériový vrah Guido Tamnitz. Po roku neúspešného pátrania prípad uzavrú. Ale pre Berkhoffa je to nedostačujúce. Nedokáže sa zmieriť z tým, že nevie, kde je jeho syn - aj keď mŕtvy.

Polícií sa podarí chytiť sériového vraha Tamnitza. Najme si dobrú právničku a tej sa podarí umiestniť ho na psychiatrickú kliniku miesto väzenia.

Kam až dokáže zájsť, aby zistil pravdu...
Keďže Tamnitz je na psychiatrickej klinike z vysokým stupňom stráženia, Berkhoffovi nezostáva nič iné, ako sa nechať umiestniť na rovnakú kliniku. Dostane ho tam policajt, ktorý mu dodá novú identitu. Má málo času aby si všetko naštudoval. Bude musieť vo veľkom improvizovať a prispôsobovať sa situáciám, ktoré vzniknú.

Od prvej strany je kniha plná napätia. Je problém prestať ju čítať. V momente, kedy sa dostáva na psychiatrickú kliniku, tak napätie, ešte viacej stúpa.

Jeho odhodlanie vypátrať syna a dostať priznanie z Tamnitza je obrovské. V momente, kedy príde na psychiatrickú kliniku a dostane sa medzi naozajstných psychopatov a ľudí z rôznymi paranojami a poruchami, zistí, že to nebude také jednoduché, ako si myslel. Nemá veľa času na to, aby sa dostal k vrahovi svojho syna.

Zažíva rôzne situácie, kedy mu ide doslova o život. Musí zistiť, ako sa dostať na najstráženejšie oddelenie, kde sa nachádza Tamnitz. Zároveň nesmie stratiť ostražitosť aby neprišiel o život. Odhalí nechutnosti, ktoré sa dejú za zavretými dverami psychiatrických izieb

Ako to vôbec dopadne...
Kniha je napínavá od prvej strany a postupne sa to stupňuje. Kapitoly sú krátke. Po príchode na psychiatrickú kliniku sa dej ešte viacej zrýchli a napätie ešte viacej stúpne. Pribudnú nové postavy. Nové dejové línie, ktoré sa postupne spoja a na konci, je podľa mňa ,veľmi zaujímavý záver. Popravde mi spadla sánka. Od prekvapenia som prestal čítať.

Prvá knihu od tohto autora hodnotím veľmi dobre kľudne 8/10. Po prečítaní som si objednal ďalšie dve knihy. Ak aj tie budú také dobré ako táto, tak tohto autora presuniem do svojej TOP 5.


Podarí sa Berkhoffovi zistiť, kde je telo jeho syna? Prežije to? To sú otázky, na ktoré dostanete odpoveď po prečítaní tejto fantastickej knihy.

Čítaj viac

„Myslím, že prednášky nemôžu toľko prospieť ako čítanie kníh, z ktorých sa prednášky robia.“

Samuel Johnson