Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Nemám čo dodať.

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Nemám čo dodať.

Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

0

Okoloidúci Okolosveta napísal recenziu

09.02.2020 07:55

Kahneman nám aj na svojom vlastnom príklade nádherne ukázal, ako ľahko sa môžme stať obeťami svojho "rýchleho myslenia".

Kniha je vo svojej podstate výnimočná. Sumarizuje prácu jedného z najväčších odborníkov na ľudské myslenie a predovšetkým jeho kognitívne obmedzenia.

Jeho systémy dávajú zmysel a naznačujú krutú realitu o slobodnej vôli. Kognitívne skreslenia nás sprevádzajú na každom kroku a kniha vám pomôže ich identifikovať a taktiež vám vysvetliť, prečo ľudia reagujú, ako reagujú.

Pre skúsených čitateľov odbornej literatúry malina s významnou pridanou hodnotou; pre ľudí nezvyknutých čítať odborné knihy sa môže zdať miestami zložitá.

Ale, ako vždy, nič nie je dokonalé. Text je občas príliš rozvláčny a dal by sa výrazne skresať. Ak to však beriete skôr ako oddychovku, v rámci doplnkového čítania, tak vám to prekážať nebude. Väčší problém to je, ak knihu chcete vnímať ako učebnicu, ktorou, podľa môjho názoru, nie je.

Samotnou časťou je potom skutočnosť, že autor sa musel ospravedlňovať a upravovať svoj názor ku kapitole o primingu, nakoľko je to skôr pseudoveda. Výsledky sú prinajlepšom pochybné (autor štúdii, ktoré Kahneman v knihe spomína, bol priamo označený za podvodníka). Dokazuje to, že všetci sme len ľudia a bez ohľadu na to, koľko o téme vieme, sú kognitívne skreslenia univerzálne a nedá sa im úplne vyhnúť.

Knihe preto dávam 5/5 a odporúčam aj neskúseným čitateľom. Pokojne si vezmite papier a pero, robte si poznámky, čítajte s porozumením. Neznáme termíny alebo zaujímave informácie si pokojne vyhľadajte, strávte s knihou čas a užite si ju. Je to jedno z najhodnotnejších čítaní k danej téme.

P.S.: Nobelovka za ekonómiu neexistuje. Skutočný názov ceny je "Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela". Čo nijak neznižuje jej hodnotu, ale je to mierne zavádzajúce.

Čítaj viac

0

Okoloidúci Okolosveta napísal recenziu

08.02.2020 19:54

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Nazvite ma cynikom a pesimistom, ale kniha má svoje tienisté stránky.

Ak sa chceme rozprávať o obsahu knihy, tak ako celok je výborná a rozhodne ju odporúčam pre každého, kto už má za sebou určité základy v téme a chce si rozšíriť obzory (a možno aj potrénovať kritické myslenie). Vysvetlí základy kritického myslenia; posunie človeka vo vnímaní logických (argumentačných) chýb a prinesie zaujímavé postrehy; analyzuje základné kognitívne skreslenia zaujímavou formou; navyše má pridanú hodnotu v témach, ktoré nebývajú bežnou súčasťou podobných príručiek. Autor je zjavne vzdelaný a rozhľadený (koniec koncov sa na tému špecializuje).

Napriek tomu, kniha nie je objektívna. Ani omylom. A hoci môžeme tvrdiť, že absolútna objektivita nebola zámerom autora, tak to nepokladám za vhodné vzhľadom k téme. Berte to však skôr ako upozornenie, nez výstrahu.

Na jednej strane mám zvrátené nutkanie autorovi za isté (neobjektívne, ale správne) názory a postrehy tlieskať, na druhú stranu sa tomu divím, lebo autor nie je v téme nováčikom. Nie je to neobjektivitou úplne pretkané, ale z mnohých strán na vás silne dýcha.

Kniha sa snaží byť silne normatívna aj za cenu občasného posúvania reality v prospech autorových názorov.

Čo sa týka faktických chýb, tak mi nie je jasné, prečo dal autor rétorické fauly strawman a ad hominem do rovnakého významu... Tieto dva rétorické fauly pokladám za diametrálne odlišné a ponúknutý príklad je dokonalým ad hominem argumentom, ale ani omylom nie strawmanom ako ho chápem ja.

Knihe preto dávam hodnotenie 4/5 a neodporúčam ju úplným začiatočníkom v téme kritického myslenia, lebo rozhodne ich názory (na celú škálu javov) môže ovplyvniť. Aj pre skúsených záujemcov o logické, argumentačné a kognitívne chyby odporúčam čítať pozorne a s významnou dávkou vlastného kritického myslenia.

Čítaj viac

Okoloidúci

Okoloidúci Okolosveta získal odznak Máte čitateľský profil

07.02.2020 10:09

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Okoloidúci

Okoloidúci Okolosveta získal odznak Plány do budúcnosti

07.02.2020 09:25

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green