Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

10.10.2021 08:19

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

10.10.2021 08:19

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

10.10.2021 08:19

8
8

Nina Hricová napísala recenziu

08.09.2021 08:12

Táto kniha so mnou proste klikla. Všetko zapadlo na svoje miesto a dobrý pocit z jej prečítania vo mne zotrvával ešte dlho... a stále zotrváva.
A tu dostanete všeličo - hlavnú hrdinku s podrezaným jazykom, ktorá zosobňuje samotnú smrť, rodinné putá a duo Vesny a Moreny, ktoré absolútne zbožňujem, veľa vtipných, krvavých a akčných scén s dôrazom na ukrytú pravdu schovanú v dvoch dejových linkách príbehu (rok 1775 a 1187 - čo bolo absolútne geniálne).
Ale čo je najdôležitejšie - tá mytologická stránka príbehu! Toto podanie o slovanských postavách Morene a Vesne mi neskutočne sadlo. Každý si raz nájde tú svoju knihu, autora/autorku, ktorá čitateľovi sadne práve pre štýl písania a ten bol v tomto prípade vyvážený, ako dialógový, tak aj opisný, všetko krásne zapadalo a hlavne to konečné rozuzlenie! Bomba. Nič netlačilo na pílu, nič nekričalo a nič sa nestrácalo. Som absolútne spokojná.

Kniha je standalone a aj tak má krásny worldbuilding, úžasne ilustrovanú mapku a obálku (zaslúži si potlesk), väčšie množstvo postáv - a každá z nich mala svoje určité miesto v príbehu, ktoré malo ZMYSEL. Nechala som sa absolútne unášať príbehom a preto niet divu, že ma koniec absolútne prekvapil, až zaskočil, lebo som neočakávala, že sa to stočí takýmto smerom, ale zostala som spokojná. Kniha je dokonalá taká aká je a ja by som na nej nič nemenila.

Toto je tá pravá kniha pre fanúšikov mytológie - to je jedno akej, pre fanúšikov poriadnej fantasy a pre proste pre všetkých čitateľov, lebo viete, a ja viem, že to viete, že táto kniha je úžasná. Ešte ste ju ani nečítali, ale viete, že bude stáť za to!

Čítaj viac

8
8

Nina Hricová napísala recenziu

31.08.2021 08:41

Autorka dosiahla tú pravú mieru akcie, utekania, bojov a strachu v spojení krásnych myšlienok, priateľstva a lásky.

Ide o to, že Zeus, najvyšší boh Olympu, potrestal bohov za vzoprenie a každých sedem rokov týchto deväť vyhostených bohov musí čeliť Agonu - sú z nich smrteľníci a teraz aj terče - lebo potomkovia jednotlivých rodov hrdinov bažia po ich smrti a moci, ktorú ich vraždou získajú.

Ani ste to nevedeli, ale určite hľadáte toto - knihu s fantasy linkou inšpirovanou gréckou mytológiou a k tomu s príbehom zasadeným v novodobom New Yorku, ktorý dýcha históriou.
S postavami tak normálnymi a zároveň výnimočnými, pričom autorka sa ani extra nemusela snažiť, aby som si ich zamilovala. Lore, Miles, Cas, Van - hlavná štvorica, ktorá si ma získala hneď a to je čo povedať pri standalone - inokedy si postavy plne zamilujem až pri druhom/treťom dieli série.

Dosť sa mi páčilo ako kniha začala takmer okamžite - na začiatku trochu zvyčajného zmätku novozačínajúcej knihy, no od tej päťdesiatej strany na scénu nastupujú vysvetlenia, zápletky a kopa, ale kopa zrád a tajomstiev.
Rozhodne je to niečo pre fanúšikov Hier o život (Hunger games) a odhodlám sa povedať, že by si niečo svoje v knihe našli aj milovníci Nástrojov smrteľníkov (podobnosť v jednotlivých rodoch rodín - každá rodina má svoje zvyky a tradície, svoje zameranie a znak a okrem toho je to urban fantasy ako vyšitá).

Lore, alebo aj Melora (milujem to meno), je tou hrdinkou, ktorej minulosť spoznávame cez kapitoly "sedem rokov dozadu", tajomstvá jej minulosti a všetky okolnosti autorka odkrýva postupne, čo ma udržiavalo v neustálom napätí (akoby to neustále bojovanie o život nestačilo). Je to hrdinka, ktorá si veľa vytrpela a je rozhodnutá sa pomstiť, ale zároveň chce už konečne pokoj. Lore a jej priateľa sú, ale že fakt, v neustálom pohybe, to však autorke nemohlo zabrániť, aby do príbehu šprtla aj trochu tej romantickej linky, síce minimum, ale ja som to milovala (P.S.: v knihe nájdete, aj keď drobnú, ale aspoň nejakú, LGBTQ+ linku!).

Celý príbeh mi dával vibe superhrdinov, tri zápletky hneď v prvej polovici knihy a ďalšie na konci, nevyhla som sa "what just happend" situácii, mala som chuť zahrdúsiť niektoré postavy a ku koncu som skoro dostala heart attack, keď som si myslela, že kniha skončí otvoreným koncom...

V knihe som našla pár fakt krásnych myšlienok, originálnosť, no musím vás aj upozorniť na pár - trigger warnings: nadávky, obťažovanie, myšlienky predaja detí do manželstva, krutosť, krvavé scény, vraždenie... Kniha mi neprišlo ani MOC a ani MÁLO, musím povedať, že bola napísaná prehľadne a niečo nechávala na mňa, aby som odhalila, niečo bolo pre mňa zas totálny mind-blow.

A tá záporná vec - viem si predstaviť, že za to môže hlavne to, že som knihu čítala v angličtine, takže to nepokladám za veľmi veľké mínus, ale niekedy sa mi kniha strašne pomaly čítala. A to je tá jediná chybička krásy a ja tejto knižke dávam krásnych
.
4,5/5

Čítaj viac

Lore
  • Alexandra Bracken
4,0
11,50 €

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

30.08.2021 12:16

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

30.08.2021 12:15

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

30.08.2021 12:14

Lore
  • Alexandra Bracken
4,0
11,50 €
8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

30.08.2021 12:08

8
bookyworld

Nina Hricová prečítala knihu

30.08.2021 12:08

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green